Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
9aug2020_2352.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225671
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Romania - membru cooperant al ESA


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Aeronautica / Misiuni spatiale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 03 Mai 2006 03:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

In mesajul vizavi de experiment a se citi:
"In 0g fortele arhimedice dispar si bulele tind sa se adune pe electrozii unde sunt produse... simplificam lucrurile desigur" in loc de "In 0g fortele arhimedice dispar si tind sa se adune pe electrozii unde sunt produse. "

Astazi m-am intors si am observat ca scrisesem prostii.

Dragon pana la 24 de ani mai am un an. Nu am nevoie sa ajung la nici o varsta pentru a spune exact ceea ce am "vazut" in mesajul tau. Bineinteles ca fiind vorba de mesaje electronice este posibil sa fie si realitatea deformata si atunci e dreptul tau sa dovedesti ca de fapt nu erai fustrat. Despre Agentia Spatiala Romana nu cred ca poti afla lucruri "utile" pe forumuri ci direct de la cei care lucreaza acolo. O vizita la sediul ASR (parca pe strada Mendeleev se afla, nu-i asa?) te-ar ajuta probabil.

Am impresia ca ai inteles totusi ceva gresit si anume ca cineva ar incerca sa picteze imaginea ASR in roz-violet laudand agentia gratis. Nicidecum... ilustram fiecare experientele proprii si incercam sa vorbim cat mai putin din auzite! Eu am spus parerea mea vizavi de institutia respectiva, parere cladita din experienta mea cu institutia respectiva. Altii poate au avut experiente "rele". In ceea ce ma priveste ASR m-a ajutat (si ne-a ajutat ca echipa).
De altfel eu consider ca putin optimism (bineinteles nu fara masura) nu strica si duce la rezolvarea rapida a unor probleme...

@habarnam: din pacate, din ceea ce stiu eu, initiativa privata in domeniile tehnice de genul celor enumerate de tine nu prea exista in Romania. Spun din pacate deoarece cu astfel de initiative/firme putem patrunde pe piata occidentala si nu cu micul comert cu pantofi de la chinezi... care are si el rolul lui in economia romaneasca dar nu ar trebui sa ne ocupe prea mult timp... nu trebuie sa visam la mari laboratoare de cercetare pe nanotehnologie in care metrul patrat costa 200 milioane dolari ci la mici firme care sa functioneze pe principiul: exista caiet tehnic cu cerinte... firma vine si proiecteaza lucrurile respective iar aici parerea mea este ca intrarea pe modelare numerica si calcule... acolo unde se poate face asta fara mari laboratoare (sau in mici colaborari cu "mari laboratoare") ne-ar scoate din impas. Desigur ca totul trebuie gandit pe termen lung, trebuie gandita o strategie, expuse niste obiective... si pentru aceste lucruri probabil 1-2-3 manageri buni s-ar gasi in Romania. Exista astfel de exemple de firme mici si de "succes" in Vest.

Scuze vizavi de erorile din primul mesaj,
Florin
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 15 Iul 2006 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru dragon (cred ca el a scris mesajul respectiv):

... de unde si pana unde ar trebui sa stiu eu raspunsul la intrebarea "cum e cu ARCA (agentia nonguvernamentala Confused facuta in pripa), Ansari X Prize, Demonstrator, Stabilo, STRACAAT etc.". Banuiesc ca intrebarea ar fi cel mai bine adresata celor care se ocupa de ARCA. Nu sunt membru al echipei ARCA deci nu cred ca intrebari legate de ARCA ma privesc pe mine direct si/sau indirect.

Referitor la intrebarea "Cum de nu esti pe-acolo? De ce-i lasi pe bietii baieti sa se zbata singuri?". De ce ar fi trebuit sa fiu pe acolo? Si de unde pana unde se zbat singuri? Din nou lucruri pe care probabil ar trebui sa le adresezi sub forma de intrebari celor de la ARCA si nu mie.

As ruga ca atunci cand se adreseaza intrebari... sa se adreseze persoanelor "raspunzatoare" de lucrurile "ilustrate" in intrebarile respective. (a se observa ghilimelele pentru a nu se considera ca prin "raspunzatoare" am pretinde ca persoanele respective ar trebui sa dea socoteala cuiva...).

Cu stima,
Florin


dragon a scris:
Sper sa ajungi si tu la varsta mea si atunci sa-ti aud parerile despre frustrare. E usor sa vorbesti la 24 de ani din Louisiana (ai grija cu tornadele alea). In ceea ce priveste ESA si ASR am mai consultat si ce mai zic alti baieti de pe alte forumuri si ramane cum am stabilit, mai e mult pana acolo. Apropo de chestiile astea, cum e cu ARCA (agentia nonguvernamentala Confused facuta in pripa), Ansari X Prize, Demonstrator, Stabilo, STRACAAT etc. Cum de nu esti pe-acolo? De ce-i lasi pe bietii baieti sa se zbata singuri?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Iul 2006 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oho florine taica, era sa uit de tine. De-acu' patru luni nici nu mai stiam despre ce e vorba in topicul asta. Ma luasem intre timp cu vorba cu zircon si tocmai cand incepuse sa se incinga discutia, hop si tu cu ANSARI, ARCA si toate alea ... Pai bine mai baiatule, lumea rachetistilor nu e chiar asa de mare sa nu sti tu de cei de pe aici. Stiu eu cate ceva despre Sea Lounch da' mai tu de ARCA, banuiesc ca te-o fi interesat catusi de putin (ar trebui sa fie o sedila sub "t", sa nu se inteleaga altceva). S-apoi pe cine altcineva sa intreb, daca cei de la ARCA nu sunt pe aici pe forum (cred). Cat priveste intrebarea "cum de nu esti pe-acolo" se adresa direct persoanei "raspunzatoare", adica tie. Ca persoana interesata de motoare racheta poate ca daca ai fi fost alaturi de echipa ARCA, premiul ANSARI ar fi ajuns in ROMANIA!?!
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 17 Iul 2006 03:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Raspunsul a venit tarziu deoarece era asezat in scheduling fix de acum patru luni. Intre timp tot am asteptat sa se confirme daca-s membru ARCA. Eu nu tineam minte sa fiu membru ARCA si din moment ce-am fost intrebat lucruri legate de ARCA am zis ca sa verific mai intai de-s membru ARCA... cine stie oi fi amnezic si nu mi-oi aduce aminte. Asa ca pot confirma acum ca nu-s membru ARCA.

In 4 luni insa se vede ca s-au schimbat sensul cuvintelor. Una este sa STII despre o anumita activitate (toti stim de razboiul din irak, de cel din Beirut, de naveta spatiala discovery... de echipa de fotbal a Romaniei) dar daca stim NU inseamna ca suntem si implicati in activitatile respective. prin urmare daca tu stii despre echipa nationala de fotbal a Romaniei ce sens ar avea sa vin eu sa te intreb ce planuri are Piturca pentru toamna? Doar pentru simplul fapt ca stii de echipa de fotbal a Romaniei? Mi s-ar parea cel putin sucita o astfel de gandire.

Daca te intereseaza lucruri despre ARCA asta nu inseamna ca neaparat trebuie sa le afli de pe forum de aici... deoarece eu cred ca daca ai nevoie sa cumperi rosii n-ai sa faci asta MUSAI pe forum aici ci te duci frumusel in piata. Prin urmare daca cei de la ARCA nu-s aici si pe tine te intereseaza diferite lucruri despre ei asta NU e un motiv sa-mi ceri mie "socoteala" (a se vedea ghilimelele) despre ei... poti foarte bine sa le trimiti email.

Portiunea de interes pentru mine pe felia de propulsie este reprezentata de propulsia nucleara (pe de o parte) si de stabilitatea arderii in motoarele cu propergol solid-de genul boosterelor navetelor spatiale (pe de alta parte). Nici una nici alta nu tin de ARCA. Ei folosesc un jet de abur sub presiune pentru propulsie- ei il denumesc motor monopropelant (cu apa oxigenata).

Florin

dragon a scris:
Oho florine taica, era sa uit de tine. De-acu' patru luni nici nu mai stiam despre ce e vorba in topicul asta. Ma luasem intre timp cu vorba cu zircon si tocmai cand incepuse sa se incinga discutia, hop si tu cu ANSARI, ARCA si toate alea ... Pai bine mai baiatule, lumea rachetistilor nu e chiar asa de mare sa nu sti tu de cei de pe aici. Stiu eu cate ceva despre Sea Lounch da' mai tu de ARCA, banuiesc ca te-o fi interesat catusi de putin (ar trebui sa fie o sedila sub "t", sa nu se inteleaga altceva). S-apoi pe cine altcineva sa intreb, daca cei de la ARCA nu sunt pe aici pe forum (cred). Cat priveste intrebarea "cum de nu esti pe-acolo" se adresa direct persoanei "raspunzatoare", adica tie. Ca persoana interesata de motoare racheta poate ca daca ai fi fost alaturi de echipa ARCA, premiul ANSARI ar fi ajuns in ROMANIA!?!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iul 2006 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru un cercetator, vorbesti cam mult Smile Ce tot ii dai cu fotbal, rosii, piturca si alte zarzavaturi Very Happy Mai pe scurt, din cate inteleg eu, aia de la ARCA au facut o trupa (in care nu te-au bagat si pe tine) care se ocupa cu rachete cu apa minerala Sad si alte abureli de astea (asta-mi aduce aminte de unu', James Watt Razz ). Drept urmare tu te-ai luat si te-ai dat cu americanii si cu bombele lor nucleare Shocked (ptiu, duca-se pe pustiu). Ai vazut ca se poate si mai pe scurt si mai pe intelesu' omului de rand Very Happy
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 18 Iul 2006 04:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt cercetator, sunt student. Prin urmare n-as avea cum sa vorbesc mult pentru un cercetator. In acelasi timp vorbesc fix cat vreau eu pentru a clarifica anumite lucruri, care sunt evident neclare cel putin tie.

Nu stiu si nici nu m-a interesat cum isi face ARCA selectia si prin urmare e cel putin deplasat sa afirmi:"aia de la ARCA au facut o trupa (in care nu te-au bagat si pe tine) "->"Drept urmare tu te-ai luat si te-ai dat cu americanii si cu bombele lor nucleare".

Prin urmare astept sa ma informezi cu ce ma priveste pe mine activitatea ARCA sau/si lucrurile legate de ARCA.
Cand decizi sa citesti corect ceea ce-ti scriu sa ma informezi si iti voi explica inca o data cum stau lucrurile daca nu se vor fi clarificat pana atunci.

Florin


dragon a scris:
Pentru un cercetator, vorbesti cam mult Smile Ce tot ii dai cu fotbal, rosii, piturca si alte zarzavaturi Very Happy Mai pe scurt, din cate inteleg eu, aia de la ARCA au facut o trupa (in care nu te-au bagat si pe tine) care se ocupa cu rachete cu apa minerala Sad si alte abureli de astea (asta-mi aduce aminte de unu', James Watt Razz ). Drept urmare tu te-ai luat si te-ai dat cu americanii si cu bombele lor nucleare Shocked (ptiu, duca-se pe pustiu). Ai vazut ca se poate si mai pe scurt si mai pe intelesu' omului de rand Very Happy
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 18 Iul 2006 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Baieti, lasati-o mai usor cu discutia aceasta. Este deja exagerata si deplasata.
In plus, se abate bine de la discutia initala...
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 20 Iul 2006 04:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am raspuns lucrurilor ce-mi erau adresate mie pe acest subiect. Si deoarece erau adresate pe acest subiect, am raspuns pe acest subiect.
Este pacat sa plecam cu nelamuriri de pe forum.

Florin
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Aeronautica / Misiuni spatiale Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact