Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
veil-neb-rgg.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 21 Mai 2022 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Smile

Alaltaseara am mai iesit la observatii cu telescopul de 150/1400mm si ocularele de 40mm, 20mm si 9mm si am observat urmatoarele obiecte:

- Supernova SN 2022 hrs - Mai greu vizibila decat ultima oara cand am observat-o, pe 6 mai, magnitudinea estimata undeva pe la 12,8-12,9 mv.
- Galaxia NGC 4448 (Coma Berenices) - Greu vizibila, foarte mica si rotunda.
- Galaxia NGC 4565 /Needle (Coma Berenices) - Relativ bine vizibila, de forma eliptic-alungita.
- Galaxia NGC 4725 (Coma Berenices) - Relativ bine vizibila, cu aspect cvasistelar in centru.
- Galaxia NGC 4251 (Coma Berenices) - Relativ bine vizibila , foarte mica , de forma usor eliptica, cu centru relativ luminos.
- Galaxia NGC 4278 (Coma Berenices) - Bine vizibila, luminoasa.
- Galaxia NGC 4314 (Coma Berenices) - Relativ greu vizibila, slab luminoasa.
- Galaxia NGC 4150* (Coma Berenices) - Relativ greu vizibila, foarte mica ,relativ slab luminoasa. Este pentru prima oara observata de mine.
- Galaxia NGC 4414 (Coma Berenices) - Relativ bine vizibila, luminoasa, cu aspect cvasistelar in centru.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Mai 2022 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Mi-ai reamintit prin raportul tau de observatii de galaxiile din Parul Berenicei, constelatie care se mai numea pe vremuri si Parul Veronicii. M-am cam ratacit in extraordinara zestre de galaxii a Fecioarei si am uitat de celelalte.

Supernova SN 2022hrs am observat-o ultima data - cu estimare de luminozitate - in seara de Joi 19 Mai a.c.

Ultimul meu raport DSO este din 12 Mai, iata o lista a observatiilor pe care le-am facut de atunci:

- Vineri 13 Mai, observatii cu binoclul IOR 8x30mm si reflectorul 76mmx700mm

-Sambata 14 Mai, observatii cu dobsonianul 250mm F/4.8

-Duminica 15 Mai, observatii cu dobsonianul 250mm F/4.8

-Miercuri 18 Mai, observatii cu dobsonianul 250mm F/4.8

-Joi 19 Mai, observatii cu dobsonianul 250mm F/4.8

-Vineri 20 Mai, observatii cu dobsonianul 250mm F/4.8

-Sambata 21 Mai, observatii cu reflectorul Newton 72mmx810mm si scurta observatie cu dobsonianul 250mm F/4.8.
In dimineata de Sambata, am pozat cu telefonul Saturn si Marte.

-Duminca 22 Mai, observatii cu dobsonianul 250mm F/4.8

-Luni 23 Mai, observatii cu reflectorul Newton 72mmx810mm

-Marti 24 Mai, observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16

-Joi 26 Mai, observatii cu dobsonianul 250mm F/4.8.

''Nu as putea pentru ca sa ma plang'' ( ca sa-l citez pe nenea Iancu) de observatiile din aceasta luna.

Aseara, 26 Mai, am centrat cautatoarele pe Spica si, fiind aproape, am inceput observatiile cu Porrima care are o multime de companioni indepartati. Am zarit patru dintre ei, voi reveni altadata.

-Am verificat seeingul prin rezolvarea lui Iota Leo la 308x, folosind noul ocular Sky Watcher Planetary 4mm. Ma rog, aceasta e stea ''de moravuri usoare'' pentru dobul de 250mm ...

-Am separat excelent, tot la 308x, steaua dubla subarc STF 2517, aflata chiar la Sud de Zosma/ Delta Leo si care are separatia de 0.75''.

-Dupa aceasta incalzire placuta si binefacatoare, am observat (cu schita) galaxia NGC 3810 din Leul, obiect nou pentru mine.

-NGC 3593 nu este un obiect nou dar am avut placerea sa-l desenez

-M65 si M66 s-au vazut foarte bine, mari si luminoase si cuprinse in acelasi camp al ocularului TS 7mm UWA.
Asa ca mi-am incercat norocul si cu NGC 3628 si ce bine am facut !
Nu numai ca NGC 3628 se vedea dar se vedea cu privire directa si suficient de bine ca sa o portretizez si pe dumneaei !

-Apoi m-a cuprins un dor puternic de Lantul Markarian si pe care nu l-am mai vazut de Joi, 19 Mai.
Am parcurs Calea Consolmagno, incepand cu NGC 4754 si NGC 4762 de la Vest de STF 1689.
La M60 - mai exact NGC 4647, la 171x, nu se vedea urma de supernova SN 2022hrs, M59 se vedea dar slab luminoasa.
Am continuat cu M58 la care am luat-o in sus si am vizitat M89, micuta NGC 4550 si galaxia spirala M90.
De la M87 am intrat in Lantul Markarian unde am vazut doar sase galaxii dintre cele canonice. Desi am petrecut ceva vreme, hoinarind de-a lungul Lantului, nu am reusit sa vad NGC 4477. Aceasta e galaxia cea mai nordica din Lant si care se afla la Vest de un asterism trinughiular, inconfundabil.
In mod curios, galaxia din cotitura Lantului Markarian, NGC 4661 s-a vazut acceptabil desi, la 10.42mv pare mai dificila ca NGC 4477.

-Am separat foarte frumos, la 308x/ SW Planetary 4mm, dubla STF 1668 cu separatia de 1.1'' si dubla STF 1647 cu separatia de 1.26''.

-Am revazut M49 deoarece observand STF 1647 eram la un camp distanta.
Si am incercat ocularul SW 4mm si pe NGC 4526, cunoscuta drept ''Lost Galaxy'', asezata atat de convenabil intre doua stelute.

-Era vremea sa inchei observatiile.
Am continuat testarea ocularului SW 4mm pe Epsilon 1-2 Lyrae unde mi-a prezentat '' din prima'' toate cele noua stele componente : cele canonice A,B,C,D si I care se vad chiar si cu luneta de 60mm, precum si E,F, H si G.

-La M10 si M12, am vazut la 308x, multe stele ... ce sa zic altceva, nu stiu cate .... multe ... zeci sau sute ... nu am numarat, erau prea multe

Ultimul obiect observat la marire mare a fost M57 si pe care nu l-am mai ''buchisit'' cu un telescop de 250mm. Magnific !

Am incheiat serata astronomica prin scanarea Caii Laptelui in Cygnus. Am folosit marirea de 48x, cu ocularul X Cel 25mm, intr-un camp real de 75 minute.
Am vazut si am revazut azi-noapte cateva obiecte strasnice.
Dar nici un obiect ceresc nu intrece Calea Laptelui in maretie, bogatie, frumusete si poezie.
Ceva deosebit de puternic m-a umbrit usor, ceva aflat mult dincolo de faptura umana,
Si toata oboseala orei doua din noapte a disparut ca prin farmec.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Mai 2022 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri 27 Mai, am observat cu dobul 250mm F/4.8 pe un cer noros 30%.

-Am reobservat NGC 4494, bine pitita langa o stea de 8mv. Orbitor de luminoasa ... steaua, nu galaxia!

-NGC 4565 in coltul nord-vestic al unui asterism-paralelogram

-NGC 4725 de luminozitate 9.7mv dupa Stellarium nu a fost cu nimic mai aratoasa ca NGC 4494. Dimpotriva, deoarece NGC 4494 este de doua ori mai mica in diametru, are o luminozitate de suprafata de 12mv.
NGC 4725 are un diametru de doua ori mai mare si de aceea luminozitatea ei de catalog de 12.4mv inseamna de fapt o luminozitate de suprafata de 16mv !!!
Noa, aici se vede de ce au dureri de cap si de ochi cei care cauta obiectele DSO dupa magnitudine. Si prin scanare ... OMG !!! Ai sanse nule sa vezi un pufulet de 16mv daca plimbi telescopul...

-Langa steaua 31 Com am cautat sa gasesc punctul care corespunde Polului Nord Galactic/ NGP. Un non-obiect dar important !

-A urmat M64 gasit langa dubla colorata STF 1687 la care m-am multumit sa vad doar companionul C

-Langa M64 am rezolvat STF 1709, STT 259 si COU 96 AB.
Oare COU vine de la faimosul observator francez de duble Couteau ?

-M53 a avut un aspect granulat si parca se vedeau niste stele in halo. Sau suprapuse ?
Una invecinata era bine vizibila desi slab luminoasa.

-M-am reintors la mama Mel 111 unde am revazut galaxia NGC 4251 si apoi in aceasta ordine, suratele ei : NGC 4274-NGC 4278-NGC 4245.

-Intre timp, norii cei glumeti si-au stabilit si ei sediul undeva pe langa Mel 111.
Asa ca am rezolvat la 171x dubla Delta Cyg si m-am filat pret de doua-trei minute cu steaua centrala din Blinking Nebula in Cygnus.
Apoi am inchis bodega ...

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iun 2022 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La linkul de mai jos puteti citi sau descarca raportul ''Monthly Observers Challange'' pentru Mai 2022 de pe blogul lui Roger Ivester.
Obiectul lunii Mai a fost M106 si toate observatiile din raport sunt ale acestei galaxii.

https://rogerivester.files.wordpress.com/2..._m106c.pdf

Telescoapele mari utilizate de observatori au fost reflectorul de 80cm a lui Mario Motta din Massachusetts, cel de 635mm a lui Bertrand Laville din Franta sau cel de 480mm a lui John Herschel, care a deschis lista.
Intre cele mai mici a fost reflectorul de 3 inch F/10 a lui Glen Chapple din MA, luneta de 130mm a newyorkezei Sue French sau reflectorul de 5 inch a lui Savallha din Iordania.
Si multe altele, intre aceste extreme: observatii de cer profund se pot face cu orice telescop.

Aseara, Vineri 17 Iunie a.c.am facut observatii cu newtonianul RFT 125mm F/4.5mm, pus pe montura ''pipe'' Penelopa.
Am folosit grosismentele de 22.5x/ Plossl 25mm, 57x/ SW Super Plossl 10mm si 113x/ Radian 5mm.
Am fost stimulat spre efectuarea observatiilor cu acest instrument de catre postarile colegului nostru ''julliano''. Am fost curios cum se va comporta newtonianul la obiectele acestei perioade.
Observatii:

-Epsilon 1-2 a fost clar rezolvata in componentele A,B,C,D si I abia spre sfarsitul observatiei, semn ca in ciuda acalmiei de la sol, sus, in atmosfera inalta, curentii jet-stream isi faceau de cap.

-Zeta Lyr, nici ca se pune, este dubla binoculara

-M57 si-a prezentat forma de inel circular, cu zona centrala mai slab luminoasa

-M71 nu a fost rezolvat, s-a vazut inconjurat de o centura, sau coroana, de stelute slabe

-M27 si-a etalat forma de cocean de mar, cu multe stelute slabe invecinate

-M13 a avut aspect intens granulat pe toata suprafata. In halou, la marginea lui, se zareau stele rezolvate dar numai cu privire periferica. Seeingul nu a permis marire mai mare de 113x.

-Folosindu-ma de asterismul stelar triunghiular cu care formeaza un patrulater neregulat, am gasit la 113x, galaxia NGC 2607. Era aproape invizibila cu privire directa, se vedea mai bine cu vederea periferica, atunci cand priveam spre stelele asterismului pomenit.

-M92, roi sferic mai mic dar care s-a vazut luminos si am avut impresia ca se zarea si in cautatorul 6x30mm

-Steaua carbon RS Cyg, care este si stea variabila si steaua tripla BLL 47, s-a vazut cu primara rosie intensa

-Am admirat in treacat si tripla frumos tricolora Omicron1 Cyg/ STFA 50

-Revenind la Eps 1-2 Lyr, am obtinut o rezolvare ca la carte acolo unde inainte se vedea ... ceva ce nu se vedea.

-Obiectul cel mai aspectuos a fost Izar, cu companionul azuriu, asezat usor dincolo de primul inel de difractie a primarei galben-aurii. Superb!

-Am incheiat cu roiul deschis M39, rezolvat in zeci de stele.

Atasez o poza din timpul omologarii stabilitatii newtonianului RFT 125mm F/4.5 de catre o experta pe care trebuie sa o mituiesc cu granule Whiskas ca sa nu reia testele in timpul observatiilor.
Asa e la Romanica ...

Mircea



DSCN8123_691.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  857.04 kb
 Vizualizat:  de 3477 ori

DSCN8123_691.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iun 2022 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 18 Iunie

Observatii cu dobsonianul 250mm F/4.8 :

-Polaris, rezolvata la 48x, la centrarea cautatoarelor

-STT 235, rezolvata la 300x/ Lacerta 4mm, la testarea seeingului care a fost in jur de Pickering 5/6.

Virgo :

-STF 1689, rezolvata la 48x/ X Cel 25mm.

-NGC 4754+NGC 4762, testare vizibilitate galaxii. Se zareau la 60x/ zoom Baader la 20mm, bine vizibile la 100x.

-M60+NGC 4647 (abia vizibila la 60x) + M59+ NGC 4638: patru galaxii vizibile in acelasi camp vizual !!!

-M58 - M89- M90, vazute in campuri separate dar invecinate.

-STF 1661: stea dubla 9,2mv/9,2mv/ 2.3'', rezolvata si separata la 150x/ zoom Baader. Se afla intr-un asterism rectangular foarte neregulat de la SV de M58.

-M87+ NGC 4478, ultima aflata in acelasi camp vizual, la cateva minute distanta, foarte mica si slab luminoasa. Necesita marire zdravana pentru a prezenta suprafata aparenta.

- De la M87 am ajuns la NGC 4461 si de aici, spre NE la NGC 4473+ NGC 4477, aceastea doua vizibile in acelasi camp vizual.
NGC 4473 se afla la o distanta de 108 milioane ani-lumina iar NGC 4477 la 75 milioane ani lumina.
Totusi, NGC 4477 este sensibil mai slab luminoasa si mai dificil de vazut ca NGC 4473.

-NGC 4435+NGC 4438, foarte apropiate, sunt obiecte slab luminoase, dificile de observat pe cerul de oras. Dar daca se mareste grosismentul asa cum ''predic in pustiu'' la aceasta sectiune de atatia ani, se vad binisor. Spun ca '''predic in pustiu'' deoarece continua sa apara suflete nevinovate, seduse de o literatura eronata si care-si cumpara oculare cu focale lungi ... ''bune la DSO''. Asa o fi daca prin DSO intelegem numai Pleiadele, Hyadele si Mel 111.

-M84+M86+ NGC 4388: trio de galaxii vizibile in acelasi camp ocular. NGC 4388 este o galaxie de 11mv aflata la distanta de 126 milioane a.l.

Scorpionul :

-Am incercat sa vad companionul lui Antares, cu si fara filtru Skyglow dar rezultatul a fost negativ. Doar efecte caleidoscopice provocate de turbulenta atmosferica.

- Nu Scorpii : este o stea '' alta dubla-dubla''. Ca dubla simpla are indicativul H 5 6 AC si are statut incert.
Bu 120 AB: 4,35mv/ 5,31mv/ 1,3'' este dubla mai luminoasa si indicativul ne spune ca a fost descoperita relativ tarziu, in 1873, de catre celebrul Burnham, spaima dublistilor.
MTL 2 CD: 6,6mv/ 7,23mv/ 2,4'' este dubla mai slab luminoasa din sistem si pe care am rezolvat-o si cu newtonianul de 3''.
Indicativul MTL vine de la astronomul si generalul nord-american Ormsby H. Mitchel (1810-1862), fondatorul observatorului din Cincinnati.

-M4 , roi globular, a fost rezolvat intr-un numar nenumarabil de stele. Minunat ! In apropierea acestui roi a fost descoperita de catre Wolfgang Pauly prima cometa romanesca.
Pe 14 Iunie a acestui an, s-au implinit 124 ani de la acest eveniment.

-M80, alt roi sferic, s-a vazut granulat precum cafeaua Ness dar a ramasa nerezolvat.

Ofiucus:

- Am rezolvat ''cu mare pompa'' roiurile sferice M10 si M12. Imi mentin preferinta pentru M12 care, datorita fundalului stelar, este mai spectaculos.

-M107 este roiul sferic ce poarta in Stellarium si supranumele de ''Crucifix Cluster''. Dar n-am vazut de ce deoarece am zarit stele rezolvate in acest roi sferic doar cu privire periferica, la 240x/ Radian 5mm.

-M14 nu a fost rezolvat.

-Xi Scorpii poarta si indicativul STF 1998 deoarece este dubla si are o separatie de 1.13''. Iar o stea vecina este STF 1999 cu separatia de 12''.
STF 1998- STF 1999 se vad in acelasi camp vizual, fiind distantate la vreo cinci minute de arc.
Ele formeaza o ''alta-dubla-dubla'' frumoasa ... daca , asemenea mie, sunteti colectionari de asemenea minunatii. In realitate sunt doua sisteme fizice separate.

-T Oph/STF 2262 este o dubla pe care ocularul zoom a separat-o fara dificultate la separatia de 1,24''.

-Am observat indelung steaua dubla Eta CrB la care se vedea forma de ''8''. Dupa observarea a numeroase pasaje ale stelei prin campul vizual al ocularului TMB 2.5mm la 480x cred ca am zarit o suprapunere partiala a stelei primare peste companion. Exista si un slab contrast de culoare intre cele doua discuri Airy de culoare galbuie palida. Totusi companionul mi-a aparut a fi mai ''tuciuriu''.
Este insa foarte greu de analizat asemenea detalii la mariri de sute de ori, intr-un telescop dobsonian, fara mecanism de urmarire a miscarii diurne.
Dar, citez ceea ce am mai zis ''moshu, atata poate, atata face''.
Las mostenire tineretului patriei astronomice datoria de a face mai mult.
Deci vedeti ... sunt si generos ! Wink Laughing Razz

La sfarsitul observatiei, a alunecat telescopul si mi-au intrat in camp, asa ca din gresala, M16, M24, M8.
Dar nu; era deja aproape ora doua, mai puteam sa prind cinci ore de somn pana la ora desteptarii de Duminica. Inaf !

Cer senin, Mircea



T250mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  727.48 kb
 Vizualizat:  de 3457 ori

T250mm.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Iun 2022 07:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Antrenanta seara de observatii!

PS
Inca nu am avut ocazia sa testez planetary 25mm pe dobsonul meu, dar vad ca folositi 25mm X Celelestron.
Intrebare indiscreta pt un astronom: cate oculare aveti si mai important care ar fi acestea? 😁

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Iun 2022 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci !

Je ne sais pas ... Embarassed Embarassed Embarassed

Se impune un mic inventar, foarte buna intrebarea, multumesc pentru idee, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2022 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am scos la bataie luneta 100ed, la vanatoare de DSO prin Ursa Mare si Scorpion.
Am inceput cu provocarea de care vorbea dl Mircea, M106. Am cautat-o cu binoclul 16x70ed, am vazut ca o vad bine, nu-mi venea sa cred, am verificat si in fujonon 10x50, o vedea si aici f usor, apoi m-am dus la luneta, si m-am uitat prin cautator si am zarit-o si aici. Prin luneta se intrezarea forma specifica de elicie.
Apoi am trecut la M109, ceva mai greu de vazut, apoi am navigat catre Owl nebula si M108. Owl se vedea f bine, fara probleme, insa pt M108 a trebuit sa ma asez putin pe zona, sa se acomodeze ochiul ca sa vad.
M40 nu a pus nicio problema, apoi m-am indreptat spre M94 si M63 de pe langa Cor Caroli, se vedea bine ambele, ca magnitudine am estimat ca erau asemanatoare cu Owl. Am avut o mare surpriza cu M51, tot fiind obisbnuit cu ea abia sa o zaresc in conditii de cer imperfect, acum se vedeau bine cele 2 nuclee si partial structura. Apoi mi-am amintit de M81 si M82 pe care le zaream uneori si din Bucuresti cu binoclul, am zis ia sa vedem cum se vede pe cer bun: mare supriza, waw! nu-mi amintesc sa le fi vazut atat de bine, clar, contrastante si disctincte fata de fundalul negru nici prin luneta 120ed. Poate s-a nimerit un cer bun, cred ca de asta Very Happy
Am bifat si M101 care incepea sa se vada f frumos, ca un disc care dadea impresia de structura, apoi am inchetat cu Spindle galaxy, care nu m-a impresionat la fel de mult.

In Scorpion am inceput cu clasicele Lagoon si Trifid, care-si etalau splendid nebulozitatea, in spedial Lagoon, care pe langa structura in nebuloasa, dadea un contrast extraordinar impreuna cu roiul deschis de langa. Am revizitat si celelalte obiecte din zona, Omega, Eagle, Norul, etc insa am stat mai mult la Wild Duck, care-mi place f mult, in mod special pt ca imi da senzatia ca rezolv fiecare steluta de acolo. Stiu ca nu e asa, dar eu senzatia asta o aveam la binoviewer Smile)

Am incheiat seara cu o plimbare pe calea lactee cu binoclul 16x70ed, unde am revazut, dupa multa vreme, veil nebula de est care avea forma de L. Cred ca am zarit si North America, pt ca imediat in dreapta nebuloasei se vedea zona si structura intunecata. Apoi m-am mai plimbat cu gura cascata prin Casiopeia, unde am vazut roiurile din zona si Andromeda, care se vedea destul de luminos si oarecum extinsa.

Apoi somn, ca maine (adica azi), mai si muncim! Smile)

Cer senin,
Iulian

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iun 2022 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ohooo, felicitări, Mircea! De unde a aterizat "boilerul" în curtea ta? Very Happy Shocked
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Iun 2022 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin !
De aici, de pe forum, a aterizat boilerul la mine, de la colegul nostru Cristian aka Vexatyk cu ajutorul foarte pretios al colegului nostru Sorin aka sorini.
Un mic exemplu pentru cei care spun ca noi romanii nu stim sa colaboram !

Aseara, Armand si Mircea, doi ''frati de stele'' de la Astroclubul Galaxis, s-au distrat strasnic sub cerul instelat al Padurii Ceala si au observat 79 de obiecte.
Cel putin atatea am reusit sa notam ...

Pe mine, ca taliban al observatiilor DSO, cel mai mult m-a incantat cea mai naspa imagine vazuta azi-noapte. Cea abia, abia zarita a galaxiei IC 3583 de 13.3mv, de langa M90.

Cea mai frumoasa imagine a fost cea a galaxiei M101, un vortex uluitor de mare si de frumos, cu nucleul punctat la Nord de steaua AG +54939, de 12.86mv, bine vizibila. Este steaua de la dreapta de cursor in poza atasata.

Iar despre dezmatul de obiecte superbe din Sagittarius ... ce sa mai vorbim ...

Am fost uimit si incantat de binoclul Omegon 20x80mm al lui Armand.
Insa mare atentie, asa ceva te poate face dependent !

https://www.astroclubgalaxis.ro/2022/06/st...iunie.html

Acum v-as mai tine de vorba dar iar e senin si am ceva treaba pe afara ... Wink

Cer senin, Mircea



M101 cu AG +54 939 la dreapta cursorului.png
 Descriere:
 Marime fisier:  832.06 kb
 Vizualizat:  de 3314 ori

M101 cu AG +54 939 la dreapta cursorului.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Iul 2022 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri 29 Iunie a.c. am facut observatii cu dobsonianul 250mm F/4.8, folosind mai ales ocularele X Cel 25mm / 48x, TS UWA 7mm/ 171x si Lacerta UWA 4mm/300x.
Cerul a fost paclos, transparenta mediocra, turbulenta aprox. Pickering 6/7.

Observatii :

- roiurile sferice M4, M80, M9 si NGC 6356 slab luminoase si abia rezolvate partial in stele

-steaua Burnham 126 dintre M9 si NGC 6356 a fost totusi rezolvata ca tripla cu separatii de 2.4'' si 11.5''

-am revazut nebuloasa planetara ''Box Nebula'', doar la 171x: se vedea ca o stea dubla in care una dintre componente este cetoasa si alungita spre SE

-nebuloasa planetara NGC 6369 de la Est de Theta Oph : gasita la 171x. La 300x se vede in acelasi camp cu steaua galbena HIP 85561, aflata la margine, spre SV.
NGC 6369 s-a vazut ca un obiect cetos, foarte slab luminos, fara condensare sau stea centrala, fara o forma definita deci aprox. circulara si cu diametrul de cel mult o zecime din raza campului vizual.
Sa trecem la aritmetica : 82/300 x 1/20= 49 ''.
Stellarium ma contrazice: NGC 6369 are un diametru de 28''.

(Mda ... sheim on mi ... Embarassed Embarassed Embarassed , am facut forumu' de rusine estimand un diametru al planetarei cu 70% in plus.

Ce lume ar fi aia in care m-as trezi hodoronc-tronc ca domnu' prim-ministru si cu Ciolanis mi-au majorat penzia cu 70% ??? Anormala , dom'le ! Noroc ca ei isi vad de umflarea veniturilor proprii si a preturilor la pompele de carburanti devenite pompe funebre ... )


De altfel, numele popular al nebuloasei planetare NGC 6369 spune multe despre ea : Little Ghost Nebula. Eu as numi-o ''Poltergeist Nebula'' deoarece este atat de slab luminoasa la 11.4mv incat ofera o experienta vizuala aproape infricosatoare.

-Am simtit apoi nevoia unei observatii de revigorare si am admirat indelung roiurile deschise invecinate IC 4756 si NGC 6633. Are amatorul ce vedea acolo !
Atlasul CDSA indica existenta in NGC 6633 a doua stele duble. Eu am dibuit doar una , STT 350, aflata la mijlocul pe declinatie a roiului, spre marginea de Vest a acestuia si invecinata spre Est cu un asterism triunghi isoscel de stele de aprox. 9mv.

-Spre NV de NGC 6633 se afla planetara NGC 6572. Este un obiect extraordinar ! Am recunoscut-o cu usurinta la 48x , desi are diametrul pe jumatate cat cel al lui NGC 6369, deoarece este luminoasa la 8.1mv si are o culoare albastru-neon izbitoare.

-Transparenta se reducea tot mai mult.
Am admirat superbul roi M11 si am incheiat observatia.

Cer senin, Mircea



Inspiratie pentru NGC 6369-Poltergeist-Therese_Selles.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  30.99 kb
 Vizualizat:  de 3188 ori

Inspiratie pentru NGC 6369-Poltergeist-Therese_Selles.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 03 Aug 2022 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor.

Desi in ultimul timp nu prea am mai facut observatii, pe deoparte din cauza vremii capricioase (ziua senin ,seara se innora subit, de multe ori transparenta era mediocra) pe de alta parte fiindca am avut o perioada plina de treburi iar seara eram prea obosit ca sa mai fac observatii, iata ca in sfarsit a trecut acea perioada si acum sunt mai liber si mai odihnit, iar aseara am prins o ocazie foarte buna pentru observatii, cu cer cu transparenta foarte buna, cum rar se mai intampla in ultima vreme. Smile

Pe langa observatii m-am ocupat si de astrofoto si dupa ce am pus la punct echipamentul astrofoto sa fotografieze roiul M 17 asociat cu nebulozitate din Sagittarius, m-am pus pe observatii vizuale cu telescopul de 150mm si ocularele de 40mm, 20mm, 9mm si 3,6mm, precum si filtrul UHC.

Am observat multe obiecte ceresti ,in jur de 33, de la roiuri globulare si deschise si pana la nebuloase difuze, nebuloase planetare si galaxii pana dupa miezul noptii, acestea fiind umatoarele:

- Roiul deschis M 11 din constelatia Scutum. Este bine vizibil, relativ mare dar compact avand o multime de stele apropiate intre ele.

- Roiul globular M 10 din constelatia Ophiucus este deasemenea bine vizibil, relativ mic, nu prea luminos, dar care se rezolva in stele pe margine.

- Roiul globular M 12 , tot din din constelatia Ophiucus. Este si el relativ bine vizibil insa mai slab luminos decat roiul M 10 si se rezolva mai bine in stele, pana spre centru.

- Roiul globular NGC 6284 din constelatia Ophiucus, mult mai spre sud-est fata de celelalte doua, este relativ vizibil, foarte mic si slab luminos.

- Roiul globular NGC 6287 din constelatia Ophiucus, ceva mai la nord de precedentul, este foarte greu vizibil.

- Roiul globular M 19 din constelatia Ophiucus, mai spre sud de roiul NGC 6284. Este mult mai bine vizibil decat celelalte doua roiuri, fiind relativ mic, relativ luminos insa nu se rezolva deloc in stele componente.

- Roiul globular NGC 6356 din constelatia Ophiucus, ceva mai spre nord-est de M 19, este chiar mai bine vizibil decat acesta, fiind mai mic dar mai luminos.

- Nebuloasa planetara NGC 6369 / Little Ghost nebula, tot din constelatia Ophiucus. Este greu vizibila, numai cu filtrul UHC, fiind mica cu aspect de pata.

- Nebuloasa planetara NGC 6309 / Box Nebula ,din constelatia Ophiucus, este mai bine vizibila decat precedenta, ca o pata mai difuza foarte mica ,avand si o stea foarte aproape de ea, spre N-W. ( ).

- Nebuloasa M 8 din constelatia Sagittarius. Este bine vizibila cu filtrul UHC, am distins doua zone, pe langa zona principala mai luminoasa, se mai vede o a doua zona mult mai slab luminoasa spre roiul deschis NGC 6530, intinzandu-se la sud de el si fiind despartita de un spatiu intunecat ingust si difuz de zona cea luminoasa a nebuloasei M 8.

- Nebuloasa M 20 Trifid din constelatia Sagittarius. A fost vizibila (relativ greu) prin telescopul de 150mm datorita cerului foarte bun de aseara dar si a filtrului UHC are mai elimina din poluarea lumioasa pastrand luminozitatea nebuloasei. Se vedea ca o zona difuza foarte slab luminoasa si de forma aproximativ circulara in jurul unei stele duble.

- Roiul deschis M 21 din constelatia Sagittarius, putin mai spre nord de Trifid. Este relativ mic, avand cam 15 stele, relativ dispersate.

- Roiul deschis M 24 / Star cloud din constelatia Sagittarius. Este foarte mare si extins avand peste 40 de stele. In partea estica a roiului am zarit si o stea dubla usor asimetrica, cu companionul B relativ bine vizibil si relativ apropiat de componenta A.

- Roiul deschis M 18 din constelatia Sagittarius. Este mic, relativ compact, are in jur de 14 stele.

- Roiul deschis asociat cu nebulozitate M 17 / Swan Nebula din constelatia Sagittarius, aproape de granita cu constelatiile Serpens Cauda si Scutum. Nebuloasa asociata este bine vizibila cu filtrul UHC, avand aspect de lebada, iar roiul deschis este relativ mic, cu vreo 15 stele vizibile, dispersate.

- Roiul deschis asociat cu nebulozitate M 16 / Eagle Nebula din constelatia vecina Serpens Cauda. Nebuloasa asociata a fost in sfarsit vizibila in mod cert datorita cerului bun de aseara, se vedea foarte greu numai prin filtrul UHC. Roiul este bine vizibil, relativ mic si compact, avand 13 stele.

- Roiul globular M 22 din constelatia Sagittarius, cel pe care l-am si fotografiat in urma cu cateva seri, se vedea fain, relativ luminos, mare si cu multe stele rezolvate pana in centru.

- Roiul globular M 28 tot din constelatia Sagittarius. Este mai mic decat M 22 dar ceva mai luminos, insa nu se rezolva deloc in stele componente.

- Roiul deschis M 23 din constelatia Sagittarius. Este o splendoare de roi, fiind mare si extins si avand peste 30 stele.

- Roiul deschis M 25 din constelatia Sagittarius. Este ceva mai mic si mai compact decat roiul M 23, insa cu 25 stele din care cateva mai luminoase decat cele din roiul M 23.

- Nebuloasa Veil din constelatia Cygnus. A fost mai bine vizibila si acesta nebuloasa datorita cerului bun de aseara, cele mai bine vizibile zone fiind NGC 6992 si mai ales NGC 6995, dar s-a vazut si zona NGC 6960 din apropierea stelei 52 Cygni, bineinteles numai cu filtrul UHC s-au vazut toate cele trei zone ale nebuloasei Veil. La grosisment mai mare (70 ori) cu filtrul UHC am observat ceva structuri filamentare mai ales in zona NGC 6995.

- Roiul globular M 2 din constelatia Aquarius. Este foarte luminos, mai luminos si decat M 22, insa mai mic decat acesta, se rezolva in cateva stele pe margine.

- Roiul globular M 15 din constelatia Pegasus, este si mai luminos decat M 2 ceva mai mic decat el insa se rezolva mai bine in stele decat M 2, chiar pana spre centru, mai ales la grosismente mari (peste 155 ori).

- Galaxia M 31 din constelatia Andromeda. Este foarte bine vizibila, mare cu centru luminos dar difuz.

- Galaxia M 32 din constelatia Andromeda, in imediata apropiere de M 31. Este mult mai mica decat M 31 dar cu centru mai luminos si cu aspect cvasi-stelar.

- Galaxia M 110 din constelatia Andromeda, tot in apropiere de M 31, este greu vizibila, mult mai slab luminoasa decat celelalte doua galaxii si de forma eliptica cu aspect foarte difuz.

- Roiul Dublu / NGC 869-884 din constelatia Perseus. Un alt roi foarte frumos, format defapt din doua roiuri apropiate intre ele, fiecare din ele avand peste 30 stele.

- Roiul deschis NGC 663 din constelatia Cassiopeia. Are in jur de 20 stele, din care doua duble intersante, cu componente apropiate intre ele, una din duble fiind simetrica si slab luminoasa cealalta fiind asimetrica si mai luminoasa.

- Roiul deschis NGC 659 din apropiere de NGC 663, este mult mai mic si compact, avand cam 6-7 stele.

- Roiul deschis NGC 654 din constelatia Cassiopeia, mai spre N-W de NGC 663. Are peste 10 stele, din care una mai luminoasa.

- Micul roi deschis compact Tr 1 din constelatia Cassiopeia, a fost mai bine vizibil la grosismentul de 350 ori, unde s-a vazut cam 9-10 stele in total, din care o dubla slab luminoasa si simetrica ,cu componente foarte apropiate intre ele.

- Roiul deschis M 103 din constelatia Cassiopeia a fost ultimul obiect observat aseara , foarte frumos, cu alura de cifra 1 avand peste 17 stele din care una de culoare galbena.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 04 Aug 2022 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am iesit iarasi la observatii, cerul fiind aproape la fel de bun ca in seara precedenta (2 august) ,am pus in functiune echipamentul astrofoto sa fotografieze nebuloasa planetara M 27 ,apoi am inceput cu observatiile prin telescopul de 150mm, observand urmatoarele obiecte ceresti:

- Roiul globular M 13 din constelatia Hercules este foarte bine vizibil, relativ mare, luminos (pare mai luminos decat roiul globular M 22 datorita extincitiei mai reduse la altitudinea mare la care se observa roiul M 13), se rezolva frumos in stele pana in centru.

- Roiul deschis NGC 6756 din din constelatia Aquila, este foarte greu vizibil si foarte mic.

- Roiul deschis NGC 6755 din constelatia Aquila, nu prea departe de precedentul este mai bine vizibil dar slab luminos, avand 6 stele foarte dispersate.

- Nebuloasa planetara NGC 6781 din constelatia Aquila, in apropiere de cele doua roiuri deschise, este greu vizibila, mica ,rotunda ,difuza si foarte slab luminoasa si se observa mai bine cu filtrul UHC.

- Roiul deschis NGC 6709 din constelatia Aquila, este bine vizibil, relativ mare, avand peste 20 stele relativ dispersate.

- Nebuloasa planetara M 27 / Dumbbell Nebula din constelatia Vulpecula. Este bine vizibila, mai ales prin filtrul UHC, fiind mare, relativ slab luminoasa, la grosismente de peste 40 ori se observa si aspectul de haltera.

- Roiul globular M 71 din constelatia Sagitta, este relativ bine vizibil dar slab luminos, relativ mic, si se rezolva in stele pe margine.

- Nebuloasa planetara NGC 6905 din constelatia Delphinus. Este relativ bine vizibila, slab luminoasa si
mica,incadrata intre trei stele, vizibila mai ales cu filtrul UHC.

- Nebuloasa planetara NGC 6886 din constelatia Sagitta nu foarte departe de precedenta, este deasemenea relativ bine vizibila insa foarte mica, cu aspect stelar si se deosebeste de alte doua stele din apropiere (cu magnitudini similare) numai prin observarea succesiva cu si fara filtrul UHC la care stelele se vad mai slabe in timp ce nebuloasa isi pastreaza luminozitatea.

- Galaxia NGC 7331 din constelatia Pegasus. Este relativ bine vizibila, mica, de forma eliptica, cu centru relativ luminos si cvasi-stelar.

- Galaxia NGC 7332 tot din constelatia Pegasus, este relativ greu vizibila foarte mica insa relativ luminoasa.

- Galaxia NGC 7217 din constelatia Pegasus, este relativ greu vizibila, slab luminoasa, de forma eliptica si difuza ,fiind mai bine vizibila la grososmente de peste 70 ori.

- Roiul globular NGC 6934 din constelatia Delphinus, este relativ bine vizibil, mic ,relativ luminos, insa nerezolvabil in stele componente.

- Roiul globular NGC 7006, tot din constelatia Delphinus este insa greu vizibil, foarte mic ,slab luminos si este mai bine vizibil la grosismente mari.

- Roiul deschis NGC 457 din din constelatia Cassiopeia, este o alta splendoare de roi, cu peste 38 stele din care doua stralucitoare iar restul mai slab luminase, respectiv foarte slab luminoase.

- Nebuloasa NGC 281 / Pacman Nebula din constelatia Cassiopeia, este foarte greu vizibila cu filtrul UHC.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2022 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reușit și eu în sfârșit să ies la observații DSO cu ocazia Taberei Perseide 2022 organizată de SARM. O singură noapte am avut parte de cer senin, luni spre marți.

Sesiunea a început cu Luna în fază de seceră, etate 4 zile. Numai bine s-a aclimatizat telescopul. Am văzut și câțiva meteori plus un bolid frumos care s-a întins pe mai bine de 45 grade pe cer, Perseidă.

Am observat câteva galaxii, nebuloase și roiuri cunoscute, nu m-am aventurat în a explora altele, îmi lipsea exercițiul și aveam și câțiva copii interesați care s-au uitat prin telescop. Am folosit newtonianul Hinds și Panoptic de 24mm iar pentru măriri mai mari Nagler de 11mm. Turbulența a fost mare, planetele nu au arătat detalii așa că am avut mai mult succes la celelalte obiecte.

Am văzut roiurile din Săgetător și nebuloasele Laguna, Trifida, Omega, Eagle, roiurile Wild Duck, M4, M10, M11, M13, M92, M15, nebuloasele Dumbell și Ring, galaxiile M31, M32, M110, M33, M51, M101, M81&82. Am mai observat câteva stele duble: delta Scorpio, Albireo, Epsylon Lyrae. Văzând că dubla-dublă se splitează greu am decis că nu are rost să continui "dublita". Am observat mare parte dintre aceste obiecte și cu binoclul Zeiss Jenoptem 10x50 primit mai demult de la Dbird, am încercat să văd dacă nu cumva pot vedea Veil Nebula pe care am văzut-o cu câțiva ani în urmă de la munte cu acest binoclu. Nu am avut "bizooka" cu mine ca atunci și nici cerul nu a fost cooperant, așadar nu s-a zărit.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Oct 2022 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt ''blocat la mantinela'' de o afurisita de viroza care nu mi-a permis sa ma bucur de serile senine ale acestor zile.
Azi am primit mesaj de la Galaxy Zoo ca au ceva noutati-bunatati.
Deci iata ce am ''observat'' eu azi Razz folosind telescopul japonez Subaru de 8.2 metri diametru de pe Mauna Kea din Hawaii, imagine luata cu Hyper Suprime Cam (HSC) si folosita in programul ''Cosmic Down/ Zorii cosmici''.
Galaxia din imagine, bogata in regiuni de geneza stelara HII, este de magnitudine ceva mai mare de 19,2.

Mircea



galaxia 81397848.png
 Descriere:
 Marime fisier:  322.97 kb
 Vizualizat:  de 1953 ori

galaxia 81397848.png



Subaru 8.2 metri.png
 Descriere:
 Marime fisier:  1.05 MB
 Vizualizat:  de 1953 ori

Subaru 8.2 metri.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatoare

Download topic
Pagina 8 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact