Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_545884.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

U.F.O


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 13 Mar 2012 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 13 Mar 2012 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai , hai sa ne ''mintim'' impreuna .

Incep eu:

Extraterestri vazuti : zero

Rapit de catre ozenauti: zero

Abuzat sexual de catre femei extraterestre : hmm... zero

Ozn-uri cu aspect de corp solid ,vazute zburand cu viteze mari : zero

Ozn-uri cu aspect de corp solid ,vazute zburand cu viteza mica sau chiar plutind : cateva, dar baloanele si dirijabilele nu intra oare in categoria asta ?

Cotoroante calare pe matura : zero

Lumini diurne cu viteza mare si traiectorie presupus rectilinie : doua sau trei

Lumini diurne cu viteza mare si traiectorie franta : una (absolut socanta)

Lumini nocturne cu viteza mare si traiectorie presupus rectilinie : nenumarate (unele erau gloante trasoare)

Lumini nocturne cu viteza mare si traiectorie franta sau fragmentata : probabil 15-20

Ecuatia lui Drake cred ca e prea optimista. Eu as divide toata aceasta formula cu un termen extras dintr-o functie exponentiala , care sa fie mai riguros corelata cu relativitatea coincidentei evenimentelor. Termenul ar trebui sa creasca exponential cu volumul pentru care se face estimarea.

Cred ca ar mai ramane vreo 20-30 de civilizatii in toata galaxia.

catalin.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 13 Mar 2012 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 13 Mar 2012 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imposibilitatea contactului (cel putin aparenta) nu presupune nici pe departe inexistenta acelor civilizatii.

@catalin dumitru

Scuze dar nu vad cum ai putut numara atat de exact acele cazuri Smile. Ai bagat asa "2-3" cum ti-a convenit ? Smile


In plus nimeni nu poate fi atat de sigur ca nu ne-au contactat deja. Inca o data, faptul ca dovada nu e vizibila nu inseamna ca ea nu exista deloc.

Normal ca n-ai cum sa dovedesti ca o pictura rupestra din neolitic reprezentand un tip solid cu o oala in cap si aparat de respirat in spate descrie observatia reala a unui extraterestru si nu o creatie artistica de orice fel. Dar nici sa presupui ca nu este asta din simplu motiv ca nu se vrea asta. Dovezi oricum nu exista nici pentru infirmare.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 13 Mar 2012 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga @starbuck , cred ca nu sunt suficient de 'dus' incat sa notez cu exactitate despre toti barzaunii ce mi-au trecut prin fata ochilor.
Practic , mi s-ar parea inutil sa o fac.

Extraterestrii , daca exista si ne viziteaza incognito , sa ma pupe undeva...

Cine considera ca nu poate sau nu merita efortul sa poarte o discutie cu mine sau cu unul din specia mea , ori e prost ori incredibil de increzut , adica tot prost.

catalin.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 13 Mar 2012 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:

Cu cât raman mai putine civilizatii...

Constat un conflict de interese pe acest topic. Conform legilor romane e anticonstitutional!
U.F.O. versus UFO!
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 14 Mar 2012 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Motivatia contactului ramane in continuare destul de intriganta zic eu.

Haideti sa vedem putin cu nenea E.T.:

La fel s-a presupus ca viata nu poate aparea decat in conditii "normale" de temperatura, presiune si prezenta a apei similare Pamantului si au gresit crunt. Chiar pe Pamant au descoperit microorganisme in minerale, in gheata, in apa clocotita a gheizerelor, in abisurile oceanice la presiuni de sute de atmosfere cat si in regiuni foarte puternic iradiate unde au avut loc experimente sau dezastre nucleare.

O alta presupunere gresita este ca orice civilizatie mult mai avansata decat noi trebuie sa fie neparat pasnica. Sincer, ma pufneste rasul... Ce justificare rationala exista pentru asa ceva ???
La noi nu are rost sa dam exemple...
Poate din punctul acesta de vedere nu ne-au contactat "oficial" pentru ca ne considera niste animale "la propriu " cel mult constiente de propria existenta si care se bucura de conservare din partea lor. Ca niste specii ocrotite de lege (asta ca sa explicam de ce nu am fost exterminati pana acum Smile ). Sa ne considere inamici ar fi o gluma pentru ei oricum si o foarte mare supraestimare pentru noi.

Catalin, dupa cum vezi problema se poate pune si invers Smile ...
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 14 Mar 2012 11:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=HMpS3k6M9wg uite un documentar despre ufo`s
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 18 Iul 2012 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 22 Iul 2012 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, imi aduc aminte de povestea cu Kiki de pe canalele de stiri, parca in anii 90 si ceva. Dar totul a fost tratat ca o mare mascarada desi nimeni nu a putut sa explice raspunsurile tot prin ciocanituri la apelurile fetitei. Rolling Eyes Totul a fost categorisit ca un caz de poltergeist cu multa speculatie la baza si dat rapid uitarii fiind si perioada in care s-au descoperit falsificatorii cercurilor din lanurile de grau din Anglia.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 23 Iul 2012 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Iul 2012 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:
Ceea ce mi se pare suspect e cum totul a fost dat uitării.

În marea de povești ce ne-a cotropit ulterior.

(p.s. fiecare om trebuie să-și aibă nebunia sa)


Mai bine sa nu starnim rahatu'

Sa nu ajungem iar prin off-topic Smile

catalin.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 28 Iul 2012 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucrurile sunt mai complexe decat par a fi la prima vedere.
Lumea inca il mai cauta pe Dumnezeu ferm convinsi ca materia o au la degetul mic, materie care cautata cu lux de amanunt nu pare a fi nimic altceva decat o simpla probabilitate, adica nimic concret.
Se spune ca daca vrei sa ascunzi un lucru foarte bine, atunci acel lucru va trebui pus la vedere.
Sunt aspecte la buna vedere care ne scapa cu mare usurinta.
Se pare ca avioane combatante si disparute in razboi mondial s-au regasit si chiar au intrat in coliziune cu avioane mult mai contemporane.
Einstein si nu numai spunea ceva de spatiu-timp si poate ca ar trebui sa largim un pic semnificatia de asa-zis extraterestru. Personal, notiunea de extracontemporan mi se pare a fi mai avantajoasa din punct de vedere al cautarilor, al nedumeririlor noastre (chiar daca la prima vedere ideea pare a fi un pic traumatizanta).
Sus
zodiak
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iul 2012
Mesaje: 112

Motto: evrika

Localitate: Maramures

MesajTrimis: 28 Iul 2012 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Salut tuturor!
Raspunde cu citat (quote)

Sa ma prezint. Sunt un fan science si science fiction avansat si de cativa ani buni caut interlocutori de acelasi nivel, un forum specializat.

Deoarece am depasit ceea ce se cunoaste in stiinta, caut fani care cauta si ei un nivel superior, adica aia care au depasit de mult nivelul 'Exista extraterestrii?!' sau ce-i aia teraforming?... ... da Marte ar merge da nici ea ...???!!!... sau ce-i ala scut de plasma si care sunt proprietatile acestuia?! ... ce sunt aerogelii si vehiculele gonflabile LASER-MASER propulsate?!

Nu ma deranjeaza ca lumea nu stie totul da mi-ar placea ca si altii sa fie iscoditori, ... si eu m-am informat masiv de pe Wikipedia engl. am citit carti, doc. Discovery, dar am trecut mai departe, uite de exemplu modelul meu pentru teraformare este superior oricarui alt model si merge de la Mercur la Sedna, este ieftin, practic, multivalent si simplu de realizat, ... poate altii au gasit altceva dar al meu este competitiv, aproape o realitate palpabila.

Spuma micronica umpluta cu hidrogen este ca o pulbere, ca o folie ce poate acoperi orice planeta, tine de cald, tine de scut antiradiatii, retine atmosfera, poate lumina fata intunecata a planetei poate fi scut selectiv de radiatii si termostat-inteligent, in plus este suficient sa fie chiar mai subtire decat ozonul din atmosfera noastra si poate fi astfel constituita sa reziste la infinit sau temporar in functie de scopul propus.

Navele sferice-gonflabile propulsate LASER sau MASER sunt realitati palpabile, construite din plasticuri antiglont (lexan, zylon, spectra, aerogel), avand 90% din spatiu alcatuit din balonul cu heliu, ele plutesc cu sute /mii de pasageri in stratosfera de unde alimentate LASER-MASER de la sol se vor propulsa spre spatiul cosmic.

Un scut de plasma-rece le-ar asigura protectia totala anti-radiatii, plus un scut pasiv din folie anti-radiatii avand lungimea intermoleculara egala cu lungimile de unda X si gama, ...

_________________
evrika
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2012 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tu ești cybersapiens? Eu îți spun "Bine-ai venit!" Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact