Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
000_7403.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225646
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ajutor pentru achizitionare de binoclu/telescop pt incepator


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
DeltaPavonis
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2008
Mesaje: 17



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Iun 2008 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut o comanda celor de la Skywatcher pentru un Binoclu Celestron SkyMaster 15x70. Acuma sunt in asteptarea raspunsului.

Pana intru in poesesia lui, mai am timp sa ma uit de trepieduri si sa ma informez.

De ieri mi-am instalat si Stellarium sa ma familiarizez cu el. Sper ca am facut o alegere buna in privinta asta. Totusi, pentru momentele cand nu am calculator/laptop la indemana, sunt in cautare si de harti ceresti simple.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2008 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DeltaPavonis a scris:
Totusi, pentru momentele cand nu am calculator/laptop la indemana, sunt in cautare si de harti ceresti simple.


www.skymaps.com
Sus
DeltaPavonis
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2008
Mesaje: 17



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Iun 2008 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Multumesc tuturor pentru mesaje!

Am revenit sa va spun ca intre timp am intrat in posesia binoclului. Din pacate, cerul a fost cam innorat zilele astea. Totusi, ieri m-am uitat un pic la luna, asta e tot ceea ce am putut sa vad pe cer. Se vede superb! Am mai facut si observatii terestre prin jur, si per ansamblu sunt multumit de ceea ce am cumparat.

Azi mi-am luat si trepied de la magazinul Kodak din piata Matei Corvinul, acolo unde stau bisnitarii. Picioarele sunt din aluminiu, iar piesele de imbinare sunt de plastic. Trepiedul este marca Konig Photo. Scrie pe el ca suporta pana la 3,5 kg. Am dat pe el 125 de lei. Habar n-am daca am facut o afacere buna sau nu, dar pare ok.
Totusi am 2 intrebari legate de trepied:
1.Acolo unde adaptorul de trepied se imbina cu trepiedul exista o mica platforma de cauciuc. Mi se pare ca acest cauciuc se "mananca" foarte repede. De-abia am insurubat adaptorul de 2-3 ori si deja cauciucul s-a uzat un pic. Asa e normal?
2.Maneta trepiedului care misca binoclul stanga-dreapta si sus-jos este orientata in afara, nu inspre pieptul meu. Asta e pozitia corecta? Mi s-ar parea mai comod ca maneta sa fie undeva in lateral, sau mai aproape de corpul meu.

Sper ca m-am facut inteles. Scuze daca intrebarile sunt comice.
Astept lamuriri Smile
Sus
DeltaPavonis
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2008
Mesaje: 17



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Iun 2008 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,

Intre timp am rezolvat problemele de mai sus. M-am prins cum se monteaza binoclul pe telescop si acum totul e ok.

Momentan invat constelatiile, ca sa ma pot orienta pe cer. Zilele trecute am putut gasi nebuloasa M103 (citisem pe forum ca se vede usor cu binoclu ca al meu 15X70). Sunt convins ca am gasit-o, era ca o pata, si la limita vizibilitatii am putut vedea 3 stele aliniate vertical, cea de sus fiind cea mai stralucitoare, restul abia se vedeau. Sper ca nu am gresit Very Happy .

In fiecare seara senina scot binoclul in strada sau pe ferestra velux. N-am apucat sa ma duc undeva in afara orasului, dar ma voi duce cu siguranta.

Acuma caut alte obiecte deep sky pe care sa le pot vedea cu binoclul. Poate mai imi dati sugestii...Very Happy Sunt incepator, dar ma tratez Smile.

Multumesc
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 27 Iun 2008 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M103 e roi deschis.
Cu binoclul mai vezi roiul globular M13 din Hercule. Daca ai conditii bune si stii ce sa vezi, ai putea vedea si M92, tot roi globular din Hercule.
Dupa ora 2 noaptea uita-te la celebra galaxie Andromeda M31. Din nou, daca ai un cer foarte bun, poti sa vezi si galaxia M33 din Triunghiul (sub constelatia Andromeda). Partea cu cerul bun e foarte importanta. Se pot vedea cu binoclul mult mai multe obiecte deep-sky decat crezi. In Perseu, adica sub Cassiopea (unde ai vazut M103) se afla un roi dublu (vad ca in Stellarium e denumit NGC 884). Mai e nebuloasa M27 din Vulpecula...e foarte mica, dar daca te uiti cu atentie vei observa ca nu e doar o stea. Cred ca inca se mai vede Auriga...ai acolo 3 roiuri deschise M30 si ceva, nu mai stiu exact cat. In Perseu e un roi deschis: M34. Plimba-te si prin Calea Lactee, zona fiind mai deasa, vei mai gasi niste roiuri. Vara cam astea cred ca sunt. Iarna sunt multe nebuloase si roiuri in zona Sagetatorului.
Succes in a le gasi. Very Happy (tine minte: la unele pentru a le putea vedea trebuie sa stii exact ce sa vezi, altfel vei trece peste ele crezand ca sunt doar niste stele).

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
DeltaPavonis
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Iun 2008
Mesaje: 17



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Iun 2008 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi mult de raspuns!

Azi am fost in Cora la ceva cumparaturi, si la iesire am intrat in micutul magazin de reviste si ziare incorporat in Cora. Am dat peste revista Astronomy, la pretul de 48 de lei, ceea ce mi s-a parut exorbitant. Pe site-ul astronomy.com vad ca un abonament anual costa 43$ pentru 12 numere, ceea se inseamna sub 4$ pe numar. Doar ca fapt divers...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Iun 2008 01:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum un an aceasta revista costa 60 lei la aceste chioscuri, iar acum doi ani Sky & Telescope era 68 lei. Si cei de la firma asta se plangeau ca nu se vand revistele...
Sus
dac3500
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2007
Mesaje: 6

Motto: Suntem atat de mici in univers.

Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Noi 2008 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DeltaPavonis a scris:
Totusi, pentru momentele cand nu am calculator/laptop la indemana, sunt in cautare si de harti ceresti simple.



Pentru mai multe informatii utile poti intra pe www.astro-urseanu.ro.
Acolo gasesti calendarul si harta cerului in fiecare luna (in romana).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact