| Subiectul anterior :: Subiectul urmator |
|
| Autor |
Mesaj |
bakunin99 Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005 Mesaje: 333
Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 03 Mai 2006 16:44 Download mesaj |
| Titlul subiectului: observatii Jupiter |
|
|
|
Am si eu o curiozitate, cam de la ce marire/apertura sunt vizibile dungile lui Jupiter. Eu am facut de curand niste observatii cu un refractor de 70 pe la 110x si distingeam cu greu una. Nu am stat insa sa evaluez seeingul, dar poluarea luminoasa era redusa. _________________ Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a> |
|
| Sus |
|
 |
GM__ Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005 Mesaje: 89
Localitate: Neamt
|
Trimis: 03 Mai 2006 18:09 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| Citat: | | Am si eu o curiozitate, cam de la ce marire/apertura sunt vizibile dungile lui Jupiter. Eu am facut de curand niste observatii cu un refractor de 70 pe la 110x si distingeam cu greu una. Nu am stat insa sa evaluez seeingul, dar poluarea luminoasa era redusa. |
poluarea luminoasa nu prea afecteaza obs. planetelor.Atit sa ai grija sa nu fie vint,ca ala strica absolut tot (perturbatii atmosferice,deci daca e vint si te duci in dosu blocului sa scapi de el,nu inseamna ca ai scapat :) )
Cam la 80mm incepi sa le vezi cit de cit,la 90mm le vezi chiar bine,iar la 100mm cel putin saturn si jupiter arata trasnet.Vorbesc de acromate.Dar e bine sa aiba focale lungi,cel putin un f:9.
Bariera de la care incepi sa le vezi binisor,deci si cu detalii e cam 45X.
La marte treaba e mai complicata.De uranus,neptun,n-are rost sa discutam... |
|
| Sus |
|
 |
sky Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005 Mesaje: 442
Localitate: Iasi
|
Trimis: 03 Mai 2006 20:48 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
poti sa le vezi si cu 60 de mm numai sa fie cat mai aproape de zenit  |
|
| Sus |
|
 |
ARMANDO Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006 Mesaje: 117
Localitate: BUCHAREST
|
Trimis: 03 Mai 2006 21:07 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
mai.....unde e nebuloasa crabului??..... _________________ Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi
Armando |
|
| Sus |
|
 |
bakunin99 Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005 Mesaje: 333
Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 03 Mai 2006 21:24 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Cand m-am uitat eu era destul de jos, ca nu vroiam sa ma culc prea tarziu
Transparenta atmosferei era asa si asa. _________________ Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a> |
|
| Sus |
|
 |
GM__ Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005 Mesaje: 89
Localitate: Neamt
|
Trimis: 03 Mai 2006 21:31 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| depinde,de vazut le vezi si cu instrumente mici,dar ce am zis mai sus e pentru a le vedea bine,nu doar o sesizare ca e ceva acolo.Una e sa sesizezi niste detalii si una e sa zici ca le-ai vazut cum trebuie...voi cum ati prefera? :) |
|
| Sus |
|
 |
bakunin99 Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005 Mesaje: 333
Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 03 Mai 2006 21:43 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Las ca la toamna imi iau eu mak de 150 . Mai vedem noi pe urma ...  _________________ Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a> |
|
| Sus |
|
 |
alexconu Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005 Mesaje: 610
Localitate: Reine
|
Trimis: 03 Mai 2006 22:13 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| ARMANDO a scris: | | mai.....unde e nebuloasa crabului??..... |
nu stiu care e legatura cu topicul asta, dar daca omu a pus intrebarea sa-i spunem ca nebuloasa crabul (M1) se afla in constelatia taurul |
|
| Sus |
|
 |
GM__ Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005 Mesaje: 89
Localitate: Neamt
|
Trimis: 03 Mai 2006 22:27 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| Citat: | | Las ca la toamna imi iau eu mak de 150 . Mai vedem noi pe urma ... |
vad ca vrei apertura... Totusi...banui ca stii ca un Mak doar OTA de 150mm costa cit un dob. 250mm... bine,totusi e alegerea ta :) |
|
| Sus |
|
 |
ARMANDO Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006 Mesaje: 117
Localitate: BUCHAREST
|
Trimis: 03 Mai 2006 22:43 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
asa ms alex...hmm asa ma gandeam si io  _________________ Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi
Armando |
|
| Sus |
|
 |
bakunin99 Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005 Mesaje: 333
Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 03 Mai 2006 23:11 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| GM__ a scris: |
vad ca vrei apertura... Totusi...banui ca stii ca un Mak doar OTA de 150mm costa cit un dob. 250mm... bine,totusi e alegerea ta  |
Mda am discutat la nesfarsit in capul meu si pe forum despre ce sa-mi iau ... pana la urma imi iau mak din motive de portabilitate in principal. _________________ Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a> |
|
| Sus |
|
 |
Doru Dragan Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006 Mesaje: 4414
Motto: PER ASPERA AD ASTRA Localitate: Timisoara
|
Trimis: 05 Mai 2006 09:47 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| La ce te referi cand zici portabilitate, la desaga din spate, la o bicicleta sau la un vehicul pe patru roti? |
|
| Sus |
|
 |
bakunin99 Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005 Mesaje: 333
Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 05 Mai 2006 11:05 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Ma refer la dimensiuni fizice x,y,z si la greutate. Oricum alegerea mea era intre refractor si mak, din alte motive nu vroiam un reflector. _________________ Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a> |
|
| Sus |
|
 |
zoth Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006 Mesaje: 6214
Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ... Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 05 Mai 2006 20:53 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| da, un refractor mic sau mediu, sau un mak, poti sa-l duci dupa tine pe unde mergi, pe cand un reflector e mult mai incomod si poate si mai sensibil. |
|
| Sus |
|
 |
bakunin99 Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005 Mesaje: 333
Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 05 Mai 2006 22:30 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Exact. Ai surprins foarte corect o parte dintre argumentele mele  _________________ Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a> |
|
| Sus |
|
 |
|