Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_151120_794.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Luneta lui Galilei


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2008 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:
Am slefuit si eu o lentila 150/5000mm, si sint mai sensibil la imagini ca astea. Smile


Din ce material ai slefuit lentila?
Ai facut ceva teste la final?
Ai pus un ocular pe ea?
Cum ti s-a parut profunzimea campului si/sau nivelul aberatiilor de sfericitate, cromatism, etc ???
Orice detaliu in legatura cu ea ar fi interesant...
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 22 Iul 2008 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Din ce material ai slefuit lentila?
Ai facut ceva teste la final?
Ai pus un ocular pe ea?
Cum ti s-a parut profunzimea campului si/sau nivelul aberatiilor de sfericitate, cromatism, etc ???
Orice detaliu in legatura cu ea ar fi interesant...


Nu prea mai am nimic de zis pe forum, dar o sa raspund cite ceva.

Acea lentila a fost mai mult o realizare experimentala, plecind de la un disc ce avea o suprafata convexa bine slefuita, utilizat ca unealta la slefuirea unor oglinzi concave.
Materialul a fost bineinteles sticla obisnuita de geam, cu grosime initiala de 12mm. Nici nu aveam de unde sa procur vreo sticla optica.

Din pacate "sticla de borcan" nu are omogenitate optica buna, si nu se preteaza prea bine obtinerii imaginilor prin refractie, un test Foucault cu sursa in 2*F imi indica o banda diametrala ce focaliza aiurea. Referinte concave pt. fiecare suprafata nu am facut.
In regim de "luneta aeriana" diafragmata la 100mm, am observat craterele Lunii, cu un ocular (f42mm) tinut in mina. Am mai facut si observatii terestre. Aberatii erau din belsug, mi-e greu sa le cuantific.

Pe la inceputuri am mai avut o astfel de tentativa, cu o lentila foarte "cetoasa" avind distanta focala de ~4500mm diafragmata la 120mm, am vazut discul lui Jupiter si cei patru sateliti galileeni.

O sa mai fac lentile simple, poate chiar din sticla plate float, daca as gasi o portiune mai buna (se poate testa prin Foucault, plasind-o in fata unei oglinzi sferice concave).

Aveam si o imagine:

Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2008 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deosebit de interesante aceste experimente cu raporturi focale foarte mari.
Un exemplu gasim si aici:
http://astro.umsystem.edu/atm/ARCHIVES/DEC99/msg00269.html
http://astro.umsystem.edu/atm/ARCHIVES/DEC99/msg00299.html
Cred ca profunzimea campului la f/80-f/100 ar fi coplesitoare, si nivelul aberatiei de sfericitate si cromatismul ar fi interesant de vazut in astfel de situatie (ma gandesc la un obiectiv de 80-100), chiar sunt curios Shocked
Important daca as gasi o asemenea lentila din sticla optica....
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Iul 2008 19:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar in aceste zile,pe ATM Email List se discuta si despre lentile singulare pentru observatii solare.Mai exact George Anderson isi construieste un telescop solar cu care vrea sa observe doar intr-o singura lungime de unda de 0,8A si se intreaba ce rost are sa foloseasca un obiectiv compus.Jarvis Krumbein aminteste de un prieten care a folosit un asemenea obiectiv slefuit din sticla rubinie.Apoi ,in josul paginii intervine Vladimir Sacek (un fel de Zircon de-al lor) care clarifica marimea relativa a aberatiilor functie de forma lentilei si de indicele de refractie a sticlei:forma de aberatie sferica minima-biconvexa inegala,plan-convexa (bunicica,doar 10% extra aberatie sferica fata de prima la n=1,5) si biconvexa (70% aberatii extra).De retinut ca pentru o aberatie sferica de lambda/4 o lentila de 10cm din BK7 trebuie sa fie la F/14 iar aberatia cromatica se neglijeaza in aceasta aplicatie.
Acuma asa ,ca sa ma dau smecher,pun de la Mircea o idee pe care nu am apucat sa o pun in practica :ma gandeam sa slefuiesc o lentila plan convexa de vreo 5-6cm din filtru de sudura pentru o luneta solara.La un focal de 1-1,5m ar trebui sa functioneze.Mai amintesc ca Jean Dragesco,alias Ioan Dragescu,a folosit intr-o vreme un refractor cotit cu obiectiv lentila simpla ,tot pentru observatii solare.Mircea
....................................................................................................
George, a single element lens is superior for this application. 40 or
more years ago, a friend built a solar telescope and ground and polished
a ruby glass lens for the scope. This combined the initial broad band
filtering and the image formation in one piece of glass. He used one of
the very early "Daystar" Ha filter setups and the whole thing worked
quite well. Another advantage if you do your own objective lens is that
you can figure the lens for near perfect on axis performance at the
desired wave length. No need for extra elements and the corresponding
extra reflections.

Jarvis Krumbein

On Sat, 26 Jul 2008 23:20:05 -0400 George Anderson
<tillerman1@videotron.ca> writes:
> I am currently in the process of building a 0.8A solar scope. At
> present
> I am using commercial achromatic lenses in the optical train but
> have
> been thinking that I may change that in the next year or so.
> Question: Since I am only interested in a single wavelength (656nm)
> is
> there really any need for multiple glass types? Wouldn't a single
> element lens be more than enough for the narrow passband that I am
> interested in seeing?
>
> Regards
>
> George Anderson
> Montreal Canada
>
> Clear skies and good health


.............................................................................


George Anderson wrote:

>Since I am only interested in a single wavelength (656nm) is
> there really any need for multiple glass types? Wouldn't a single
> element lens be more than enough for the narrow passband that I am
> interested in seeing?

Depends on the lens. Single lens cannot be corrected for spherical
aberration. For given f.l., it is minimized for bi-convex shape with the
rear surface radius longer 6 and 14 times than the front radius for 1.5
and 1.6 refractive index (n), respectively. At n=1.5 the aberration is
some 10% larger for plano-convex lens, and over 50% for bi-convex.
At n=1.6 there is no appreciable difference between the optimum
shape and plano-convex in the size of aberration, and it is nearly
70% larger for the bi-convex shape.

Actual aberration for plano-convex lens, as the PV wavefront error of
primary spherical at best focus is given by W=9.3D/2048F^3 for n=1.5,
and W=6.8D/2048F^3 for n=1.6, with D being the lens diameter, and F
the focal ratio denominator. In units of the 656nm wavelength, that gives
about 0.65 wave PV for a single 4" f/10 BK7 lens. It would have to be
nearly f/14 in order to get it down to 1/4 wave.

Coma and astigmatism are comparatively negligible.

Vlad
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Iul 2008 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In functie de indicele de refractie (n) al sticlei folosite, se pot determina razele de curbura ale lentilei, pentru a obtine o aberatie de sfericitate minima (in cazul obiectelor plasate la infinit):
R1/R2=(2*n^2-n-4)/[n*(2*n+1)]
Avind in vedere conventia semnelor si (1)- suprafata frontala, rezulta forma si amplasarea lentilei.

Despre aberatiile cromatice in functie de diametru si raportul F/D, am mai scris in topicul: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=639
Ca urmare a testelor efectuate in trecut, pe lentile simple cu distante focale mai scurte, pot emite o parere subiectiva, si anume ca un obiectiv simplet 50mm f/40 sau 100mm f/80 (din crown ex: BK7) prezinta o aberatie cromatica (in spectrul vizual) tolerabila, bineinteles si un compromis bun: rezolutie-aberatii-manevrabilitate (utilitate).

Mai gasisem ceva interesant:
http://www.pacifier.com/~tpope/index.htm
http://www.pacifier.com/~tpope/Galilean_Op...onchi_1923
http://www.pacifier.com/~tpope/Focus_Page.htm
http://www.pacifier.com/~tpope/Interferome...onchi_1923

Si construirea unei lunete Galilei:
http://www.pacifier.com/~tpope/Building_A_...ive_Ratios
(cu multe lucruri interesante)
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iul 2008 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut niste simulari sa vad ce mistere ascunde inca simpla lentila.
Itradevar Mircea are dreptate o lentila la 50mm diam cu focar de 600mm
in lumina monocroma da o eroare a frontului de unda L/3-4. sa zicem acceptabil.Dar daca lasam tot spectru e necesar focar de 12m pt obtinerea L/3 cu un strehl 0.72. adica pe la f/240 . se obtine discul de difractie de 284 microni pe albastru si 390 pe rosu.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Iul 2008 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai scris cu alta ocazie, ca valoarea raportului Strehl policromatic teoretic al lentilelor, nu are nici o relevanta. Imaginile din link-ul pe care l-am dat, vorbesc de la sine.

Ceva concludent ar fi fost simularea unor teste pe mire, a doua obiective:
- o lentila simpla cu strehl teoretic 0.2;
- o oglinda concava de acelasi diametru (nu sferica f. "rapida"), avint tot un strehl (real) 0.2, deci o prelucrare dezastruoasa.
Desigur, fara ceata cromatica specifica lentilelor, sint curios daca oglinda ar mai arata ceva.
Misterele se afla in alta directie.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Iul 2008 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu refuz sa vorbesc sau sa ma uit sau sa consider ca se numeste optica pentru astronomie ceva ce nu are macar L/3 sau strehl 0,8. cu chestii de genul strehl 0.1 propui sa vedem care merge mai repede : un trabant fara roti sau un ferari fara roti. Ce am putea face cu o lunetuta de 50 cm diametru si 12 m lungime? sau o facem de 2 m si ne uitam printre halouri de culori si vedem un crater cetos pe luna si : ura suntem pe urmele strabunilor! Very Happy
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Iul 2008 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Om fi mai multi idealisti in privinta instrumentelor si a imaginilor oferite de acestea, insa nu despre asta e vorba in topicul de fata.

Cind vine vorba de "perfectiunea accesibila" si eu prefer reflectoarele, sper ca in viitorul apropiat sa-mi termin un Cassegrain-Dall.

In orice caz placerea de a slefui/utiliza lentile, de a calca pe urmele "marilor mesteri opticieni" (Campani, Divini, sa.), nu mi-o va lua nimeni.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iul 2008 07:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incercati sa cadeti la o oarecare pace. Nu sunt multi cei care pot discuta despre optica. E pacat sa stati fiecare in coltul vostru si sa tineti numai la propriile idei. Incercati sa comunicati. Incercati sa faceti compromisuri (macar in limbajul de comunicare). Tavi S. trebuie sa inteleaga ca drumul spre perfectiune trece pe cararea batuta de "strabuni". Faptul ca acuma exista ZEMAX si se poate face un proiect in cateva minute, se poate si optimiza si se pot obtine niste parametri (teoretici Smile) foarte buni nu trebuie sa inlature luarea in considerare a ceea ce altii au batut cu pasul de mult timp. Tavi F. trebuie sa inteleaga ca ZEMAX poate face un proiect in cateva minute, se poate si optimiza si se pot obtine niste parametri (teoretici Smile) foarte buni Smile Poate te hotarasti sa-i faci o vizita lui Tavi S. Sa vii si cu un CD blank Smile Tavi S. da impresia de greu abordabil dar daca il lasi sa-ti povesteasca despre optica devine foarte abordabil Very Happy
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2008 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Luptand" cu aceleasi arme as putea sa spun ca Doru Dragan trebuie sa inteleaga un lucru:
Zemax-ul si softurile in general te conduc la performanta, chiar la o performanta comerciala (fara gres) dar te plimba pe "langa intelesuri".
Rezultatele softurilor sunt ca rosiile de solar: "frumoase dar fara gust".
Numai experimentul te duce spre intelesuri si spre a "simti" ce ai in mana Very Happy

Intorcandu-ma la subiect trebuie sa spun ca in regim monocromatic un obiectiv tip "lentila simpla" poate ajunge la rezultate frumoase o data pentru ca scapam de cromatism si apoi pentru ca ceea ce ramane mai deranjant, aberatia de sfericitate poate fi minimizata intr-un mod specific prin optimizarea factorilor de forma si de pozitie (factorii lui Coddington) despre care vorbeam cu un an in urma in discutia "aberatii optice":
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=1411
Despre un experiment cu un instrument pliat 71/1734 (f/24) obiectiv lentila simpla lucrand in domeniul "verde" si rezultatele obtinute puteti citi aici:
http://www.lrz-muenchen.de/%7Eslansky/bere...ken07.html
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iul 2008 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am tot experimentat de la varsta de 14 ani dar vine o vreme cand nu mai este timp sa tot batatoresti acelasi drum.
Apar si alte modalitati de experiment PC,programe ce te ajuta sa nu mai pierzi timp cu procurarea unor materiale, munca ,stapanirea perfecta a prelucrarii sticlei. sunt multe domenii in optica si nu le poti strbate construind fizic si vazind ce se intampla.
Dar cei ce au inceput de curand pasiunea pt optica probabil ca trebuie sa treaca si prin fazele incipiente ce tin ani si ani....
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2008 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce pacat ca in ziua de azi sunt din ce in ce mai putini cei care descopera "puterea si fascinatia" experimentului Sad
Moda s-a schimbat, deschidem calculatorul si rezolva el problema...
avem softul potrivit si gata am gasit solutia cea mai buna.
Nu neg noul, calculatorul socoteste repede si ne ajuta sa comunicam dar din pacate nu da "idei", nu vine cu "noutati", asadar e prea primitiv ca sa stie ce e aia experiment, e o masina rece.
Experimentul poate fi o pasiune in sine indiferent ca e in optica sau alt domeniu, experimentul nu inseamna niciodata ca mergi pe acelasi drum batatorit, daca crezi asta inseamna ca nu ai experimentat destul... si e bine ca optica nu inseamna numai prelucrarea perfecta a sticlei... fiecare cu drumul lui Very Happy
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iul 2008 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper (din suflet) ca nu te-ai referit la Tavi S pentru ca asa cum ti-a spus, Tavi face tot felul de experimente de pe la 14 ani. Chiar si in momentul asta Tavi face experimente doar ca acestea sunt la alt nivel. Tavi sta intr-un apartament dintr-o casa, apartament care are doua camere. Una este folosita doar pentru diverse experimente de optica. Tavi si-a construit singur o masina de slefuit oglinzi. Pentru testari de nul Tavi a slefuit o oglinda (ba chiar doua) plana de 30 cm. Tavi foloseste prisme si splitere optice pentru experimente de interferenta efectuate cu doua lasere din care unul este rosu heliu-neon iar celalalt verde semiconductor. Nu cred ca in tara asta cineva face experimente optice la nivelul lui Tavi. Cine face, sa ridice mana Smile Daca cineva e cu adevarat interesat de ce face Tavi poate sa vina sa faca o vizita. Imi permit sa arunc eu a doua oara o invitatie in speranta ca Tavi nu o sa se supere prea tare Confused
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Iul 2008 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon: In cazul de fata (lentila 50mm) cu ajutorul masinii reci am dat un raspuns cu privire la performantele unei lunete cu focar lung , ai aratat si tu interes pt asemenea constructie. Cum ai fi gasit acest raspuns, ai fi asteptat ca Tavi.F sa slefuiasca lentila apoi sa povesteasca cum vede prin ea.Oare avem timp si putere de munca de risipit?
Sau nu crezi rezultatele ce le-am gasit.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact