Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224539
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cooler pt SCT fara gaurire tub optic


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
moromete20ro
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Apr 2010
Mesaje: 30



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 24 Mar 2012 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
În soluția gândită de mine coolerul se introduce prin portocular, dar orificiul este obturat doar pe jumătate pentru a permite aerului (cald) să iasă din tubul optic. Nu se pot face însă observații concomitent cu procesul de răcire.
Pentru a nu apărea curenți turbionari în tub la introducerea aerului, pe lângă o serie de condiții ce țin de geometria interioară a tubului optic și a drumului maselor de aer, este nevoie ca secțiunile de intrare și ieșire a aerului să fie egale.Evident că această condiție nu poate fi respectată în soluția ta, dar eficiența răcirii trebuie să fie criteriul de judecată. În final curenții turbionari întârzie puțin răcirea, dar câteva minute în plus nu cred că sunt esențiale.
Coolerul construit de tine are avantajul că poți face observații concomitent cu procesul de răcire. Cred că după ce telescopul a atins să zicem un punct de echilibru, turația ventilatorului ar putea să scadă la o valoare care să pemită doar menținerea stării de echilibru termic.
Oricum felicitări pentru construcție și bineânțeles pentru instrument .Pe când un review al acestuia?


Multumesc.

M-am mai gandit la teoria care ai prezentat-o cu privire la egalitatea debitului de aer care intra cu cel care iese din tub pt o racire eficienta a telescopului, teorie care e posibil sa fie adevarata, desi marturisesc ca nu ma pricep la asta. Incercand sa ma apropii de acest echilibru al debitelor de aer, am facut exact ce mi-ai recomandat tu, respectiv am scazut turatia coolerului prin reducerea voltajului la 4,5V de la 12V. Coolerul e atasat la un transformator cu plaja de 1.5V - 12V la iesire, care il bag in priza la 220V. Pt ideea asta iti multumesc din nou.

Conform producatorului, coolerul are un voltaj nominal de 12V si plaja de voltaj de 9-16V. Pt ca nu ma pricep la electronica/eletricitate va intreb: daca scad voltajul la 4,5V si coolerul merge astfel la o turatie mai mica, este vreun pericol sa se strice/arda?

In atasament gasiti caracteristicele tehnice ale coolerului, al meu fiind cel cu turatia de 4800 RPM.

Cand o sa am suficient timp si vreme buna, o sa fac un review. Pana atunci insa, puteti sa ma intrebati ce ati vrea sa stiti despre C11 pe CG5-GT si va raspund cu placere.



5130721-Cooler specs.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  5130721-Cooler specs.pdf
 Marime fisier:  65.5 kb
 Descarcat:  de 176 ori

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact