Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4539w2~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiecte defocalizate!!! PLEASE HELP!!!!!!


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
TudorPaul
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Noi 2009
Mesaje: 34



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Noi 2009 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiecte defocalizate!!! PLEASE HELP!!!!!!
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Stiu ca suna cam disperat dar chiar am nevoie de pareri avizate pentru ca sunt destul de nou in telescoape.
Problema pe care o am descoperit-o chiar din primele observatii facute.

Detin un Skywatcher nou nout 200/1000 pe montura NEQ5 si 2 oculare (10mm si 25mm) plus o lentila barlow. Observ cu stupoare ca pe masura ce folosesc oculare mai mici (zoom mai mare) defocalizarea creste treptat.

Am studiat diverse obiecte pentru a ma convinge si folosind ocularul de 25mm obiectul este destul de focalizat dar nu foarte clar, cum ma asteptam.
Cu ocularul de 10mm, deja nu mai pot vedea un obiect clar deloc Sad. Am observat la jupiter si la marte, dar si alte stele plus nebuloasa Orion. Nu mai spun nimic de barlow. Cand il folosesc, orice punct luminos devine o sfera neclara.

Am incercat sa focalizez pe cat posibil folosind focuserul, dar nu pot face acel obiect clar.

Ma gandesc ca ar putea fi decolimat, sau poate un aranjament nefericit al oglinzilor.

Accept orice pareri si comentarii.
Multumesc pentru sfaturi.

PS: Am vederea foarte buna, nu port ochelari Smile si prin luneta cautatoare sau binoclu, orice obiect este extrem de focalizat, din acest motiv vad si marea diferenta.

LE: Scuzati-mi limbajul de lemn dar inca nu ma pot exprima corect in termenii specifici. Embarassed

Cer senin!!

_________________
Binoclu Celestron Skymaster 15x70
Sus
TudorPaul
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Noi 2009
Mesaje: 34



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Noi 2009 02:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred ca am descoperit care este problema si linkul de mai jos mi-a dat foarte multe informatii.
http://www.astrosurf.com/legault/collim.html

O sa ma apuc sa il colimez, nu cred ca am alternative.

Pentru mine este destul de clar. Pentru telescop nu prea. Smile

Cer senin.

_________________
Binoclu Celestron Skymaster 15x70
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 21 Noi 2009 07:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zici ca ai limbaj de lemn, incepator si te apuci tu de colimat? incearca intai asta http://www.focus-mask.com/Free_Templates.html
de turbulenta atmosferica ce sti? uitate aici http://www.damianpeach.com/pickering.htm
si te rog sa spui ai avut suficient timp sa stuiezi pasii colimarii (metodele de colimare) pt newt? ai cele necesare pentru colimare? nu cred. vezi, cauta aici in forum, cati si-au descentrat oglinzile pe motiv ca li se pare lor ca nu se vede bine si pe urma, HELP!! si numai stiau (si numai puteau) sa-l aduca in parametrii. nici eu aseara, de aici din gorj nu am putut sa fac obs tot din cauza turbilentei. jupiter, avea momente in care lua forma paralelipipedica. pe bune!! iar stelele erau asa cum zici tu "defocusate". te rog fa bine si fa-ti masca bahtinov. descarca-o pe asta http://www.focus-mask.com/C8-11x17.pdf si adapteaz-o pt diametrul tubului tau. este excelenta petru o buna focusare. si ai sa vezi ce inseamna turbulenta atmosferica chiar si cu aceasta masca. cat de greu iti vine sa pozitionezi axa mobila la intersectia celor doua axe fixe. si inca ceva. cat timp lasi telescopul sa se adapteze la temperatura de afara? eu am un GSO de 200/1200 prevazut cu ventilator si stau frumusel langa el cam 30 min. spor la treaba si cer senin !
Sus
TudorPaul
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Noi 2009
Mesaje: 34



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Noi 2009 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de sfat Marcel,

Chestia cu masca chiar nu o stiam si o sa incerc aceasta metoda.
Nu e necesar sa ma iei asa tare, nu sunt astronom amator chiar de 3 zile, mai stiu si eu ceva, printre care si aducerea oglinzii la temperatura de afara. Intr-adevar observatiile le-am facut din camera, dar telescopul a stat suficient pentru a avea aceeasi temperatura.

Aseara m-am documentat in legatura cu colimarea, dar am vazut ca ar fi bine sa am si motorizare, pentru a fi precis, plus o precizie destul de mare la strangerea si eliberarea suruburilor.
O sa mai fac observatii diseara, si poate intre timp fac si masca de 8".
Colimarea o sa mai astepte, dar daca nimic nu da rezultate, nu am de ales.

Cu stima,

_________________
Binoclu Celestron Skymaster 15x70
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2009 12:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe bune daca nu ti-ai raspuns singur de ce nu vezi bine cu telescopul. Cum sa faci observatii din camera? Asta este cea mai mare greseala pe care puteai sa o faci. Nici intr-o saptamana nu o sa se aclimatizeze telescopul tau daca il lasi in camera.
Fa efortul sa iesi cu telescopul afara, sa stai o ora sa se aclimatizeze si dupa aceea spune-ne cum se vede.
Numai bine!
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 21 Noi 2009 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc Catalin. ai completat foarte bine. eu am incheiat discutia.
Sus
TudorPaul
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Noi 2009
Mesaje: 34



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Noi 2009 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Chiar nu credeam ca e asa de mare diferenta de imagine si ca asta ar putea fi o cauza serioasa. Sincer am racorit camera bine inainte, am inchis caldura, dar sunt convins ca nu a ajuns la temperatura de afara in totalitate, deoarece am gasit putin condens pe partea metalica a ocularului, semn ca era echipamentul inca era caldut. Diferenta de temperatura era cam de 10 grade. Inainte de observatii am asteptat cam 20 min.

O sa ies afara cu el. Aseara am fost putin dezamagit pentru ca era si prima lumina pe care o dadeam telescopului si reuseam deloc sa focalizez bine nici un obiect.

Merci mult pt sfaturi. Smile

_________________
Binoclu Celestron Skymaster 15x70
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 21 Noi 2009 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Faci o mare greseala ca observi din camera
Raspunde cu citat (quote)

Faci o mare greseala ca observi din camera ! Nu e vorba ca ajunge caldura afara din camera, dar exista diferenta de temperatura intre exterior si interior. Astfel se vor forma curenti convectivi de aer in fata telescopului si imaginea ITI VA FIERBE PUR SI SIMPLU IN OCULAR ! Asa cum se intampla vara pe sosea la orizont sau pe camp ! La fel vei pati in fata ferestrei !
Pe langa asta, zici ca vei incerca colimarea ulterior. Nu uita, ca prima operatiune dupa asezarea in statie a instrumentului, este COLIMAREA ! Daca tu pui colimarea pe planul doi , dupa observatii, nu vei face nimic. Intai se colimeaza un telescop, si dupa aceea trecem la observatii.
Nu te-a luat nimeni tare, ci ti se explica exact ce trebuie sa faci, pentru ca nimeni nu s-a nascut invatat si cu totii ne-am izbit de astfel de probleme la inceput.
Sper sa rezolvi totul cu o colimare corespunzatoare.
Incearca intai la grosismente mici si vezi daca se vede clar, apoi mareste puterea progresiv. Sa nu incepi direct cu oculare cu focale mici.
Vezi cum se comporta cu un ocular cu focala mai lunga, de genul 10mm sau 12 mm.
Numai bine !
Sus
TudorPaul
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Noi 2009
Mesaje: 34



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Noi 2009 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, m-am mai documentat intre timp si imi dau seama acum ca nu am facut bine.
Colimarea stiu ca se face inainte de observatii si din acest motiv planuiesc sa achizitionez un colimator laser. Am vazut ca nu e foarte scump si e destul de simplu de folosit.
M-am grabit aseara sa indrept telescopul spre stele incat nu am mai tinut cont de nimic si acum regret Smile

La noapte il scot afara sa incerc sa obtin niste rezultate reale.
Nu ma plang neaparat ca sunt luat tare, dar sunt foarte multe detalii pe care inca nu le cunosc, am nevoie de pareri avizate si sunt recunoscator ca le-am primit de la voi.

Va tin la curent. Cer senin!

_________________
Binoclu Celestron Skymaster 15x70
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 21 Noi 2009 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu ma pot abtine. daca zici ca te iau tare e doar o parere, observi cred si dupa ce altii cunoscatori incearca sa te indrepte pe o cale corecta. mai devreme ai spus ca te-ai documentat destul si iei hotararea sa-ti iei un colimator laser (costa cam 250-280 RON). pe linkurile care le-am postat la topicul LASATI SURUBURILE IN PACE, pe cate din ele ai citit ca laserul nu da rezultate? e doar asa... nu contest valoarea lui, dar de ce nu iei hotararea ca in maximum 20-30 RON, daca vorbesti cu un strungar sa-ti faca un colimator CHESHIRE, iar tu cu 10 cm de smilger si doua ace de cusut sa-ti realizezi un SIGHTUBE. uite aici ce am facut eu cu 20 RON. daca le ai pe astea doua si intr-adevar te uiti (citesti) atent pe site-uri pt colimare + colimarea pe stea va fi un fum de tigara pt tine in scurt timp. nu trebuie mai mult de 2-3 minute sa-l colimezi. si inca ceva. colimarea, cand iesi afara si nu pe geam, se face dupa ce oglinda s-a aclimatizat si peste noapte, depinde cat de mult stai si de variatiile de temperatura, mai verifici cel putin odata cu unul din tuburi. eu prefer verificarea cu CHESHIRE, si mi-am mai facut, dar nu am foto, un AUTOCOLIMATOR - din acela cu oglida ce are doua orificii. cer senin !
Sus
TudorPaul
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Noi 2009
Mesaje: 34



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Noi 2009 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, stai linistit ca nu ma deranjeaza orice comentariu. nu te abtine te rog Smile

Interesanta scula pentru colimare si banuiesc ca pentru un incepator colimarea fara motoare si pe stea e destul de dificila. Parca tot cel laser ma atrage.
Intrebare: in ce pozitie trebuie sa fie focuserul in timpul colimarii? Sau nu are importanta?

LE: Ce parere ai de Hotech? Sau ceva mai ieftin, Antares?

Merci.

_________________
Binoclu Celestron Skymaster 15x70
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Noi 2009 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TudorPaul a scris:
... deoarece am gasit putin condens pe partea metalica a ocularului, semn ca era echipamentul inca era caldut... Smile


Asta nu e un semn prea bun ... si nu e semn de temperatura ci de umiditate !
In aceste conditii nu te poti astepta decat la condens pe toate suprafetele optice cand acestea se racesc. S-ar putea ca acesta sa fie fenomenul de care te-ai lovit. Inspecteaza suprafetele optice sa nu ai nici un fel de condens. Daca ai, NU incerca sa-l stergi. Si nici nu incerca sa-l colimezi !
Lasa-l sa se evapore ...

Marea greseala pe care o faci este ca treci foarte repede la supozitii fara sa verifici exact ce se intampla !
In primul rind citeste atent manualul telescopului. Este un capitol acolo despre colimare si verificarea colimarii ...

Verifica colimarea pe o stea. Este foarte simplu. Pune ocularul cu cea mai mica distanta focala care-l ai. Centreaza telescopul spre o stea luminoasa. Defocalizaeaza la maxim din focuser. Observa discurile de difractie. In cazul decolimarii acestea apar descentrate ... dar apar. Daca iti apare altceva atunci ai o alta problema. Poate sa fie condens pe ocular sau pe oglinzi ... caz in care nu are rost sa umblii la colimare !

Daca este vorba de colimare atunci este bine sa stii ca telescopul tau (f/5) este foarte sensibil la decolimare. In plus mai ai si o aberatie optica numita "coma" care se manifesta la margina campului vizual sub forma de alungire a stelelor fata de centrul imaginii. Aceasta iti va aparea si la o colimare perfecta si se poate corecta doar cu un "coma corrector" montat pe ocular.

Daca iti iei un colimator cu laser, este bine sa nu iei unul ieftin. Este foare important ca acesta sa fie calibrat din fabrica si sa se centreze bine in focuser. Altfel mai rau faci. http://www.skywatcher.ro/Baader/lasercolli.htm Citeste si manualul acestuia: http://www.skywatcher.ro/Baader/LaserColli_manual.pdf
Sus
marcel jinca
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Apr 2009
Mesaje: 394



Localitate: Bumbesti-Jiu

MesajTrimis: 21 Noi 2009 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ai polara. la ea nu-ti trebuie motor, dar e bine sa fie doua persoane tu privesti, altcineva umbla sa suruburi. pe mine ma ajuta sotia sau cei care sunt langa mine in timpul observatiilor. pt laser asteapta raspuns de la altcineva, nu folosesc, nu comentez. la inceputul studiului colimarii am imprumutat de la un prieten, dar tot ceea ce ti-am postat e mai bun. alegerea ta. asteapta si alte raspunsuri. acum plec la observatii revin maine cu alte lamuriri.
Sus
TudorPaul
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Noi 2009
Mesaje: 34



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 21 Noi 2009 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Am scos telescopul la aer si se pare ca ati avut dreptate. Focalizarea e perfecta. Sunt foarte multumit si nu cred ca are nevoie de colimare (inca).

A durat ceva pana sa se aclimatizeze (cam 1 ora) dar intr-un final am observat un Jupiter foarte focalizat, cratere clare pe luna si stelele, niste puncte clare. Am defocalizat si cercurile sunt perfect concentrice.

Intr-adevar cand pun barlow, pe oricare din cele doua oculare, claritatea si contrastul scad.

Inca nu i-am facut alinierea cu Polaris, pentru ca nu am un loc definitiv unde il voi instala. Sper ca locul lui sa fie undeva in mansarda. Pana atunci voi face naveta cu el din casa, afara.

Multumesc inca o data pentru sfaturi si rabdare.
Cer senin!

_________________
Binoclu Celestron Skymaster 15x70
Sus
Gabriel Muranca
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2009
Mesaje: 341



Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Noi 2009 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur ca n-ai nici o problema serioasa. Trebuie doar un pic de rabdare Wink

Personal nu sunt un mare adept de barlow. Mi se pare o peticeala ce pare sa te ajute, pe moment, financiar dar nu optic. Iar un barlow de calitate, apocromat, costa cat 4 oculare de medie calitate ...

Mai incolo, poti scurta timpul de echilibrare termica prin montarea unor ventilatoare sau sa scoti capacul din spatele oglinzii principale. Asta doar daca te deranjeaza mult si dupa ce mai acumulezi experienta.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact