Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc7000klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 242019
Numar de utilizatori inregistrati: 2938
Cel mai nou utilizator inregistrat: supersaiyan
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 1450 la data de Lun Mai 11, 2026
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Constructia lunetei 80/900


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 374




MesajTrimis: 10 Iun 2012 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Constructia lunetei 80/900
Raspunde cu citat (quote)

Cu ceva timp in urma mi-am achizitionat un obiectiv acromat 80/900 care,dupa parerea mea,este foarte bun. Planul meu e sa construiesc o luneta cu acel obiectiv. O parte din componente le voi prelua de la vechea luneta si le voi adapta la noua luneta.

Stiu ca pe forum sunt multi specialisti in ATM si,cu aceasta ocazie,ii rog sa ma ajute sa construiesc aceasta luneta. Orice sfat este binevenit.

Prima problema : Nu am gasit un tub pentru obiectiv. In general,sunt tuburi mai mari. Eu am nevoie de un tub cu diametrul de 85mm si lungimea de 900mm. Daca stie cineva unde pot gasi un tub cu aceste dimensiuni,il rog sa ma ajute.



Photo828_2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  267.91 kb
 Vizualizat:  de 2151 ori

Photo828_2.jpg



Photo825_2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  256.17 kb
 Vizualizat:  de 2151 ori

Photo825_2.jpg



Photo830_2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  226.24 kb
 Vizualizat:  de 2151 ori

Photo830_2.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9905

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2012 22:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo pentru un nou proiect ATM! Și eu am o lunetă cu un obiectiv asemănător care a fost și este încă instrumentul cel mai versatil, utilizat atât la observații planetare cât și la DSO și la Soare/Lună. Chiar dacă "nu merge" la grosismente mai mari de 150x sub 100x are imagine foarte bună, neafectată de aberații, chiar și cu oculare mai simple, Kelner sau Plossl.

Nu ai nevoie de un tub atât de lung. Scade lungimea celulei și a focuserului când este pe la jumătatea cursei. Nici diametrul nu este critic dacă poți apela la un strungar să-ți facă niște inele de adaptare. N-am găsit tub potrivit așa că am pus unul de 76mm de la o lampă de grădină, luată ieftin de la Praktiker. Am tăiat o secțiune de 650mm și cu restul am refăcut lampa mai mică. Focuserul meu este pe 2" și am folosit diagonală de 2", cursa e destul de lungă - așa și trebuie ca să poți ajunge în focus cu sau fără diagonală. În ultimă instanță, dacă nu găsești tub la dimensiune poți comanda la un tinichigiu să-ți ruleze unul din tablă de aluminiu. Diafragmele le faci mai groase ca să confere mai multă rigiditate tubului și să-l mențină circular. Eu le-am prevăzut un umăr pe care am lipit diafragme subțiri din carton negru pentru copertat, 200gr/mp. Găsești aici toate detaliile construcției:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=3340&start=0
Spor!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 374




MesajTrimis: 12 Iun 2012 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult Erwin pentru sfaturi.

Am planuit sa iau un tub (din Bacau) de 90/1800,singurul care l-am gasit de 90 mm.
As putea sa il tai in doua si voi avea doua tuburi cu focala de 900mm fiecare. Mie imi trebuie numai unul,pe celalalt il voi pastra.

Mai am putin si incepe vacanta de vara,deci o sa am mult timp sa construiesc refractorul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact