Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
pipe-mount-eq-90-800-b-s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Seben Star Commander 60/900


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 09 Ian 2012 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu iau mesajele ca pe un afront personal.
Nu am editat mesajul dupa ce a scris cineva. Poti vedea ca nu exista acolo scris sub el nimic de editare. Era normal sa imi formulez mesajul intr-un mod in care doresc sa exprim ceea ce gandesc.

Iar referitor la oglinda sferica nu am comentat nimic ci doar eram entuziasmat si speram ca in ciuda aberatiilor de sfericitate va iesi totusi un telescop pe cinste. Evident nu a fost asa. A fost un experiment.
Macar am avut satisfactia sa experimentez asa ceva.

Nu afirm ceva cu tarie daca nu sunt sigur de acel lucru. Ca sper ca ceva sa iasa bine, asta e altceva.

Am spus-o de mai multe ori ca nu ma deranjeaza o critica atat timp cat ea este constructiva si am ce invata din ea. Toti avem dreptul sa invatam sau sa ne perfectionam.
Cand trec printr-o experienta si invat ceva din ea, imi place sa impartasesc si altora ceea am concluzionat, pentru a le fi si lor util. E bine sa inveti si din experieta altora.
In ceea ce priveste observarea cerului si folosirea ocularelor am facut-o de foarte multe ori, si nu as exagera daca as spune ca am folosit zeci de oculare si multiple instrumente, ale mele sau ale prietenilor, homemade sau comerciale.

Nu sunt un om care se cearta sau care ia lucrurile ca un atac personal dar imi place sa combat o anumita idee daca am argumente si am trecut printr-o experienta din care am invatat ceva.
Momentan lucrez la un nou refractor dar nu voi posta rezultatele pana nu este gata, deoarece nu doresc sa apara contradictii.
Cand va fi gata sunt deschis la sugestii de imbunatatire si voi prezenta si teste facute cu el.

Asa doar ca idee, va avea apertura identica cu a lui Gabriel, dar ca si calitate sper ca se va situa putin mai sus. Si asta vom vedea la sfarsitul constructiei.
Atunci vom putea dezbate si testele cu ocularele de diferite focale in mod practic atasate acestui refractor.
Pana atunci sa ne indreptam atentia spre observatiile astronomice.
Din pacate, aici la Bucuresti sunt nori de trei zile...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Ian 2012 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mesajul de reeditare apare doar daca cineva a trimis deja un raspuns. Si ultimul mesaj l-ai corectat.
In rest, ma bucur ca nu ne certam. Wink
Sa stii ca apreciez mult pasiunea de care dai dovada si stiu ca nu-ti este usor. Succes cu noua constructie !
Hai sa inchidem offtopic-ul. Smile
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 09 Ian 2012 16:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Corectez mesajul daca am omis o fraza. Sigur, dar asta nu o fac dupa ce s-a scris un raspuns decat in cazuri rare, daca mai doresc sa completez ceva important .
OK. Mersi ! Smile

Asa consider si eu, ca e bine sa inchidem acest off-topic.

Voi deschide o rubrica separata la sectiunea ATM in care voi prezenta aproape pas cu pas constructia noii lunete.
Accept orice fel de sfaturi sau critici din care se vor obtine rezultate mai bune. Mai ales la vizual, pentru ca asta e scopul pentru care o construiesc.

Numai bine !

Teo
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Ian 2012 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragilor Teo si nobody,ma bucur ca s-a cazut la pace pe aici.
Scopul nostru trebuie sa fie sa-l ajutam pe Gabriel sa faca o alegere buna.
Cat despre wikipedia,da,ai perfecta dreptate si iti multumesc ca imi dai ocazia sa fac un disclaimer.
Eu am o problema ,asa cum ai aratat,cu semi-analfabetii care publica tampenii pe Wikipedia, nici pe departe cu enciclopedia in sine si pe care o consider o mare idee.
Si care in alte limbi,am cautat deocamdata doar in versiunile in engleza,franceza si italiana, este mult mai buna.
Sa speram ca intr-o zi oarecare a acestui mileniu (abia inceput) asa va deveni si varianta in limba romana.
Pe de alta parte,ma bucur grozav ca au fost buctati atatia pseudo-absolventi la Bac deoarece asta inseamna ca va creste exponential concurenta pentru posturile de parlamentari.Pana la alegeri, ''isi fac mana'' pe biata wiki in romana-nu stiu cum sta cea moldoveneasca!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 30 Ian 2012 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De saptamana trecuta sunt fericitul posesor al unui kit Celestron cu accesorii pentru telescop.

Este cel de aici : http://astromagazin.ro/catalog/oculare-acc...c30h2m2er6 .

Am facut teste tuturor ocularelor,dar din pacate este iarna si e foarte frig.Aceste oculare au o performanta extraordinara,si se vede diferenta fata de ocularele din dotarea telescopului.

Ocularul de 32mm arata frumusetea cerului instelat si am vazut o multime de stele care nu se vad cu ochiul liber,ci doar prin telescop.Prin Ursa Major am vazut 2 galaxii micute,dar numai nucleul lor se vedea cel mai bine.Pleiadele intra in tot campul ocularului de 32mm Very Happy .

Am vazut Jupiter cu ocularul de 6mm,dar atmosfera era umeda si rezultatele nu au fost foarte bune.A urmat inca un test pentru ocularul de 32mm : Nebuloasa din Orion.Era atat de frumoasa...Aproape ca ii vedeam toata structura nebuloasei.Restul observatiilor le voi face cand va fi temperatura mai ridicata.Ultima data am facut observatii astronomice la -13 grade Celsius.Cerul nu era foarte bun,dar totusi am vazut cate ceva.Am incheiat observatiile pentru ca telescopul a inceput sa se miste foarte greu.Cand l-am adus in casa,am observat ca montura si focuserul era inghetate Laughing .Pe telescop era un strat fin de gheata,iar ocularele aveau condens pe ele.Acum sunt racit,si m-am invatat minte.

Inca astept sa ajunga filtrul solar,sa pot face observatii la Soare.Cu ocularele noi va fi foarte distractiv.Pe o foaie din valiza Celestron,numita ''Filter Guide'' scria ca pot folosi filtrul portocaliu pentru observatiile solare.Voi incerca,poate voi avea o surpriza placuta.

In rest,astept cu nerabdare Ziua Astronomiei,Maratonul Messier si Tranzitul lui Venus pe Soare.

Cam atat pentru moment.

Cer senin!

P.S. : In poza de mai jos sunt toate accesoriile mele pentru telescop. (Am ajuns si ziua asta Very Happy )
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Ian 2012 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel
Sa le folosesti sanatos setul de oculare si filtre,arata foarte frumos!
Poti considera ca ai un telescop muuuult mai bun!
Felicitari si pentru observatii.
Te sfatuiesc sa iti faci un registru de observatii in care sa notezi si sa desenezi observatiile tale.

Filtrul portocaliu vrei sa-l folosesti impreuna cu filtrul solar de obiectv,nu-i asa?

Cand mai patesti ca luneta,in general telescopul,sa ti se abureasca sau chiar sa faca pojghita de gheata ,nu te speria.Nu trebuie sa faci nimic decat sa-l aduci inauntru,nu in camerele unde este foarte cald si sa astepti sa treaca de la sine.

Altadata,sa te imbraci bine,ca sa nu mai racesti.Cu frigul nu este de glumit!
Nu este cazul tau,dar marele Gassendi a murit din cauza unei raceli a vezicii urinare ,contractate intr-o noapte prea rece.
Intr-o seara ,William Herschel a fost surprins imbracat subtire de catre vizitatori de la Curtea Regala,nu si-a cerut scuze ca sa mearga sa se imbrace ''ca lumea'' si din cauza asta a suferit apoi pana la moarte.
Si nu sunt singurii astronomi cazuti victime frigului.

Cer senin,spor la observatii!
Mircea

PS:multumim pentru linkurile pe care le-ai impartasit la ''linkuri utile''.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
pacostiro
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2011
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2012 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt oculare Celestron Omni Plossl?
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 30 Ian 2012 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pacostiro a scris:
Sunt oculare Celestron Omni Plossl?
Nu,nu cred ca sunt oculare Omni Plossl.Ajung aproape de calitatea lor,dar nu sunt.Pe ele arata Plossl,fara alt cuvant.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 30 Ian 2012 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel, sa stapanesti sanatos noul tau set de oculare si filtre si sa ne povestesti cat mai multe din observatiile tale.

Sunt foarte surprins ca ai reusit sa observi 2 galaxii in Ursa Mare. De fapt e aproape incredibil pt. o luneta de doar 60 mm diametru.

Exista doua posibilitati :

Ori ai vazut M 51 si M 101 si ai un cer extrem de curat acolo, ori ai vazut altceva , care nu sunt galaxii.

Eu nu am reusit sa observ niciuna din cele doua, nici macar prin telescopul de 150 mm ( asta din Bucuresti ). Nu stiu la tara cum va sta situatia, dar abia astept un cer curat de vara.

Incearca sa idetifici in Stellarium cam pe unde erau "galaxiile" banuite de tine, si poate aflii ce ai vazut, cu acel aspect nebular.

In privinta filtrului, asa cum spunea si domnul Mircea Pteancu, sa nu faci observatii la Soare fara filtru la obiectiv !
Este adevarat, ca un filtru portocaliu suplimentar, da un aspect frumos fotosferei solare.
Am folosit si eu aceasta combinatie : in fata obiectivului am atasat o folie Baader iar in fata ocularului un filtru portocaliu. Am incercat si cu filtru rosu, dar nu e cine stie ce.

Pentru Jupiter si Saturn iti recomand un filtru albastru pal .

Succes !
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 30 Ian 2012 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu galaxiile,eu cred ca galaxii au fost.Am indreptat telescopul spre partea de sus din Ursa Major si,cand am gasit ceva ce parea a stea,am inceput sa o observ atent.Am miscat telescopul,am pozitionat galaxia la marginea ocularului,si tot mai mult imi parea a galaxie.Era micuta oricum.Nebulozitatea galaxiei era alungita,ceata facea un cerc rotund daca era prezenta.La urmatoarele observatii,o sa observ mai atent partea superioara a Ursei Major si o sa va zic cu exactitate.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 30 Ian 2012 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu siguranta nu era galaxie. Galaxiile nu seamana cu stelele, cu aspect oval sau spiral...in fine exista si galaxii neregulate sau eliptice...dar nu e cazul aici.

Galaxiile se vad la ocular prin instrumentele mici, asa ca un fum difuz, exact cum ai vazut M 31 Andromeda. In special se observa zona nucleului. Alte galaxii in Ursa Mare, nu ai cum sa vezi prin mica luneta de 6 cm. De fapt nici cele doua nu cred....dar nu ma pronunt, caci nu am facut prea multe observatii pe un cer bun de la tara prin instrumente mici.
Poate ne lamureste domnul Mircea Pteancu, ce galaxii se pot vedea in mod real ( nu teoretic ) printr-o luneta de 6 cm pe un cer bun. As fi curios ( in afara de M 31, M 33 si Milky Way a noastra ).

Oricum ar fi o minune sa le vezi prin luneta ta. Smile

Continua observatiile cand va fi mai cald afara si cu siguranta vei descoperi multe minunatii pe cer.
Eventual roiuri globulare mai luminoase sau roiuri deschise.


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 30 Ian 2012 22:17, modificat de 1 data in total
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 30 Ian 2012 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu ce-am vazut? Shocked
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 30 Ian 2012 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu. Poate ai vazut chiar 1-2 galaxii... ramane de vazut.

Cred ca in afara de M 31 mai poti vedea si M 33 din Triangulum. Eu le-am vazut pe amandoua prin anii '95 printr-o luneta de 5 cm diametru la tara, vara. M 33 era extrem de palida, la limita vizibilitatii.
Eventual noteaza pozitia aproximativa in raport cu stelele din jur si cauta in Stellarium ori in atlas.

As fi curios, pentru ca voi lua si eu cu mine la tara luneta de 120/600 mm si eventual si pe cea Carton de 60 mm. Atunci voi putea face teste reale daca va fi senin, dar pana atunci merita sa investighezi tu posibilitatile micutului instrument, caci ai conditii bune acolo. Smile

De aceea este bine sa iti faci un carnetel de observatii. Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Ian 2012 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe un cer foarte bun se pot vedea M81 și M82 din Ursa Mare, dar sunt în spatele piciorului din spate, pe unde ar fi coada, dacă ursul ar avea una! Smile Eu le-am văzut destul de bine cu refractorul de 80x900 și precis se pot vedea și prin 60x900 dacă permite cerul. Un binoclu de calitate 10x50 le prinde, așa că nu văd de ce nu s-ar vedea și cu luneta de 60mm.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 31 Ian 2012 01:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Erwin pentru lamuriri.

Pai atunci ii dam tema lui Gabriel, M 81 si M 82 ( desi asta a doua e mai intunecoasa ). Very Happy

Eu mai am pana sa ma apuc de teme. Trebuie mai intai sa ajung pe la tara cu telescopul.

De aici nu am nici o sansa decat la M 31 Andromeda si aceea se vede foarte palida.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact