Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180913_194347_113x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225646
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cateva ganduri despre Lacerta Birding 10x42


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Dec 2020 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Cateva ganduri despre Lacerta Birding 10x42
Raspunde cu citat (quote)

Folosesc acest binoclu de vreo 3 luni,de aceea voi face si eu cateva observatii.Vroiam neaparat un binoclu roof 10x42,deci am stat inainte sa ma gandesc.Ce sa fie:Helios Lightwing HR,Celestron Trailseeker sau Lacerta Birding? Caci dupa recenzii toate pareau destul de tari...Ei bine,nu stiu celelalte doua cum sunt,dar stiu ca n-am gresit cu Lacerta.Un binoclu extraordinar de fain,cu o calitate a imaginii incredibil de buna la acest pret.De cum l-am pus la ochi am observat o diferenta evidenta fata de binoclurile roof folosite de mine pana acum,mai ales in doua privinte:definitie si luminozitate.Cel putin luminozitatea pana in ziua de azi ma surprinde pentru o pupila de iesire de 4,2...Sta bine si la capitolul aberatii cromatice,adica foarte mici in campul util,practic inexistente in centru.Cat despre capacele obiectiv si ocular,geanta si curea,toate foarte calitative.Mecanic,tot asa,impecabil,cu rotita de focalizare mare,metalica...Capacele de protectie se potrivesc perfect,nici prea largi nici prea stramte,un detaliu poate important cand umbli prin "balarii" cu el,asa ca mine...A nu se intelege ca nu ar avea si niste pseudo-defecte sau dezavantaje.Am comparat acest binoclu cu unul care are aceleasi specificatii,insa a fost de doua ori mai scump,anume Vanguard Spirit XF 10x42.Definitie si luminozitate superioare la Lacerta,as zice chiar net superioare.Aberatii mai mici la Lacerta.Hubloul insa e putin mai impresionant la Vanguard.Ceea ce putea fi un picut mai buna la Lacerta ar fi protectia la razele care vin din fata.Tot asa,in privinta asta sta mai bine Vanguard.Fizic vorbind Lacerta e mai lung decat Vanguard,dar au aceeasi greutate...Ce sa zici?...Una peste alta mai bun Lacerta,chiar mult mai bun,cu un raport pret/calitate net superior.Caci,sa o spun acum sincer, Vanguard a cam fost o dezamagire pentru mine.Degeaba,poate sa fie cat de frumusel si de bine facut mecanic un binoclu,daca optica nu te multumeste n-ai facut nimic...Mai ales daca a mai si costat 200 de euro...Insa Lacerta a venit ca un soare pentru mine.L-as cumpara a doua oara.Chiar ma gandeam:daca 10x42 are o asemenea definitie si e atat de luminos,cum o fi varianta 8x42?...
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2020 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu as regreta 8x42-ul Smile , foarte putinul castig de lumina (discutabil si el functie de pupila ochiului tau) nu este compensat de 2X-ul in plus. Sa il stapanesti sanatos si sa ai parte numai de bucurii din partea lui Smile
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 22 Dec 2020 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate doar un Smart, ca al meu 10x50 sa te tenteze. Very Happy Ar fi ideal daca n-ar avea aberatiile alea cromatice in scenele contrastate, vizibile uneori (pentru mine) si in scene mai putin pretentioase. E drept ca am toleranta mai mica pentru cromatism decat pentru alte aberatii optice. Wink
Cei care au testat mai multe binocluri de diverse tipuri si firme/producatori, este designul asta roof mai susceptibil la asa ceva? O spun fiindca la batranul meu porro 10x50 Phantom efectiv n-am observat asa ceva. Si la alte porro pe care le-am avut sau testat cam acelasi lucru. Marturisesc ca Smartul e primul roof pe care il am.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2833

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Dec 2020 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laci B sa-l folosesti sanatos! E un binoclu bun, si important este ca esti foarte multumit de el. O fotografie cu binoclul tau nu ar strica ca sa "inchida" frumos review-ul tau!


GunDALF a scris:
...
Cei care au testat mai multe binocluri de diverse tipuri si firme/producatori, este designul asta roof mai susceptibil la asa ceva? O spun fiindca la batranul meu porro 10x50 Phantom efectiv n-am observat asa ceva. Si la alte porro pe care le-am avut sau testat cam acelasi lucru. Marturisesc ca Smartul e primul roof pe care il am.


Interesanta problema! Si mie imi pare mai susceptibil la ab. cromatice sistemul roof decat porrro pentru ca, pentru a avea un roof fara abertii cromatice este mai complicat de executat si trebuie sa cumperi binocluri de top care costa enorm ca sa nu fie prezenta DELOC aberatia cromatica. Nici macar nu toate binoclurile roof cu sticla ED nu elimina complet aberatiile cromatice, deci doar cele mai scumpe! Dar am intalnit si unele cazuri cand unele binocluri roof ieftine aveau aberatiile cromatice mai bine gestionate decat unele scumpe (cum vine asta?!) Da, chiar asa, dar pretul platit erau alte neajunsuri optice importante sau specificatii foarte slabe (camp vizual extrem de mic, aye relief mic, rezolutie slaba, contrast scazut etc), tote aceste slabiciuni optice cantarind mult mai mult decat gestionarea buna a aberatiilor cromatice.
Mai este si urmatorul aspect de luat in calcul: in general, binoclurile de tip PORRO au o constructie optica mai simpla decat cel ROOF asta dandu-le un avantaj in abordarea optica mult mai relaxata a fabricantilor. Sistemul roof in schimb este mult mai complex (complicat) pentru a avea aceste mici prisme la aceeasi calitate a unui porro bun. Sistemul roof plateste printr-o executie mult mai pretentoasa a prismelor. De exemplu executia prismelor roof necesita o acuratete la executie mult mai mare decat la prismele porro pentru acelasi standard de calitate optica. Plus ca pentru o calitate mai buna trebuiesc introduse la prismele roof si niste straturi in plus (corectie de faza si strat dielectric).
In cloncuzie cred ca sunt mult mai multe binocluri porro cu aberatii cromatice mai bine gestionate decat cele de tip roof, dar nu pentru ca sistemul roof nu e in stare de asa ceva, ci doar pentru ca trebuie sa platim sume cu trei zerouri in euro pentru asa ceva

Pe langa cele de mai sus POATE trebuie ADAUGAT si urmatorul aspect observat de mine (dar poate ma insel aici, fiind o simpla supozitie zic eu interesanta): In general daca faci o pondere a binoclurilor porro, cele mai multe porro vin in formatul 8x30, 7x50, si in cele din urma 10x50. Deci ponderea pe piata a binoclurilor porro 8x mi se pare mai mare decat cea a celor porro 10x, Deci probabilitatea de a fi avut si testat mai multe binocluri cu putere mai mica in format porro este mai mare. (aici ma gandesc la celelate binocluri porro testate de tine nu la cel de 10x50 phantom) Iar tu ai acum un roof 10x. Si este stiut ca binoclurile cu puteri mai mari sunt predispuse in general la aberatii cromatice mai vizibile decat binoclurile din aceeasi serie dar cu puteri mai mici. Cu alte cuvinte in general un binoclu din aceeasi serie a producatorului dar de putere mai mare trebuie corectat mai mult pentru a nu se vedea aberatii cromatice

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 22 Dec 2020 16:46, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 22 Dec 2020 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Majoritatea celor porro avute sau testate de mine au fost 10x50. Nu aveau purple/green fringing. Cu atat mai mare a fost neplacerea cand am pus acest Smart roof la ochi prima data: efectiv m-a izbit. Acum m-am mai obisnuit cu el, apreciez alte calitati ale lui, dar inca vad cromatismul. Evident ca nu exista perfectiunea pe pamantul asta. Si, stiu, multi ar spune: "pai, la pretul ala ce vrei?". Eu cu modul asta de a pune problema nu sunt de acord. Dar asta sunt eu, ma cam enerveaza mecanismele astea ale pietei, care nu sunt chiar asa perfecte cum le ia lumea de bune. Wink
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact