Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M81_M82_finalweb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 228930
Numar de utilizatori inregistrati: 2885
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan Ren
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 598 la data de Vin Oct 04, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mecanism focalizare bino Van seria ED4


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9256

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Oct 2024 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Silviu

Intrebare: nu este posibil sa grefezi toata partea de dupa prisme de la un alt binoclu ?
Sa faci adica un Franken-binocular ?
La lunete si reflectoare se practica, nu mai stii apoi ''care cu cine'' dar daca se rezolva problema ce conteaza ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
Dotare: reflectoare, lunete, cateva binocluri si un catadioptric.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5686

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2024 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, cunosc tehnica dar nu prea e pe placul meu asa ... principial, sa zic. Sigur, atunci cand e nevoie o aplic cu placere Smile Totusi la bino se pune in practica mai greu sau in unele cazuri foarte greu. La bino roof lucrurile sunt amestecate, mecanismul de focalizare se intinde ca o caracatita de la zona butonului de focus pana in tuburile obiectivelor. Ar fi foarte dificil de facut o separatie.
In cazul de fata, optica acestui bino este fara repros pentru mine si in plus protejata la interior cu freon, antigel sau ce papuci baga chinezoii prin ele ...Sper sa o rezolv punctual in zona butonului de focus si sa nu ma ating de optica.

Cristi, cred ca te referi la APM16x70ED si la cel de fata, pentru ca alt bino in garantie nu-mi aduc aminte sa fi desfacut in ultima vreme. La APM zic eu ca nu avea rost sa apelez la garantie fiind vorba doar de pozitionarea gresita a unui obiectiv si prelucrarea tot gresita a unei diafragme de camp. Una peste alta, a fost banal de rezolvat. La bino de fata ar fi mai complicat de rezolvat problema si cred ca nu ar sta nimeni sa-si bage nasul in el, cel mai probabil l-ar schimba. Ei, in punctul asta atingem o problema pe care si-o pun multi useri pe forumurile de afara, daca nimeresti unul cu optica mai proasta sau de ce nu cu alte probleme, ce faci atunci, il schimbi din nou? ...si pana cand? Unul din baietii de care va povestesc avea vreo 3 bino cu probleme de aceeasi marca dar modele diferite pe care nu vroia in ruptul capului sa le schimbe de teama ca va nimeri altele cu alte probleme. Prefera mereu sa cumpere bino noi ...

Cristian, foarte interesanta solutia, mie nu mi-a dat prin cap pana acum ... dar ce ma pui sa fac, imi vine sa ma iau cu mainile de cap, ar trebui sa desfac tot mecanismul ala din buton. Tre sa iau o pauza de reflectie ca sa-mi fac curaj. Oricum merita retinuta metoda, multumesc.

_________________
Fujinon 10x50FMTR; TSky 70ED; TS 102SD; Vixen NA130SS
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 408



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 04 Oct 2024 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile))) Ar trebui sa iti trimit un preparat obtinut prin distilare...specific zonei Ardealului, dupa 2-3 pahare nu cred ca mai ti-e frica sa desfaci tot binoclul, unii doctori zic ca si mainile le sunt mai stabile la operatii dupa ce iau un pic de "aditiv" din acesta...."palinca invinge frica!"
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5686

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2024 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aia Da!! Laughing Laughing
Cunosc sentimentul, l-am avut pe unchiu in BN si niste prieteni prin Rodna care ma serveau mereu cu asa ceva Smile

_________________
Fujinon 10x50FMTR; TSky 70ED; TS 102SD; Vixen NA130SS
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1502




MesajTrimis: 04 Oct 2024 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Aia Da!! Laughing Laughing


Da, dar asa o sa repari optica cu lita de la cablul de frana de la bicicleta, iar cand si ultima molecula de C2H6O va disparea o sa-ti pui brusc mainile in cap.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5686

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2024 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, e posibila si varianta asta .. Rolling Eyes
_________________
Fujinon 10x50FMTR; TSky 70ED; TS 102SD; Vixen NA130SS
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2790

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Oct 2024 01:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot cotrobăind printre șmelțuri , am dat peste ceva vechi dar care mecanic vorbind , e la ani lumină distanță de benoaclele astea moderne : un vario "ANGENIEUX" zoom-macro 1,8/6-90 , care nu are absolut nici cel mai mic joc la componentele în mișcare .
Motivul , ei bine , sute de biluțe plasate în jgheaburi , în zonele aferente . Cum naiba l-au montat nebunii ăia de francezi , habar n-am . Cred că aparatul de filmat de pe care a fost scos , a costat cât o mașină .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9256

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Oct 2024 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin

Mecanismul se numeste ''cu bile'' sau ''cu role''. Fie ca e vorba de ghidaje fie ca-i vorba de suruburi.
La institutul de proiectare la care am lucrat in tinerete, am participat la construirea de strunguri CNC care aveau caruciorul ruland pe niste asa numiti ''tancheti cu role'' ( vazut in profil subasansamblul arata ca o miniatura de tanc) iar surubul principal, inima oricarui strung, era un surub ''cu bile''. De retinut ca aceste mecanisme aveau rolele sau bilele cu recirculare. Adica rola sau bila nu era stationara ci se misca concomitenet cu suratele ei, reducandu-se enorm uzura si aparitia deformatiilor locale.
In mod uimitor, aceste mecanisme aveau posibilitatea sa efectueze miscari cu precizie repetabila de cativa microni.

Silviu

Spor la meditatii si la repararea binoclului. Metoda sugerata este foarte buna ... pana in dimineata urmatoare.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
Dotare: reflectoare, lunete, cateva binocluri si un catadioptric.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5686

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2024 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pt explicatii Mircea Smile

Am ceva noutati legate de Van. Am relaxat/desfacut cu cateva grade piulita galbena si piesa verde cu aripioare a primit "liber" la rotatie deci s-a activat si functia de reglaj dioptric fara insa sa apara toleranta vizibila la schimbarea de sens. Acum pot regla dioptria dar am ramas cu toleranta de cuplaj pe pistonul stang. Ce mi se pare cel mai important din testele facute azi e ca nu ma mai deranjeaza la ochi cand fac focusul. Canalele nu sunt perfect sincrone pe ambele sensuri din cauza tolerantei de cuplare a pistonului stang dar treaba este mu..ult mai buna decat la inceput.
Era sa uit, la momentul de fata piulita galbena este mai stransa cam cu 110-120 grade fata de pozitia ei initiala. Asta inseamna ca la "reglajul" facut in fabrica au lasat un spatiu prea mare de manevra pentru piesa verde. Spatiul respectiv ducea la aparitia acelei tolerante mari la schimbarea de sens.
M-am gandit ca pentru o vreme sa las toate piesele pe pozitia actuala si sa vad daca in urma utilizarii nu apare toleranta de cuplare si pe canalul drept. Daca apare inseamna ca voi putea sincroniza corect canalele pe ambele sensuri iar daca nu apare, voi mai relaxa putin piulita galbena pana la sincronizare perfecta. Va tin la curent ..

_________________
Fujinon 10x50FMTR; TSky 70ED; TS 102SD; Vixen NA130SS
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9256

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Oct 2024 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari zoth si succes in gasirea ''solutiei finale'' !

Si ai reusit aceasta cu sa fara combustibil ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
Dotare: reflectoare, lunete, cateva binocluri si un catadioptric.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5686

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2024 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Felicitari ..


Mersi Mircea dar cred ca e nitel cam devreme.. Am mai meditat putin asupra subiectului si am ajuns la concluzia ca in situatia actuala, recomandarea lui Cristian de a rezolva toleranta canalului stang ar fi solutia optima. Un pic dificila pentru ca as vrea sa gasesc o metoda mai putin invaziva si daca se poate sa nu mai desfac pentru asta tot mecanismul de focus.

Citat:
..cu sa fara combustibil ?


Fara Sad

_________________
Fujinon 10x50FMTR; TSky 70ED; TS 102SD; Vixen NA130SS
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact