Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42aklein_530.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224531
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Articol - Universuri Ciclice cu Geometrie Toroidală


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Referinte documentatie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Noi 2006 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel: geneza si evolutia Universului sunt doua subiecte distincte. Evolutia Universului este un subiect care explica modul de functionare in trecut, prezent si eventual viitor. Un fizician poate incerca sa explice evolutia Universului in trecut pana la distante foarte mari, pana la secunda 1 sau pana la secunda 1E-10 dar nu pana la secunda 0. La secunda 0 se intampla fenomene la granita si pe alea nu le pot explica decat granicerii Very Happy. In orice caz subiectul nu mai face parte din cosmologie ci din cosmogonie. Oamenii seriosi se ocupa la ora asta sa explice cum a functionat, cum functioneaza si cum va functiona Universul. Cum a aparut e cu totul alta intrebare. Nu ai nici o sansa sa raspunzi la ea pana nu ai raspuns la prima. Pentru ca sa vezi granita trebuie sa te apropii de ea. Nu exista o scurtatura iar drumul pana acolo e destul de dificil. Da, poti sa-l faci cu ochii mintii, nu risti sa te-mpuste nimeni dar nici nu e acelasi lucru ca "the real thing".
D-le Iacob incercati sa nu mai fiti ambiguu. Ambiguitatile de exprimare dau senzatia ca ascund incompetenta. Atunci cand aveti ceva de spus, spuneti tare si clar. Povestile cu "la-nceput a fost cuvantul" m-au preocupat si pe mine si le-am intors pe toate fetele si din nou sunt suficient de ambigue pentruca sa aiba o semantica foarte bogata Very Happy
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 17 Noi 2006 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru, răspunsul tău este prea bun ca să îl mai completez cu eventuale mici obiecții. Dacă la acest lucru s-a referit și Radu, atunci jos pălăria în fața voastră. Nu vreau să stric bunătate de topic cu alte fandoseli precum „cosmogonia face parte din cosmologie” și alte chestii de genul ăsta. Sunt prea mulțumit de răspunsul tău clar și serios ca să mai fac asta.

De dragul Luciei, aș vrea să-i dezbatem aici articolul, nu geneza Universului pentru care există topicul „Cum a apărut Universul?” de la pagina http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=585 aflată în secțiunea „Cosmologie”, care este descrisă astfel: „Discutii despre Univers si formarea acestuia, gauri negre, gauri de vierme si alte forme exotice de existenta a materiei.” Very Happy

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 17 Noi 2006 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Dragon, in afirmația mea nu există nici un fel de ambiguitate. Pe topicul "astronomia magică" am spus:

"Orice diversitate este o dovada sigura a unui numitor comun.

Aceasta ultima afirmatie este uluitor de asemanatoare cu mult mai cunoscuta afirmatie:

“La inceput a fost cuvantul”.

Cum oare ar putea exista “cuvantul” fara diversitatea unui intreg limbaj?
Cum oare ar putea exista un limbaj fara liantul sau “cuvantul”?

Cum si cel mai mic cuvant (ca liant al unui limbaj) poarta toate prerogativele unui dialog, atunci nu ne va fi greu sa intelegem omniprezenta convorbirilor ce ne definesc lume in care traim.

Comunicarea inseamna inainte de toate informatie si deci, in aceasta ordine de idei, suportul informatiei este tot informatia (ca si cand, suportul dialogului ar fi tot dialogul)."

Dacă afirmațiile precedente nu trezesc nici un interes, atunci eu îmi cer scuze pentru această intervenție.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 17 Noi 2006 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragoane' ca sa-l intelegem pe Domnul Iacob trebuie sa fim filozofii ... ba oameni buni nici Kant nu era asa profund ... nu stiu de ce am impresia ca traduc din romana in romana cat citesc ce spune domnul Iacob ... cred ca o sa-mi cumpar un dictionar explicativ pentru Romana a-la-Iacob Dumitru ... fara suparare ... acuma cine imi traduce si mie asta ca io nu pricep:

IACOB DUMITRU a scris:
subiectivismul exagerat, face ca repulsia pentru această excepțională expresie să fie atât de mare încât, persoana denigratoare să nu poată beneficia de roadele unei concentrări de idei geniale (idei fundamentale privin comportamentul fizic).


si as mai avea cateva propozitii ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 17 Noi 2006 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rautu> sa incerc eu o traducere: degeaba ai boabe de fasole vrajite daca le ascunzi ca un hapsan si nu lasi ploaia sa le ude si lumina sa le invie.
Dragon> stii.
Abel, ar trebui sa stii si tu chestiile astea. Cum sa spun altfel decat Dragon?
o stiinta se defineste prin
- obiect de studiu (fenomenele fizice, in cazul Fizicii)
- scop - la noi,modelare matematica (obtinerea descrierii desfasurarii fenomenelor fizice)
- metode si instrumente de studiu (experiment+matematica, relativ mai nou simulare)
- metode de validare a rezultatelor.

Fizica se ocupa cu descrierea fenomenelor. Ea nu se intreaba de ce exista fenomene in general. Ea raspunde la intrebarea "cum" si nu la "de ce".

E adevarat, am facut poate o diferentiere prea dura. Orice fizician are in vedere si aspecte filosofice ale teoriilor fizice. Dar ceea ce nu poti masura trebuie sa lasi deoparte in momentul in care dezvolti o teorie, pur si simplu pentru ca iese din limitele stiintei de care te ocupi. Fizica lucreaza cu marimi fizice pe care le defineste ca "proprietati masurabile". Desi ideile bune se nasc prin asocieri care nu tin neaparat de fizica, ele trebuie sa imbrace forma stiintei in care lucrezi, ca sa le poti fructifica.

_________________
הבה נגילה


Ultima modificare efectuata de catre raduM la 17 Noi 2006 23:14, modificat de 1 data in total
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 17 Noi 2006 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Rautu> sa incerc eu o traducere: degeaba ai boabe de fasole vrajite daca le ascunzi ca un hapsan si nu lasi ploaia sa le ude si lumina sa le invie.


Very Happy dragutz ... e mai mult decat o traducere, mi se pare a fi o anologie ... dar bine ca am inteles

P.S. Sfat : domnul Iacob va rog frumos incercati sa scapati de acest limbaj multicolor ( ma refer aici pe forum ), pentru ca o sa aveti mai mult de castigat din asta: in primul rand o sa va inteleaga toata lumea ce spuneti si nu o sa va intrepretaze nimeni mesaje gresit.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Noi 2006 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnul Radu a spus:


"Fizica se ocupa cu descrierea fenomenelor. Ea nu se intreaba de ce exista fenomene in general. Ea raspunde la intrebarea "cum" si nu la "de ce".

Din pacate trebuie sa va dau dreptate. In realitate cam asa se si intampla. Tot din pacate, pentru ca nu se da un raspuns la intrebarea "de ce?", raspunsul la intrebarea "cum?" nu poate fi intotdeauna pe deplin multumitor.

Spre exemplu:

Noi stim cum se atrag doua corpuri, dar oare stim cu adevarat mecanismul pasilor marunti ce inlesneste un asemenea fenomen?
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 18 Noi 2006 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar din pacate.
_________________
הבה נגילה
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 17 Mar 2007 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mi am facut timp in sfarsit sa citesc integral articolul. Felicitari pt lucrare lucia, este intr adevar deosebita. As avea o remarca de facut vizavi de desenul cu torul: sistemul cartezian nu este "drept". Ma gandesc ca este o greseala de desen, dar k sa fiu sigur ....

relativ la ecuatia de gradul II :sunt eu mai "retard" si as vrea sa mi arati ecuatia de gradul II despre care vorbesti(de fapt>cum ai obtinut o)... si R1 si R2 ce sunt in cazul asta? Eu am inteles ca R este vectorul de pozitie al unui punct arbitrar de pe tor... de unde au mai aparut R1 si R2? (cand rezolv sistemul imi da altceva).

relativ la idee> am vazut pana acum reprezentarea unui tor intr un sistem de coordonate mai "special". Ce avantaje ofera el in afara de niste solutii matematice "elegante"?
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 17 Mar 2007 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate exista o greseala minora in acele relatii scrise de lucia:



In loc de x2 = Rsinθsinф vine x2 = Rcosθsinф

Probabil de asta ai obtinut alta ecuatie de grad II.

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.


Ultima modificare efectuata Alexandru Rautu la 17 Mar 2007 15:17, modificat de 2 ori in total
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 17 Mar 2007 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rautu a scris:
Din pacate exista o greseala minora in acele relatii scrise de lucia:



In loc de x2 = Rsinθsinф vine x2 = Rcosθsinф

Probabil de asta ai obtinut alta ecuatie de grad II.

Greșeala este în ultima ecuație pentru că trebuie unghiul θ, nu ф.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 17 Mar 2007 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
rautu a scris:
Din pacate exista o greseala minora in acele relatii scrise de lucia:



In loc de x2 = Rsinθsinф vine x2 = Rcosθsinф

Probabil de asta ai obtinut alta ecuatie de grad II.

Greșeala este în ultima ecuație pentru că trebuie unghiul θ, nu ф.


Embarassed corect ...m-am incurcat in coordonatele astea sferice

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.


Ultima modificare efectuata de catre Alexandru Rautu la 17 Mar 2007 15:30, modificat de 1 data in total
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 17 Mar 2007 15:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci in loc de x3 = Rcosф vine x3 = Rcosθ
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Spencer
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2005
Mesaje: 126



Localitate: Buc

MesajTrimis: 17 Mar 2007 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, ultima ecuatie este cu cost... si pe urma? de unde apare sin(t) in formula finala?

vectorul de pozitie este unul singur(nu poate avea valoare negativa). deci vom avea o singura valoare pt R(pitagora generalizata)

?
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 17 Mar 2007 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spencer a scris:
da, ultima ecuatie este cu cost... si pe urma? de unde apare sin(t) in formula finala?


Pai din toate relatile alea se obtine un sist de ec:

Rsinθ = β + αcosv
Rcosθ = αsinv

Din acest sist. se ajunge la ec. de grad II :

R^2 - 2Rβsinθ + β^2 - α^2 = 0, si de aici ai solutile...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Referinte documentatie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact