Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_up-left_-_Copy_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce mi s-ar potrivi pt.... Boyler-ul meu.... ?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Feb 2007 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un ocular de 30-32mm pe format 2" ara fi suficient in dobsonul tau. Iar in privinta alegerii, daca nu ai o experienta directa cu diferitele tipuri de oculare, in functie de bugetul pe care il ai alocat ia cel mai scump ocular pe care ti-l permiti. Pe primul loc as zice un Nagler 31mm (la vreo 600 si ceva $$$). Daca nu, poti sa te uiti la Pentax (un XW 30) la aproape 500$. Si daca nu, poti sa te uiti la un Panoptic 27mm, eventual 35mm (cu remarca ca pupila de iesire va fi probabil prea mare pentru ochiul tau) care costa cam 350-380$. Daca nici Panoptic nu iti convine atunci un Baader Hyperion ar merge.

Eu personal, dintre cele de mai sus ti-as recomanda un Pentax XW 30. Uite aici date http://www.pentaximaging.com/products/spor...eyepieces/ Ce imi place mie la Pentax este multicoatingul pe care l-au dezvoltat ei si pe care il aplica pe toate suprafetele optice, plus ca ocularele sunt umplute cu azot, ceea ce inseamna ca nu vei avea probleme iarna cu condensul. Nu are un camp vizual asa mare ca un Nagler (82 grade la Nagler fata de 70 grade la Pentax) insa la calitate optica e la fel, iar daca ocularul e pe 2 inchi atunci nici nu iti trebuie un asa camp vizual larg ca la Nagler.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2007 08:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am impresia ca s-a trecut prea usor peste semnificatia limitarii pupilei de iesire la un instrument astronomic.
Haideti sa interpretam relatia scrisa mai sus si sa vedem la ce concluzii duce ea:
Ep=Df/F unde vedem imediat ca D/F reprezinta inversul raportului focal al instrumentului deci putem scrie Ep=f/R si de aici f=EpR.
Ce ne spune aceasta ultima relatie?
Ne spune ca pentru o pupila de iesire limitata la valoarea Ep toate instrumentele cu raportul focal R vor fi limitate la o valoare maxima f a ocularului folosit.
In cazul nostru, pentru o limitare de 6 mm a pupilei de iesire, aflam ca TOATE instrumentele cu raportul focal=5 vor fi limitate de folosirea unui ocular cu focala maxima de 30 mm.
Nimic extraordinar pana aici, dar haideti sa vedem daca toate instrumentele cu acelasi raport focal=5 vor vedea la fel sau vor vedea acelasi lucru in aceste conditii?
Vom alege trei modele la intamplare, 300/1500 (instrumentul lui Mircea), 150/750 si 100/500.
In primul caz vedem ca magnificatia minima ce se poate folosi este M=F/f=1500/30=50x. Asadar Mircea v-a putea folosi pe instrumentul lui o magnificatie minima de 50x pentru o pupila maxima de iesire de 6 mm.
Daca luam o valoare medie a campului unui ocular egala cu 70 grade observam ca acest instrument va avea la cer un camp real de 70/50=1.4 grade maxim.
Pentru instrumentul de 150/750 vom avea magnificatia minima de 750/30=25x si un camp la cer cu acelasi ocular de 70/25=2.8 grade.
Pentru instrumentul de 100/500 vom avea magnificatia minima de 500/30=16.7x si un camp la cer cu acelasi ocular de 70/16.7=4.2 grade.
Iata ce diferente mari intre niste instrumente cu acelasi raport focal limitate la o pupila de iesire anume.
(toate aceste aspecte ar trebui studiate inainte de cumpararea unui instrument).

Ca o concluzie se poate spune ca e foarte greu sa testezi anumite oculare pe instrumente diferite cu acelasi raport focal si sa obtii aceleasi rezultate.

Citat:
Eu nu as recomanda hyperion. Am avut ocazia sa testez aceste oculare de vreo 3 ori pe un dobson Meade de 10" tot F/5 si nu am fost multumit. La marginea campului stelele erau alungite si aveau si putina culoare. Ocularele erau de 2".


Eu cred ca sarpe a testat cu aceasta ocazie mai degraba optica telescopului si mai putin calitatea ocularelor si de aici cred ca s-a nascut o concluzie pripita.
Este pripita pentru ca unii ar putea sa inteleaga ca ocularele Hyperion nu sunt bune, lucru care nu este adevarat.
Si mai este pripita pentru ca la testarea ocularelor se foloseste de obicei optica de calitate, nu optica Meade (foarte slaba calitativ).
Pentru lamurire a se vedea testele prezentate de Hans.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2007 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon aceleasi oculare le-am testat si pe telescopul meu 200mm F/6 home-made cu optica de la Discover-Telescopes.com dar nu am amintit fiindca am facut acest test doar odata. Si daca imi placeau ocularele sigur imi aminteam. Pe de alta parte telescopul Meade 10" a fost testat si cu oculare Nagler si campul de stele era mult mai bun calitativ.
Nu zic ca nu ai dreptate ca tescoapele Meade sunt medii dar eu unul nu am fost multumit de oculare per general. Este adevarat ca nu le-am testat indeajuns pe diferite sisteme, dar sistemul lui Mircea este un F/5 la fel ca Meade-ul testat, pentru mine asta inseamna mult.
Si ai punctat foarte bine referitor analiza celor trei sisteme comparate.
Numai bine!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2007 14:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sarpe, ai facut foarte bine ca ai prezentat aceste teste.
Ceea ce eu am vrut sa subliniez este faptul ca ceea ce ai facut tu este mai mult o verificare a compatibilitatii ocularelor cu anumite sisteme si nu un test optic adevarat.
Este posibil ca aceste oculare sa nu faca o figura buna cu sisteme reflectoare de f/5 dar asta nu inseamna ca sunt proaste.
Stim ca sistemele reflectoare f/5 sunt cumva la limita critica avand la marginea campului coma destul de pronuntata, deci e bine a fi folosite ori cu un corector de coma ori cu oculare corectate corespunzator.
Este deasemeni posibil ca aceste oculare folosite pe un sistem refractor sa zicem de f/7 sa functioneze impecabil, lucru care se si intampla dealtfel.
Cu ce am scris mai sus vreau sa mai subliniez faptul ca trebuie sa fim un pic mai zgarciti in verdicte, trebuie mai mare grija si mai multe experimente pana sa ne pronuntam definitiv asupra unui lucru.
Sigur nu este singurul aspect pe care trebuie sa-l avem in vedere atunci cand vrem sa cumparam oculare sau instrumente, analize se pot face multe si este bine ca le putem discuta aici.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2007 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon eu am incercat sa raspund cat mai la subiect. Mircea ne-a intrebat ce s-ar potrivi pt telescopul lui F/5 si eu am zis de ce nu imi plac ocularele Hyperion. Sunt convins ca pe un sistem cu un F/D mai mare sunt OK ocularele dar pe sistemul lui F/5 eu zic ca nu o sa aibe rezultatele multumitoare.
Numai bine!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2007 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, cred ca am generalizat eu prea mult. Sad
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Feb 2007 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cod:
Stim ca sistemele reflectoare f/5 sunt cumva la limita critica avand la marginea campului coma destul de pronuntata, deci e bine a fi folosite ori cu un corector de coma ori cu oculare corectate corespunzator.


Stii din practica sau din carti? Ca eu in f/5-ul meu (200mm f/5) nu vad coma la marginea campului vizual decat daca o caut. Sa tot stati asa sa comparati fara sa fi utilizat vreodata respectivul ocular/telescop sau combinatie...

Meade Lightbridge nu e calitate inferioara, e medie, oglinzi facute la Guang Sheng, in general cam lambda/6. Ma indoiesc ca telescopul prin care s-a uitat sarpe era rau.


PS: nu am Nagler, Panoptic, Pentax etc. Doar mi-am aruncat privirea prin ele in diferite sisteme.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5564

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Feb 2007 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Stii din practica sau din carti? Ca eu in f/5-ul meu (200mm f/5) nu vad coma la marginea campului vizual decat daca o caut.


Deci exista!
Victorie!!! inca o confirmare a teoriei din partea practicii!
Oare nu crezi ca teoria si practica trebuie sa releve in final aceleasi lucruri?
Oare nu cu ajutorul teoriei se proiecteaza toate instrumentele?
Sunt sigur ca stii lucrurile astea foarte bine dar vrei sa facem o discutie pe un subiect care nu merita.
Am scris mai sus ca am generalizat prea mult doar din dorinta de a inchide subiectul, dar tot ce am scris despre sisteme se referea doar la categoria f/5.
Eu nu am spus ca telescoapele voastre nu sunt bune, nu mi-as permite asa lucru, chiar va felicit pentru experienta pe care o aveti cu ele, eu am spus doar ca optica Meade e slaba (cel putin pentru mine) si acest lucru il sustin mai departe.
Oare teoria chiar nu e buna la nimic?
Oare nu putem discuta decat despre instrumentele pe care le avem in ograda?
De ce nu agreeati ambele componente ale cunoasterii?
Ce poate fi mai frumos decat sa stii ce se intampla in instrumentul tau, decat sa-l folosesti ca pe o "cutie neagra"?
Eu nu am facut altceva decat sa comentez niste relatii simple si sa arat ce implicatii pot avea.
Chiar daca nu am un 300/1500 pot spune sigur ca posesorul lui trebuie sa se limiteze la o magnificatie minima de 50x daca vrea sa respecte o pupila de iesire de 6 mm, deci nu va putea folosi un ocular cu focala mai mare de 30 mm, iar campul la cer nu va fi niciodata mai mare de 1.4 grade, mult mai putin decat poate vedea un amarat 100/500 (4.2 grade).
Va avea in schimb avantajul unui castig enorm de lumina.
Sper ca acum am fost destul de clar.

ps. o sa-mi cumpar si eu un reflector f/5 Very Happy
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Feb 2007 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircoane jonglezi cu optica teoretica, jos palaria. Sa te vedem si la praftica Smile
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 04 Feb 2007 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din nou sunt un mare suporter al lui skywatcher. Zircon, dupa cum zicea si dragon, toata stima si respectul pentru chestiile teoretice. Dara observatiile alea tot lipsesc; practica lipseste. Nu ma intelege gresit, dar daca ne luam instrumente doar ca sa le testam si sa vedem cata coma au pe margine, sau ca au putin inel violet in jurul stelelor, n-ajungem nicaieri. Si dupa cum am mai tot zis pe-aici. Nu trebuie s-avem instrumentul perfect pentru a face o gramada de chestii utile in astronomie. Dar ata ete.. vorbim despre imperfectiuni optice care nu deranjeaza foarte tare observatiile, iar evenimentele astronomice trec pe langa noi.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Feb 2007 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de evenimente, conjuctia Luan saturn a fost tare frumusica, astept cu nerabdare Luna Venus
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact