Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Camere foto/video de uz larg sau CCD-uri pentru astronomie?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere CCD

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
petrusneacsu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2007
Mesaje: 66



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Sep 2007 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Camere foto/video de uz larg sau CCD-uri pentru astronomie?
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa incerc ceva cu foto, insa nu inteleg ceva: La camerele foto si video comerciale am vazut ca sensibilitatea cea mai buna este pana la 0.1 Lux. Insa am gasit pe net o camera video speciala (sunt mai multe modele) pentru astronomie:

http://www.myastroshop.com.au/guides/gstar/index.htm

in care scria ca sensibilitatea este de: 0.0001 LUX adica de 1000 de ori mai buna ca cele comerciale!!!

Asa sa fie sau e vorba de interpretare gresita?

Cum se intampla cu puterea boxelor audio. Unii spun ca niste difuzoare de 2 lei au 200-300 W. Cand colo e putere muzicala si se calculeaza altfel decat puterea cu care eram noi obisnuiti. Ma gandesc ca si la camerele video sa nu fie o altfel de sensibilitate decat cea care apare la camerele pentru publicul larg.

E posibil sa fie real, si acele camere sa aiba sensibilitate de 0.0001 LUX?
E mult e putin?

Or fi bune? Vad insa ca n-au decat iesire de semnal video, nu se pot prelua imaginile digital direct de la camera. Intai se face un semnal analogic si apoi acesta poate fi preluat de PC printr-o placa de captura video. Se controleaza insa diverse functii prin portul serial RS232. Mi se pare un port depasit, acum toata lumea foloseste cel putin USB.

Rezolutia e insa cam slaba. Nu ca as vrea sa cumpar exact modelul, ci intrebarea e legata in principal de sensibilitatea care mi se pare foarte mare comparativ cu camerele de uz general.

Merita investitia intr-o camera CCD speciala pentru astronomie? Si care ar fi mai buna?
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Sep 2007 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă îmi aduc bine aminte, camera respecivă știa să suprapună mai multe imagini. Poate de aici se trage acel "0.0001 LUX".
Cum ești la început, încearcă să folosești un webcam. E o soluție ieftină dar suficient de bună pentru dotarea ta actuală (dobson).
Referitor la rezoluție, nu te lăsa amăgit de ea. Dacă studiezi un pic piața, o să vezi că există camere cu preț de 4 cifre (înainte de virgulă) care au rezoluție comparabilă cu camera de la un telefon mai vechi.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2007 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am lucrat multa vreme cu camere video a caror sensibilitate era cuprinsa intre 0.1 lux si 0.005 lux, dar pana acum nu am auzit de 0.0001 lux sensibilitate.
cred ca e "trasa de par" cam mult pentru ca sensibilitatea este determinata in principal de raspunsul cipului la iluminare (adica la densitatea fluxului luminos pe suprafata) si nu ar trebui sa aiba legatura cu modul de acumulare pe care aceasta camera stie sa il faca.
daca acest mod de acumulare este introdus in calcul (cum pare cel mai probabil) atunci sensibilitatea scrisa nu este o sensibilitate reala ci mai degraba una dobandita "in timp"... (ciudat)
cel mai mult ma intriga aparitia la caracteristici a corectiei de gamma la o camera monocroma... Shocked (corectia de gamma se aplica dupa cele stiute de mine pe informatia de culoare). trebuie cumva sa fie o confuzie pe acolo...
cert e insa un lucru, din experimentele pe care le-am facut cu astfel de camere, calitatea imaginii este net superioara celei furnizate de o webcamera.
Sus
petrusneacsu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2007
Mesaje: 66



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Sep 2007 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut ca exista camere video destul de bune si sensibile folosite in sistemele de supraveghere video. Am gasit una de 0.05 Lux.

Am impresia ca cea asa zis astronomica de care spuneam mai sus este de fapt o camera video pentru supraveghere si adaptata pentru astronomie, i-a pus alt cod, i-a dat si un soft si a facut-o chipurile special pentru astronomie. Plus ca i-a dublat si pretul. Laughing
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Sep 2007 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista in principiu doua tipuri de camere video: de supraveghere si stiintifice. Exista o gramada de firme care fac camere video de supraveghere dar mult mai putine care fac camere video stiintifice. Exista si mai putine firme care fac de fapt cipurile care se utilizeaza in camerele video. Desi camerele video au acelasi principiu si arata aproximativ la fel, cele stiintifice au calitati mai bune (puncte, rezolutie, sensibilitate etc.) Exista chiar camere video stiintifice cu racirea cipului. Evident ca sunt mai scumpe.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere CCD

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact