Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Neat_C2001_Q4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225371
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vaselina cu teflon


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Oct 2012 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma preocupa si pe mine subiectul gresarii unei monturi.

Am la indemana dupa cum urmeaza - vaselina siliconica pura (transparenta); vaselina LiCa2 (litiu-calciu, cu baza de ulei mineral); vaselina cu adaos de MoS2 (tot cu baza de ulei mineral saponificat (ingrosat) cu litiu) si vaselina albastra pentru rulmenti (tot pe baza de ulei mineral saponificat cu litiu). Nu am pe mana (inca) vaselina cu Teflon/PTFE si nici cu grafit.

Ce-am aflat din cercetarile pe care le-am facut, dat fiind ca nu prea am gasit informatii cat de cat comparative puse la un loc:

[Dat fiind ca vorbim de monturi mai serioase, i.e. doar suprafete metalice, uleiurile de baza (minerale/sintetice/inerte) nu au asa mare importanta. Daca vorbim de materiale plastice, trebuie vazut daca uleiul de baza al vaselinei e compatibil cu plasticul cu care avem de-a face. Vaselinele si uleiurile de baza pe baza de silicon sunt inerte si nu au reactii negative cu suprafetele pe care se aplica.]

Vaselina siliconica simpla - transparenta - e buna pentru etansari, gresari de suruburi/piulite/samd, insa din experienta nu e buna pentru componente in miscare/lubrifiere. Mai ales pentru cele de precizie. Vorbesc aici despre vaselina de consistenta pastei de dinti, cea pe care o am la indemana. Exista vaseline/uleiuri siliconice cu indici de vascozitate mai mici - mai fluide - care e posibil sa se comporte ceva mai bine in cazul gresarilor, mai ales daca sunt combinate cu o pudra PTFE/Teflon fina. N-am asa ceva la indemana ca as fi experimentat Very Happy Din cate stiu, uleiurile astea mai fluide se gaseesc in pravaliile de modelism/masini radiocomandate, unde-s folosite pe post de ulei de amortizare.

LiCa2 este o vaselina banala. Destul de hidrofoba datorita calciului. E cea mai ieftina si se gaseste pe toate drumurile.

Vaselina cu grafit e foarte buna pentru angrenaje metalice (pudra de grafit e buna pentru aproape orice suprafata) dar ar avea buba de a atrage si mentine umezeala din aer si poate tinde sa devina cleioasa spre gumoasa in timp.

Vaselina cu molibden este la fel de buna precum cea cu grafit, cu un coeficient de frecare si mai mic, tinde sa ramana acolo unde o pui - e dificil de curatat, si nu e afectata de umezeala in aceeasi masura cu cea cu grafit. Drept urmare, e mai buna pentru angrenaje de viteza. Cica ar fi singura vaselina de lubrifiere care-si mentine proprietatile in lipsa unei atmosfere Smile

Vaselina cu PTFE/Teflon ar fi in teorie cea mai buna, si exista in combinatii variate de ulei/vaselina de baza si, in functie de uleiul de baza, poate fi folosita pe metal, plastic, lemn samd. In functie de utilizari exista si combinatii de PTFE cu MoS2 sau grafit.

E, acum vaselina aia albastra pentru rulmenti imi poate spune cineva ce proprietati are? Very Happy comparativ cu cele de mai sus? Ca nu am gasit nici o informatie specifica si nici comparativa, iar fisele tehnice ale diversilor producatori n-au reusit sa-mi spuna prea multe.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 25 Oct 2012 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 25 Oct 2012 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara vaselina siliconica !

In timp , ajutata de particulele de metal ,capata proprietati adezive serioase.

Mai degraba cu ulei de masline , daca tine etansarea . La frig oricum se face ca o vaselina semisolida. Eu ung cu ulei de masline aparatul de ras.

catalin.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact