Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
lunus3b_wfinalmic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225353
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

complet nou in domeniul astronomiei


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Feb 2008 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului: complet nou in domeniul astronomiei
Raspunde cu citat (quote)

De nerabadare si entuziasm mi-am cumparat astromaster 130EQ...nou. Inainte de a ma decide...am facut ca niste teste pe http://www.telescope-simulator.com/index.php/telescope-comparison ...si vreau sa va spun ca la o marime teoretica maxima de 228 de ori, cat scrie la manualul telelscopului meu, in simulatorul acesta mi s-a parut ca voi vedea ceva foarte acceptabil, atat ca marime cat si ca claritate.
Acum confuzie:
Stelele pe care le vad in telescop se vad aproape la fel de mari precum le vezi cu ochiul liber... nicidecum la marimea care care se prezinta in telescopul virtual de pe pagina de internet de mai sus...
Hai sa zicem ca telescopul virtual e aiurea facut...dar totusi...700 RON ca sa vad doar o nesemnificativa diferenta? E adevarat..e claritate in ceea ce se observa..dar ma asteptam sa vad stele mai mari....
Inca ceva....deaoree sunt complet nou in acest domeniu..lamuriti-ma....
1) ce insemana sa ai un diametru cat mai mare in "mm"? (la mine e 130 mm (5") )
2) ce inseamna distanta focala? (la mine e 650 mm)
Raspundeti-mi la aceste doua intrebari prin cuvinte simple si practic... va rog...

_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 21 Feb 2008 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul nu il folosesti ca sa te uiti la stele, ci la planete si obiecte deep-sky.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 21 Feb 2008 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Stelele pe care le vad in telescop se vad aproape la fel de mari precum le vezi cu ochiul liber


Stelele nu se văd "aproape" la fel de mari ci exact tot atât de mari. Simulatorul acela virtual prezintă luna și oarece planete, nu stele.
Stelele sunt mult prea departe ca să le poți vedea altfel decât simple puncte.
Mărirea teoretică maximă e la tine 260 (dublul aperturii) - fără să ții seama de obstrucție -.
Ca să vezi ce se prezintă în simulatorul acela, încearcă să observi obiectele prezentate în simulator... nu stelele. Saturn va fi ușor de observat (după ce trece Luna, adică peste vre-o săptămână), deși nu cu inele atât de frumoaase ca în simulator: Saturnul se "întoarce", vine vara în emisfera lui nordică, astfel încât inelele vor fi în planul observațiilor noastre o bună perioadă de timp. Nu le vom vedea sau le vom vedea doar ca un subțire segment.



Citat:
1) ce insemana sa ai un diametru cat mai mare in "mm"? (la mine e 130 mm (5") )

E vorba de diametrul oglinzii (apertura) telescopului tău. Rolul principal al telescopului e de a "aduna" mai multă lumină decât trece prin pupila ochiului, iar cantitatea de lumină primită de telescop e proporțională cu pătratul aperturii. De aceea, diametrul mai mare e mai bun.


Citat:
2) ce inseamna distanta focala? (la mine e 650 mm)


Oglinda telescopului transformă un fascicul paralel în fascicul convergent. Distanța focală este distanța, măsurată de la suprafața oglinzii, la care fasciculul de lumină devine un punct (focar).
La tine, dacă trimiți pe oglindă un fascicul paralel, oglinda îl va reflecta și-l va "concentra" într-un punct situat la 65 cm de suprafața ei.

PS. Sorry Embarassed pentru spațiul liber din imagine. Paint-ul...
PS2: Gata. Am corectat. Very Happy



11111111111111.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  49.06 kb
 Vizualizat:  de 7204 ori

11111111111111.JPG



_________________
הבה נגילה


Ultima modificare efectuata de catre raduM la 21 Feb 2008 18:28, modificat de 1 data in total
Sus
Volans
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Dec 2007
Mesaje: 3



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 21 Feb 2008 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut. In primul rand, te-as ruga sa "rasfoiesti" putin acest forum, in particular sectiunile dedicate incepatorilor, si vei gasi raspuns imediat la intrebarile tale, ba chiar raspunsuri la intrebarile viitoare.. Wink
Acest forum contine foarte multe informatii utile, multumita celor care au contribuit la el, foloseste-le deci. Ceea ce ai intrebat sunt lucruri elementare, la care s-a mai raspuns de zeci de ori...

Totusi: ceea ce poti vedea cu ochiul depinde de cantitatea de lumina pe care o poate aduna, respectiv de diametrul irisului...care in noptile lui bune are pana la 10 mm diametru. Oglinda telescopului tau are 130 de mm, deci de 13 ori mai mult, adunand astfel mult mai multa lumina. Functia de baza a telescopului este de a aduna cat mai multa lumina, asa incat poate "vedea" imagini mult mai slabe decat ceea ce se poate vedea cu ochiul liber. Imaginile alea sunt apoi livrate in planul focal unde le studiezi marindu-le cu ocularul.(precum o lupa) de 10ori, de 90...130...300 de ori, etc. OK, cu un telescop nu se vad stelele mai mari, ci mai multe, mult mai multe decat cu ochiul liber...a incerca sa vezi stele mai mari prin telescop face tot atata sens cat a incerca sa vezi o bacterie cu ochiul liber...deoarece sunt mult prea departe. Sigur, planete, luna etc le vei vedea mai mari, dar ele sunt foarte aproape de noi (in comparatie cu restul stelelor...exceptand soarele, desigur...)

In teorie un obiectiv trebuie sa aiba un diameru cat mai mare ("cu mai multi mm") pentru a aduna cat mai multa lumina.

Distanta focala : banuiesc ca te referi la distanta focala a oglinzii principale a telescopului tau, si reprezinta distanta de la oglinda pana in locul in care razele de lumina reflectate de oglinda se string si formeaza imaginea obiectelor spre care este indreptata oglinda-in cazul tau aceasta distanta este de 650mm, acolo trebuie plasat un ocular pentru a putea folosi telescopul.


Imi cer scuze, nu am vazut postul dvs, cred ca le-am scris in acelasi timp....si oricum le-ati explicat mai bine...
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 21 Feb 2008 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Imi cer scuze, nu am vazut postul dvs, cred ca le-am scris in acelasi timp....si oricum le-ati explicat mai bine...


vă salut. cred că se completează reciproc, chiar foarte bine. Very Happy

_________________
הבה נגילה
Sus
Noircatus
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Feb 2008
Mesaje: 34



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Feb 2008 02:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Heh..va multumesc la toti....chiar am inteles cum stau treburile...
intr-un fel sunt cam dezamagit..am fost naiv....m-am lasat indus in eroare de imaginile de pe internet si din reviste.... si mi-am dat seama ca limbajul pe care il folositi voi este limba straina pentru mine...dar cred ca incet-incet o sa-l deprind...o sa mai citesc pe forum si o sa ma mai documentez....
Chiar daca am avut cateva momente de regret ca am cumparat telescopul...acum inteleg....regretele vor disparea cu totul odata ce vad saturn sau orice alta planeta...
Va multumesc

_________________
Am cumparat, am vazut, vreau mai mult....
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 22 Feb 2008 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar acum si la planete sa nu te astepti sa le vezi prea mari.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4010



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 22 Feb 2008 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noircatus a scris:
....regretele vor disparea cu totul odata ce vad saturn sau orice alta planeta...


Nu trebuie sa regreti ca ti-ai luat un telescop, chiar daca vei observa ca nici la planete nu vei avea rezultate spectaculoase, din cauza puterilor de marire pe care ti le ofera ocularele cu care e dotat telescopul.

Dupa cum s-a explicat de multe ori pe forum, puterea de marire (grosismentul) este data de raportul dintre distanta focala a obiectivului (la tine oglinda principala, 650 mm) si distanta focala a ocularului. Deci, cu cele doua oculare vei obtine o marire de 32,5x cu ocularul de 20 mm, respectiv 65x cu cel de 10 mm. E cam putin pentru planete, dar vei vedea detalii pe Luna, fazele lui Venus, vei distinge inelul lui Saturn si satelitul Titan, un disc micut la Jupiter si cei 4 sateliti galileeni. Vei putea sa-ti cumperi o lentila Barlow 2x sau 3x cu care iti vei dubla, respectiv tripla puterile de marire.

Telescopul e mult mai interesant de folosit la asa-numitele obiecte deep-sky, adica: roiuri stelare deschise si globulare, nebuloase, galaxii. Dar va trebui sa stii cum sa le localizezi si sa le cauti pe un cer curat si fara poluare luminoasa. Daca nu-ti va disparea microbul astronomiei, vei fi ocupat cu observatii mult timp…

Toate cele bune.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 22 Feb 2008 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca nu-ti va disparea microbul astronomiei, vei fi ocupat cu observatii mult timp…


Marius a pus "punctul pe i".
Trebuie doar să te obișnuiești cu telescopul și să pui mâna pe o hartă a cerului boreal, eventual pe un ghid (vezi pe astroclub, au o chestie veche -bună despre cum sa inveti stelele (constelațiile ? nu mai știu exact titlul), eventual - mai bine - pe un planetarium virtual.

_________________
הבה נגילה
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9064

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Mar 2008 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt sigur ca Forever Man va fi de acord cu mine ca ,totusi,folosim telescopul si ca sa ne uitam la stele.Eu unul nu am vazut un peisaj celest mai estetic decat campurile stelare din Cygnus vazute printr-un RFT.Am un RFT Newton de 125 mm F/4,5 si atat prin el ,cat si prin binoclul Fujinon 7x50mm (de fapt un alt RFT jumelat),admir acele campuri stelare cu o emotie estetica renascuta an dupa an.Atunci cred ca ma aflu cel mai aproape de intelesul devizei ATM-istilor de la Stellafane ,luata din Biblie, si anume :''The Heaven declare the glory of God'';ceea ce eu as traduce prin ''Cerurile marturisesc slava Domnului'' (Sf. Ioan ?).Am sa mai studiez.Mircea
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 01 Mar 2008 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord. Very Happy
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact