Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mare_vaporum.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225695
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mak 4 inch


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2021 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Mak 4 inch
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc sa-mi completez colectia cu un setup foarte usor de transportat si pe care am speranta ca il voi utiliza semnificativ mai des decat pe celelalte doua (newtonian de 10 inch si o luneta ED 102/f7).

Ma gandeam la un Mak de 102 (probabil un Skywatcher) alaturi de un trepied foto mai solid si montura AZ-GTi GoTo (pe care o detin deja).

Tubul are 2 kg. AZ GTi-ul cred ca mai are 500 grame sau ceva de genul, nu am cantarit-o. Oare este suficent un asemenea trepied? https://astromagazin.ro/trepiede-foto/4356...sults=1274

Cu tot cu ocularul all purpose (aflat in dotare) https://www.teleskop-express.de/shop/produ...1-25-.html setup-ul cantareste undeva sub 6kg si incape intr-o geanta mica. Practic poate fi luat oriunde.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2021 08:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, un mak de 100mm este foarte portabil. Însă îți va oferi mai puțină lumină decât luneta pentru că are o obstrucție centrală semnificativă. Te poți aștepta la imagini la fel de frumoase, lipsite de cromatism, cu condiția să mărești timpul de expunere sau să-l folosești vizual unde este cer negru tuci.

Am făcut multe observații cu teleobiectivul rusesc MTO-11CA adaptat pentru vizual, are o optică superbă. Dacă găsești unul sau un Rubinar, fratele lui ceva mai sofisticat, ia-l fără să stai pe gânduri, este mai bun decât un Skywatcher. Are în plus la ieșirea din tub un field flatener. Se poate adapta foarte ușor pentru vizual fie scoțând bolțul care împiedică scoaterea planului focal mai în spate, să ai loc de diagonală și microfocuser elicoidal (extrem de util) sau prin folosirea unei lentile Barlow, există una special făcută de producător.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1552

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Mar 2021 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AZGTi are 1.3kg ...numa' sa tii cont de asta.

Trepied, mie personal mi-a placut trepiedul de aluminiu (cel care vine la AZ3, EQ3... genul ala, dar am avut nevoie d eun adaptor, o piesa intre trepied si capul monturii (se gaseste si adaptorul acela separat)

Mie acel trepied mi s-a parut suficient de usor si compact ptr a fi usor transportabil, si in acelasi timp destul de rigid ptr monturica aia (eu am folosit Mak127 care e pe al 3.5kg cu tot cu accesorii).

Am avut trepiedul care l-ai pus tu in link (cel de la astromagazin), dar nu in acelasi timp cu montura azgti. Era destul de solid, probabil cu AZGTi si Mak102 ar trebui sa fie suficient, cel putin ptr vizual sau filmat ptr planetar.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 01 Mar 2021 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar trebui sa ai in vedere un Mak de 5". Nu e chiar semnificativ mai mare decat cel de 4", dar cu siguranta e mai bun.
Setupul asta il am eu si e minunat!

Intr-o geanta de-aia metalica mie imi incap montura, tubul optic si accesoriile + trackerul SAM WiFi si accesoriile lui. Laughing

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=197003#197003

Trepiedul ala ce l-ai dat in link pare mai potrivit pentru un tracker + camera foto. Asa am eu un trepied pentru SAM + dSLR. Cu AZ GTi o sa cam bâțâie.

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=196751#196751

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2021 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt doua probleme cu MAK-ul de 5 inch.

In primul rand ca este simtitor mai mare decat unul de 4. Eu tin tot ceea ce-mi trebuie pentru setup-ul lunetei f7 in geanta asta https://www.teleskop-express.de/shop/produ...00-mm.html .

Al doilea spect este greutatea. Un Mak de 5 inch nu mai cred ca ma poate fi pus pe un trepied foto. Trebuie tot un trepied normal de telescop, indiferent care ar fi acela.

Geanta necesara unui setup cu MAK de 5 inch nu cred ca este ca volum mai mica decat cea ocupata de geanta in care tin luneta f7.

Eu vreau ceva care sa incapa intr-o gentuta cat mai mica. Altminteri n-am facut nicio afacere ca luneta respectiva imi ofera imagini superbe. Daca tot e sa ma car cu ceva mare si greu, o car pe ea.

Imi strafulgerase si ideea unui apochromat de 70 mm dar pe langa faptul ca este foarte scump, nu cred ca-i mai bun la observatii decat un mak de 100 (poate gresesc).
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 01 Mar 2021 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un Mak de 5" e cam cu 1 kg mai greu si nu-i cu mult mai voluminos. Pe trepied foto daca pui Mak-ul (chiar de 4") cu AZ GTi o sa-ti tremure isteric. Very Happy Trepiedul e veriga slaba chiar si la un setup usor. Wink
Acum am vazut... In orice caz, luneta aia ED de 102 nu-i deloc mare, nu stiu de ce vrei ceva mai mic. Iti dau eu la schimb un ED de 70. Laughing

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2021 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luneta f7 nu e mare dar nici nu intra in categoria telescopului ,,de buzunar'' care poate fi carat oriunde, in orice circumstante, ca si cum ai avea un laptop in plus la tine. Ocupa ceva spatiu geanta si are peste 10 kg tot setup-ul.

Culmea este ca o tine destul de bine AZ GTi-ul. Ma asteptam sa tremure dar se descurca ok cu ea.

Tinta este un setup care sa incapa intr-o geanta de voiaj mica, cu o greutate de totala de aproximativ 5-6 kg (telescop, montura, trepied si ocular).
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 745



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 01 Mar 2021 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am luat trepiedul asta
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...mount.html

impreuna cu extensia asta

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...mount.html

Am pe montura un setup de astrophoto cam de 4kg + greutate de 1kg + o baterie de vreo 550g, Sunt multumit de cum se comporta si pare foarte solid. De asemenea am pus si Celestron Nexstar 5SE + finder de 50 + DSLR si e mult mai solid decat montura cu care a venit celestronul (aia tremura foarte rau)

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 02 Mar 2021 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei un setup ultra-hyper-extra light, sa-l pui intr-o gentuta, ar trebui sa incepi de la astea:
https://www.omegon.eu/telescopes/10/m,Omeg...=MightyMak
Cel de 60 e cat o cutie de bere. Mr. Green
Altfel, ce poate fi mai portabil decat o luneta cum deja ai? Wink

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2021 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu exageram Laughing

Am deja un binoclu de 20X80 , n-o sa iau un mak de 60.

Nu-mi dau seama daca o luneta de 70mm apo , cu capac retractabil este mai buna allround decat un mak de 100mm. Ca lungime sunt similare, la fel si la greutate.
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2021 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am rezolvat, pana la urma am luat un Omegon C90 (cred ca este o copie de celestron c90). Este foarte mic, cam cat binoclul 20X80 ca dimensiuni (lungime, greutate si spatiu ocupat in geanta).

https://www.omegon.eu/telescopes/omegon-ma...ta/p,44109

Eu l-am luat cu 830 lei, nu stiu de ce pe site-ul lor costa asa de mult. Probabil am prins un produs din stoc vechi.

Ca trepied am luat Omegon Titania 600. E surprinzator de solid. Nu am avut niciodata un trepied foto mai decent, habar nu aveam ca pot fi asa de robuste.

Singura problema este ca telescopul a venit chel, fara diagonala si fara ocular. Oculare am deja dar imi trebuie o diagonala.

Ma gandeam la o prisma de 45, pentru ca vreau sa-l folosesc mult si la observatii terestre.

Cam ce prisma ar fi buna si pentru observatii astronomice? Inteleg ca astea ieftine, care vin, in general, la pachet cu telescopul, sunt destul de slabe.

Asa ceva este tot sub limita acceptabila pentru astro http://www.starmax.ro/Baader/diag_prism_amici24mm.htm

Parca nu-mi vine sa dau pe o prisma mai mult decat a costat telescopul Very Happy

O sa vad daca gasesc ceva mai decent pus la vanzare in sectiunea bazar.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 10 Mar 2021 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca pe site-ul ala starmax ai preturi vechi, mincinoase.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Rhemaxos
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2019
Mesaje: 103



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2021 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am dat un exemplu la intamplare dar prisma respectiva, ca mai tot ce se gaseste de cumparat din zona entry level in astronomie, este produsa in acelasi loc, in China, branduita diferit. Gasesti la cel putin 4 sau 5 branduri prisma respectiva. La fel este si cu ocularele Smile

Pretul pentru acel tip de prisma este de maxim 350-360 lei, la orice magazin m-am uitat, inclusiv in Germania.

Intrebarea este, merita acel tip de prisma (si) pentru astronomie sau tot o oglinda dielectrica de genul asta https://astromagazin.ro/oglinzi-prisme-zen...10ptv.html (ca si asta se gaseste sub mai multe branduri) trebuie sa iau?
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3197

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 10 Mar 2021 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oglinda ti-o recomand ca o am. Prisma aia, hmm, nu stiu. Eu am avut experiente neplacute cu prismele Amici.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact