Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_2.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224575
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Deja plictisitorul: "Incepator--rog ajutor"


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nes
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Dec 2007
Mesaje: 6



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 13 Dec 2007 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Deja plictisitorul: "Incepator--rog ajutor"
Raspunde cu citat (quote)

Salutare la toata lumea.
Am citit multe dintre posturile de pe forum in ideea ca am sa ma lamuresc ce? si cum? cand? si unde?...dar...ca multi altii inaintea mea sunt nevoit sa apelez la parerea voastra, cei cu mai multa sau mai putina experienta.
Sunt absolut incepator in acest domeniu fascinant; si ca sa trec direct la subiect: doresc sa achizitionez un telescop cu scopul principal (dorinta deocamdata Smile ) 1.de a observa sistemul solar si 2.observatii deep-space( cu prima pare simplu, cea de-a doua mai necesita documentare).
Apoi, nu mi-ar displace ( in cazul in care vremea nu permite Smile) obs. astronomice ) sa pot face si 3.observatii terestre. Mentionez ca bugetul de care dispun este unul mic ( aprox. 800 ron )
Cautand pe cateva site-uri care se ocupa cu vanzarea de astfel de echipamente am gasit urmatoarele 2 produse care cred ca intrunesc cerintele mele:
http://www.skywatcher.ro/SK/SK705AZ3.htm
http://www.skywatcher.ro/SK/SK1149EQ2.htm
http://www.skywatcher.ro/SK/SK804EQ1.htm
Voi ce parere aveti? Aveti alte optiuni la aceeasi bani?
Mentionez ca ma intereseaza in principal observatiile sistemului solar, si sunt dispus sa renunt la observatiile terestre in cazul in care bugetul redus nu imi permite achizitionarea unui telescop care sa indeplineasca mai mult decat satisfacator cele 2 criterii ( de aceea am inclus si posibilitatea cumpararii unui reflector newtonian ).
Legat de reflectorul newtonian: exista posibilitatea corectarii imaginii prin accesorii astfel incat sa fie posibile observatiile terestre?
Va multumesc anticipat, si astept cu interes raspunsurile voastre.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Dec 2007 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un sfat de natura financiara (de data asta) Smile Ia ce-ti iei cat mai repede. Leul pare sa se devalorizeze Sad Nu amana mai mult de ianuarie. Exclamation
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2007 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Voi ce parere aveti? Aveti alte optiuni la aceeasi bani?


Intotdeauna exista si alte optiuni... Very Happy
De obicei nu ma bag la recomandari de instrumente dar sa zicem ca am o scapare de data asta...
In primul rand domnu' nes sa stii ca la ora actuala in Romania exista mai multi distribuitori de instrumente astronomice... unii mai ieftini altii mai scumpi... trebuie sa te inveti sa-i alegi in functie de necesitatile tale...
In al doilea rand spui ca vrei sa faci observatii DSO.
Pentru DSO iti trebuie apertura, iar cel mai bun raport apertura/pret o au newtonienele, asa ca in banii tai (800lei) ar incapea foarte bine un 130/650 pe EQ2 daca stii de unde sa-l cumperi.
Acest instrument merge bine si la luna sau Jupiter, Saturn.
Pentru planetele cu deschidere unghiulara mai mica, un barlow ar putea rezolva situatia.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2007 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa nu dai banii pe telescoapele recomandate de tine. De ce? Fiindca la banii aia poti sa iti iei ceva mult mai performant. Adica un telescop cu o oglinda mai mare, distanta focala mai mare (este absolut obligatoriu sa ai distanta focala mare ca sa observi planetele, soarele, luna) si super usor de utilizat si intretinut.
Eu unul iti recomand: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=610
Este un telescop care are aceiasi optica cu telescopul de la SkyWatcher de 150mm F/8 decat ca este facut aici in Romania. Si fara gluma este facut mult mai bine decat unul cumparat din magazin. Adica poate este putin mai inestetic dar sigur este mai bine construit.
Spor la cumparat!
Sus
nes
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Dec 2007
Mesaje: 6



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 14 Dec 2007 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Perfect de acord...
Raspunde cu citat (quote)

Perfect de acord....
Zircon m-am mai documentat de ieri pana azi si intradevar am gasit si alte variante, la acelasi pret de exemplu: Skywatcher 130/650 EQ2, Celestron Astromaster 130/650 EQ (care este diferenta intre EQ si EQ2?)
Mare dreptate ai si tu Catalin, dar problema se pune in felul urmator: la un telescop nou beneficiez de garantie(1-2 ani). Ce garantie am la un telescop SH cumparat de la o persoana fizica? Niciuna. Fara sa suparare, oricat de bine recomandata ar fi respectiva persoana, oricati mi-ar spune sa am incredere eu pana nu vad nu cred Very Happy. Am avut unele neplaceri cu SH-urile si mia fost de ajuns sa ma ard o data.
Citat:
Eu zic sa nu dai banii pe telescoapele recomandate de tine.

De asta am postat aici ...
Multumesc.
PS. Sper ca nu am jignit pe nimeni...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Dec 2007 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Garantia se da in caz ca un obiect cumparat se strica in perioada de garantie. Asta e valabil mai mult la aparate electrice, electronice, masini etc. Un telescop cumparat (si testat inainte de cumparare) nu prea are cum sa se strice decat daca dai cu el pe jos (caz in care nici o garantie nu garanteaza Smile). Eu nu zic sa-l cumperi pe ala sau pe alalalt, vreau doar sa spun ca povestea cu garantia nu prea tine.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2007 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nes daca ai stii din ce este facut un telescop de genul prezentat de tine povestea cu garantia nu ar avea loc. Oricum recomandarea mea ramane acum depinde de tine ce vrei, eu unul as face cum am zis.
Si eu nu iti recomand nici o montura EQ mai mica de EQ3, fiindca nu sunt asa de stabile si induc o groaza de vibratii, pe cand o montura dobson nu induce vibratii (sau sunt nesesizabile).
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2007 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si am uitat sa iti spun ca am construit pana acum peste 20 de telescoape de la 4.5" pana la 13.1" deci stiu despre ce vorbesc cand zic ceva mai ales despre telescoapele newton.
Numai bine!
Sus
nes
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Dec 2007
Mesaje: 6



Localitate: Botosani

MesajTrimis: 14 Dec 2007 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu contest experienta nimanui, dar totusi vreau ca primul telescop sa fie nou Embarassed . Poate o sa spune-ti ca sunt incapatanat (si asa este intr-o oarecare masura).
Dar am sa fac acest prim pas, si apoi cine stie am sa revin cu un "post" in care am sa spun : "Ce bine ar fi fost sa va ascult si sa fi luat ceva homemade mai bun mai ...etc samd"
Peste ceva timp dupa ce am sa "fac primii pasi" in tainele astronomiei si am sa fiu la stadiul de"copacel" am sa fac o alta achizitie si tot asa...si poate peste ani voi posta nu " Incepator--pls ajutor" ci "Construiesc telescop--pls ajutor".
M-am hotarat in cele din urma sa cumpar un Skywatcher 130/900 EQ2, asta pt ca sunt presat de timp, de buget si trebuie sa il cumpar pana de sarbatori Confused.
A doua varianta ar fi fost Skywatcher 130/650 EQ2 (dar care e incert daca ajunge sau nu in timp util), diferenta dintre ele fiind (din cate pot sa imi dau eu seama) raportul focal primul avand f/6,9 cel de-al doile f/5.
Mai am o intrebare Embarassed ,si sper sa nu intru in dizgratie: este diferenta mare, sezizabila unui ochi neantrenat intre cele doua? Dintre cele 2 modele voi pe care l-ati recomanda unui incepator?
O seara faina...
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2007 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel pe care l-ai ales deja. Celalalt e mai bun pentru astrofoto dar si pentru observatii deep-sky, in schimb primul este mai "universal". Asa ca intre cele doua ai facut alegerea cea mai buna.
Sper sa nu te superi ca iti dau sfaturi asa de "hotarat" ca nu o fac cu un motiv anume. Sa ne spui, dupa ce ajunge, ce iti place si ce nu iti place la el. Ar fii un bun review.
Numai bine!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 14 Dec 2007 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
… dar problema se pune in felul urmator: la un telescop nou beneficiez de garantie(1-2 ani). Ce garantie am la un telescop SH cumparat de la o persoana fizica? Niciuna. Fara sa suparare, oricat de bine recomandata ar fi respectiva persoana, oricati mi-ar spune sa am incredere eu pana nu vad nu cred . Am avut unele neplaceri cu SH-urile si mia fost de ajuns sa ma ard o data.


Problema adevarata nu tine de garantia functionalitatii, ci de cea a calitatii.
Indiferent de provenienta componentelor optice, aflate in instrumentele de firma sau "home made", marea majoritate a cumparatorilor nu stiu, nu vor, sau nu au posibilitatea de a testa riguros calitatea, pentru a vedea daca se respecta anumite specificatii.

Mai mult, unui incepator / persoana care nu are format ochiul, nu are etaloane de comparatie bine stabilite, i se va parea buna si o imagine mediocra. Cu alte cuvinte, poate fi mintit usor.

Obiectivele FH stiu ca au o rugozitate mare (multe puncte ramase), dar SH-urile cum pot fi clar recunoscute? Printr-o suprafata ceva mai bine polisata? Comparatia imaginii data de doua instrumente? Sau au "celula" sigilata si stampilata, livrindu-se cu acte ale calitatii?

Personal as avea anumite rezerve daca SH-urile sint atestate doar oral. Confused
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 14 Dec 2007 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:
Mai mult, unui incepator / persoana care nu are format ochiul, nu are etaloane de comparatie bine stabilite, i se va parea buna si o imagine mediocra. Cu alte cuvinte, poate fi mintit usor.


Asa e. Prin binoclul meu de 25 de lei din bazar am petrecut multe nopti privind stelele. Imi placea asa de mult. Dar acum imi dau seama ca imaginea e incredibil de proasta. Nu imi vine sa cred ca odata eram uimit de ce vedeam prin el.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Dec 2007 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:

Problema adevarata nu tine de garantia functionalitatii, ci de cea a calitatii.
Indiferent de provenienta componentelor optice, aflate in instrumentele de firma sau "home made", marea majoritate a cumparatorilor nu stiu, nu vor, sau nu au posibilitatea de a testa riguros calitatea, pentru a vedea daca se respecta anumite specificatii.

Mai mult, unui incepator / persoana care nu are format ochiul, nu are etaloane de comparatie bine stabilite, i se va parea buna si o imagine mediocra. Cu alte cuvinte, poate fi mintit usor.

Obiectivele FH stiu ca au o rugozitate mare (multe puncte ramase), dar SH-urile cum pot fi clar recunoscute? Printr-o suprafata ceva mai bine polisata? Comparatia imaginii data de doua instrumente? Sau au "celula" sigilata si stampilata, livrindu-se cu acte ale calitatii?

Personal as avea anumite rezerve daca SH-urile sint atestate doar oral. Confused

Spre deosebire de functionalitate care se poate defecta in timp, calitatea optica odata stabilita nu sufera modificari catastrofale decat in caz de "catastrofe" Smile. Atestarea SH-urilor nu se face oral ci prin eventuale teste optice si mai ales teste in conditii de lucru (noaptea pe stele). Daca iei un telescop de la firma Orion, Meade, Celestron, SkyWatcher etc., iei o "mata in sac" atestata oral. Garantia calitatii e data doar de renumele firmei. Daca se constata ca instrumentul e prost, se poate eventual returna dar trebuie sa se ajunga la un acord cu firma si trebuie transport etc. Un instrument SH luat de aici din tara de la un alt amator, poate fi testat inaintea cumpararii. Daca iti place il iei daca nu, nu. Stiu din revista Sky and Telescope ca unele firme au obiceiul sa dea uneori instrumente mai putin reusite unor anumiti clienti. Daca respectivul client se sesizeaza si face un pic de gura, i se inlocuieste instrumentul fara probleme. Daca nu, nu Sad
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Dec 2007 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:

Obiectivele FH stiu ca au o rugozitate mare (multe puncte ramase), dar SH-urile cum pot fi clar recunoscute? Printr-o suprafata ceva mai bine polisata? Comparatia imaginii data de doua instrumente? Sau au "celula" sigilata si stampilata, livrindu-se cu acte ale calitatii?

Personal as avea anumite rezerve daca SH-urile sint atestate doar oral. Confused


Tavi aici nu ai 100% dreptate fiindca majoritatea componentelor optice (oglinzi, lentile, oculare) din telescoapele home made sunt cumparate de la firme. Firme care le vand cu anumite caracteristici. Deci calitatea lor este garantata tot de o firma, noi ca si constructori putem sa infirmam sau sustinem cele spuse de firma.
Asta in majoritatea cazurilor, fiindca firmele care fac oglinzi separat, de obicei le fac peste media intrumentelor de pe piata. Le fac mai bune fiindca este o nevoie pentru oglinzi mai bune.
Iar testarea calitatilor optice a unui telescop nu se face asa de greu, 1-2 nopti sub cerul senin ajung.
Numai bine!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact