Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
WB_me.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225993
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

mi-am luat asha ceva, ce-mi mai trebuie pentru astro foto?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 11 Sep 2006 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului: mi-am luat asha ceva, ce-mi mai trebuie pentru astro foto?
Raspunde cu citat (quote)

mi-am luat asha ceva, ce-mi mai trebuie pentru astro foto?, shi daca telescopul se preteaza la poze de calitate ......

1.

http://www.acecameras.co.uk/asp/web/recorp...roduct.asp


2.

http://www.usa.canon.com/consumer/controll...elid=11154

3.

http://www.acecameras.co.uk/asp/web/recorp...roduct.asp

...........................................................................................................
As mai dori sa aflu unde pot cumpara ...on line in Romania shi alte obiective pt telescop, lentile Barlow, shi softul cu care se poate controla Telescopul prin Calk.. ( AutoStar Suite - Astronomer's Edition ); al meu l-am pierdut ,,,,

merci
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 11 Sep 2006 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: mi-am luat asha ceva, ce-mi mai trebuie pentru astro fot
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:
mi-am luat asha ceva, ce-mi mai trebuie pentru astro foto?, shi daca telescopul se preteaza la poze de calitate ......

1.

http://www.acecameras.co.uk/asp/web/recorp...roduct.asp


2.

http://www.usa.canon.com/consumer/controll...elid=11154

3.

http://www.acecameras.co.uk/asp/web/recorp...roduct.asp

...........................................................................................................
As mai dori sa aflu unde pot cumpara ...on line in Romania shi alte obiective pt telescop, lentile Barlow, shi softul cu care se poate controla Telescopul prin Calk.. ( AutoStar Suite - Astronomer's Edition ); al meu l-am pierdut ,,,,

merci


Salut

pacat ca pui intrebarile astea DUPA ce ai cumparat instrumentul.

Ce fel de poze ai vrut sa faci, inainte de ai cumpara acest telescop?
Cu asa un telescop este foarte greu, pana imposibil a face poze Deepsky, pentru ce cred ca ai cumparat aceasta Canon digital.
Eu ma mir, ca acei care ti-au sfatuit sa cumperi ce ai cumparat, te au lasat in credere ca tu o sa cumperi niste treburi care acomodeaza impreuna.

Ok, acest telescop cu o focala lunga este bun a face poze planetare, sau de la luna. Din cauza ca obiectele sant stralucitoare destul, poti sa pui o Web-Cam la telescop si tragi niste secvente (avi) de la obiectul care vrei sa-l fotografiezi.
Aceste secvente se pot prelucra cu diferite softuri ca Registrax sau GIOTTO unde la sfarsit raman poze.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2260



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2006 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: mi-am luat asha ceva, ce-mi mai trebuie pentru astro fot
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:
mi-am luat asha ceva, ce-mi mai trebuie pentru astro foto?, shi daca telescopul se preteaza la poze de calitate ......

1.

http://www.acecameras.co.uk/asp/web/recorp...roduct.asp


2.

http://www.usa.canon.com/consumer/controll...elid=11154

3.

http://www.acecameras.co.uk/asp/web/recorp...roduct.asp

...........................................................................................................
As mai dori sa aflu unde pot cumpara ...on line in Romania shi alte obiective pt telescop, lentile Barlow, shi softul cu care se poate controla Telescopul prin Calk.. ( AutoStar Suite - Astronomer's Edition ); al meu l-am pierdut ,,,,

merci


Sincer ai scule foarte bune dar nu sunt ce trebuie pentru astrofoto.
Aparatul foto e ok dar nu cel mai ok. Telescopul e bun doar pentru foto planetar, solar si lunar.
Tu ai nevoie de o montura pentru foto. Si dupa trebuie sa te decizi ce foto vrei sa faci ca sa sti ce sa iti cumperi.
Numai bine!
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 11 Sep 2006 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: mi-am luat asha ceva, ce-mi mai trebuie pentru astro fot
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:


Salut

pacat ca pui intrebarile astea DUPA ce ai cumparat instrumentul.

Ce fel de poze ai vrut sa faci, inainte de ai cumpara acest telescop?
Cu asa un telescop este foarte greu, pana imposibil a face poze Deepsky, pentru ce cred ca ai cumparat aceasta Canon digital.
Eu ma mir, ca acei care ti-au sfatuit sa cumperi ce ai cumparat, te au lasat in credere ca tu o sa cumperi niste treburi care acomodeaza impreuna.

Ok, acest telescop cu o focala lunga este bun a face poze planetare, sau de la luna. Din cauza ca obiectele sant stralucitoare destul, poti sa pui o Web-Cam la telescop si tragi niste secvente (avi) de la obiectul care vrei sa-l fotografiezi.
Aceste secvente se pot prelucra cu diferite softuri ca Registrax sau GIOTTO unde la sfarsit raman poze.


Aparatul foto l-am luat cu 2 ani inainte din America, pt cu totul altceva decat astro photo.
Telescopul ; m-am gandit eu ca se preteaza la astro photo, sau ma rog cat de cat , dar nu am luat si adaptoarele pt el.
Pentru observatii este Beton...l-am incercat in oras unde exista poluare luminoasa grupa mare si am fost oarecum multumit.
In plus are o serie de optiuni la cautarea astrilor pe cer ( automat ) care pe mine ma ajuta in observare fara a mai pierde timp cu cautarea lor, mai ales ca are o baza de date imensa pentru orientare pe cer.
Ideea cu web cam-ul mi se pare cel putin copilareasca tinand seama de,modificarile la care trebuie sa apelezi pentru a modifica camera web pentru a o monta pe telescop....in plus si calitatea imaginii este cu mult mai proasta.
In plus aici http://www.astrocom.de/hm/hm.htm am gasit adaptoare la camera photo + multe alte accesorii pt telescop.

Iar pentru filmare , cred eu ca o camera digitala Canon z70 este mai potrivita decat un webcam.vezi poza...

Oricum ..l-am luat si-l voi folosi de indata ce-mi vor sosi adaptoarele pt aparatul foto si camera video...


Multumesc pt sfaturi si aprecieri.



aa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  32.7 kb
 Vizualizat:  de 11621 ori

aa.jpg



AC561-3G.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  32.39 kb
 Vizualizat:  de 11620 ori

AC561-3G.jpg


Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Sep 2006 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cunosc asemenea de tipuri telescoape foarte bine si stiu ce pot, sau pentru ce sant dedicate. Sigur ca asa un telescop este la observare foarte bun si arata multe obiecte, de asta nu e vorba.
Dar pentru fotografii astronomice este cu un f/13,4 prea "incet".
Cu asa un sistem iti trebue timpuri de expozie foarte lungi si cu asa timpuri trebue fie putut umblat. Adica montura trebue fie pusa paralactic si nordata bine, trebue sa fie guidata si aici este punctul unde la montura ta nu se poate pune un guide scope.
Pusa montura az iti ies dupa scurte timpuri de expunere miscatul cerului ca o rotatie in poza. Timpul cat ramane pana cand ies aceste rotatii este depinde de focala telescopului. De mai lunga focala, de mai scurte sant timpurile pana cand ies aceste rotatii.

Daca tu crezi ca metoda a face poze cu Web-Cam este copilaroasa, atunci multi copii din Net au incercat si au facut foarte bune poze cu ea.
Tu poti sa inventi roata inca o data si sa mergi toate drumurile inca o data car acei care au facut deja experientii bune si poze bune cu Web-Cam, le au mers deja.
Uita aici un link cu o poza de la Marte, facuta cu Web-Cam dar cu un 6" Mak-Cassegrain
http://www.hoo-germany.de/bilder/Mars_03.jpg
poti tu sa mai zici ca e copilaroasa?
Ca sa faci poze bune planetare cu o Web-Cam, nu trebue fie modificat nimic. Asa un adapter pentru o Web-Cam costa cam la 20 Euro.
Ai dreptate ca filmarea cu o camera digitala tot merge, numai ca este mai greu a primii filmul facut de camera asta pe computer. Daca poti sa conectezi camera digitala direct cu computerul si faci filme, atunci ai deja macar filmul.

Uite, nu vreau sa spun ca ce ai cumparat nu este echipaj bun, dar pentru ce ti-ai gandit tu, este foarte greu (chiar pentru un incepator) a face treburile care le intrebi cum sa le faci.

Telescopul are multe avantaje, ca este mic si transportabil, are GOTO si poate fie folosit in multe cazuri, numai fotografic o sa ai cam probleme la expunere scurte.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 12 Sep 2006 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
Eu cunosc asemenea de tipuri telescoape foarte bine si stiu ce pot, sau pentru ce sant dedicate. Sigur ca asa un telescop este la observare foarte bun si arata multe obiecte, de asta nu e vorba.
Dar pentru fotografii astronomice este cu un f/13,4 prea "incet".
Cu asa un sistem iti trebue timpuri de expozie foarte lungi si cu asa timpuri trebue fie putut umblat. Adica montura trebue fie pusa paralactic si nordata bine, trebue sa fie guidata si aici este punctul unde la montura ta nu se poate pune un guide scope.
Pusa montura az iti ies dupa scurte timpuri de expunere miscatul cerului ca o rotatie in poza. Timpul cat ramane pana cand ies aceste rotatii este depinde de focala telescopului. De mai lunga focala, de mai scurte sant timpurile pana cand ies aceste rotatii.

Daca tu crezi ca metoda a face poze cu Web-Cam este copilaroasa, atunci multi copii din Net au incercat si au facut foarte bune poze cu ea.
Tu poti sa inventi roata inca o data si sa mergi toate drumurile inca o data car acei care au facut deja experientii bune si poze bune cu Web-Cam, le au mers deja.
Uita aici un link cu o poza de la Marte, facuta cu Web-Cam dar cu un 6" Mak-Cassegrain
http://www.hoo-germany.de/bilder/Mars_03.jpg
poti tu sa mai zici ca e copilaroasa?
Ca sa faci poze bune planetare cu o Web-Cam, nu trebue fie modificat nimic. Asa un adapter pentru o Web-Cam costa cam la 20 Euro.
Ai dreptate ca filmarea cu o camera digitala tot merge, numai ca este mai greu a primii filmul facut de camera asta pe computer. Daca poti sa conectezi camera digitala direct cu computerul si faci filme, atunci ai deja macar filmul.

Uite, nu vreau sa spun ca ce ai cumparat nu este echipaj bun, dar pentru ce ti-ai gandit tu, este foarte greu (chiar pentru un incepator) a face treburile care le intrebi cum sa le faci.

Telescopul are multe avantaje, ca este mic si transportabil, are GOTO si poate fie folosit in multe cazuri, numai fotografic o sa ai cam probleme la expunere scurte.


De acord ...sunt un incepator dar asta nu implica nimic , sunt un autodidact convins , invatz din gresheli shi din sfaturi.
Am luat respectivele echipamente separat :
aparatul foto din amerika in 94;
camera video in 92
telescopul anul acesta

In rest inelele adaptoare shi monturile pt aparat sunt la pretz de dumping ....sau ma rog pt mine.
Adaptorul ...optik din poza mi-l aduce cineva din State in 2 sapt .. cu 50 de Dolari. ...cel pt Canon EOS.
Cel pentru camera video tre' sa vina cat de curand.

Sunt curios shi eu daca se vor preta bine la Astro Photo, tzinand seama ca le-am luat separat shi pt cu totul altceva.

Pe langa astea am cautat eu pe net shi uite ce am gasit .......

toate la un loc.... astea doar pt observare:


http://advanced-telescope-systems.telescop...32978.html

+

http://advanced-telescope-systems.telescop...11535.html

+

http://advanced-telescope-systems.telescop...32960.html

+

http://advanced-telescope-systems.telescop...12024.html

.....


ce parere ai ...astea merg impreuna.... ? just 4 observing..... ?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Sep 2006 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
De acord ...sunt un incepator dar asta nu implica nimic , sunt un autodidact convins , invatz din gresheli shi din sfaturi.


Wink incepatori am fost toti o data.

Citat:
Sunt curios shi eu daca se vor preta bine la Astro Photo, tzinand seama ca le-am luat separat shi pt cu totul altceva.


Cum am spus, daca faci astro-foto planetare, o sa iasa bine, chiar daca iti spun inca o data, ca one-shot poze ies bunicele cu noroc. Astea se pot fie prelucrate daca faci mai multe din ele si le pui cu Registax.

In alte puncturi de vedere nu trebue sa faci ganduri, ca acesorile sant normate si nu face nimic de unde le cumperi, daca sant facute sub aspectul normii, poti sa le folosesti.
Trebue nmai sa fii atent sa cumperi acesorile dedicate pentru sistemul tau de telescop si camera.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 12 Sep 2006 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luneta din primul link este prea scumpa vazand cat costa si ce luneta se primeste. Multi bani din pret intra in electronica.... dar este o jucarie bua pentru copii l Smile

al doilea link arata un set de oculari si filtri.
ocularii sant low-price si ar merge, dar filtrii poti sa-i lasi toti in magazin. Ar fii bine daca ei ar da macar un UHC si IR-Cut la banii astea Wink

al treilea link arata acel cap de binoclu care se poate fie cumparat cu garantia ca este justat de la Baader, unde costa vazand pretul si transportul cam la fel.... inca ca daca este ceva cu instrumentul, este aici in Europa si se poate schimba imediat Smile

in linkul 4 este acel GPS-finder. Cine are un telescop de 16" nu il mai ia afara in pustiu, el sta acasa cu el. Asa ca acest instrument inseamna banii aruncati Cool

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 14 Sep 2006 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
Luneta din primul link este prea scumpa vazand cat costa si ce luneta se primeste. Multi bani din pret intra in electronica.... dar este o jucarie bua pentru copii l Smile

al doilea link arata un set de oculari si filtri.
ocularii sant low-price si ar merge, dar filtrii poti sa-i lasi toti in magazin. Ar fii bine daca ei ar da macar un UHC si IR-Cut la banii astea Wink

al treilea link arata acel cap de binoclu care se poate fie cumparat cu garantia ca este justat de la Baader, unde costa vazand pretul si transportul cam la fel.... inca ca daca este ceva cu instrumentul, este aici in Europa si se poate schimba imediat Smile

in linkul 4 este acel GPS-finder. Cine are un telescop de 16" nu il mai ia afara in pustiu, el sta acasa cu el. Asa ca acest instrument inseamna banii aruncati Cool
deci nu-mi cumpar din asta Sad
_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 14 Sep 2006 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla a scris:
HoO_Germany a scris:
Luneta din primul link este prea scumpa vazand cat costa si ce luneta se primeste. Multi bani din pret intra in electronica.... dar este o jucarie bua pentru copii l Smile

al doilea link arata un set de oculari si filtri.
ocularii sant low-price si ar merge, dar filtrii poti sa-i lasi toti in magazin. Ar fii bine daca ei ar da macar un UHC si IR-Cut la banii astea Wink

al treilea link arata acel cap de binoclu care se poate fie cumparat cu garantia ca este justat de la Baader, unde costa vazand pretul si transportul cam la fel.... inca ca daca este ceva cu instrumentul, este aici in Europa si se poate schimba imediat Smile

in linkul 4 este acel GPS-finder. Cine are un telescop de 16" nu il mai ia afara in pustiu, el sta acasa cu el. Asa ca acest instrument inseamna banii aruncati Cool
deci nu i-mi cumpar din asta Sad


nu... sant bani aruncati afara Wink

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2006 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

aecrimla,
de unde pot sa cumpar adaptorul din poza ta (AC561-3G.jpg). Ma refer aici la tot, in afara de aparatul Canon?

Multumesc.

_________________
Bogdan.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 19 Oct 2006 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului: re
Raspunde cu citat (quote)

BogdanMBM a scris:
aecrimla,
de unde pot sa cumpar adaptorul din poza ta (AC561-3G.jpg). Ma refer aici la tot, in afara de aparatul Canon?

Multumesc.


pai nu prea potzi decat de la Budapesta .
Eu am fost akolo martzi, daca shtiam i-tzi luam shi tzie.
potzi incerca la Robert daca are i-tzi trimite...

ce aparat foto ai ?

_________________
CAVOK
Sus
BogdanMBM
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Oct 2006
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2006 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Bad timing", cum s-ar spune Smile Poate alta data.
Firul principal al discutiei este tot in forumul asta (de Accesorii), dar in firul "Adaptoare necesare pentru astrofotografie"( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=862 ).
Poti sa-mi spui cat costa si cum functioneaza (are un ocular variabil inclus in el)?
Eu am un DSLR Olympus Evolt E-500. Vezi link-ul in firul de discutie de mai sus.

Multumesc.

_________________
Bogdan.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact