Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT_jpg_col__I_ps_fc2_save_2013-11-07-133009-9984_pipp_g2_b3_ap1662_easy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225189
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Skywatcher 5-Elements APO 150mm f/7


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 25 Mai 2011 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saiph, AP-ul ala o sa ajunga la tine peste cel putin zece ani de acum incolo daca te inscrii azi pe faimoasa lista, asta daca nea Christen o mai fi in putere pe atunci... Very Happy

Eu unul nu vad cu ce ar fi mai bun SW, Omegon sau TS 152mm decat asta ca sa mai dau cel putin o mie de euroi in plus.
Sticla costa la fel pentru toata lumea si probabil ca la diametrul asta tolerantele sunt mult mai stranse ca macar sa vezi ceva prin obiectiv, de unde si pretul. M-as mira sa cumpere careva asa ceva, nu numai din cauza pretului, mai e si factorul "necunoscut".
Oricum, cei mai tari mi se par Omegon, 7500E pentru refractorul lor chinezesc fara niciun fel de pedigree sau garantie de calitate e o treaba demna de anuntat de 1 aprilie. Bine, ei probabil ca se gandesc ca e chiar o super-oferta daca te gandesti ca un TOA-150B e 11.000E...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10666



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2011 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eee, si tu acuma, te face pe tine 1000 de coco.

PS: da, corect, e 6999, ceea ce e important. In plus la noi TVA-ul e 25%, la ei e 19%.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6461



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Mai 2011 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si TEC are pe el un Feather, in care am mult mai multa incredere decat intr-un ''rulment liniar''.

La banii mei de acum, 1000 de euro sunt... vise.

_________________
Dragos N
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 25 Mai 2011 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum, "rulmentul liniar" nu bate "Atingerea penei"? Laughing Laughing Laughing
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 05 Iun 2011 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

'Eu unul nu vad cu ce ar fi mai bun SW, Omegon sau TS 152mm decat asta ca sa mai dau cel putin o mie de euroi in plus'

Mak, vezi ca te bagi pe teren minat Smile!! Ti'as fi dat mesaj pe mail, dar iti raspund aici.

Stiu SIGUR ca varianta noua, 140ED, nu e la fel de bine corectata si arata culoare pe Saturn la 200-250x. Asta spune multe. E un telescop bun, foarte bun din cauza executie in general, dar ca si corectie, nu e chiar acolo unde se asteapta si cei care cumpara stiu asta (i se spune corectat vizual).
S'ar putea ca acele apo de China sa aiba corectia de culoare mai buna din cauza altor sorturi de sticle si prin urmare sa aibe pret mai ridicat.
Nimic nu e magie pe lumea asta, sint doar niste sorturi de sticle care le poti pune impreuna pentru a obtine un apocromat bun 'in proiect' apoi intervine iscusinta opticianului de a le slefui cit mai precis ca rezultatul final sa dea bine 'sub stele'.
De obicei pret mic = sticla mai proasta calitativ, manopera 'rapida'
pret mare = sticla mai buna calitativ, manopera lunga ca ore

SKW s'a pus acolo pentru ca isi doreste sa intre in 'lumea buna'....vom vedea ce succes au dupa ce imaginea creata pe piata nu ii avantajeaza in acest demers.

_________________
mersi,
Catalin
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Iun 2011 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TEC 140 este din punct de vedere vizual corectat perfect, fara urme de aberatie cromatica. Nu vorbesc din auzite, ci din experienta, exemplar din 2008 produs. Inelele de difractie in focus si out focus sunt neutre coloristic. Spre deosebire de acesta toate apo-urile chinezesti de pana acum (Synta, WO, Astrotech) au aberatie cromatica vizibila in inele. Cu toate acestea apo-urile chinezesti actuale sunt suficient de bune incat sa nu puna probleme nici unui amator experimentat, mai ales la cat costa, decat daca e perfectionist si nu suporta decat doar ce e mai bun. Si apo-urile Astrophysics, vizual au aberatie cromatica, tot din experienta.

Pe de alta parte, zic unii care l-au testat deja ca acest apocromat triplet de 150mm de la Synta ar fi la fel de bun coloristic ca si TEC, AP, APM. Ramane de vazut si studiat, dupa ce mai scade pretul.

Oricum focalizatorul linear de care incep sa apara zvonuri nu e mare lucru de el. L-am vazut exact pe acest triplet de 150mm si e ceva mai solid facut intr-adevar, dar cursa nu e fina deloc si e cam in acelasi stil facut. Din punctul acesta de vedere un Steeltrack, Moonlite, Feathertouch sunt din alta clasa.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 06 Iun 2011 08:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu tot din experienta vorbesc, testat obiectivul la 250x, pe stea (Vega) si planeta (Saturn). Culoarea apare doar la putere mare, si e foarte foarte slaba. Se poate observa simplu, prin faptul ca obiectul respectiv isi pierde culoarea corecta (o parte din spectru ramine imprastiat).
TEC'ul testat de tine era inscriptionat '140ED' pe dewshield?

Testele pe inelele de difractie, nu sint concludente pentru ca diferitele lungimi de unda se comporta diferit in functie de focus (vezi un asa numit 'spot diagram'). Un apocromat foarte bine corectat, poate arata doua culori diferite, intra si extra focal, dar imaginea in focus poate fi corectata perfect.

Treaba cu aberatia cromatica sa stii ca este foarte subiectiva si asa cum unii se inghesuiesc ca cumpere fostele dublete cu fluorita de la Takahashi, care au vizibil ab cromatica, iar ei nu o vad, asa altii nu pot vedea aberatia cromatica din alte instrumente, totul poate tine de acuitatea vizuala si sensibilitatea la violet.

aaaaa, si mai poate exista o explicatie, fiecare bloc de sticla din sorturile folosite la obiectiv, poate avea niste deviatii de la indicele de refractie standard si asta duce la mici abateri in corectie. Exista sansa sa ai un batch de 5-10 obiective care sa nu fie corectate la fel ca celelalte, nimeni nu e perfect.

Catalin

_________________
mersi,
Catalin
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Iun 2011 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci sa inteleg ca TEC-ul acesta este foarte bun. Acelasi comportament in inelele de difractie l-am vazut la un Zeiss APQ de 100mm si unul de 150mm. Inelele erau neutre coloristic, in ambele parti ale focusului. Nici un alt refractor vazut, decat TEC-ul, nu are asemenea inele neutre. Da, e trecut TEC APO 140ED.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 06 Iun 2011 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate sint foarte bune, pentru ca standardul de calitate la TEC e f ridicat si asta e in beneficiul cumparatorilor.

Eu tot ce incerc sa spun este ca unele apocromate pot avea aberatie cromatica vizibila (mai usor sau mai greu, tine de observator) iar altele nu. Incercam prin asta sa explic o diferenta de pret de 1000E care , sint foarte sigur, nu vine din manopera ci din sorturile de sticla folosite.
TEC are pe site OPD (optical path difference) si se poate vedea unde ajunge violetul fata de verde in focus , deasemenea, daca SKW ofera aceasta informatie sau un spot diagram, concluzia e destul de simpla si poate fi trasa imediat.
Dau un exemplu, sticla chioara, de calitate, pentru un refractor de marimea aia (152mm) e undeva la 2000E, aici nu includ taiere si slefuire din bloc sau alte operatii necesare.
Pretul intotdeauna ar o justificare, nu doar profitul

Mai sint unele refractoare care au un alb pur in inelele de difractie, sint cele cvadruplet construite de Astreya care sint corectate perfect pentru intreg spectrul (aduc in airy disk intreg spectrul vizibil) iar puritatea de culoare e extraordinara. Vb tot din experienta.

Esti norocos ca ai avut ocazia sa te uiti printr'un APQ, eu inca astept Smile!

_________________
mersi,
Catalin
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5553

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2011 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimati tovarasi, daca vreti sa fiti niste duri, trebuie sa stiti ca un apo isi respecta numele numai daca indeplineste conditiile de apocromatism definite de Abbe, iar TEC140 nu indeplineste aceste conditii.
Va atasez mai jos o imagine extrasa dintr-un material scris de Chris Lord in care se vede culoare chiar in focus pentru instrumentul respectiv, situatie confirmata de insusi Roland Christen in alt material pe care din pacate nu il gasesc acum.

PS. Felicitari valy pentru deschiderea unui nou topic de discutat discutii Laughing



tec 140.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  48.58 kb
 Vizualizat:  de 3480 ori

tec 140.jpg


Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 07 Iun 2011 01:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth,

Iti multumesc mult ca ai postat materialul anterior. Ai rezolvat 'problema'!

Ma apuc de lucruri mai serioase acum , nu de 'discutat discutii' asa ca e bine ca ai 'lamurit'o' si pe asta dar in stilul propriu romanesc, adica teoretic (aia e o simulare bazata pe ce?? e cumva C Lord opticianul de la TEC si cunoaste exact calibrele si razele din acel triplet?? Sa il fii sunat Yuri Petrunin sa ii fi spus razele pentru simulare...hmm, nu prea cred).
Ala nu e nici pe departe gradul de culoare la ocular...dar , daca asa au spus Chris Lord si 'confirma ?!!??!?!' Roland Christen, eu cred ca tre sa mergem la culcare si sa asteptam sa ne spuna altii cum e 'la ocular' . Uite asa creste experienta ca sa nu mai discutam discutii.

Eu am spus ca TEC are culoare ca sa ii explic lui Mak ceva, Horatius a spus ca nu are, bazandu'se pe experienta lui la ocular. Era o discutie fara a fi 'duri', eu nu am simtit'o asa.

Sa zic ca am fost off-topic, in cel mai rau caz, dar nu am 'discutat discutii'. Poate ar fi mai bine sa nu mai credeti in tot ce se spune pe Internet si sa cautati sa observati mai mult ptr propriile concluzii, e mai sanatos.
Apropo, daca Chris Lord cu simularea, e ala de aici .....cred ca undeva e o problema!!!

http://www.brayebrookobservatory.org/BrayO...0_980.html

Ca sa inchei interventiile mele pe acest topic, cu un raspuns 'on - topic', valy, eu astept sa ma uit prin unul si apoi sa trag o concluzie daca merita sau nu banii. Vom vedea de care parte e surpriza.

O sa revin prin Septembrie - Octombrie la aceasta discutie, daca voi avea ocazia sa vad unul la cele 3 star-party'uri din Germania si Elvetia la care ma voi duce spre toamna.

_________________
mersi,
Catalin


Ultima modificare efectuata de catre Catalin Fus la 07 Iun 2011 16:31, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5553

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2011 06:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau daca am produs suparare cu interventia de mai sus, intentia era sa subliniez ca starea de apocromatism nu se poate defini la ocular.
Despre Yuri Petrunin autorul aminteste urmatoarele:

Chris Lord a scris:
Notice if you will both triplets achieve only two crossings at the e-line and the doublet only one. Yuri Petrunin commented in May 2007 that the Takahashi TOA series achieved apochromatism without a single crossing. Takahashi do not publish colour error diagrams but I have no reason to doubt Yuri. Even with the benefits of ED & Fluorocrown glasses, it is simply not practicable to obtain three crossing points in the red, green and blue, whilst keeping spherochromatism within ±1/4 wave at two wavenlengths.


Cer senin pe acolo la star party-uri!
Cred in continuare ca discutia deschisa de valy nu are utilitate practica pentru noi, dar va rog sa nu ma omorati pentru aceasta opinie Laughing
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 07 Iun 2011 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu cred ca ai suparat pe nimeni, dimpotriva.

Doar am atras atentia asupra 'citarilor' de la altii vs propria experienta....si, DA, apocromatismul nu se masoara la ocular dar unii sau altii asa isi trag concluziile ( e treaba lor!!). Daca un obiectiv de refractor imprastie un pic violet in focus, nu inseamna ca nu poate fi apocromat dar, in schimb, isi pierde puritatea de culoare.
Te rog sa ma corectezi daca vorbesc prostii.

Afirmatiile mele se refereau la culoare pe anumite obiecte...si cam atit.

_________________
mersi,
Catalin
Sus
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 07 Iun 2011 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu cred ca ai suparat pe nimeni, dimpotriva.

Doar am atras atentia asupra 'citarilor' de la altii vs propria experienta....si, DA, apocromatismul nu se masoara la ocular dar unii sau altii asa isi trag concluziile ( e treaba lor!!). Daca un obiectiv de refractor imprastie un pic violet in focus, nu inseamna ca nu poate fi apocromat dar, in schimb, isi pierde puritatea de culoare.
Te rog sa ma corectezi daca vorbesc prostii.

Afirmatiile mele se refereau la culoare pe anumite obiecte...si cam atit.

_________________
mersi,
Catalin
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10666



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2011 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
PS. Felicitari valy pentru deschiderea unui nou topic de discutat discutii Laughing

Mea culpa Embarassed

Totusi se importa refractoare de mult mai multi E deci probabil cineva o fi interesat. Dar nu de asta am deschis discutia ci mai mult din curiozitate si in plus venind intr-un context in care skywatcher producea instrumente relativ ieftine si relativ bune. Acum ce sa zic, unul aruna piatra, 10 incearca sa o gaseasca. Poate trebuia sa o pun la rubrica stiri sau curiozitati si nu aici.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact