Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
registax3b.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alerte solare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 46, 47, 48, 49  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 17 Ian 2014 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Este intr-adevar MARE dar nu NEAGRA ci ALBA. Astfel ca putem, uneori, juca ALBA-NEAGRA si pe Soare...
VIRGIL
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 17 Ian 2014 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Iata ca dupa ALBA la limbul de est se iteste si NEAGRA. Deocamdata nu stim ce poate fi, din care cauza nu facem numararea pentru Wolf. O lasam pentru mai tarziu. Dar va sugerez sa priviti cu atentie Lunile Pline de pe SPACEWEATHER, in amintirea "fenomenului" pe care l-am comentat asta vara.
VIRGIL
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 17 Ian 2014 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

NU mai am rabdare, desi poate pentru unii va parea prematur. Am spus ca mai astept SA VAD ce vine de dupa limbul de est, ca vanatorul care asteapta sa-i sara vanatul in bataia pustii. ALBA cea mare este un camp facular, la sud-est de micuta DODOLOATA pe care o vedeam in acea zona Dupa ea am detectat dimineata aparitia de dupa colt ( pardon, LIMB) a unui inceput de penumbra, care putea fi o alta DODOLOATA singuratica, sau pata frontala a unui grup complex. Asteptand sa mai avanseze, fiind cam la aceeasi latitudine cu DODOLOATA mai veche, intre timp a mai aparut pe limb, mai jos de campul facular, o posibila MARE DODOLOATA. Pana la miezul noptii vom fi siguri. Per total, acum am gasit 10 grupuri, din care numai 2 in emisfera nordica, totalizand numai 30 de pete, din care 5 DODOLOATE, inclusiv cea mare, asteptata. Deci, cu g=10 si f=30, avem W=R=130.
VIRGIL
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 18 Ian 2014 02:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Desi cred ca m-am specializat destul ca, vizualizand efluviile vizibile pe imaginile transmise de SDO sa privesc pe "dupa colt" si sa anticipez aparitia unor pete mari, cu multa penumbra, pe care le-am numit DODOLOATE, in noaptea asta am avut o SURPRIZA. Asteptand NEAGRA de la est de vechea DODOLOATA sa devina mai vizibila, pentru a sti daca este o SINGURATICA sau pata frontala a unui grup complex, am descoperit, mult mai jos (sud), dincolo de campul facular (ALBA) o noua formatie, ceva mai mare, care promite a fi o pata frontala. Dar, acum cateva minute, intr-o pauza de vizualizare a unui joc de tenis, uitandu-ma iar la limbul estic, am descoperit ca, intre ultimile doua mentionate se iteste, in fine CEVA MARE, probabil de marimea lui VASILICA CEA MARE...Dimineata cred ca se va vedea mai bine, pe la ora 9, cand speram sa revenim cu noutati. Astrofotografii solaristi sa-si pregateasca instrumentele, ca merita!
VIRGIL
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Ian 2014 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rabdare si ... tutun (zice romanul) dar tutunul poate sa si lipseasca ca dauneaza sanatatii Smile Pentru cei nerabdatori dau cateva adrese de pagini unde se poate vedea Soarele in diferite lungimi de unda:
http://www.thesuntoday.org/the-sun-now/
http://sdowww.lmsal.com/suntoday_v2/index....2014-01-18
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/The_Sun_now
asta pana s-a ivi pata ceea (DODOLOATA sau VASILICA, om vedea noi) sturlubateca Very Happy
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 18 Ian 2014 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Dati-mi tutun, ca rabdare am, dar bani putini, dupa "marirea" pensiei, asta ca sa-i raspund lui DD (asa notez eu o DODOLOATA dubla, cum e cea din cadranul de sud-vest). Chiar ma duc la Kaufland sa iau o cutie din cel mai bun, 62 lei noi...Revenind la Soare, dupa activitatea de Finegan de asta noapte, am ramas putin dezamagit de noua MARE DODOLOATA, care pare mai mica decat Vasilica cea Mare, pe care o asteptam abia pe 28 ianuarie. Dar acum avem o adevarata ploaie de DODOLOATE...Ele sunt in majoritate la limbul de est, in emisfera sudica, etajate la 3 nivele de latitudine heliografica, de parca ar fi avionul Foker Triplane, cu care zbura Baronul Rosu in Primul Razboi mondial...Deci, per total, azi am gasit numai 9 grupuri, din care 2 in emisfera nordica (asimetrie nord-sud severa), totalizand 46 pete, din care 6 DODOLOATE. Deci, cu g=9 si f=46, avem W=R=136. Pe SPACEWEATHER se da 95, dar UNUL mi-a copiat metoda si prevede ce am spus de alaltaieri...
VIRGIL
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 18 Ian 2014 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Datorita rotatiei axiale a Soarelui, petele din apropierea limbului de est au devenit mai bine vizibile, inclusiv noua MARE DODOLOATA, care promite...Au mai devenit vizibili si mai multi pori. De asemenea, in emisfera sudica este o alta DODOLOATA trecuta de meridianul central, foarte rotunda, si care, datorita latitudinii sudice foarte mari mi-a scapat la numaratoarea de asta noapte, cand eram cu capul mai mult in cartea lui Harry. Noua numaratoare da un numar de 13 grupuri, din care 3 in emisfera nordica, totalizand 46 pete, din care 7 DODOLOATE, toate in emisfera sudica. Deci, cu g=13 si f=46, avem W=R=176.
VIRGIL
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 19 Ian 2014 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Am intarziat putin din cauza unor probleme cu parola, produse de un nou"crash" la Mozilla. Apoi, zilele trecute a aparut pe SPACEWEATHER, sub o frumoasa poza cu o eruptie la limbul estic in emisfera sudica, urmatoarea atentionare (alerta?):"Indeed , something big appears to be on the way",says Desypres. NU STIU cine e acesta, dar cred ca EU am spus asta mai de mult. ACUM, la prima vedere, se pare ca in urma avionului Baronului Rosu vine o intreaga escadrila...Vom vedea zilele viitoare. Azi ACTIVITATEA SOLARA pare in crestere, deoarece am gasit 14 grupuri, din care 5 in emisfera nordica, multi pori, totalizand 55 pete, din care 7 DODOLOATE, toate in emisfera sudica. Deci, cu g=14 si f=55, avem W=R=195. SA FIE ASTA ULTIMA RABUFNIRE A CESTUI MAXIM, IN DECLIN?
VIRGIL
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 20 Ian 2014 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Am intarziat putin ca sa dau timp escadrilei "Baronului Rosu" sa avanseze...Dar, ce vreti, avioane din primul razbiu mondial...Totusi o coincidenta: penumbrele DODOLOATELOR sunt ROSII! Revenind la SOARE. la o privire generala se observa continuarea asimetriei nord-sud, in favoarea sudului(invers ca in rasboiul de secesiune din SUA), dar mai apare si o asimetrie est-vest, acum in favoarea estului- o fi oare ca si pe Pamant, daca tinem seama de "avantul" Chinei? Deci, majoritatea petelor (maculelor!) se afla, de fapt, in cadranul de sud-est, unde avanseaza Baronul Rosu. Verificati pe Wikipedia, sa vedeti ca marita sa fie amintit, ca si rivalul sau, Guynemer...
Azi am gasit pe Soare 13 grupuri, din care numai 3 in emisfera nordica, totalizand 64 pete, din care 7 DODOLOATE, toate in emisfera sudica. Deci, cu g=13 si f=64, avem W=R=194, cam ca si ieri. Pe SW se da 114.
VIRGIL
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 21 Ian 2014 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Si azi am asteptat putin ca escadrila "Baronului Rosu" sa iasa din ceata (facule), dar ca si la recentul accident, se lasa asteptata. Prin jocul porilor, care apar si dispar dupa scurt timp si fiind, daca sunt izolati,considerati grupuri, ACTIVITATEA SOLARA pare STATIONARA. Azi am gasit pe Soare numai 11 grupuri, din care unul in emisfera nordica, totalizand 82 pete, din care 8 DODOLOATE, toate in emisfera sudica. Deci, cu g=11 si f=82, avem W=R-192
VIRGIL
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 22 Ian 2014 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Azi, dupa ce cu greu m-am desprins de vizionarea unor evenimente deosebite, printre care si ... ninsorile abundente de la Observatorul Calar Alto, m-am intors la Soarele nostru, pe suprafata caruia am gasit, tot prin jocul unor pori efemeri, 14 grupuri, din care 4 in emisfera nordica, totalizand 85 pete, din care 6 DODOLOATE, toate in emisfera sudica. Deci, cu g=14 si f=85, avem W=R=226, un nou varf al acestui MAXIM DE ACTIVITATE in DECLIN. Pe SW se da 141.
VIRGIL
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 26 Ian 2014 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am mai aparut pe aceasta felie, deoarece "nimic nou pe frontul de est"...Dupa trecerea "Baronumui Rosu" si a coechipierului sau pe sub centrul discului solar, cand a traversat meridianul central, escadrila sa s-a pierdut in ceata, iar in urmatoarele zile nimic nu se intrevede. Dar, peste alte cateva zile, o noua formatiuna va aparea de dupa limbul estic. Azi am gasit totusi 11 grupuri, majoritatea pete mci sau chiar pori, in emisfera vestica, si numai 2 in emisfera nordica. In total am gasit 36 pete, din care si 2 DODOLOATE(BARONUL si SECUNDUL) in emisfera sudica. Deci, cu g=11 si f=36, avem W=R=146. SW da 102.
VIRGIL si PLEIADELE
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 27 Ian 2014 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SURPRISA!!!

VASILICA CEA MARE, care credeam ca va reapare pe 28 ianuarie, si-a facut deja reaparitia, mi se pare, putin micsorata. Reaparitia mai devreme cu o zi se datoreste faptului ca, avand o latitudine heliografica MAI MICA, este animata de o viteza de rotatie MAI MARE. Deci, azi am gasit pe SOARE 8
grupuri, numai unul firav in emisfera nordica, totalizand 29 pete, din care 3 DODOLOATE. Deci, cu g=8 si f=29, avem W=R=109, exact ca la SW, ceea ce ma surprinde...
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 27 Ian 2014 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca in urma noii (vechii)DODOLOATE, ceva mai la nord, pe limbul de est, se mai iteste ceva. Pe imaginea data de SPACEWEATHER NU se vede inca, deoarece IN TIMP este in urma acelora furnizate de linkul pe care mi l-a indicat MARIUS.P, pe data de 3 septembrie 2012.
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 27 Ian 2014 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma uit din timp in timp pe imaginilor furnizate de SD0 si am de facut 2 ERATE: in primul rand ajutorul primit de la Marius P. este din 10 septembrie 2012. Apoi DODOLOATA obsrvata in prima pare a zilei este doar precursoarea. Vasilica cea Mare abia acum apare pe limb. intr-adevar MARE!
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 46, 47, 48, 49  Urmatoare

Download topic
Pagina 47 din 49
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact