Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_color_16-10-2022.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225649
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Doresc sfaturi


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iun 2006
Mesaje: 10



Localitate: vs

MesajTrimis: 29 Iul 2006 09:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Doresc sfaturi
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am laut recent un telescop si cum la inceput este acea,,sete'' de observatii am incercat si eu de unu singur sa vad ce iese,din pacate nu am vazut prea multe,m-am uitat la cer noaptea am incercat sa pozitionez telescopul sa vad si eu ceva ..o nebuloasa o planeta,dar spre surprinderea mea vedeam numai stele desigur la o densitate mai mare ca de obicei si doresc niste sfaturi de inceput referitor la cum trebuie sa pozitionez telescopul cum sa i-l uzez si altele de genul asta,mai stiu ca telescopul trebuie lasat vre-o juma de ora sa se acomodeze cu mediul ca sa poti face observatii poate de asta nu am vazut eu prea multe era cam,, seceta''cand ma uitam la cer prin ocular ,ceia ce vreau e sa vad si eu frumusetea de sus dar la un nivel mai bogat decat vad cu ochiul liber, cred ca o alta problema care ma impedika sa fac observatii bune este si faptul ca la vre-o 30 m de casa mea este un bek de la un stalp care si el strica multe, astept raspuns din partea voastra numai bine si cer senin! am uitat sa va zik ..am unu telescop dobson de 8''..bun zik eu.!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iul 2006 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai, tu esti american Confused Vorbeste si tu in sistemul metric sa ne putem intelege ca europeni ce suntem Smile Daca ai un Dobson de 8" atunci probabil ca ai si o masina corespunzatoare in dotare, asa ca incarca-l tu frumusel in portbagaj+bancheta din spate si du-te si tu la vreo 50-100 km de orice asezare cu becuri. Se pot face observatii si din oras dar numai dupa ce ai castigat o oarecare experienta si stii exact ce cauti. Din cate se vede tu nu prea stii si asta se intampla si din cauza ca nu ai un atlas, o harta a cerului ... ceva acolo. Sau daca ai, nu te-ai prea uitat pe ea. Sau daca te-ai uitat n-ai prea inteles Laughing Cauta si tu Luna ca e cel mai usor de gasit Very Happy Daca de asta te-ai plictisit, cauta Jupiter si incearca sa vezi daca satelitii aia se invartesc. Cauta Saturn si vezi daca vezi inelul sau vreuna din diviziunile lui. Daca vrei deepsky-uri, cauta si tu cele care se vad mai usor, galaxia M31 Andromeda de ex. Daca nu ai harta iti recomand si tie unul din numeroasele planetarii pe computer.
Sus
Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iun 2006
Mesaje: 10



Localitate: vs

MesajTrimis: 29 Iul 2006 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi dragon de ce mi-ai zis, problema mea nu este ca nu stiu unde sunt galaxiile sau planetele problema este ca nu vad bine si clar si asta e cred din cauza conditiilor locale,cu dusul la 100 km...o sa ma duk ,si cred ca multi va-ti confruntat cu probleme din astea la inceput,e ca si cum a-s fi pilot si i-l pun pe unu care habar nu are cu ce sa manaca asta sa piloteze un avion supersonik ,asa sunt eu pe langa voi cei ''cu experienta '',e usor sa vezi ceva la cineva cand esti deasupra lui dar trebuie sa gandesti ca si tu ai fost odata jos si te priveau altii de sus si sentimentul asta e ceva ce te doare si stiu ca si eu o sa ajung mai sus cat de curand ..numai bine si multumesc mult!
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2006 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa e, e buna comparatie cu supersonicul Smile
Ai inceput destul de dur cu un Dobson de 250 mm daca nu ma insel. Ia-ti softuri de planetariu (HHNSKY, carte de ciel sunt free, sunt si altele), si invata mai intai sa te orientezi. Oricum atunci cand cauti ceva nu te uiti direct prin telescop ci prin finder, si apoi in telescop. Din oras poti sa te uiti relativ usor la planete si luna, sunt usor de gasit. Ar trebui sa vezi destule cu un astfel de telescop, ca e bun.

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Iul 2006 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat a costat telescopul ?
Eu iti recomand sa te uiti in Sagetator, ca acolo sunt foarte multe nebuloase si roiuri stelare. Eu cu binoclul vad vreo 6-7. La cat de multe sunt, cred ca le poti gasi cu telescopul si din nimereala.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 29 Iul 2006 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Gabriel

congratts la noul telescop Smile . Un Dobson cu 8" (200mm) este deja un telescop mare si o sa-ti arate pentru un lung timp cer-ul, daca stii cum sa gasesti obiectele.
Primul pas care trebue sa faci este, sa optimezi axa optica cautatorului cu axa optica al telescopului. Asta se poate face pe zi, daca cauti prin telescop un virf de turm mare si il pozitionezi in mijlocul ocularului. Dupa asa justezi cautatorul la aceeas punct si asa ai pentru noapte deja sistemul justat putin.
Facind asa, gasesti noaptea obiectele care te intereseaza sa le vezi, mai usor.
Al doilea pas trebue sa ai niste harti de cer, sau daca macar te cunosti putin la cer, sa stii care "stea" este o stea, si care este o planeta. Actual se gaseste in sud foarte usor o "stea" stralucitoare dar daca te uiti prin telescop la ea, o sa vezi ca este Jupiter. In zenit se gaseste Lyra cu M57 si in nord-est se gaseste Casiopeia, unde acolo poti gasi gramadele h+chi.
Hartile de cer se pot obtine cum deja spus de altii, prin software care este freeware ca HNSKY sau cartes du ciel.
HNSKY gasesti aici http://www.hnsky.org/software.htm#hnsky
Cyartes du ciel aici http://astrosurf.com/astropc/cartes/telecharg.html
unde sa alegi "packet complete"

Mult succes

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Iul 2006 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite cineva care a investit ceva bani si timp iar acum stie exact despre ce vorbeste. Astea sunt roadele iesirii afara, la cer curat cu un instrument mic si transportabil. Bravo Forever_Man, ai devenit astronom amator!
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Iul 2006 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cea mai buna recomandare este sa faci cateva iesiri la 2-3 km in afara orasului si sa incerci sa identifici cateva constelatii si asocieri de stele, dupa ce te-ai familiarizat cu cerul atunci vei sti cu siguranta unde sa te uiti cu telescopul, altfel vei avea dezamagiri si pasiunea va disparea.te asigur
Sus
Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iun 2006
Mesaje: 10



Localitate: vs

MesajTrimis: 30 Iul 2006 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

buna sky,sa stii ca m-am cam saturat de spart becuri dela stalpurile din spatele casei mele,o sa ma straduiesc sa i-l duk cat mai departe de lumina caci chiar ca am ajuns sa zik ca tine ,chiar ma enervez cateodata ca nu gasesc ce vreau pt ca desi telescopul mareste foarte bine, datorita luminii eu nu vad mai departe,si am o intrebare ...de la ce putere se vede bine nebuloasele, planetele ?si sa ma lamureasca cineva la programul ala HNSKY,de ce arata luna in afara orizontului la data 29.07 2006 ora 20 ,caci eu o vad la orizontul de vest foarte bine si totusi pe harta aia nu arata asa ,trebuie cumva sa pun coordonatele locale sau ceva de genul asta? ca aseara chiar am verificat si de vedea luna si acolo nu este data ca fiind in campul vizual....ori nu ma orientez eu bine, ...multumesc pt ajutor!NUMAI BINE !
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 30 Iul 2006 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Gabriel

Citat:
de la ce putere se vede bine nebuloasele, planetele ?


LA telescopul tau de 8" cu 1200 distanta focala, se obtine cu un ocular de 25mm car-l ai, o marire de (1200 / 25= 48 ) 48x .
La marirea asta este deja bine posibil sa vezi M 57 de ex.

Citat:
sa ma lamureasca cineva la programul ala HNSKY,de ce arata luna in afara orizontului la data 29.07 2006 ora 20 ,caci eu o vad la orizontul de vest foarte bine


desigur trebue sa pui la software coordinatele si timpul tau. Dupa asta o sa-ti dea software totul pe ecran, cum il vezi la cer.

Pentru orientare la cer, ai justat cautatorul cu telescopul? Daca da, atunci acum este timp de invatat, du-te cit merge afara si stai la cer si incearca sa inveti poziitile stelare si cu timpul o sa aimai mult succes la gasire.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Iul 2006 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel a scris:
... desi telescopul mareste foarte bine, datorita luminii eu nu vad mai departe,si am o intrebare ...de la ce putere se vede bine nebuloasele, planetele ?si sa ma lamureasca cineva la programul ala HNSKY,de ce arata luna in afara orizontului la data 29.07 2006 ora 20 ,caci eu o vad la orizontul de vest foarte bine si totusi pe harta aia nu arata asa ,trebuie cumva sa pun coordonatele locale sau ceva de genul asta?

Te deranjeaza, nu te deranjeaza asta e! Esti incepator si ne uitam de sus la tine. Poate daca esti perseverent peste cativa ani o sa te uiti tu de sus la altii. Una din problemele tale asta e: mareste telescopul foarte bine. Pana sa ajungi sa zbori cu supersonicul ar trebui sa iei cateva lectii de planorism Very Happy Cumpara-ti un binoclu si incepe usurel cu el. Cineva care intreaba "de la ce putere se vede bine nebuloasele, planetele" are nevoie clar de ajutor. Ia un binoclu si observa pe rand Jupiter, M31 Andromeda, M13 Hercule. Cand le-ai vazut pe astea cu binoclul, anunta-ne si mai vorbim. Si mai incearca si alt program decat HNSky ca am impresia ca nu e cea mai buna alegere.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 31 Iul 2006 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pentru Gabriel

Ca planetariul sa-ti arate corect pozitia Lunii sau a altor obiecte e necesar sa introduci coordonatele geografice macar aproximativ, poti sa le iei foarte usor de pe o harta
Si nu trebuie sa spargi becurile de pe langa casa, tu esti din Husi parca?, pai acolo cerul nu e chiar asa de poluat luminos Husiul fiind un oras micut, daca te deplasezi macar 2 km in afara orasului e chiar mai mult decat suficient pentru telescopul tau
Ceea ce te va ajuta foarte mult pe tine acuma la inceput de drum este un cautator cu campul cat mai mare posibil!!!
Referitor la nebuloase, multe se vad lejer cu ochiul liber nu mai zic de un binoclu, iar ca sa le observi cu telescopul vei folosi o putere de marire cat mai mica posibil si un camp cat mai larg.
asteptam intrebari
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact