Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_oct4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226301
Numar de utilizatori inregistrati: 2857
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dany Krama
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 552 la data de Mie Iun 26, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

MOdificari montura azimutala AZ3


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2011 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului: MOdificari montura azimutala AZ3
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

imi fac si eu debutul in rubrica ATM cu o modificare adusa monturii AZ3. Aceasta montura este ok dar are o problema la miscarea pe verticala si anume ca fata de miscarea pe orizontala care merge lin si imediat, cea pe verticala are o intarziere la miscare si e usor mai greoaie miscare.
Pentru aceasta am desfacut partea ce descopera mecanismul si am gasit o piesa jumate cilindrica(spre exterior) si o parte rectangulara care cuprinde filetul pe care culiseaza ca sa confere miscarea pe verticala. Am introdus(fortat), intre piesa descrisa mai sus si spatiul in care sta o pila pentru taiat fiole pe care am rupt-o in douacaci era prea lunga.
Dupa aceea pt ca exista un spatiu intre placuta metalica ce acopera mecanismul si partea cilindrica si corpul monturii am introdus o saiba pentru ca placuta metalica sa aibe un suport sa nu se mai indoaie cand strang surubul.
Sper ca descriu cat mai explicit in pofida faptului ca nu cunosc numele pieselor Very Happy .
partea rectangulara care tine filetul are un imbus mic care ajuta la strangerea piesei pe acest filet.
Am strans putin mai mult acest surub pt. ca avea un joc si inca avea intarziere la urcare sau coborare.
Dupa aceasta problema s-a rezolvat doar ca merge un pic mai greu dar nu foarte deranjant.

A aparut insa o alta problema care nu cred ca are rezolvare si anume ca piesa in cauza este dintr-un nenorocit de plastic in momentul cand am strans putin mai tare surubul ce se infileta in partea cilindrica a piesei filetul de plastic a cedat si surubul merge in gol.
montura merge bine in continuare.
Am sa atasez o serie de imagini care sa arate etapele interventiei

O seara placuta

Mihai



26.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  686.5 kb
 Vizualizat:  de 7039 ori

26.jpg



24.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  693.23 kb
 Vizualizat:  de 7039 ori

24.jpg



23.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  608.31 kb
 Vizualizat:  de 7039 ori

23.jpg



19.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  547.19 kb
 Vizualizat:  de 7038 ori

19.jpg



14.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  599.31 kb
 Vizualizat:  de 7038 ori

14.jpg



10.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  539.72 kb
 Vizualizat:  de 7038 ori

10.jpg



12.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  447.14 kb
 Vizualizat:  de 7038 ori

12.jpg



8.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  551.85 kb
 Vizualizat:  de 7039 ori

8.jpg



6.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  491.09 kb
 Vizualizat:  de 7040 ori

6.jpg



4.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  543.63 kb
 Vizualizat:  de 7038 ori

4.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  369.98 kb
 Vizualizat:  de 7039 ori

2.jpg



27.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  954.89 kb
 Vizualizat:  de 7038 ori

27.jpg



_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2011 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Ma gandeam ca daca as schimba piesa de plastic cu una metalica as rezolva problema si nu ar mai fi nevoie nici de saiba adaugata de mine si nici de bucata subtire de tabla(bucata de pila de taiat fiole).
Stie cineva daca o astfel de piesa se poate face la strung si unde as putea gasi asa ceva?
Am facut si o schita a piesei cu imbunatatirile aferente.

O zi excelenta

Mihai



AZ3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  840.87 kb
 Vizualizat:  de 6945 ori

AZ3.jpg



_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9102

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Oct 2011 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mike23
Piesa schitata de tine este tipica pentru o piesa de prelucrat pe masina de frezat universala sau si mai bine pe o freza de scularie.
La nevoie insa,(greu vei mai gasi undeva o freza de scularie activa),cauta o bucata de bara de otel patrat de sectiune potrivita.Da gaurile pe o masina de gaurit cu coloana,cu gaurile largite de la un diametru initial mic spre cel mare.Crestarea,gaurirea si filetarea poti sa le faci si tu daca ai o menghina.
Iar la disperare,si daca ai un loc unde ''sa-ti faci de cap'',ai putea sa faci piesa dintr-o bucata mai mare de otel folosind rigla,acul de trasat,flexul,pila,masina de gaurit si bomfaierul.Menghina este iarasi obligatorie.Lucrand numai manual se pot face incredibil de multe lucruri.Si este si placut,foarte ''zen'' dar e o activitate galagioasa si murdara.
Si care scoate la iveala cine te iubeste si te suporta cu adevarat Very Happy .
Pe vremea lui da Vinci de pilda, filetele se executau din pila.
Succes si spor la munca!
Mircea

PS:intre micul meu atelier si casa sunt vreo 15 metri si totusi nu sunt ''iubit si suportat'' tot timpul Very Happy

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Oct 2011 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de sfat. cred ca as putea face rost o bucata de otel si-l fac ca la orele de atelier din clasele primare de pana in '89(cand pileam pana la epuizare ca sa facem ciocane), dar nu inteleg cum fac, creez filetul cu pasul potrivit pt. suruburile pe care le am deja sau altul care poate o sa cred ca e mai bun? Nu am lucrat niciodata cu asa ceva de aceea va intreb Very Happy

O zi excelenta

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9102

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Oct 2011 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze,nu am fost prea explicit cand m-am referit la mesterii medievali care faceau filetul din pila,am vrut doar sa dau un exemplu extrem de abilitate.
Noi folosim acuma tarozii pentru filetarea alezajelor.
Ca sa nu ai probleme,trebuie sa cauti un tarod pentru ''filet cu pas normal''.Pasul filetelor normale este reglementat si este cel pe care il au suruburile si piulitele de marimea respectiva din comert.
Daca cumperi un tarod de la piata de vechituri ,el poate avea alt pas si atunci vei gasi cu greu sau deloc surubul adecvat,va trebui sa cauti strungar sa-ti faca surubul...si ajungi de unde ai plecat-daca faci filet cu tarod cu alt pas decat cel pentru filet normal,repet.
Pune niste cote te rog pe schita ta ca sa stim ce trebuie sa cauti.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Oct 2011 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tarozi si filiere poti gasi in spate la Obor. La talcioc Smile
Toate sortimentele la preturi bune!
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Oct 2011 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PS: poate iti trebuie si un port-tarod cu care sa filetezi si un pic de ulei sa nu-ti crape tarodul in piesa cand filetezi. Asta daca nu vrei sa filetezi cu tarodul prins in patent ceea ce NU RECOMAND.Inca o chestie,tarodul nu e unul ,sunt o serie de 3 bucati. Nr1,2,3 si exact in ordinea asta se folosesc.
PS2:Inainte sa filetezi trebuie data o gaura, nu poti fileta ''in plin'' gaura este in relatie directa cu dimensiunea nominala a surubului metric. Ex. Pentru M8 dai gaura de Fi6.4 , M6 gaura de Fi4.8 ,asa ca ti-ar trebui si un burghiu, doua...
Daca mai vrei detalii contacteaza ma !
O seara buna!
Alex.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9515

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2011 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La cele spuse de colegi adaug că filetul este cel al șurubului conducător gata făcut al monturii și va trebui să găsești exact tarodul potrivit. Poate fi filet withworth și atunci e mai greu de găsit. Ca să afli pasul ai nevoie de un calibru pentru filete sau piulițe de diverse dimensiuni cunoscute. Dacă se înfiletează ușor ai găsit pasul potrivit.

Piesa este făcută din poliamidă pentru 2 motive: este antifricțiune și pentru că este mai ușor de realizat în serie mare prin injectare în matriță. În niciun caz nu-ți recomand s-o faci din oțel! Va uza foarte rapid filetul șurubului conducător care este unul special. Materialul potrivit este teflonul sau în caz că nu găsești poți s-o faci din alamă sau bronz.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 08 Oct 2011 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu recomand in cazul in care nu vei gasi teflon sa lasi piesa de poliamida si pentru a o salva, poti cu o tarod, sa repari-maresti filetul interior care s-a stricat un surub nou mai mare si gata.

Ultima modificare efectuata de catre psemil la 09 Oct 2011 01:31, modificat de 1 data in total
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2011 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ssunt de acord cu varianta mai simpla, dar materialul respectiv e prea elastic si nu opune rezistenta in felul acesta are acea intarziere de cam 3 rotatii pana sa faca telescopul sa se miste. De aceea ma gandeam la ceva metalic, rigid. Aluminiul ar fi bun sau e prea moale si risc sa se toceasca piesa? Pun atatea intrebari pt. ca nu am mai facut asa ceva pana acum.
Multumesc mult pt raspunsurile de pana acum si mai astept sugestii.

O seara excelenta.

Mihai

P.S. - am facut si poze dar nu am momentan timp sa le postez
Pozele sunt cu angrenajul dezasamblat si o ruleta pe langa pt. proportii

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2011 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ssunt de acord cu varianta mai simpla, dar materialul respectiv e prea elastic si nu opune rezistenta in felul acesta are acea intarziere de cam 3 rotatii pana sa faca telescopul sa se miste. De aceea ma gandeam la ceva metalic, rigid. Aluminiul ar fi bun sau e prea moale si risc sa se toceasca piesa? Pun atatea intrebari pt. ca nu am mai facut asa ceva pana acum.
Multumesc mult pt raspunsurile de pana acum si mai astept sugestii.

O seara excelenta.

Mihai

P.S. - am facut si poze dar nu am momentan timp sa le postez
Pozele sunt cu angrenajul dezasamblat si o ruleta pe langa pt. proportii

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Oct 2011 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate vad eu acolo ar trebui dat surubul jos si facuta alta piulita (de ghidaj) din aluminiu sau alama mai bine. Dar cum zicea si Erwin trebuie sa ai grija la filet sa-l ungi bine sa previ uzura. Daca ai un subler masoara diametrul surubului. Apoi (macar aproximativ) masoara vreo 10 spire de pe filet (de le varf la varf) si apoi imparte distanta la cate spire ai numarat. Nu e foarte precis dar cel putin ne putem da seama daca e un filet 'normal' sau poate englezesc.

Piesa s-ar putea face dintr-o bara patrata de aluminiu cu ceva pileala ( chiar si la mana pentru capatul cilindric).
Daca as fi in locul tau as schimba tot surubul cu unul pus pe rulmeti mici (cu flansa) in locul bucselor, numai ca ar trebui un surub cu diametru mai maricel cu pas fin (sunt taroade si filiere pentru treaba asta cu pas mai fin decat cel standard din magazin).

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9515

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Oct 2011 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tu vei avea nevoie de dimensiunile exacte, nu noi. Folosește un șubler, astfel de piese trebuie executate cât mai precis. Aluminiul nu este bun. Caută teflon, alamă, bronz sau textolit. Poți decupa piesa ta dintr-o piesă mai mare, recuperată. Eventual poți să topești bucșe sau alte piese de bronz recuperate și să torni aliajul într-o formă din ghips făcută după piesa originală. Vei avea nevoie de un creuzet încălzit la peste 950 grade cu o lampă de sudură, fie oxiacetilenică fie cu butan-propan care e mai la îndemână (se găsesc arzătoare portabile cu butelii mici). Atenție la protecția muncii!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2011 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau ca raspund asa greu dar nu prea reusesc sa-mi fac timp prea mult zilele astea (job + familie+fetita bolnava) Sad

Ma gandeam pe de alta parte ca poate asa ar trebui sa fie mai elastic....???
Atasez cateva imagini cu piesa in cauza.
Eu initial ma gandeam ca daca fixez piesa intre cracanele de fixare si ne permitand nici cea mai mica deplasare suplimentare ar trebui sa miste telescopul pe verticala instant. Bine, cea mai buna solutie ar fi fost roata dintata si cu o cilindru melcat, un fel de sistem cremalier(cred ca acesta e termenul)

Mihai



1.jpg
 Descriere:
Piesa la locul ei
 Marime fisier:  674.27 kb
 Vizualizat:  de 6678 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
Zona incercuita e cea in care ma gandeam ca ar trebui sa fie rectangulara piesa si cat mai fest bagata ca sa nu mai permita nici un joc in acel spatiu.
 Marime fisier:  682.87 kb
 Vizualizat:  de 6679 ori

2.jpg



Piesa 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  445.89 kb
 Vizualizat:  de 6678 ori

Piesa 1.jpg



Piesa 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  432.21 kb
 Vizualizat:  de 6678 ori

Piesa 2.jpg



Piesa 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  433.79 kb
 Vizualizat:  de 6678 ori

Piesa 3.jpg



3.jpg
 Descriere:
Surubul si filetul cu problema
 Marime fisier:  381.16 kb
 Vizualizat:  de 6678 ori

3.jpg



_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9515

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2011 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ultima imagine se vede clar de ce piesa are acea parte cilindrică. Dacă o faci pătrată sau dreptunghiulară nu va mai permite rotația pârghiei care se vede în partea de jos și mecanismul se va bloca. Ce ai făcut tu punând acel adaos din pilă de tăiat fiole este suficient. Nu ai cum să scoți jocul în totalitate. Șurubul de la capătul opus servește la scoaterea jocului în filet. Dacă aceste două elemente le-ai reglat și tot mai ai joc verifică jocul axial al șurubului. Acesta se poate scoate dacă există un sistem de reglaj cu șurub/piuliță sau prin intercalarea unor șaibe subțiri. Văd doar o piuliță spre partea unde vine cuplajul flexibilului de acționare dar nu știu în capătul celălalt ce fel de lagăr are.

Sănătate maximă fetiței și succes!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact