Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
100_9531.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop Home Made


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
oldboy oldboy
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2012
Mesaje: 53



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 10 Oct 2012 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Telescop Home Made
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.As vrea si eu sa mi confectionez un telescop cu care sa pot vedea muntii si craterele de pe luna mai bine si mai de aproape.Spun mai bine deoarece am un binoclu de vanatoare cu care ma impac destul de bine dar parca nu e de ajuns.(am sa pun imagini cu bionoclul).Nu cunosc nici un termen de optica ,am doar la baza cunostintele de clasa a 9-a de la optica cu distanta focala si etc.Nu prea am bani pentru cumpararea unor lentile performante asa ca vreau sa va intreb daca se poate face asa ceva cu o lentila dintr o lupa dintrasta din magazine de 100mm.eu am mai demontat un binoclu care contine si o lentila care face imaginea sa fie normala(si nu intoarsa) si ma gandeam sa o folosesc.Lentila prin care ma uit as vrea sa o folosesc tot de la binoclul demontat.Eu va pun poze si astept pareri.


P1010798.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  76.07 kb
 Vizualizat:  de 6057 ori

P1010798.JPG



P1010799.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  69.76 kb
 Vizualizat:  de 6057 ori

P1010799.JPG



P1010800.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  59.01 kb
 Vizualizat:  de 6057 ori

P1010800.JPG



P1010802.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  39.53 kb
 Vizualizat:  de 6057 ori

P1010802.JPG


Sus
oldboy oldboy
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2012
Mesaje: 53



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 10 Oct 2012 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nici o parere?Sad
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 10 Oct 2012 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.


Ultima modificare efectuata de catre ursamajor la 10 Oct 2012 18:59, modificat de 1 data in total
Sus
oldboy oldboy
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2012
Mesaje: 53



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 10 Oct 2012 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am inteles.multumesc mult pentru raspuns.partea proasta e ca am pierdut o zi degeaba cautand pe net in loc sa fac exercitii la mate ca am bac ul anul asta.dupa cum zici si tu,cea mai buna modalitate cred ca e sa cumpar unul.multumesc inca odata pentru raspuns.
Sus
oldboy oldboy
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2012
Mesaje: 53



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 10 Oct 2012 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oricum,imi poate spune cineva de cate ori mareste binoclul asta al meu?pe el scrie 8x30 dupa cum se vede si in poza.ce inseamna asta?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2669

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 10 Oct 2012 22:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marire de 8 ori , la un diametru al obiectivelor de 30 milimetri.

catalin.
Sus
oldboy oldboy
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2012
Mesaje: 53



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 10 Oct 2012 23:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

acum totul are sens Smile multumesc mult. ma gandeam sa mi cumpar asa ceva. http://www.okazii.ro/catalog-okazii-altele...a118220509 am vazut ca mareste de 231 ori parca.e bun de ceva telescopul asta pentru ce vreau eu? pare destul de ieftin,de aia sunt in dubii si va intreb.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 10 Oct 2012 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

oldboy oldboy a scris:
acum totul are sens Smile multumesc mult. ma gandeam sa mi cumpar asa ceva. http://www.okazii.ro/catalog-okazii-altele...a118220509 am vazut ca mareste de 231 ori parca.e bun de ceva telescopul asta pentru ce vreau eu? pare destul de ieftin,de aia sunt in dubii si va intreb.


Smile oldboy, ia-o usurel, cu inceputul.

Mai intai bacul. Cu ocazia asta mai recapitulezi putin la optica si vei intelege de ce n-o sa poata mari in veci de 231 de ori luneta aia de pe Okazii.ro, cum nici alte lunete de diametre comparabile sau mai mici nu vor putea mari de 530 sau 625 de ori - te prinzi tu care e relatia intre diametru si putere maxima (rezonabila) de marire. Iar daca chiar vrei sa-ti confectionezi o luneta, de ce nu incerci cu ceva de prin Bazarul forumului, nu cu chinezarii ieftine si nepotrivite care te vor dezamagi si risca sa-ti taie elanul din start.

Ca sa vezi craterele de pe Luna nu ai nevoie de cine stie ce instrument - am reusit si cu o lunetica de 3cm diametru, confectionata "pe genunchi", cum se zice. Conteaza calitatea sticlei (optica) si a constructiei (mecanica). Lucrurile incep sa capete contur ineresant de pe la 7-8 cm diametru in sus. Dar designul optic al obiectivului e f. f. important, mai ales daca tii neaparat sa vezi cat mai aproape cu putinta obiectele Smile Un dublet ED, spre exemplu, permite mariri pana la de 4 ori diametrul sau, daca si conditiile atmosferice o permit. Acromatele clasice abia ajung la un factor de 2, cu putin ajutor din partea focalelor, mai lungi..

Orice ai face, mai intai cauta toate informatiile de care ai nevoie, intreaba - ca asta nu costa, si apoi te apuci de treaba; fie ca e vorba de achizitii, fie ca ajungi la partea in care deja construiesti efectiv (calculeaza atent, masoara de 10 ori si taie o data! - asta pt tuburi, daca vrei sa te apuci de mesterit la un instrument).
Unele chestii le poti afla direct Google-ind ceea ce nu ti-e clar; de exemplu "what 8x30 binocular means" - primul link exact asta explica. Ia-o doar ca pe un sfat, pt cazul in care vrei rapid informatii. Pe forum s-ar putea sa primesti raspunsuri nu tocmai in timp real. De regula prefer sa apelez la adresarea de intrebari numai dupa ce am epuizat toate posibilitatile de cautare, pana la un anumit nivel.

Spor la invatat (nu doar pt bac) si bafta la examene! Wink

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2012 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Oldboy.
Vreau sa iti prezint o luneta facuta de mine la o treime din pretul de pe piata.
Tot ce am facut a fost sa imi cumpar un obiectiv de aici http://www.astrovest.ro/home/index.php?opt...;Itemid=91
L-am luat pe cel mai ieftin cu nici eu nu prea aveam bani. Intre timp mi-am cumparat si 3 oculare second hand tot de aici de pe forum: unul de 4mm, unul de 10mm si unul de 25mm(nu sunt de calitate superioara dar sunt bune)

Uite aici link-ul cu luneta:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0

Aici link-ul cu focuser-ul care mi l-am confectionat eu. Tu poate nu vei putea. Costa 150 lei un focuser.
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=90005#90005

Trepiedul l-am sudat impreuna cu tatal meu la tara din fiarele care le-am gasit pe acolo, apoi l-am grund-uit si vopsit. Montura este una azimutala facuta dintr-un T zincat si tevi filetate zincate.


Poate te-am putut ajuta Wink
Sus
oldboy oldboy
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2012
Mesaje: 53



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Oct 2012 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri si ca ma incurajati.Pentru alex 1209,nu e problema cu focuser ul, m as descurca sa l construiesc pentru ca stau la casa am materiale ,scule etc.In legatura cu obiectivul ,care este puterea maxima de marire?despre oculare,ce pot sa zic,cam scumpe,mult prea scumpe pentru bugetul meu,dar am auzit ca se pot face din camere web si sunt de 3 ori mai bune decat un hyperion(asa am auzit).si mai vreau sa te intreb,cum se vede cu telescopul tau?vezi indeaproape muntii si craterele de pe luna?si mai ales saturnul ,uranusul,ii poti vedea cat de cat?daca da,as fi dispus sa fac un efort financiar.Pentru saiph,multumesc mult pentru sfaturi si asa e,intai bac ul si apoi vad eu cum ma descurc Very Happy.Si ca ultima intrebare,a avut cineva telescopul din link ul care l am postat mai sus?care e puterea maxima de marire si daca mi as face un telescop ca a lui alex1209 ar fi mai bun decat cel din link?
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 11 Oct 2012 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
oldboy oldboy
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2012
Mesaje: 53



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Oct 2012 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am inteles.deci puterea teoretica de marire cu obiectivul de 72/900 este cam de 140x.ia uita ti ce mi spune tipul cu telescopul din link ul care l am pus mai sus: ,, Puterea maxima de marire pe care o poate dezvolta este 525 x , folosind ocularul SR4mm si lentila barlow 3x''. imi vine sa rad. Smile)) voua nu?
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 11 Oct 2012 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 11 Oct 2012 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da,e de plans... Smile
telescopul poate vedea la acel grossisment,dar imaginea nu va fi buna.
Daca stai la tara,sau ai un cer bun macar din cand in cand,se poate vedea ceva si cu 60/700,desigur fara pretentii mari...Marirea poate atinge 100 sau mai mult functie de conditii,oculare,barlow
Realitatea este ca pretul fiind redus,calitatea optica nu e foarte inalta.Dar poti ..nimeri unu bun.sau poti sa-ti iei un ocular mai bun sau un barlow extra.In general la preturi mici,calitatea per ansamblu e mai mica-inclusiv oculare/barlow
De obicei cu un acromat de 70-80mm poti vedea bine luna,iar la planete un 90 ar fi minim.Si aici nu toate ocularele ce le primesti sunt de calitate super..
Sus
oldboy oldboy
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2012
Mesaje: 53



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Oct 2012 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A spus ca: ,, Ocularul SR4mm are putere de marire 175x.Cu lentila barlow 3x mareste de 525 x.Sunt datele din manualul de instructiuni (cartea tehnica).Nu l-am fabricat eu si cu siguranta nu am tiparit eu manualul.'' De ce toata lumea incearca sa fraiereasca pe toata lumea?asta i cel mai urat lucru dupa mine.eu sunt pasionat si de amplificatoare.acolo tot asa,se spune 100W cand colo scoate 20W.Vad ca asa e si in optica. of of of Sad.Nu mai gasesti o data exacta in ziua de azi.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact