Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebare incepator


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2012 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a folosi o lunetă astronomică (care dă imagine răsturnată) la observații terestre este necesar un redresor (poate fi o lentilă inversoare sau o prismă roof/amici). Oglinda diagonală folosită pentru astronomie nu redresează imaginea ci permite efectuarea observațiilor la unghiuri mici față de zenit fără a ne suci gâtul.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Swerige84
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Mai 2012
Mesaje: 18



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 17 Mai 2012 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recunosc ca nu mai inteleg nimic. Vreau sa-mi fac cateva parareri inainte de a cumpara aceasta luneta. Nu vreau sa fiu dezamagit de primul meu instrument optic.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mai 2012 22:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci nu te grăbi. Citește mai multe, sunt informații de rumegat și de cugetat. Încearcă să participi la un star-party să te poți uita prin instrumentele altora, ca să știi la ce să te aștepți. Ai deja un binoclu bun? Un 7x50 sau 10x50 e bun și pentru terestru și pentru astro. Dar să nu fie din plastic. O lunetă prea slabă calitativ s-ar putea să te dezamăgească.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 20 Mai 2012 03:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 20 Mai 2012 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Swerige84, iti dau aici un link catre un filmulet facut de un coleg de pe forum (Ovidiu) care si-a cumparat de curand o astfel de luneta Sky-Watcher 70/900 mm si e foarte multumit de ea.

Mi-a aratat multe imagini ale Lunii si ale planetelor filmate prin ea si chiar se vede bine.

Iata clipurile. Poate te vor ajuta putin sa iti faci o idee :

http://www.youtube.com/watch?v=frwBvL4MFd4&feature=g-all-lik

apoi aici :

http://www.youtube.com/watch?v=yrh1KvEMwY4&feature=relmfu

iar aici, Luna filmata prin ea :

http://www.youtube.com/watch?v=6Atb-uGZlN4&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=kERwVQtJZtc&feature=relmfu

Succes !
Sus
Swerige84
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Mai 2012
Mesaje: 18



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 21 Mai 2012 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru link-uri Teo. Clipurile sunt absolut interesante, felicitari autorului, sa realizeze cat mai multe. Ma intreb cum se poate ca sa obtii o marire de 400x cu o luneta care initial ajunge la 180x cu Barlow. Probabil ca la 400x se vad detalii mult mai bine.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 22 Mai 2012 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Swerige84 a scris:
Ma intreb cum se poate ca sa obtii o marire de 400x cu o luneta care initial ajunge la 180x cu Barlow.



Aceasta luneta poate ajunge usor la 225 X fara Barlow. Utilizezi un simplu ocular cu focala de 4 mm.

900/ 4 = 225 X.

Ovidiu a utilizat aici un ocular home made plus o lentila Barlow.

La Luna, reflectand o cantitate mare de lumina se poate forta intrumentul peste limita teoretica de marire daca si optica este foarte buna. Evident, nu vei castiga detalii suplimentare dar arata oarecum mai spectaculos sa vezi craterele mai mari. Sigur ca imaginea se intuneca la vizual pe masura ce cresti puterea de marire, dar o camera digitala o va vedea mai luminoasa decat o putem face noi cu ochiul .

Daca intra pe aici Ovidiu, il rog sa iti explice cum a facut filmarea la 400 X .
Sus
Ovi_astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2010
Mesaje: 100



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 22 Mai 2012 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru Swerige84 : Luneta asta pur si simplu nu are limite, orice telescop are limite daca spun ca a marit pana la 800x nimeni nu m-ar crede.
Pentru a atinge puterea de 400x am construit un ocular de 2mm homemade constituit din 8 lentile, avand in componenta sa la baza un ocular super plosssl cu 4 lenile iar deasupra ocularului am inserat un adaptor prelungitor pentru inca 3 lentile sau 2 lipite impreuna cu balsam de canada le-am procurat de la ocularu de 10 mm care a venit cu luneta. Le-am separat la o distanta care imi permitea sa maresc pana la 400x, iar separand cele 3 lentile din ce in ce mai mult de ocular magnificatia creste.
Poti sa foloseti si alte oculare mai puternice cu focala mai mica sa zic de 6mm de 4mm pentru puteri mai mai, recent am construit un nou ocular de 3mm dintr-un obietiv de camera web.
La Luna si la planete se comporta excelent se pot obseva multe detalii foarte fine, de exemplu la Saturn se pote observa diviziunea cassini si o banda de nor, la jupiter detalii in centurile de nori , se pote observa si marea pata rosie, asta cand conditiile atmosferice ne permit sa observam astefl de detalii, la fel si locatia. Din oras este mai greu sa poti observa detalii foarte fine, mediul urban nu iti permite, trubuenta este mai mare in oras deoarece cladirile, asfaltul refelcta foarte multa cadura si asta amplifica din ce in ce mai mult turbulenta, dar si suspensile din aer, poluarea luminoasa se aduaga in aceasta lista. Cea mai buna locatie pentru observatii planetare si nu numai este in afara orasului in suburbuie, ma rog is foarte multe chestiuni legate de locul de observare.

_________________
70/900 Skywatcher Refractor, 70/300 refractor homemade, Binoclu 10X50.
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2012 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimeni nu impiedica pe nimeni sa construiasca o formula/combinatie optica ce ar duce pentru un refractor de 70mm in cazul de fata sa mareasca si la 1000x.
Limita empirica 'impusa', de 2x diametrul obiectivului in mm deriva din observatiile efectuate de amatori de-a lungul timpului. Si e vorba de decenii de observatii daca nu chiar mai mult de un secol.
Tehnologiile au evoluat si - in practica - folosind diverse instrumente observi ca aceasta limita poate fi depasita in anumite situatii - primul impediment fiind calitatea/turbulentele atmosferice. Un altul ar fi calitatea ocularelor si accesoriilor optice care-ti permit mariri de genul asta. Inca unul e calitatea monturii si capacitatile de urmarie. Samd.
Am facut observatii cu mariri de 4x - 5x diametrul obiectivelor in mm. 4xD cu un refractor 90 f/15 (~350x) cuc are am obtinut imagini bune ale Lunii si Saturn, insa sub un cer bun si stabil. M-am lovit de lipsa ocularelor cu focala mai mica in cazul asta Smile
5xD cu un SCT 300 f/10 (1500x) cu care doar la Luna puteam 'admira' ceva. Un obiect de genul lui Saturn sau Jupiter se pierdea intr-un 'jeleu' luminos in acest caz.

In cazul lunetei 70/900 - sub un cer bun - poti face observatii la obiectele sistemului Solar si pe la 250x.
Intervine aici insa si sistemul de asteptari - daca in cazul lui Saturn te multumeste o bulina inconjurata de un inel pe care uneori observi ceva ce ar putea fi diviziunea Cassini, si uneori, in cadrul aceleiasi sesiuni de observatii observi ceva ce ar putea fi un detaliu atmosferic - poti mari si la 500x. Dupa cum spuneam si la inceput, nu te impiedica nimeni.
Din bruma de experienta pe care o am, am observat uneori ca in cazul factorilor de marire less is more Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2012 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ovi_astro, ceea ce ai făcut tu se numește microscop. Prin textele mai vechi găsești această denumire dată ocularelor, se obțineau astfel măririle necesare pentru observații. Un efect interesant al "microscopului" folosit ca ocular este redresarea imaginii. Se pot folosi 2 oculare obișnuite montate într-un tub la o distanță de câțiva cm și atunci efectul este clar.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Mai 2012 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare astro-natiune
Multumita ajutorului prietenului meu Erwin ,PC-ul meu a revenit la viata, ba chiar este mult mai performant decat in tineretile sale.Mersi Erwin!
Formula telescopului Newton in varianta fizicianului Leon Foucault includea o oglinda primara parabolica din sticla argintata,o prisma cu reflexie totala pe post de oglinda secundara si un microscop pe post de ocular.
Kulin Gyorgy ,patriarhul astronomiei de amatori din Ungaria,de asemenea recomanda utilizarea unui microscop pe post de ocular pentru obtinerea grosismentelor mari.
Asadar,de ce sa nu incerce un astronom si ATM-ist amator si asemenea constructii optice?
Cer senin si spor in toate cele bune va ureaza in ziua Inaltarii

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 09 Iun 2012 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului: as recomanda o luneta buna..
Raspunde cu citat (quote)

Detin un refractor 90/1000 Omegon,zic eu f bun daca ai oculare bune si barlow pe care eu le-am cumparat extra.Aparatu e nemtesc dar construit in China si supus controalelor de calitate,deci are o optica buna.Personal cred ca vede ceva mai bine ca unu de 5 inch.Am reusit sa vad planete,dso luna...cred ca pt un amator inseamna ceva.Telescopu l-am luat acum 2 ani...sper ca intre timp l-au mai imbunatatit
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 09 Iun 2012 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului: o mica completare
Raspunde cu citat (quote)

am comparat cu 5inchi reflector...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iun 2012 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

En garde sternchen

Ridic manusa si accept provocarea ta Very Happy
Eu am un newtonian de 5 inch.

Te rog descrie ce vezi la Delta Cygni si la Antares.

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 09 Iun 2012 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului: hi
Raspunde cu citat (quote)

Ma predau Mircea...nu am cautat inca lucrurile la care m-ai provocat.Sper ca sa le gasesc si sa-ti zic ce am vazut Wink .Multumesc de provocare.Unde locuiesc eu ceru mai mult noros decat senin,iar atunci cand am un cer bun e sarbatoare.
Sa-ti spun ce am vazut eu si de ce am facut comparatia.Anu trecut in toamna am vazut o luna superba(merita o poza!) la 280 cu ocular de9mm si barlow.Imaginea era luminoasa si clara,nu am vazut nici in poze asemenea detalii.Avea pete de toate culorile de la violet pana la verde plus nenumarate cratere.Se apropia dimineata si cerul era bun.Apoi am vazut Jupiter cu marea pata rosie,si cele 2randuri de nori cu cateva detalii.Am facut comparatia cu unu de5 inch,pt ca stiu ca are20-30 % obstructie,deci calitatea imaginii nu e asa buna ca in cazu refractorului(asta din auzite) si am vazut imagini cu alte reflectoare de5 inchi pe net.Avand in vedere ce am vazut,cred ca impreuna cu un ocular bun poate da rezultate bune si in DSO.Ce zici? Ai putea sa-mi dai un sfat ?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact