Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic405.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225658
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura pentru luneta 60mm


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Aug 2009 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth
comentariile tale completeaza foarte bine subiectul,luati de ''valul'' chestiunilor tehnice ,uitam de ochiul uman care se comporta ,asa cum ai spus,uneori capricios.Mircea
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2009 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost plecat 2 săptămâni, așa că răspund mai târziu. Șlefuirea filetelor este necesară la axele A și Z deoarece e posibil să agațe din cauza rugozității nenule a filetului obținut pe strung, rugozitate destul de mare la fitingurile turnate din fontă. Eu am folosit fitinguri din alamă care au o suprafață fină și nu au necesitat multă polizare. Am pus puțin praf abraziv fin cu apă în interiorul teului iar mufa am înfiletat-o și de-filetat-o repetat, până când nu s-au mai simțit neregularități în mișcare. După asta am folosit detergent CIF în lipsa unui abraziv mai fin. Pentru a scoate jocul am pus bandă de teflon pe filet. Sper ca zilele astea să pot continua lucrul la trepied și telescop.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Aug 2009 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin.Exista fitinguri de alama pentru 2 inch,cumva daca ai observat cand le-ai cumparat pe ale tale.Mircea
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2009 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că există pe undeva, dar nu se găsesc la orice magazin, din cauza asta eu am luat teul de 3/4" și reducții 3/4-1", mișcările A-Z sunt pe filetele de 1", montura mea e așadar mai mică. Mă bazez pe precizia mai bună a pieselor din alamă și pe faptul că tubul de inox pe care l-am folosit e foarte ușor, iar celelalte piese sunt din aluminiu. Cele mai grele piese sunt diagonala de 2" și ocularele Hyperion.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Aug 2009 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa un post publicat ieri,se pare ca obiectivele Carton 60mmx1000mm ,disponibile pana acum la Sheldon Faworski ,s-au terminat.De acum se vor gasi doar la ''second-hand''.Eu am avut norocul sa obtin una din ultimele lentile.
Poate voi reusi sa obtin si unul din seturile lui de oculare orthoscopice.Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Sep 2009 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost o alarma falsa,obiectivele Carton se pot obtine in continuare de la Sheldon Faworski,la super-preturi.Ba mai mult,gama se diversifica.Pe langa obiectivele Carton 60mmx1000mm si 80mm F/6.6 se pot gasi la el obiective Carton 80mmx1200mm si chiar si Carton 100mmx1300mm.Pe langa acestea sunt si obiectivele Towa 60x700mm de exemplu.Si OTA de Newton-Maksutov ''Astelle'' si ''Vega'',ED -uri.Aici deja ''partida'' se joaca pe miare de $$$$ ...Stiu ca aceste branduri nu sunt frecvent mentionate la noi ,unde se vorbeste mai mult ''chineza'';am zis si eu asa,pentru nonconformisti si obsedatii de calitate.Mircea
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Sep 2009 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nenea Mircea, ne dai si noua un link catre magazinul asta, te rugam frumos, ca am dat cautare pe Goaaagla si ma-njurat. A zis ca nu stiu sa scriu Laughing
_________________
Dragos N
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5565

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2009 09:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu as vrea un link, de cand caut un obiectiv bun de 100 ...
Ma gandesc ca daca ar fi la preturi relativ pamantene as face o incercare Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2009 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu e magazin, e un ATM-ist avansat. De ce oare sunt toți așa secretoși și își dau adresa lui pe pm (cloudynights)??
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Sep 2009 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai dat linkul catre galeria lui Sheldon Faworski aici la noi pe forum,link obtinut multumita forumului ''60mmtelescopeclub''.
Si-l dau din nou.
Pentru 79$ am obtinut de la Sheldon obiectivul Carton 60x1000mm in montura metalica,port-ocular Towa 0.965'',o bestie metalica,Barlow Carton 2x pe 0.965'',diagonala hibrida 0.965''/1.25'' si un ocular Plossl taiwanez 10mm pe 1.25''.Transportul va fi problema voastra.
Iata linkul

http://www.cloudynights.com/classifieds/sh...amp;stype=

Sheldon are mult mai multe componente de vanzare decat ce vedeti in galerie,cel mai bine este sa-i spuneti ce doriti.Si asta o stiu tot de pe ''60mmtelescopeclub''.Din ceea ce am cumparat de la el,doar lentila Barlow si diagonala se vad in galerie.Ca sa-l contactati,trebuie sa fiti inscrisi pe CN.Succes,Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Oct 2009 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit,saptamana trecuta am primit componentele comandate la Sheldon Faworski.Dintre ele am apucat sa incerc doar un ocular Plossl de 10mm/''Galileo''/''Astroscan'' apreciat de Sheldon ca fiind ''very,very good''.Am testat ocularul pe Dobsonianul 125mm F/7,G=87x si 174x la Luna si Epsilon1-2 Lyrae,Gamma Andromedae,Polaris.Imaginea este conform descrierii ,adica ''foarte,foarte buna'',doar campul nu-i ''foarte,foarte mare''.
Obiectivul Carton 60x1000mm este inca in ambalajul sau,am remarcat doar ca este montat intr-o flansa filetata de aluminiu, foarte solida, si de diametru maricel,presupun de 90mm.
De asemenea Joi seara am testat pe imagini terestre (supermarketul Real2 din Oradea,de la vreo 500m distanta) obiectivul Carton 80mm F/6.6,intr-o montura improvizata.Imagini super,as vrea si unul d'asta.
Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Aug 2011 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru membrii forumului nostru numele lui Neil English este un nume cunoscut.El a publicat articole si carti foarte bine apreciate.Ca sa citez:''Choosing and Using a Refracting Telescope'' sau ''Choosing and Using a Dobsonian Telescope'',recent accesibile pentru descarcare in format PDF.

La linkul de mai jos va invit sa cititi analiza,comparatia,evaluarea a doua lunete,publicata pe Cloudy Night :

- o luneta Swift de 50mm F/14 model #838,
- o luneta Tasco de 60mm F/15 model 14TE de 60mm,produsa in anii '70 efectuata de catre Neil English.Analiza , departe de a fi punctuala ,este extrapolata la toate instrumentele din aceasta clasa
-este analizata din unele puncte de vedere si o luneta Tasco, 60mm F/11.4 model #58 produsa la sfarsitul anilor '80.

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=2581

Lectura placuta!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact