Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sursa impartiala de testare a telescoapelor astronomice


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Dec 2011 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal nu prea inteleg care e problema aici. Fiecare e liber sa priveasca sau sa fotografieze cu ce vrea. Daca cineva crede ca poate sa faca fotografii deepsky de camp larg cu lunete cu f/d=60, nu are decat sa incerce. Probabil ca in vreo 4-5 ani ar reusi sa faca o fotografie comparabila cu cele pe care le face Psemil intr-o noapte, cu un newton la f3.

Daca insa vrea sa dea un decret ca newtonienele, sau alte tipuri de telescoape rapide nu sunt bune, il invit sa vorbeasca cu cei care construiesc LSST, si sa-i lamureasca pe aia ca un raport f/d=unu, nu e bun.

Cat priveste testele pe instrumentele de constructie proprie, cred ca ar fi foarte bine, si il invit pe Tavi F. sa dea el exemplu cu lentilele si oglinzile pe care le vinde, ca tot a fost el cu ideea.

_________________
Dragos N
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Dec 2011 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da... LSST ...oh sunt Baker Solid Schmidt adica primara si secundara din bloc de sticla .
la diametru mic de 60mm s-au facut si la f/0.5 .
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Dec 2011 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru curiosi http://lsst.org/files/docs/LSST-RefDesign.pdf
doar primara si tertiara sunt in bloc comun .
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 31 Dec 2011 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Forumul german spre care am dat link este, dupa cum spuneam, o baza de date foarte cuprinzatoare a testelor optice efectuate pe telescoapele comerciale de orice tip. Sursa fiind impartiala, nu incearca sa canalizeze concluziile la o extrema sau alta, ci afisaza toate testele asa cum sint... cu variatii calitative mai mult sau mai putin semnificative, iar cititorul (interesat) isi formeaza singur opiniile si evalueaza rentabilitatea instrumentelor in functie de grupele de preturi in care se incadreaza ele.
Bineinteles ca romanii nu-si vor trimite telescoapele la testat peste mari si tari, expediindu-le tocmai in Germania... actiunea ar implica costuri prea mari, e impractica.

2. N-am nimic impotriva posesorilor de newtoniene mari si "rapide", nici nu-i consider prosti. Eu caut contradictiile, cel mai probabil determinate de interesul comercial, si le pun cap la cap.
De aceasta data, am adoptat criteriul liniar de reperare a comei. Dupa cum se observa, invocasem raza in planul focal, exprimata in [mm], la care s-ar afla spotul afectat de coma. Pe aceeasi unitate a distantei extra-axiale, marimea comei e dependenta doar de raportul F/D. [Dar mi se pare foarte corect ca la comparatiile dintre instrumente cu luminozitati egale, insa de diametre diferite, sa se mearga pe celalalt criteriu, de localizare unghiulara a comei, pentru ca e vorba de observarea acelorasi obiecte ce subintind unghiuri fixe, iar la o focala mai lunga, 1mm inseamna un unghi mai mic decit acelasi milimetru extra-axial al unei focale mai scurte]
In concluzie (de fapt, repet): Daca un utilizator de telescop Newton rapid (F/D=4..5), echipat cu un ocular ce-i asigura un grosisment mai mare decit cel rezolvant si e montat pe o montura azimutala (gen Dobson), nu observa nici o diferenta in claritatea unui detaliu selenar atunci cind acesta defileaza in cimpul vizual, iar punctele de control (estimare a claritatii imaginii) sint la 1..2mm extra-axial, respectiv chiar pe axa optica, atunci putem deduce ca standardul Rayleigh este total multumitor pentru persoana in cauza.
E preferabila calitatea optica superioara (apoi discutia se nuanteaza), dar nu ar trebui supralicitata in scopuri comerciale!... Cel putin asta e opinia mea, si consider ca am argumentat-o.

3. Sa tratez un pic si citeva ineptii (asta e calificativul logic, fara suparare), desi ma doare capul cind le citesc, dar trebuie deoarece eventualii cititori activi numai in aceasta sectiune ar putea intelege denaturat situatia.
- "Exact" problema libertatii o ridicasem, "doream" sa impun interdictii aplicate astronomilor amatori in optiunile lor de alegere a instrumentelor astronomice! Chiar nu se descifreaza acea singura ironie a mea din primul mesaj?! Mai mult, ea venea in contextul deja explicat, nu pentru ca as fi luat eu o atitudine de revolta publica! Doar solicitam aluziv consecventa in afirmatiile altora.
- Din nou, "exact" fotografii dso "intentionam" sa fac prin simpletele mele D40mm; F/60... dar mi-a iesit altceva! Iar la urma sa le fi comparat cu cele obtinute printr-un newtonian rapid, cu apertura mult mai mare (nu-i stiu raportul focal, si nici daca fusese dotat cu corectoare de coma) Bravo domnule! V-as ruga sa nici nu mai accesati topicul meu de simplete, vedeti si remarca prin care incepusem acolo!
- In topicurile deschise de mine la vinzari, am afisat teste atit la oglinzi cit si la lentilele simplete. La lentile, verificarile sint prin autocolimatie pe oglinda plana, focalele ambelor tipuri de lentile testate sint lungi, diametrele utile sint mici, rapoarte focale fiind mari si foarte mari... deci teste foarte sensibile. Pe deasupra, am afisat si poze prin seturile DK si prin lentile. Astea le-am putut face. Cine nu e interesat, e liber sa-si vada de treaba lui! Recomandarea anterioara e valabila pentru orice potential cumparator caruia materialul meu de prezentare a componentelor optice scoase la vinzare nu-i inspira incredere.
Explicatia asta nici n-ar trebui s-o dau in mod normal, am scris-o informativ, caci se impunea (cine vrea detalii, sa acceseze vinzarile). Nu eu sint cel care denigreaza telescoapele comerciale*, in ideea de a acapara piata prin serviciile mele! Adica as putea refuza elegant invitatiile unora sau altora de a afisa eu teste... cica "eu am fost cu ideea"!
* apropo, telescopul lui "dcristi", mentionat aici, nu e "de fabrica"?!

Inchei prin a face referire la o regula (aplicata in strainatate) care se pliaza perfect pe situatia de la servicii (subiect ce generase topicul actual), menita sa elimine subiectivismul de natura comerciala.
Arrow Intr-o discutie de pe cloudynights, referitoare la testarea unei oglinzi comerciale (din specificatia standard) de catre posesorul acesteia, au aparut comentarii pe marginea rezultatelor ce aratau zone inelare si asprime a oglinzii, desi testul Foucault nu era null. La un moment dat, intervine un domn, Mark Harry (membru CN de seama si om cu renume mondial), facind o paralela mai mult sau mai putin explicita intre oglinzile lui si aceea comerciala, plus comentarii despre corectii si netezime. Ce credeti ca s-a intimplat? Pai moderatorul sectiunii ATM a sters continutul mesajului scris de Harry, instiintindu-l frumos si argumentat ca incalcase o regula CN care nu le permite producatorilor (aceia sint si etichetati vizibil cu "vendor") sa faca astfel de interventii! Asta da principiu de corectitudine (chiar daca o fi omul de buna cuviinta)!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2012 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimeni nu a denigrat telescoapele comerciale. Ceea ce s-a spus este doar ca unele au defecte. Si asta nu a rezultat in urma unor teste pe care le-a facut Tavi Stanescu asa de capul lui ca sa demonstreze ce proaste sunt telescoapele comerciale. Asta a rezultat in urma faptului ca unii cumparatori au constatat ca nu prea vad bine si s-au adresat lui Tavi Stanescu sa le testeze si eventual sa le corecteze. Tavi nici macar nu cred ca a dat un anunt ca repara telescoape defecte. Ceea ce face el este sa faca din cand in cand niste oglinzi de telescop si sa le vanda atunci cand isi face altceva mai mare.
Calitatea optica superioara este solicitata de unii cumparatori pretentiosi de instrumente astronomice. Bine-nteles ca exista pentru asta si slefuitori de oglinzi foarte bune si care costa ... pe masura. Daca cineva face observatii de pe balcon cu un asemenea telescop bine-nteles ca a cam dat banii degeaba dar ... exista unii astronomi amatori care se deplaseaza cu un asemenea instrument in afara oraselor sau chiar la munte. La peste 1400 m pe Semenic unde am fost cu Tavi Stanescu sunt inlaturati din fata oglinzii telescopului 1400 de metri din atmosfera Pamantului ceea ce duce un pic la modificarea criteriului Rayleigh Smile
E foarte ciudata obsesia asta a unora pentru romanii care fac oglinzi de telescop.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2012 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara suparare Doru dar cred ca nu l-a aspectul asta s-a referit Tavi F.
Se fac uneori afirmatii care lasa sa se inteleaga ca daca oglinda unui telescop (in cazul de fata newtonian rapid) este slefuita aproape de perfectiune atunci si rezultatele telescopului se vor apropia de aceeasi perfectiune. Ei bine, aceste afirmatii sunt numai pe jumatate adevarate sau numai pe jumatate false, dupa cum preferi.
Ca argument Tavi F a adus in discutie criteriul comei dezvoltate in special de aceste newtoniene.
Am intervenit si eu sa spun ca aceasta aberatie e corectabila intr-o anume masura si in plus toate celelalte designuri de telescoape au limitarile lor, deocamdata nu exista perfectiune.
Lumea s-a suparat si a venit cu argumente copilaresti prezentate destul de dezordonat sau in lipsa argumentelor cu referiri la persoana. Pacat, nu asa se poarta o discutie tehnica.
Pentru mine nu este nicio problema daca newtonianul rapid e considerat un instrument perfect, putem decreta acest lucru si toata lumea sa fie fericita numai ca pentru asta trebuie sa se vina cu argumente concrete si serioase.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2012 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu consider ca atat Tavi F cat si Zoth au incercat sa umfle foarte mult neajunsurile aberatiei coma apoi au apelat la afiramati :" cursa prosteasca pt deschidere din ce in ce mai mare ".
sau "e total iluzorie impresia unor amatori de "galeti de lumina" cum ca s-ar afla intr-un club "zambuto"
select"
Parca ar dori neaparat sa induca in eroare tinerii amatori sa ramana undeva cu instrumentele la diametre de 150mm maxim si ca cele mai mari si mai ales Newton sunt doar galeti de lumina si sunt tare slabe .
iar cu privire la slefuirea aproape de perfectiune ( nu e necesara??) iarasi minimalizata .... de ce sa vezi detalii fine la planete si la luna ca oricum la marire mica te inebuneste coma .
oare cati s-au plans ca la vizual coma asta e mare pacoste la Newton ?
nu spun de astrofotografi ce stiu si au corectoare .
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Ian 2012 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu consider ca de fapt problema este a unei ranchiuni personale a lui Tavi F. impotriva lui Tavi Stanescu, soldata cu tot felul de atacuri in ultimii ani, de genul ''are autorizatie sa slefuiasca oglinzi ?'', sau ''face activitati comerciale pe forum'', lucru pe care, cum putem vedea, ii este total strain lui Tavi F. Sau nu? Iar mai nou, pe alt topic, intai ii spune lui Tavi S. ca de ce nu pune spre comparatie si teste ale propriilor oglinzi langa cea de la Meade, iar apoi ne da lectii de etica si comportament pe forum cu exemplul din CN, unde exact o astfel de comparatie este sanctionata.

Eu unul m-am plictisit sa stau si sa asist la asemenea atitudini fara sa facem nimic pentru a opri aceste manifestari.

_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2012 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Octavian, ai trunchiat si scos din context afirmatia facuta de mine si bineinteles acum se poate interpreta si altfel.
Tendinta de crestere a aperturii a existat intotdeauna numai ca inaintasii au facut-o intr-un mod natural, firesc, crescand odata cu ea si focala instrumentului. Poate optica era mai primitiva pe atunci sau poate erau incapabili sa faca un corector de coma dar crescand toti parametrii determinanti nici nu mai aveau nevoie de asa ceva pentru ca raspunsul telescoapelor se pastra bun.
Cursa actuala doar in ce priveste telescoapele amatorilor o consider prosteasca pentru ca ea implica niste interese comerciale foarte mari, cineva face multi, multi bani pe vanzarea de corectoare si oculare complexe fara de care semenea mastodonti nu ar valora mare lucru.
In acest punct sunt cumva si pe pozitia opusa celei exprimate de Doru care spunea ca interesul pentru telescoape mari a fost starnit de clientii pretentiosi si nu de producatori.
Continui sa cred ca mai mare a fost interesul comercial si mai mic cel ce priveste satisfactia clientului. Asta e doar parerea mea.

Cum spunea si Dragos intr-un post anterior, fiecare e liber sa aiba in posesie si sa faloseasca orice telescop vrea sau isi permite. Mi se pare o pozitie logica si corecta.
Fara sa indemn la o marime anume am incercat sa subliniez ca si newtonienele scurte se incadreaza in clasa generala a telescoapelor fiind supuse unor limitari inerente.
Vrem nu vrem, asta e adevarul.
Cine doreste sa il contrazica trebuie sa aduca argumente clare si la obiect.
Cealalta afirmatie nu o comentez pentru ca nu imi apartine.

Dragos, daca este ranchiuna personala intre cei doi aceasta ar trebui rezolvata in privat si noi sa putem comenta aici doar aspectele tehnice, iarasi parerea mea...


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 03 Ian 2012 00:24, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Ian 2012 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, daca aceste atacuri ar fi avut loc in privat, as fi de acord cu tine ca trebuie rezolvate tot in privat. Dar ele au fost publice, aici pe forum, si le stim toti. Si cum ele se tot repeta de atata timp, e clar ca nu se rezolva de la sine, si ca trebuie sa facem un pic de ordine.
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Ian 2012 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si un apel la cei doi sa aiba o discutie in particular nu ar prinde bine la inceput?
Daca nu tine, atunci poate niste propuneri concrete de la tine ...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Ian 2012 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Una peste alta,multi ne-am bucura ca fiecare dintre cei doi Tavi sa-l tolereze pe celalalt.
S-au daca nu,atunci sa se ignore reciproc,fie-mi iertata sugestia.
Iar din punct de vedere practic,aceasta discutie nu trebuie sa ne duca cumva in postura de a fi lipsiti de testarea obiectivelor.
Dupa parerea mea,avem prea putine teste si rapoarte despre calitatea opticii,nu invers.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mugur
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2011
Mesaje: 90

Motto: Your mind works best like a parachute: when it is open.

Localitate: BUZAU

MesajTrimis: 03 Ian 2012 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu vreau sa pun benzina pe un tufis care arde (scuze, sunt eu noob pe forumul asta dar tot nu e ceva ce e de dorit sa fie vazut de nou veniti...) insa tot am o intrebare:

La noi nu se poate face in nici un fel incat sa testeze cineva jde' cacaturi optice? Un membru respectat al comunitatii adica? Intreb si io...

_________________
Quality only hurts once!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 03 Ian 2012 01:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Eu consider ca de fapt problema este a unei ranchiuni personale a lui Tavi F. impotriva lui Tavi Stanescu, soldata cu tot felul de atacuri in ultimii ani, de genul ''are autorizatie sa slefuiasca oglinzi ?'', sau ''face activitati comerciale pe forum'', lucru pe care, cum putem vedea, ii este total strain lui Tavi F. Sau nu? Iar mai nou, pe alt topic, intai ii spune lui Tavi S. ca de ce nu pune spre comparatie si teste ale propriilor oglinzi langa cea de la Meade, iar apoi ne da lectii de etica si comportament pe forum cu exemplul din CN, unde exact o astfel de comparatie este sanctionata.

Eu unul m-am plictisit sa stau si sa asist la asemenea atitudini fara sa facem nimic pentru a opri aceste manifestari.

Domnule,
Daca esti total depasit de situatie si nu ai nimic de comentat la subiect, nu ar fi mai bine sa stai de o parte?
Eu nu am nici cea mai mica intentie de a-ti da vreun alt raspuns amplu, nu stau sa-mi fac nervi cu tine... eventualele discutii n-ar fi deloc productive, deja am experienta in comunicarea cu persoana ta.
De fapt, in urma dialogului in care tu ti-ai editat un mesaj la care eu iti raspunsesem, iar replica mea parea stupida, am incheiat orice fel de comunicare cu tine.

Cel mult o sa ma adresez administratorului, la rubrica de sugestii. Am demnitatea mea si nu accept sa-mi fie aruncate in nas tot felul de mizerii precum atacurile la persoana de care demonstrezi ca esti capabil (tu fiind moderator, pe deasupra!!).
Ai dreptul la orice fel de opinii personale, insa unele dintre ele ar trebui sa le tii doar pentru tine!

P.S.: Mai fac un singur apel catre tine, daca vrei sa-i dai curs. Lamureste, te rog, vorba ingrosata din citatul care iti apartine! Posteaza un link prin care s-o probezi, altfel, daca n-ai de unde, inseamna ca m-ai calomniat!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Ian 2012 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am nevoie sa stau sa caut discutia respectiva pentru ca sunt foarte multi aici pe forum care si-o amintesc. Evident, cu exceptia dumneavoastra. Tipic.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact