Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m31.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225378
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

BPC 10X50mm versus Habicht 10x40mm


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Aug 2022 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului: BPC 10X50mm versus Habicht 10x40mm
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, Luni 8 August a.c. am petrecut o seara tensionata testand doua binocluri.
Este vorba despre un binoclu marcat BPC 10X50 pe capacul posterior al casei prismelor lunetei stangi si ''TENTO'' MADE IN USSR pe capacul din dreapta.
Celalalt binoclu este marcat Habicht pe capacul stang, cu DV in coltul stang al acestuia si 10x40 cu numarul 109291 pe capacul drept, cu un simbol asemanator cu ''69'' in coltul dreapta jos al acestuia.

Amandoua binoclurile au fost achizitionate de prietenul meu Csillag Attila de la Ocska (se citeste Ocica), piata de vechituri a Aradului.
Pielea de pe binocluri era mai mult gri decat neagra iar lentilele aveau un strat nesemnificativ de praf.
Inainte de a le testa, am curatat exteriorul binoclurilor, intelegand aici si lentilele. Desigur, cu materiale si metode adecvate.

Seara, cerul a fost innorat, nici macar Luna nu se vedea si nici macar locul in care se gasea nu licarea.
Tento a avut nevoie de o mica recolimare, apoi a functionat struna ... ma rog, vom vedea.
Incet, incet a iesit Luna din nori si apoi s-a curatat cerul dar nu de tot. Erau insa portiuni mari de cer relativ senin, pe intinsul a catorva constelatii, oferind suficiente obiecte de test.

Va spun cu sinceritate ca nu-mi amintesc toate obiectele si nu am avut rabdare sa iau notite.
Printre obiectele observate au fost: Albireo, M39, Cr 399, M27, 61 Cyg, Omicron Cyg, Zeta Lyr, Delta Lyr, Niu Dra, 16-17 Dra, Niu CrB, M13, M92, M 11, M15, M31, Roiul Dublu din Perseu, NGC 633, Garnet Star, Miu Boo ...

Spre Sud de M11 si in Ophiucus nu am putut face observatii din cauza permanentei norilor.

Deocamdata am putut trage cateva concluzii :

- Nu a existat vreun obiect pe care sa-l vad cu unul din binocluri fara a-l vedea si cu celalalt.

- Acolo unde este importanta rezolutia, de exemplu la stelele duble, nu am vazut vreun avantaj la BPC 10x50mm. Dimpotriva, la 61 Cyg, Zeta Lyr si 16-17 Dra, Habicht a fost in avantaj, oferind imagini mai frumoase, mai ''curate'', mai clare ale stelelor duble.

- La obiectele cu suprafata aparenta cum sunt roiurile, tancul rusesc isi punea in evidenta apertura mai mare, fara retineri: obiectele erau vazute ceva mai luminoase.

- Per ansamblu, BPC 10X50mm este mare, mai greu si mai putin maniabil. Absenta curelei doar complica lucrurile.

- Per ansamblu, Habicht 10x40mm este mult mai usor, mai prietenos, mai ergonomic.

- Din punct de vedere optic - si nu stiu sa spun altfel acest lucru - prin Habicht este mai usor de privit decat prin BPC. La BPC trebuie sa privesti de la o distanta suficient de mare pentru ca altfel se produce ''efectul de genunchi/ kidney beam''.

- Garnet Star si companionul oranj-rosiatic al lui Omicron Cyg au fost mai palizi, mai decolorati prin Tento.

- ''Plimband'' duble, precum Beta Cyg, de-a lungul unui diametru al campului vizual, am constatat ca zona de claritate a lui Tento este surprinzator de mare, mai mare ca a lui Habicht. Acesta insa ''sparge'' sensibil mai usor stelele duble dificile, pe zona sa centrala. Prin aceasta intelegem centrul imaginii si o zona concentrica cu el, de mari dimensiuni, nu axa. Dar la Tento acea zona este mai mare.

- Ma confrunt cu o enigma: Tento aflat in posesia mea are afurisita de focalizare centrala, nu individuala ca cea a exemplarelor deja evaluate la aceasta sectiune.
Am o problema serioasa la focalizarea cu acest tip de mecanisme: imaginea din luneta dreapta ramane de cele mai multe ori defocalizata. Incercand sa o focalizez in tandem cu cea din luneta stanga, ajung cu ocularul drept la capatul cursei filetului, foarte aproape de limita maxima. Sau chiar inainte de a ajunge la focalizarea corecta.
As fi preferat de o mie de ori focalizarea individuala. Dar asta e ... ''calul de dar de la Ocska ... nu se cauta la dinti ... adica la oculare''.

- Alta enigma: si la Habicht ma confrunt cu aceasta problema dar, odata reglata bine focalizarea, nu mai sunt obligat sa o reiau ca la Tento. E drept ca filetul lui Habicht are o cursa mai mare la ocularul drept decat Tento .

''Aruncarile cu privirea'' din poligonul meu de testare a binoclurilor vor continua, revin daca apar noutati.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1311




MesajTrimis: 09 Aug 2022 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: BPC 10X50mm versus Habicht 10x40mm
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
.... Habicht a fost in avantaj, oferind imagini mai frumoase, mai ''curate'', mai clare ale stelelor duble.

- Per ansamblu, Habicht 10x40mm este mult mai usor, mai prietenos, mai ergonomic.

- Din punct de vedere optic - si nu stiu sa spun altfel acest lucru - prin Habicht este mai usor de privit decat prin...

Mircea


Normal ca are aceste calitati, binoclul e un Swarovski, iar Habicht este doar un model din multele pe care le produce Swarovski.
Am fost de cateva ori in curtea fabricii prin prisma propriului job.
DV inseamna Doppelt Vergütet., dublu tratament de acoperire al lentilelor.
Ceea ce pare a fi un 69 este de fapt prescurtarea numelui proprietarului Swarovski de la acea vreme, D si S suprapuse una peste cealalta, Daniel Swarovski.
Aici este pe scurt istoria modelului :
https://www.fernglasmuseum.at/museum/swaro...mal30.html
Pe vremea cand a fost dezvoltat pentru prima data, acest model de binoclu a fost produs si pentru armata austriaca, lucru care se intampla si in ziua de azi.



s-l400.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  16.4 kb
 Vizualizat:  de 1085 ori

s-l400.jpg



s-l400 (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  15.83 kb
 Vizualizat:  de 1085 ori

s-l400 (1).jpg


Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 315



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 10 Aug 2022 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea
Problema este destul de usor de rezolvat cu o singura conditie: sa nu fie cumva valuri in sticla si sa te pacaleasca cum ca nu e facut clarul, dar practic sa fie valuri in sticla. In cazul in care sticla e ok, trebuie pus un inel la unul din obiective, depinde unde nu iti ajunge cursa la reglajul drept, pe infiletare la maxim sau pe desfiletare, in functie de asta se stabileste pe care obiectiv trebuie pus inelul ca sa compenseze, apoi nu mai ai nici o problema, deci nu e deloc ceva grav sau complicat. Inelul se pune in tub sub lentila obiectivului, atentie la pozitia excentricelor ca sa nu il decolimezi. Probabil 1,5-2mm este destul grosimea la inel. Inca ceva, am observat la mai multe Tento o problema la prinderea corecta a tubului ocular in bratul ocularului, ba se misca continuu, ba nu e pe pozitie...nu cumva sa fie ceva de genul acesta, altfel se rezolva cum am zis mai sus.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Aug 2022 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib

Multumesc pentru detalii.
Fara sa am vreo idee despre marca, ma hotarasem sa pastrez si Habicht 10x40mm datorita bunei comportari la observatii.
Se vede ca prietenul Attila are ochi si mana buna la chilipiruri.
Mi-a oferit acest binoclu Habicht cumparat cu o suta si ceva de lei deoarece el a luat cam cu dublul acestei sume (parca) un binoclu Swarowski, inscriptionat ca atare, in perfecta stare.
Cea mai recenta achizitie a lui este o luneta terestra Luger D=100mm cu ocular zoom pentru mariri de pana la 75x. Avea ocularul zoom desurubat, l-am studiat oleaca. Asa ca ''feeling'', si la prima vedere, acel ocular cred ca poate concura linistit cu zoomurile Mark de la Baader. Attila a dat pe toata jucaria 300 lei... Shocked


Cristian Kata

Multumesc pentru solutia tehnica.
Prima seara de teste a avut loc in conditii deloc ideale.
Voi continua familiarizarea cu binoclurile si daca va fi musai voi aplica solutia sugerata de tine.
In oricare situatie voi reveni cu informatii.

Acum vreo 15 ani am avut un monocular Tento 10x50mm, am fost foarte multumit de el si nu am avut probleme. Doar ca si vederea mea era tot cu atat mai tanara.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact