Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
s11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224685
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Celestron Astro Master


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gabyzzuu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Iul 2012
Mesaje: 17



Localitate: Romania/Mangalia

MesajTrimis: 12 Iul 2012 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Celestron Astro Master
Raspunde cu citat (quote)

Salut,mi-am achizitionat de cateva zile un telescop Newtonian Astro Master 130 EQ-MD.Problema este ca luna nu o pot vedea(momentan) din locul unde ma aflu,iar planetele nu am reusit sa vad niciuna.Rareori mai zaresc cate o steluta mica ascunsa pe cer,dar dispare foarte repede.Am incercat cu ocularul de 20mm avand un unghi mai mare dupa cate am inteles,cu cel de 10mm nu am avut nici o sansa. Asa ca rog membrii de aici cu mult mai multa experienta decat mine daca ma pot ajuta cu un sfat,o indrumare pe parte tehnica,orice ca sa "prind" si eu ceva.Multumesc.
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2012 21:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Gabi.
Nu ma consider experimentat. Cu o luna in urma mi-am terminat si eu luneta mea 70/900, primul meu telescop de altfel.
Sa inteleg ca la telescop ai 2 oculare: unul de 10mm si unul de 20mm. Stii cum aflii puterea de marire atunci cand pui un ocular? Daca nu se afla asa: distanta focala a telescopului impartita la distanta focala a ocularului(10mm/20mm) . Distanta focala a telescopului tau banuiesc ca este 650mm. Pai tu obtii puteri de marire de 32,5x si 65x cu ocularele din dotare.

In primul rand ai aliniat luneta cautatoare cu telescopul?
Ai luat ceva? o cladire sau un reper dupa care sa le reglezi sa fie centrate?

Luna rasare in seara asta la ora 03:00 dimineata. Asta daca "vara nu dormi" , si dupa luna rasare Jupiter si Venus. La ora 22:00 cand este mai bine intunecat poti vedea Saturn( la Sud-Vest)

Daca ai inteles ce ti-am spus, confirma-mi, daca nu ai inteles, pot fi mai explicit Mr. Green
Sus
gabyzzuu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Iul 2012
Mesaje: 17



Localitate: Romania/Mangalia

MesajTrimis: 12 Iul 2012 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,da am inteles ce ai spus.A venit cu doua oculare10/20mm,un soft pentru gasirea obiectelor pe cer care nu ma ajuta prea mult.Da cu tot cu poiterul acela tot nu am reusit sa fixez pe o stea/planeta.Am incercat sa ma uit pe zi la niste copaci si se vede ok.Ce as putea sa reglez cand te-ai referit la reglaje?Este ok 130/650?Adica o sa fiu multumit avand in vedere ca este primul meu telescop.Iti multumesc.Orice ajutor este binevenit.
_________________
Celestron Astro Master 130 EQ-Motorizat


Ultima modificare efectuata de catre gabyzzuu la 12 Iul 2012 22:27, modificat de 1 data in total
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2012 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La reglaje ma refeream sa reglezi luneta cautatoare(poiter/pointer) astfel incat sa fie aliniat cu telescopul, adica cand vezi steua pe centrul cautatorului, sa fie pe centru si cand te uiti prin ocular.

Eu nu prea am inteles, deci vezi imagini clare, da?
Sus
gabyzzuu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Iul 2012
Mesaje: 17



Localitate: Romania/Mangalia

MesajTrimis: 12 Iul 2012 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta nu,nu am aliniat doar m-am uitat sa vad daca se vede bine prin el.Maine am sa fac treaba asta.El este 130/650 o sa vad de ex satelitii lui Jupiter sau inelele lui Saturn?
_________________
Celestron Astro Master 130 EQ-Motorizat
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 12 Iul 2012 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa le vezi pe amandoua
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3997



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 12 Iul 2012 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La o marire de 65x cu telescopul tau de 130 mm, vezi cei 4 sateliti mari ai lui Jupiter, cele 2 benzi noroase ecuatoriale pe planeta, dar inelul lui Saturn va fi micut, probabil vei distinge chiar si separarea dintre interiorul inelelor si discul planetei.
_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: Omegon 20x80, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
gabyzzuu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Iul 2012
Mesaje: 17



Localitate: Romania/Mangalia

MesajTrimis: 12 Iul 2012 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspunsuri.Am sa revin cu detalii maine seara dupa ce il reglez.
_________________
Celestron Astro Master 130 EQ-Motorizat
Sus
Dimebag
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2012
Mesaje: 18



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2012 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu tot un Celestron Astromaster, dar nemotorizat. Momentan e la garantie ca am avut un filet stricat la unul din knob-urile de reglaj fin.

Problema cu cautatorul o am si eu. E facut fara factor de marire din 2 lentile de plastic am impresia, deoarece a incerca sa reperezi obiecte pe cer este de domeniul stiintifico-fantasticului(lentila aia de plastic blureaza stelele). Am facut o aliniere pe timp de zi, doar ca cercurile nu prea se vad noaptea si nu stii cum sa-ti pozitionezi privirea in asa fel incat sa fii cu ochiul pe axa finderului.

Pentru cei care au modelul asta de telescop, cam ce as putea sa fac sa nu imi ia 5 min sa reperez o stea vizibila cu ochiul liber(ca sa nu mai vorbesc de nebuloase si galaxi care nu se vad). Eu am mai vazut ca unii folosesc lunete ce le pun pe capatul folosit la a pune aparatul foto.

Va multumesc!
Sus
gabyzzuu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Iul 2012
Mesaje: 17



Localitate: Romania/Mangalia

MesajTrimis: 25 Iul 2012 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,eu aseara am "vazut" prima data ceva prin el.Am vazut Luna timp de 15 min dupa care s-a ascuns la loc.Reactia a fost woow.Am vazut ce poate,cat de detaliata poate fi imaginea,DAR simt ca nici cu ocularul de 10mm nu vad asa cum mi-as dorii.
Ce imi recomandati un ocular mai mic sau un ocular barlow. Care este mai bun pret/calitate.Prin cele cu care a venit telescopul se vede foarte clar si nu as vrea sa stric calitatea cu un Barlow slab..Puteti sa imi dati si un link catre ocularul respectiv deoarece nu stiu ce sa aleg.Multumesc anticipat.
Salut Dimebag,este adevarat,acel cautator este foarte slab,practic nu am putut vedea nimic cu ajutorul lui,este prost amplasat,trebuia pus in capatul opus pentru o utilizare mai facila.Si pe mine ma bate gandul pentru o luneta cautatoare,dar inca o data m-am "izbit" de diversitatea de produse si nu am stiu ce sa aleg. Tu ce ai mai vazut cu el?

Ocularul de 4mm este ok? O imbunatatire reala fata de cel de 10mm?
http://www.skywatcher.ro/Cel/oc_omni.htm

_________________
Celestron Astro Master 130 EQ-Motorizat
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 25 Iul 2012 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularele de 4mm sunt la limita si trebe o calitate buna sa aiba.Pe de alta parte depinde si de raportu focal.Cu cat e focala mai scurta poti folosi oculare mai mici.
la 120 Ron cred ca ocularu e bun.Mai vezi ce zic si altii
Un barlow bun e 2,5 apo.Eu am asa ceva si sunt multumit.Costa cam 50-60 e
Un ocular bun ar fi cel cu zoom,caci poti regla mai exact focala ocularului ,functie de conditii si tipul telescopului.Cam 90 euro un apo-zoom.
Problema e ca eu am doar lunete,iar tu ai newton.Nu stiu exact ce efect ar avea la telescopu tau ce ti-am recomandat eu.
Oricum,mai vezi ce zic si altii

Spor!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iul 2012 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
Cu cat e focala mai scurta poti folosi oculare mai mici.


Este gresita afirmatia asta.

Puterea maxima a unui instrument este data de diametrul obiectivului. Pentru a obtine acea putere maxima avem doua variante, un telescop cu F/D mai mare si unul cu F/D mai mic. Din cel cu F/D mai mare se poate obtine mai usor acea marire maxima fiind optimizat pentru asta in schimb cel cu F/D mai mic nu ar trebui fortat pana la acea putere de marire. Cu toate ca au acelasi diametru ele au fost gandite pentru lucruri separate.

Spor!
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 25 Iul 2012 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Afirmatia am luat-o de pe paginile nemtesti si mi se pare logica:cu cat telescopu e mai scurt ,cu atat imaginea e mai tare si poate actiona oculare mai "dificile" cum ar fi cele mici.Pe de alta parte,cum ati spus nu trebuie fortata valoarea limita.
Eu nu am reusit sa vad prea multa astronomie cu Plössl de 6mm la luneta de 90/1000,pt motivul ca pupila de iesire e prea mica.La RFT-ul de 100mm n-am incercat pt. ca in DSO e sigur prea mic
Sus
gabyzzuu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Iul 2012
Mesaje: 17



Localitate: Romania/Mangalia

MesajTrimis: 25 Iul 2012 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc de raspunsuri.
Aperture (mm) 130 mm (5.12 in)
Focal Length (mm) 650 mm (26 in)
Focal Ratio 5
Deci raportul focal este F/5,cu ocularul de 20mm obtin 33x iar cu cel de 10mm obtin 65x.
Acum valoare 5 este una mica medie mare?
Ce trebuie sa cumpar pentru a creste puterea de marire?
Ce ar trebui-Plössl sau Barlow?Si de cat?
Va multumesc.

_________________
Celestron Astro Master 130 EQ-Motorizat
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 25 Iul 2012 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

F/5 este un newton rapid.cred ca un barlow acromat care mareste de 3ori ar fi cel mai potrivit pt telescopul tau.Cu ocularu de 10mm,eventual un filtru ca telescopu-i scurt ai ajunge la 200 pt planete si luna.Iar in DSO un barlow ED care sa mareasca de 2ori impreuna cu ocularu de 20mm ,atingi vreo 66-67 si poate apuci sa vezi ceva.Dar partea cu DSO-ul las-o mai la urma,ca barlow ED e mai scump.Incerca prima data la planete sa prinzi 200 marire si sa vezi daca merita sa mai investesi sau nu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact