Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC5146klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Analiza sistemelor optice, Newton 114 f/8 og sferica


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Analiza sistemelor optice, Newton 114 f/8 og sferica
Raspunde cu citat (quote)

In cazul de fata se analizeaza un telescop de 114 f/8 cu oglinda sferica.
analiza se face in focarul telescopului pe un camp plan cu diametru de 14.5 mm ce corespunde
pe cer la 0,9 grade.
Lumina unei stele in focarul oglinzii nu poate fi un punct ci un disc (airy disk)
care e in functie de F/d, ex: la F/d=4 diametrul discului de difractie este 5.3 microni
iar la F/d=20 este 26 microni.
Instrumentul ideal focalizeaza lumina unei stele in interiorul acestui disc teoretic fara sa dea pe afara
acolo se concentreaza toata energia, atunci Strehl factor=1, PSF(point spread function)=1 pe grafic apare ca
o teapa inconjurata de un mic inel care creste odata cu obstructia.
In cazul de fata la og 114,f/8 sferica discul de focalizare real(bulinele rosii din Spot diagram) depaseste mult cerculetul
teoretic. se vede ca PSF e czut la 0,6 Strehel Ratio la 0,55 teapa inconjurata de inele multiple.
Eroarea frontului in centru campului lamda/2 iar la margine 3xlamda.
Contrastul (Diffraction MTF) este de 25 linii/mm la 70% contrast fata de 50 linii la 70% cat ar fi limita de difractie,unde se ajunge dupa
parabolizare sau dupa F/d = 14 la F/d =10 inca nu se atinge contrastul maxim e devina si obstructia.



rap7.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  413.91 kb
 Vizualizat:  de 8724 ori

rap7.JPG


Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului: urmatorul grafic
Raspunde cu citat (quote)

grafic 2


rap6.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  419.94 kb
 Vizualizat:  de 8722 ori

rap6.JPG


Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Octavian tot ce ai facut tu sunt niste calcule teoretice, nu? Este posibil ca realitatea sa stea altfel decat ai facut tu calculele? Adica sigur difera, dar in ce directie in cea buna sau in cea rea. Si care pondere este mai mare.
Si acum vreau sa te intreb ceva pe plan personal, cum ai ajuns sa ai aceste cunostinte in domeniu? Ce studii ai urmat sau care a fost parcursul tau profesional? Fiindca eu in curand o sa trebuiasca sa imi aleg o specializare in cadrul facultatii pe care o urmez. Si as vrea sa stiu daca as alege sa ma pecializez in optica as ajunge pe urmele tale, sau secretul tau sta in alte "surse". Daca nu vrei sa raspunzi pe grup te rog sa imi trimiti un mesaj in privat. Daca se poate.
Numai bine!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Analiza prezentata e facuta cu ajutorul programului Zemax (am mai vorbit noi de acest soft) si ma gandesc ca e foarte real chiar daca e teoretic. sigur ca degeaba ai programul daca nu sti sa-l folosesti.
Cunostinte am acumulat singur autodidact lucrand practic.
la inceput din cartile autorilor romani , apoi 3vol ATM, Texereau. OPtical Shop Malacara, Master optical DE Vany Telescope Making A. Mackinthosh.
Dar cu ajutorul Pc cu soft-uri poti ajunge sa proiectezi si sa simulezi functionarea oricarui sistem optic (Schmidt,Maksutov,Triplete,Oculare).
Daca reusesti sa faci curburile sortul de sticla ,distantele din proiect
nu dai gres.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, deci sa inteleg ca totul l-ai invatat din pasiune si pe cont propriu. Ce pot sa spun, Surprised Shocked
Ma bucur ca se poate si sper sa am timp si capacitatea necesara sa inteleg astea intr-o viata de om fiindca chiar ma pasioneaza.
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Dec 2006 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce a uitat sa spuna Tavi este ca programele dau rezultatele respective in conditii ideale. De fapt ceea ce vroia sa demonstreze cu asta este ca un telescop de 114, F/8 cu oglinda sferica NU POATE fi facut sa fie bun. TEORETIC! Practic nici atat! Oglinda respectiva trebuie parabolizata pentru ca instrumentul sa fie acceptabil.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar eu ziceam ca defectele sunt prea mici ca sa fie bagate in seama de utilizatorul tipic al unui asemenea instrument iar cele mai mari probleme cu care ne confruntam noi , astronomii amatori sunt dincolo de instrument ,incepand cu norii ,continuand cu poluarea luminoasa,transparenta,turbulenta atmosferica, montura etc . Acest design 114 F/8 sferic este mult mai raspandit in dauna unui F/10 si acest lucru se datoreaza faptului ca s-a considerat ca pierderea rezolutiei este contrabalansata de portabilitatea crescuta, sensibilitatea mai scazuta la vibratii si nu in ultimul rand de pretul ceva mai scazut al instrumentului - elementul final si cel mai important. Oricum cred ca am ajuns sa impartem firul de par in 4.
Asta imi place , da n-am observator . Intr-o alta viata , poate...
http://www.meade.com/maxmount/index.html

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 08 Dec 2006 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin a scris:
Iar eu ziceam ca defectele sunt prea mici ca sa fie bagate in seama de utilizatorul tipic al unui asemenea instrument iar cele mai mari probleme cu care ne confruntam noi , astronomii amatori sunt dincolo de instrument ,incepand cu norii ,continuand cu poluarea luminoasa,transparenta,turbulenta atmosferica, montura etc . Acest design 114 F/8 sferic este mult mai raspandit in dauna unui F/10 si acest lucru se datoreaza faptului ca s-a considerat ca pierderea rezolutiei este contrabalansata de portabilitatea crescuta, sensibilitatea mai scazuta la vibratii si nu in ultimul rand de pretul ceva mai scazut al instrumentului - elementul final si cel mai important. Oricum cred ca am ajuns sa impartem firul de par in 4.

Eu am mai mentionat in alt topic necesitatea parabolizarii in cazul exemplului dat de tine. Pina la urma si in conditii de turbulenta ridicata, un telescop 114 f/8 cu oglinda parabolica trebuie sa se evidentieze de un altul tot 114 f/8 cu oglinda sferica (chiar daca in conditii reale nici unul nu va arata detalii corespunzatoare puterii de separare teoretica).
Amatorii (in general) nu inteleg bine aceste aspecte ale necesitatii parabolizarii, "cerind" lungimi mai mici.
Bineinteles firmele se orienteaza dupa profit in primul rind, reducind si rapoartele F/D, pentru portabilitate, oglinzile insa raminind sferice.

Oricum am impresia ca vorbesc degeaba pe aici. Succes!
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va rog sa nu ma intelegeti gresit - am inteles perfect despre ce vorbiti - dar eu ca incepator am avut acest instrument si am fost foarte multumit de el .
In alta ordine de idei ce ar fi de preferat un 114 parabolic sau un 150 sferic F/8 ? Eu as lua 150-ul .
Acum , in timp ce instrumentele vin pe tot felul de clase / preturi toate foarte precis determinate - calitatea unui instrument este mult mai greu de cuantificat .
Eu ma agit aici pentru ca daca ziceti ca 114-ul F/8 sferic nu e bun atunci lumea care nu are bani de un 150 parabolic (si in sus) o sa ajunga sa-si cumpere ceva de genul acromat de 80mm ... Confused
Daca am fi toti plini de $$$ atunci toate instrumentele cu exceptia refractoarelor apocromate ar fi inacceptabile pentru ca prezinta spike-uri , au obstructie centrala, etc etc intelegeti ce vreau sa spun.

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 08 Dec 2006 19:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai aveam de spus inca ceva, de fapt sa expun rezultatele dintr-o carte pentru valorile distantelor focale minime necesare, pentru anumite diametre de oglinzi, asfel incit acestea sa nu necesite parabolizare.
Cartea este: Advanced telescope making techniques - A. Mackintosh
Se foloseste o toleranta a frontului de unda produs de oglinda, de lambda/4. Voi scrie aici valorile pentru 3 diametre:

D=102mm...Fmin=737mm
D=152mm...Fmin=1270mm
D=203mm...Fmin=1880mm

Valorile gasite de mine prin calcule geomertice, studiind cazul in care obiectul se afla la infinit, pt. o oglinda sferica (neobstructionata) delimitata de difractie (le reiau) sint:

D=100mm...Fmin=830mm
D=150mm...Fmin=1425mm
D=200mm...Fmin=2095mm

La anumite date de intrare, aberatiile devin exagerate, masurabile grafic, ceea ce ma face sa concluzionez ca am putut face si cu capul meu un program corect.

Celor interesati de asfel de evaluari a calitatii parabolei, va recomand ca intr-o seara cu turbulenta cit mai redusa, sa faceti testul stelar.
Daca stiti in ce consta atunci e bine, daca nu, am mai scris despre el la rubrica de incepatori.
Imaginile intra/extrafocale trebuie sa arate la fel, tocmai de aceea se face parabolizarea, cu scopul corectarii aberatiilor de sfericitate, pe axa optica, in cazul obiectelor aflate la infinit.

Succes!
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2006 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am inteles de ce nu intram pe aceeasi lungime de unda Very Happy . Dumneavoastra ati facut oglinzi - asa ca privind din punctul asta de vedere -este normal ca as face orice este necesar ca sa-mi iasa oglinda cum trebuie , si daca tot am investit atat timp in ea atunci as tinde sa o fac perfecta .
Din celalalt punct de vedere - iau un instrument ieftin , imperfect (dar nu junk ) imi dau seama daca se prinde hobby-ul de mine si daca da imi iau un instrument de care trebuie (pe baza experientei acumulate cu primul) . Cred ca bazat pe experienta cu luneta de 60mm (ochelari) 114-ul mi s-a parut zeiss . 114-urile parabolice sunt cam scumpe pentru gustul meu ...si muschii lor.

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 09 Dec 2006 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Total de acord cu ce spune Catalin aici. Un 114/8 sferic e foarte bun pentru un incepator. E un instrument portabil si care ofera o calitate decenta a imaginii.
Asa ca cei care sunt incepatori eu zic sa mai lase naibii fronturi de unda, PSF, strehl, peak to valley si alte chestii de-astea si sa treaca la observatii. Daca stam sa ne cramponam in chestii de-astea se duce naibii placerea observatiilor astronomice. Pentru a n-a oara zic ca pe-aici se prefera discutii lungi despre chestii tehnice si exista foarte putine observatii.
Un 114 f/8 sferic e foarte bun ca si instrument de inceput si se poate face treaba cu el. Am observat si variabile, si ocultatii, si deep-sky cu un asemenea telescop si rezultatele au fost foarte bune.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Dec 2006 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dom'le e greu! Nu prea ne-ntelegem Sad Ideea e ca daca ti-ai luat un 114 F/8, pacat, da da-i drumul si foloseste-l pana gasesti un alt fraier la care sa i-l vinzi. Noi aici vorbeam de sfaturi. Cineva, nu spun cine (persoana importanta, da' becher Very Happy ) avea de vanzare asa o scula si o tot prezenta pe aici pe forum. Cativa binevoitori au spus ca nu prea e bine sa iei asa un instrument iar Tavi a remarcat foarte bine ca cel care va avea nenorocul sa-l utilizeze, va face incercari disperate si zadarnice sa-l focalizeze. Bine-nteles ca nu e vorba despre deepsky, la care focalizarea e mai putin importanta. Dar la planete de ex. e dea dreptul o catastrofa. Nu sunt zircon sa fac tot felul de mofturi dar daca tot iti iei o scula ieftina, macar sa fie buna Smile Parerea mea ...
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2006 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok pentru a avea o reprezentare grafica a cuvantului "catastrofa".
http://www.geocities.com/mitucd/solar.html
Cu exceptia cometei SWAN toate pozele sunt facute cu 114-ul si toate sunt la prima incercare. Luna este pe fereastra asa ca nu se pune.

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 09 Dec 2006 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
Total de acord cu ce spune Catalin aici. Un 114/8 sferic e foarte bun pentru un incepator. E un instrument portabil si care ofera o calitate decenta a imaginii.
Asa ca cei care sunt incepatori eu zic sa mai lase naibii fronturi de unda, PSF, strehl, peak to valley si alte chestii de-astea si sa treaca la observatii. Daca stam sa ne cramponam in chestii de-astea se duce naibii placerea observatiilor astronomice. Pentru a n-a oara zic ca pe-aici se prefera discutii lungi despre chestii tehnice si exista foarte putine observatii.
Un 114 f/8 sferic e foarte bun ca si instrument de inceput si se poate face treaba cu el. Am observat si variabile, si ocultatii, si deep-sky cu un asemenea telescop si rezultatele au fost foarte bune.

1. Aici nu sintem la rubrica pt. incepatori.
2. Cel putin eu nu i-am impus nimanui conceptul ca un 114/900 (og. sferica), nu e bun pt. un incepator.
3. In ce ma priveste nu ma limitez nici odata doar la a pune ochiul la ocular (in cazul asta), zicind "fi ce o fi" sau "merge si asa", incerc intotdeauna sa fac legatura intre teorie si practica (si invers).
4. Daca mai apar discutii tehnice, nu trebuiesc suprimate poate chiar si unui incepator cu viziuni mai largi ii sint folositoare.
5. Fiecare gindeste cu capul lui.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact