Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
barnie-complete1_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

completare pentru luneta..


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 723



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 02 Iul 2012 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am eu un 150/750 Newton si ideea este ca poti vedea brate la M51 si mai multe detalii la M81 in conditii extraordinar de intunecate pe care prinzi departe de oras odata la doua luni ... Insa pentru o experienta superba chiar ai nevoie de cel putin un Dobson pe 254mm insa si acolo o sa le scoti detalii fine in cer foarte bun, departe de oras.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Iul 2012 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma sugestiilor voastre ,dar mai ales datorita faptului ca imi doresc sa vad ceva mai mult in DSO m-am gandit sa raman totusi la varianta 102/500 SW.Un telescop mai mare nu stiu cum ar merge pe eq2.Mi-as lua si o prisma de 2 zoll.Drept sa zic nu stiu daca chiar as putea vedea ce imi doresc,dar poate merita incercat.Voi cere si parerea comerciantului,care imi doresc sa fie sincer
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iul 2012 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
..Mi-as lua si o prisma de 2 zoll.
E mai mare, mai grea, mai scumpa. Chiar ai nevoie de 2", ai sau vrei oculare pe 2"?

sternchen a scris:
..care imi doresc sa fie sincer
Succes Smile.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Iul 2012 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-as vrea sa radeti prea mult de mine, nu am oculare de 2 zolli ,dar ma gandeam ca avand mai mare suprafata,prisma de 2 zolli ar fi mai buna.M-am gandt sa-mi iau si in barlow 3ori care impreuna cu un ocular de cam 12mm de la zoom sa am vreo 120 marire.Tubu optic + prisma 2" si barlow fac cam 300 e.Stiu ca-i cam mult doar pt 1cm de apertura in plus... Confused
Crezi ca s-ar merita mai bine o prisma de 1,25" de mai buna calitate(99% reflexie de exemplu) care tot cam atata costa.Sau o prisma simpla de 1,25 ar fi destul?...prisma care o am nu ma incanta f mult din cauza ca e prea fragila..e cam slabuta ,suporta cu greu un barlow +ocular.Dar calitativ e f buna,desi nu cred ca are 99% reflexie(am primit-o cu ocularele standard)
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iul 2012 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu confunda prisma diagonală cu oglinda diagonală. S-ar putea să primești altceva decât dorești. Având numai oculare pe 1,25" o diagonală de 2" nu e neapărat necesară. E bună însă dacă ai oculare mari și grele cum sunt Baader Hyperion care nu prea stau bine într-o diagonală din plastic ca cea care vine cu instrumentul. O diagonală de calitate, dielectrică, metalică e de preferat.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iul 2012 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti iei 100 f/5 ca ii pui barlow ca sa ajungi la magnificatii mari? In cazul asta folosesti 90/1000 fara barlow, ai si mai putina sticla si nu ai un f/5 pretentios.
La un moment dat citeam ca la refractoare ar merge prismele, ca se cam compenseaza problemele optice, dar nu stiu daca e exacta afirmatia sau nu.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Iul 2012 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

e mult pt 102/500 cam110-120 marire?
Si legat de sticla cu cat e mai mare e mai rau,sa inteleg asta?
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 11 Iul 2012 05:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2012 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se vorbeste ca 120x ar fi cam maxim, dar depinde ce privesti, ce obiect, ce experienta si ce pretentii ai.
In ceea ce priveste sticla problema e putin mai complicata:
- la refractoare sticla multa presupune corectii suplimentare ale problemelor optice inerente dar asta presupune si sticla mai speciala, cu dispersie mica, coating, etc. Deci asa la o prima vedere sticla multa e de bine, problema e sa fie bine folosita, ca altfel doar sa pui 7 geamuri in calea luminii nu garanteaza calitate
- la oculare de obicei multe sticle presupune oculare complexe ce merg in telescoape rapide (f/5), campuri vizuale aparente mari, corectii bune. Deci si aici multa sticla e de bine. Dar sunt si oculare care merg in cealalta directie, adica putine sticle, greutate scazuta, cost redus!?, transmisie maxima.

In general cu cat ai mai multa sticla dar de proasta calitate cu atat e mai rau. Mai multa sticla dar buna inseamna cost, greutate si dar si alte avantaje cum ar fi corectie buna, camp aparent mai mare, etc.
Ce am zis e cam ce am inteles eu exprimat in limbaj de balta. Daca vrei ceva mai stiintific exista colegi care sunt profesori la asta.
Instrumentul ales de tine, 100/500 cred ca este un instrument adecvat unor anume conditii si cerinte. Vezi ca mai exista si 120/600 care ar fi mai bun in sensul ca ar fi un salt mai mare in apertura fata de 90mm. Ce nu prea am inteles eu este dece vrei apertura similara cu ce ai, adica banui ca esti putin confuz in cerinte sau asteptari.

Spor.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 11 Iul 2012 10:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

prisma serioasa 2" am gasit la 150e de la firma TS din Germania.Insa telescopu il iau de la o alta firma care are multe Sky watcher.Am vazut si aici o astfel de prisma cu dielecric si imbunatatita cu quarz,tot la acelas pret dar nu stiu daca-i fabricata de Teleskop Service.Daca-mi iau prisma de la TS din germania ma costa vreo 10e transportu prin Astroshop.de
Daca un barlow bun influienteaza doar putin transparenta avand efect mai mare asupra cromatismului atunci poate ar merge un filtru intre barlow si ocular,un Deep sky filtru,care poate sa corecteze ceva.
Care-i diferenta intre prisma diagonala si oglinda diagonala?
Asadar prisma TS+barlowGSO ..suna bine da-i cam scump.problema e daca luminitele f slabe de la DSO ar putea trece prin asa multe lentile.Sunt vreo 7 daca pun si filtru,asta la vreo 120 marire.Se zice ca 102/500 are ceva putere pe un cer bun
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2012 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca te complici, multe sticle, multe filtre nu prea fac bine la vizual in conditii cand lumina este putina. Dece insisti sa vezi DSO cu barlow? Adica dece ai neaparat ca tinta magnificatii 120x?
TS nu stiu daca e neaparat serioasa sau nu, dar probabil e mai buna decat skywatcherele si alte asemena la pret de 30E.

Diferenta de pret dintre 100/500 si 120/600 e relativ mica, din cate vad e de vreo 60E. Mai mare e diferenta catre 150/750.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 11 Iul 2012 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 11 Iul 2012 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-as dori sa vad 110-120 magnificare deoarece cred ca sub 100 nu ai prea multe de vazut in DSO.Motiv pt care as incerca diferite combinatii lentile barlow-ocular.Luneta de 90mm vede cam 70 marire in DSO si asta cu zoom ocular pt a observa cele mai slabe luminite posibile si nu prea m-a incantat in mod deosebit si datorita maririi cred eu.Stele duble ,planete merg la 200 magnificatie ,dar luminile f slabe nu mai ajung la ocular din cauza lungimii focale care-i potrivita la planete.De aceea un RFT ar fi o completare mai buna.
Pt un telescop de 200 nu pre am loc de depozitare,am nevoie de o montura mai serioasa,iar pt un 150 la fel.Sincer mi-as dori un 10 inch...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2012 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
..dar luminile f slabe nu mai ajung la ocular din cauza lungimii focale care-i potrivita la planete..
Esti sigur ca e corecta afirmatia? S-ar putea sa ai o surpriza.

sternchen a scris:
Pt un telescop de 200 nu pre am loc de depozitare,am nevoie de o montura mai serioasa,iar pt un 150 la fel.Sincer mi-as dori un 10 inch...

Un dobson depozitat in picioare ocupa spatiu cat dimensiunea bazei monturii (cat sa fie, 40-50cm?). La banii aia vine deja cu montura inclusa.
Un trepied montat ocupa un triunghi cu latura de cam 1m.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 11 Iul 2012 11:43, modificat de 1 data in total
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 11 Iul 2012 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cazu asta nu inteleg de ce se spune ca tuburile scurte sunt mai bune la DSO...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact