Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
s11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225232
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Balonul stratosferic


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Aeronautica / Misiuni spatiale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Aug 2012 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Balonul stratosferic
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca stiti sau ati aflat, dar ieri sambata 4 august a fost lansat un al doilea balon stratosferic, in incercarea de a depasi niste recorduri de altitudine si a face niste experimente.
Despre prima incercare (octombrie 2011) s-au scris in Stiinta si Tehnica mai multe - http://www.youtube.com/watch?v=_mPAge7xJRs . Catalin Beldea este unul din initiatorii acestui program.
Lansarea s-a facut de la Rusetu, langa Buzau (44.972276 N si 27.226911 E) si pana la ora pranzului (ieri) ajunsese la Slobozia, la 20.000 m, dupa care a facut o intoarcere la 180 de grade.
Am fost invitat si eu, din pacate aveam altceva programat mai din timp si nu am putut sa ma duc. Daca altcineva de pe forum are informatii suplimentare, poate sa le scrie aici.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10666



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2012 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la sateliti facem downgrade la baloane? Smile
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Aug 2012 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce confundam lucrurile?
E altceva, cu totul altceva.
Rubrica se cheama Aeronautica / Misiuni spatiale. Daca aduceam vorba de lansarea vreunui avion de hartie, intelegeam raspunsul tau.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10666



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2012 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.rtv.net/un-balon-spatial-lansat...38882.html
http://videonews.antena3.ro/video/romania/...metri.html

Comentariul meu se referea la faptul ca baloane se lanseaza de multe zeci de ani, apare si ROSA pe acolo, si m-am gandit ca fac downgrade de la tehnologia spatiala la un simplu balon. Sau nu e simplu?

Spor.
Sus
cristirimer
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2008
Mesaje: 26

Motto: Un plus de cunoastere se plateste cu un plus de ignoranta! (Arthur Eddington)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2012 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
De la sateliti facem downgrade la baloane? Smile


In urma cu vreo 35 de ani in presa tehnico-stiintifica din Romania aparea un articol care trata acelasi subiect. Purtand titlul "ESSOR - satelitul saracului", se prezenta proiectul folosirii unui balon stratosferic ridicat la cca. 50 - 60 km inaltime si care era "ancorat" de la sol prin cabluri suficient de usoare, dar si rezistente, cu scopul de a fi mentinut intr-o pozitie fixa. Acest proiect, dezvoltat in statele "vestului supradezvoltat" mi s-a parut si mie, desi eram la varsta unui licean, o "intoarcere la epoca de piatra", insa, dupa ce l-am citit cu atentie, am inteles ca este o varianta nu doar mai ieftina a satelitului de telecomunicatii, ci si una mult mai "ecologica", daca am putea spune asa. In cazul satelitului defectarea aparaturii de la bord sau pur si simplu uzura morala a acesteia are drept urmare abandonarea sa pe orbita, fiind necesara lansarea unui nou satelit, intrucat "capturarea" sa si aducerea in laborator pentru depanare ar fi de cateva ori mai scumpa fata de lansare (si aceasta posibila doar dupa realizarea navetei spatiale). In cazul balonului, aparatura defecta ar putea fi adusa relativ usor la sol prin intermediul unor sisteme de liftare fixate pe cablurile de ancorare si apoi schimbata cu o alta functionala si, eventual, la un nivel tehnic superior. Astfel se elimina fenomenul de "supraaglomerare spatiala", orbita geostationara este deja de acum foarte incarcata de asemenea deseuri cosmice, iar asigurarea acoperirii radioelectronice in cazul unor tari cu suprafata nu prea mare, precum Romania, ar fi asigurata la costuri mai reduse decat prin sateliti. Doar legaturile intercontinentale trebuie sa foloseasca in continuare satelitii, pentru simplul motiv ca balonul ridicat la 60 km nu asigura un orizont vizibil si radio suficient de larg, asa cum este in cazul unui satelit aflat la cca. 36.000 Km inaltime fata de sol.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9497

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Sep 2012 01:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut ocazia să stau de vorbă despre Stratospherium 2 cu unul dintre participanții la unul din cele 3 proiecte ale misiunii, Zoltan Deak. Desigur că nu este o misiune spațială ci una aeronautică, în experiment s-au înregistrat parametrii atmosferei: temperatura aerului, presiunea, umiditatea, praful, etc. Balonul a putut fi urmărit de la sol direct pe ecranul unui laptop oarecare, prin internet pe hartă digitală. Restricția de masă, gabarit și putere electrică consumată au impus utlizarea unor circuite custom microminiaturizate iar experimentul despre care am aflat amănunte a utilizat un microArduino special programat de unul dintre membrii echipei. Sistemele au functionat perfect, mai puțin un senzor de infraroșu care s-a saturat mai devreme decât era prevăzut. Temperatura din nacelă deși afară erau -60 de grade n-a scăzut sub -20. Balonul n-a depășit altitudinea de anul trecut ci durata de zbor care a ajuns la peste 7h. Așa că s-au acumulat multe date ce urmează a fi analizate în amănunt.

Posibil ca în numărul din septembrie sau octombrie să aflăm din revista tipărită mai multe amănunte.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Aeronautica / Misiuni spatiale

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact