Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060606.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225647
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dobson - Bresser 254/1270 mm vs Skywatcher 254/1200


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
greyfocus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2020
Mesaje: 7



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 04 Iul 2022 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Dobson - Bresser 254/1270 mm vs Skywatcher 254/1200
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

As dori sa fac un upgrade de la un acromat ST120/600 F5 la o apertura mai mare si ma gandeam la un Dobson de 10".

Din variantele de pe piata de la noi, am ramas intre acestea doua:

1. Bresser 254/1270 F5 - https://astromagazin.ro/telescoape/6008-te...270mm.html

- pare sa fie la fel ca si un Explorer Scientific FirstLight de 10"
- montura pare mai de calitate si mai precisa
- pretul e mai mic, iar numarul de accesorii pare la fel (poate chiar mai multe, cu filtrul solar, desi nu cred ca e cine stie)
- focuser-ul pare mai de calitate
- oglinda H-PZ33

2. Skywatcher Dobson 254/1200 - https://astromagazin.ro/telescoape/31-tele...pyrex.html

- oglinda Pyrex
- montura pare mai slaba, dar exista un kit de goto disponibil (desi nu e tocmai ieftin)

Sunt inclinat sa merg pe Bresser, e cu 500 RON mai ieftin si pare sa vina echipat mai bine. Imi scapa ceva, este vreun motiv de ce sa aleg Skywatcher? Este vreo diferenta la calitatea oglinzii principale (H-PZ33 vs Pyrex)?

Kit-ul de GOTO pare sa fie un avantaj, desi e destul de scump. As vrea sa incerc sa fac si observatii EAA, iar in cazul acesta GOTO-ul ar fi util, dar cred ca si o platforma ecuatoriala ar putea ajuta la tracking.

Multumesc si cer senin!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10710



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2022 17:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Dobson - Bresser 254/1270 mm vs Skywatcher 254/1200
Raspunde cu citat (quote)

greyfocus a scris:
As vrea sa incerc sa fac si observatii EAA, iar in cazul acesta GOTO-ul ar fi util, dar cred ca si o platforma ecuatoriala ar putea ajuta la tracking.

Platfora ecuatoriala e mai utila la astrofoto cu timpi lungi ca nu se mai roteste campul, in rest e suficient motorizare (la observatii si/sau EAA).

Intre cele doua as alege pe cel cu optica mai buna, daca o poti testa la magazin. Sau pe cel cu posibilitati de motorizare, mai ales la EAA, ca o sa ai focala lunga si subiectele o sa zboare mai rapid din campul vizual.
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 537



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 04 Iul 2022 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu la Skywatcher inca nu am vazut optica proasta, desi m-am uitat pana acuma prin cel putin 20 de telescoape de aceasta marca marca . Pana acuma, pe oricine am sfatuit sa ia produse Skywatcher, sa ales cu instrument bun. Recent m-am uitat si prin dobul de 254/1200 a lui dl Pteancu, un alt telescop Skywatcher cu optica foarte buna!
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9081

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Iul 2022 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sustin cele spuse de Armand.
Calitatea optica este cea mai importanta.
Mecanica o mai poti imbunatati dar optica numai daca numele tau este Stanescu.
(Dar atunci nu ai mai oscila intre Bresser sau Sky Watcher ... Razz ).

Ca marime te-ai orientat foarte bine.
La inceput, telescopul de 250mm ''te va rupe'', iti va parea mare si greu.
Dupa o luna, te obisnuiesti iar dupa doua luni incepe sa para un telescop mic.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
greyfocus
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Iul 2020
Mesaje: 7



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Iul 2022 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru sfaturi. La dimensiunea aceasta, nu stiu in ce masura as putea sa verific optica in magazin, mai ales ca nu am mai folosit un newtonian pana acum. Dar o sa ma orientez spre Skywatcher pe baza feedback-ului.

Legat de platforma ecuatoriala, ce parere aveti de cele existente pe piata? De exemplu:
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...--N-S.html.

Din ce vad, latitudinea din Cluj-Napoca, de 46° N, este chiar la extrema, modelul din link acopera zona de 45°-53° N. Cat de tare afecteaza precizia?

Kit-ul de goto este mai mult decat dublu ca si pret si nu sunt sigur daca poate fi folosit si in modul manual ("calatoria poate fi mai interesanta decat destinatia").

Tracking-ul e un bonus, dar m-ar ajuta pentru:
- pentru membrii familiei (copii), ca sa poata observa fara sa fie nevoie sa intervin pentru ajustari
- partea de EAA - am o camera de ghidaj pe care o foloseam la ST 120/600

Multumesc
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9509

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2022 07:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din câte știu, kit-urile Go-To au posibilitatea de a lucra și manual. Eu nu m-aș agita în sensul ăsta, e mult mai interesant să găsești singur obiectele! La 250mm apertură ai atâtea obiecte accesibile din oraș încât vei avea nevoie de luneta de 120mm pe post de căutător! Smile

Chiar ieri am auzit la radio un comentariu despre cât de mult ne strică smartphone-ul modul de a gândi, creierul devine mai leneș iar memoria pe termen lung este afectată. Faptul că avem GPS care ne dirijează spunându-ne pe unde să mergem ne scutește de mult efort de memorare și de căutare a drumului, economisim timp, dar asta se poate întoarce împotriva noastră. Capacitatea creierului scade prin faptul că este neantrenat și, în caz că rămânem fără semnal ne rătăcim imediat. Ceea ce am și pățit deja... Așa că un kit Go-To, deși pare rațional să ai unul sau cel puțin urmărire cu o platformă EQ, poate fi în detrimentul nostru pe termen lung. Geek cu cioc

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 269



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Iul 2022 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Exista 2 scoli de gindire in rindul astronomilor amatori:cei carora le place sa caute si cei carora le place sa observe;nu e nimic gresit in nici una din ele;de oricare parte ai fi,oricum trebuie sa inveti foarte bine cerul la inceput,cu ochiul liber sau cu binoclul,
Daca te hotarasti sa fii de partea celor care vor sa observe,atunci un goto este indispensabil;platforma ecuatoriala e un moft pe care nu-l recomand celor care fac astronomie vizuala din motive pe care nu ma apuc sa le insir aici;Google le stie;
Ai ceva skill-uri de ATM?Atunci e simplu sa iti faci un kit de goto mai performant decit cele comerciale cu modificari minime ale telescopului(daca nu vrei sa il modifici de fel,poti sa faci,si e chiar recomandat,o noua montura Dobson ce va sustine tubul tau si sistemul goto).Pretul unui asemenea set te va duce undeva la 100-200E,depinde de complexitatea microcontroller-ului folosit si de clasa de precizie a motoarelor.Goto-ul tau va fi conectat prin wifi la un apk pt Android/Ios tip planetariu cu sute de mii de obiecte in data base( SkySafary,de exemplu) si la un smart hand controller(facut tot de tine);vei avea control total asupra telescopului tau,fara a avea nevoie sa il misti manual.
Referitor la modul cum ne "strica" tehnologia moderna insusirile native,nu spun mai mult decit ca in epoca victoriana se credea ca oamenii innebunesc la vitezele mari:).Tehnologia devine din ce in ce mai mult o extensie a capacitatilor noastre si cred ca e pacat sa nu ne folosim de ea(o spune unul de categoria 60+,sa ne intelegem)
Aici ai toate informatiile legate de Diy goto:

https://onstep.groups.io/g/main/wiki/4414

Legat de calitatea opticii:in conditiile de poluare luminoasa in care traim,iti trebuie ochi bun si antrenat,plus cunostinte bune de optica sa iti dai seama la un test sub stele(ca alt test nu ai cum sa faci) daca o oglinda e de precizie lambda/2 sau lambda/10;toate oglinzile provin din China,indiferent de brandul telescopului;
Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme legate de calitate;la apertura asta,e o "galeata"colectoare de lumina,care trebuie sa aibe chiar probleme mari de prelucrare a suprafetei optice sa nu-ti ofere imagini bune pina la o magnificare de 15-25x/inch(depinde si de cum te ajuta atmosfera).
In concluzie,ia-l pe cel care ti se pare mai ok;mie personal mi se pare Bresser-ul mai bun,constructiv;semicercurile pe care se sprijina pe montura sunt mari si permit un control fin mai bun al miscarii in altitudine;daca te hotarasti pentru goto,atunci acest amanunt devine irelevant.

Bafta la orice alegi!

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact