Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M1_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 242031
Numar de utilizatori inregistrati: 2938
Cel mai nou utilizator inregistrat: supersaiyan
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 1450 la data de Lun Mai 11, 2026
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

observatii Jupiter


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 333



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2006 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului: observatii Jupiter
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o curiozitate, cam de la ce marire/apertura sunt vizibile dungile lui Jupiter. Eu am facut de curand niste observatii cu un refractor de 70 pe la 110x si distingeam cu greu una. Nu am stat insa sa evaluez seeingul, dar poluarea luminoasa era redusa.
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 03 Mai 2006 18:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Am si eu o curiozitate, cam de la ce marire/apertura sunt vizibile dungile lui Jupiter. Eu am facut de curand niste observatii cu un refractor de 70 pe la 110x si distingeam cu greu una. Nu am stat insa sa evaluez seeingul, dar poluarea luminoasa era redusa.


poluarea luminoasa nu prea afecteaza obs. planetelor.Atit sa ai grija sa nu fie vint,ca ala strica absolut tot (perturbatii atmosferice,deci daca e vint si te duci in dosu blocului sa scapi de el,nu inseamna ca ai scapat :) )

Cam la 80mm incepi sa le vezi cit de cit,la 90mm le vezi chiar bine,iar la 100mm cel putin saturn si jupiter arata trasnet.Vorbesc de acromate.Dar e bine sa aiba focale lungi,cel putin un f:9.

Bariera de la care incepi sa le vezi binisor,deci si cu detalii e cam 45X.
La marte treaba e mai complicata.De uranus,neptun,n-are rost sa discutam...
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 03 Mai 2006 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

poti sa le vezi si cu 60 de mm numai sa fie cat mai aproape de zenit Laughing
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 03 Mai 2006 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mai.....unde e nebuloasa crabului??.....
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 333



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2006 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand m-am uitat eu era destul de jos, ca nu vroiam sa ma culc prea tarziu Smile
Transparenta atmosferei era asa si asa.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 03 Mai 2006 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

depinde,de vazut le vezi si cu instrumente mici,dar ce am zis mai sus e pentru a le vedea bine,nu doar o sesizare ca e ceva acolo.Una e sa sesizezi niste detalii si una e sa zici ca le-ai vazut cum trebuie...voi cum ati prefera? :)
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 333



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2006 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Las ca la toamna imi iau eu mak de 150 Smile. Mai vedem noi pe urma ... Smile
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 03 Mai 2006 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ARMANDO a scris:
mai.....unde e nebuloasa crabului??.....

nu stiu care e legatura cu topicul asta, dar daca omu a pus intrebarea sa-i spunem ca nebuloasa crabul (M1) se afla in constelatia taurul
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 03 Mai 2006 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Las ca la toamna imi iau eu mak de 150 . Mai vedem noi pe urma ...


vad ca vrei apertura... Totusi...banui ca stii ca un Mak doar OTA de 150mm costa cit un dob. 250mm... bine,totusi e alegerea ta :)
Sus
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 03 Mai 2006 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

asa ms alex...hmm asa ma gandeam si io Very Happy
_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 333



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2006 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GM__ a scris:

vad ca vrei apertura... Totusi...banui ca stii ca un Mak doar OTA de 150mm costa cit un dob. 250mm... bine,totusi e alegerea ta Smile

Mda am discutat la nesfarsit in capul meu si pe forum despre ce sa-mi iau ... pana la urma imi iau mak din motive de portabilitate in principal.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mai 2006 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ce te referi cand zici portabilitate, la desaga din spate, la o bicicleta sau la un vehicul pe patru roti?
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 333



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2006 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la dimensiuni fizice x,y,z si la greutate. Oricum alegerea mea era intre refractor si mak, din alte motive nu vroiam un reflector.
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 6214

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2006 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, un refractor mic sau mediu, sau un mak, poti sa-l duci dupa tine pe unde mergi, pe cand un reflector e mult mai incomod si poate si mai sensibil.
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 333



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2006 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact. Ai surprins foarte corect o parte dintre argumentele mele Smile
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact