Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_221754_113x_mare_imbrium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226031
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Super Barlow pentru newtonian


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 18 Apr 2012 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Super Barlow pentru newtonian
Raspunde cu citat (quote)

Inspirat de designul Cassegrain ma gandeam daca la un newtonian nu ar merge o oglinda convexa in loc de plana pentru o marire mai mult decat semnificativa. Si cum aceste oglinzi ar fi usor interschimbabile poate ca ar fi o alternativa buna pentru focale indraznete la planete, respectiv oglinda plana initiala pentru DSO.

Exemplu concret: newtonianul meu de 150mm F/5 pentru care vreau sa obtin o marire de 5x din secundara.
Nu sunt optician expert dar intuiesc un oarecare potential in aceasta solutie asa ca ii rog pe cei care se pricep mai bine sa-mi spuna care ar fi sansele de realizare, respectiv consideratiile teoretice si limitarile in cazul acestui design ?

Multumesc.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Apr 2012 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te referi la oglinzi secundare interschimbabile, Takahashi produce astfel de telescoape hibride jumatate newton jumatate sistem Cass. Deci s-ar putea face ceva de genul asta cu o primara nu foarte rapida f/5 cel mult f/4,5 ( zic eu, combinat cu corector de coma). La seundara se alege amplificarea dorita. Problemele pe care le vad ar fi la colimare dar cu o constructie mecanica atenta cred ca e fezabil.
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 18 Apr 2012 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci, Neox. Acum ar mai ramane de realizat secundara in sine. In rest daca este posibil design-ul, colimarea va fi ultima problema din partea mea (bineinteles, ultima in ordinea realizarii nu si a importantei).
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Apr 2012 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca e o mica neintelegere. La acel Takahashi, CN 212, sunt doua secundare. si doua focusere. O secundara newton, plana,care trimite razele in lateral ca la orice newton, si una de Cassegrain, care trimite fascicolul in spate. Dar ele se schimba intre ele, nu pot fi utilizate concomitent. Iar factorul de marire la configuratia newton este cel dat de primara.

Ideea de a folosi o oglinda cu o oarecare curbura in loc de secundara plana, chiar daca suna bine asa, in practica nu cred ca e simplu de facut.. Ar fi necesara o suprafata asferica si asimetrica fata de axa mica, pe care nu stiu sa fi incercat cineva sa o calculeze, cu atat mai putin sa o execute. Si e mult mai simplu sa faci un Cass, decat sa te chinui cu o astfel de secundara, care, in plus, ar impune o colimare extrem de precisa, orice deviatie cat de mica ar arunca imaginea... la cos.

_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2711

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Apr 2012 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista oglinzi concave toroidale folosite in configuratie Gregory neobturat. Eu le-am gasit in unele aparate de laborator , acolo unde lumina nu avea voie sa treaca prin vreun mediu optic , pentru a nu introduce erori in analiza spectrala.

Dar toroidale convexe nu am intalnit . Si am demontat ceva la viata mea...

Banuiesc ca sunt extrem de greu de executat si controlat.

catalin.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Apr 2012 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Cred ca e o mica neintelegere. La acel Takahashi, CN 212, sunt doua secundare. si doua focusere. O secundara newton, plana,care trimite razele in lateral ca la orice newton, si una de Cassegrain, care trimite fascicolul in spate. Dar ele se schimba intre ele, nu pot fi utilizate concomitent. Iar factorul de marire la configuratia newton este cel dat de primara.


La asta ma refeream si eu, normal ca sunt doua focusere pentru newton si Cass ..logic Mr. Green

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 18 Apr 2012 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceea ce ar reduce problema oarecum la a regla doar primara ca la cass si a pastra secundara plana cu focuserul unic actual. Plaja cam limitata din cauza focalei fixe. Aceeasi problema daca am considera primara fixa si secundara mobila.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 19 Apr 2012 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La CN212 focalizarea se face prin deplasarea primarei, deci in mod newtonian nu e nevoie de alt focalizator.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Apr 2012 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am vrut sa subliniez ca sunt doua iesiri pentru oculare, si doua secundare diferite pentru cele doua tipuri de utilizare, pentru a sublinia, ca o secundara care sa dea marire mai mare in iesirea de newton nu exista. Eu nu am auzit sa fi facut cineva. Cel putin pana acum.
_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10755



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2012 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

neox a scris:
Daca te referi la oglinzi secundare interschimbabile,...cass...newton...

Asa am eu doar ca odata montat cass-ul nu-mi mai vine sa dau secundara jos, sa mut focuserul si sa il fac newton.
Dar daca ai doua focusere montate unul lateral (pt. newton), unul la spate (pt. cass), un tub deschis sa poti intra rapid la secundara, si o montare care sa iti permita o colimare rapida cred ca e ok, ar fi destul de ieftin (comparabil cu un barlow bun) si cred ca ar fi mai bun fata de solutia cu barlow.
Dar presupune ceva deranj cu surubarit secundare, cu colimat. Insa daca te pregatesti din timp (pe zi) si seara il folosesti cu o singura oglinda nu vad dece n-ar merge. Asa de stat noaptea in bezna sa schimbi oglinzi cred ca e mai greu.

Insa asta e putin diferit de ce zici tu, asa cum spunea si dragos.n e o diagonala asimetrica. Sunt curios daca se poate face si ce limitari are un astfel de design. Cum nici eu nu ma pricep la optici asteptam parerea mesterilor.

La un tub mic asa cum zici ca ai, 150mm F/5, as face doua, unul cass si unul newton, e cel mai comod, putin mai scump dar o primara in plus de 150mm nu e un capat de tara.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 19 Apr 2012 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Vali, in prima faza ma gandeam ca si la mariri mici de 2x de exemplu castigul de lumina este considerabil mai mare decat la Barlow-ul normal, mai ales cel de 1.25". Macar pentru atat zic ca ar merita incercat cel putin pentru inceput. Efortul de colimare va fi mai mic si macar sa vedem cum se comporta. Si abia apoi sa vedem daca putem ajunge si la numaratul vulcanilor de pe Io Smile ...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10755



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2012 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Castigul de lumina e minimal, mai ales la planete unde e destula lumina deci ca e barlow 2x sau ca e secundara 2x cam tot pe acolo iesi. Dar doar pentru 2x n-as face cass, ori focala peste 5m ori newton +barlow care e mai comod si mai practic.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 19 Apr 2012 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta era si ideea initiala, minim 5x. Problema era de testare initiala cu 2x sa vad daca este posibil cu un singur focuser. Nu stiu acum costurile implicate dar daca nimeni nu stie situatia la 2x nu are rost sa ma arunc la 5x unde e de la sine inteles ca vor fi costuri mai mari si inca nici o garantie a fezabilitatii.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10755



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Apr 2012 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un cass 5x sau chiar mai mult e perfect realizabil. Ar fi interesanta o discutie 5x optic vs. barlow 5x vs. ocular cu focala foarte scurta. Am impresia ca preturile sunt cam pe acolo toate cele 3 variante.
Insa oricum daca vrei foto planetara pe langa focala iti trebuie si apertura de rigoare ca sa ai lumina destula si detalii cat de cat.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 19 Apr 2012 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord cu apertura. La 150mm am 300x teoretic marire maxima dar pe seeing bun pot ajunge si la 400x fara eforturi mari. Ma intereseaza cum ziceam fezabilitatea privind distorsiunile in primul rand. Apoi daca functioneaza smecheria se poate trece si la apertura mai mare cu marire si mai mare posibila din secundara. Nu stiu, trebuie testat. Nimeni nu se poate pronunta direct. Poate doar niste simulari soft pentru cine se pricepe pe aici ? Rolling Eyes
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact