Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 242098
Numar de utilizatori inregistrati: 2940
Cel mai nou utilizator inregistrat: Ionuț Claudiu Po
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 1450 la data de Lun Mai 11, 2026
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vaseline pentru echipamente astro


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 825



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Iun 2026 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului: Vaseline pentru echipamente astro
Raspunde cu citat (quote)

Topic separat din "Nikon 10x35 EC pe scurt".
Moderator MariusP


Probilitatea este chiar zero curat sa intre pe acolo ceva in binoclu, e imposibil. Totusi as fi schimbat vaselina ca sa stranga mai tare, sunt foarte multe la care merge reglajul prea usor, trebui doar pus o vaselina mai vascoasa.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 6221

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2026 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ideea e ca nu am vaselina vascoasa si nici nu ma pricep care ar fi buna. Tot ce am eu nu este potrivit pentru cazul de fata. Daca gaseam pe undeva de aia chinezeasca folosita la focusere era belea!
_________________
Fujinon 10x50FMTR; AR80 F15; TS PhotoLine 102SD F7
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 825



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Iun 2026 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am mai "fabricat" ca sa zic asa, am amestecat vaselina normala cu rasina de conifere, dar trebuie pus putina rasina pt ca se mai intareste pe urma un pic, sau vaselina cu chit de etansare cum e la ior (mi se pare ca e pe baza de seu). Si eu as lua dar nu stiu de unde din aceea ce se foloseste la angrenaje de plastic, ca mierea de albine, extrem de lipicioasa sigur stii de care zic, dar...nu stiu cum ii zice. Ca de gasit tot am gasi noi...
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 896



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 25 Iun 2026 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
...
Si eu as lua dar nu stiu de unde din aceea ce se foloseste la angrenaje de plastic, ca mierea de albine, extrem de lipicioasa sigur stii de care zic, dar...nu stiu cum ii zice. Ca de gasit tot am gasi noi...


N-o sa va placa raspunsul, dar o vaselina lipicioasa se pare ca se gaseste aici:

https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...;start=330

Ultimele 3 postari de pe ultima pagina, va lamuresc. Very Happy

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, TS CF-APO 80mm
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
SAGA ED 15x56
SAGA ED 10x42
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 825



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Iun 2026 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da...cred ca e cu pilitura de platina in ea si aur macinat la rece Smile)))
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 6221

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2026 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
N-o sa va placa raspunsul ...


Postarea aia m-a enervat din start... Cand m-am uitat prima data in link costa 375 USD suta de grame, acum vad ca e 420 iar saptamana viitoare sigur ajunge la 500 USD. Daca mai asteptam nitel va trebui sa vindem casa pentru 100 grame de vaselina. Zic sa-l anuntam pe Mircea, am vazut ca are o casa mai mare, poate o da pe 200 grame si ne arunca si noua ce se mai scurge pe la incheieturi ...

_________________
Fujinon 10x50FMTR; AR80 F15; TS PhotoLine 102SD F7
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 825



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Iun 2026 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pretul e pt americani, la ei merge...are proprietati miraculoase unsoarea aia, vindeca de decolimare,astigmatism,vignetare,aberatii cromatice si alte boli incurabile, trebuie doar pusa exact unde e boala, de ex pe prisme,oculare,obiective...si gata, ai binoclu sanatos tun. Apoi tubul gol se vinde cu 200$ pt ca tot mai esre ceva prin el...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5323

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Iun 2026 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ii zice 'Damping Grease'.

Se gaseste si mai accesibila: https://www.amazon.co.uk/Synthetic-Damping...B084H9CDLJ

Ori echivalente chinezesti... good luck!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 3011

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Piatriia Neamtzii

MesajTrimis: 25 Iun 2026 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cautati pe la laboratoare "grasa para desicadores Smile ", sau mai pe romaneste , vaselina pentru exicatoare.

O vaselina verde foarte lipicioasa mi-a aratat un vecin amic , in urma cu vreo 15-20 de ani . Cica o cumparase dintr-un magazin de piese auto . A luat in fata mea pe un chibrit ,si s-a intins mai ceva ca o guma de mestecat chinezeasca , din aia de pe vremea lui Ceashca .

Lui ii placea sa o bage pe la angrenajul de la ''flex'' . Mie nu mi s-a parut tocmai buna pentru danturi de mare viteza .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 6221

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2026 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In concluzie se pare ca am un argument foarte solid pentru solutia aplicata: varianta cu fasie de carton este de sute de ori mai ieftina decat jumatate de gram de vaselina vascoasa bengoasa si este la fel de eficienta Smile
_________________
Fujinon 10x50FMTR; AR80 F15; TS PhotoLine 102SD F7
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 825



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 25 Iun 2026 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca se intinde nu are nici o valoare, eu am vaselina adusa din Canada de un prieten, e vaselina polara sau cam asa ceva, se intinde ca prenandezul dar nu e buna la binocluri.
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 215

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 26 Iun 2026 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca aveti nevoie de vaselina vascoasa va dau o idee (nu am idee daca e buna la optica) - fierbeti ulei de motor si cand asta fierbe adugati sacaz cam inca pe aceeasi cantitate (sa se dubleze volumul din oala sau puteti adauga mai putin sa iasa mai putin vascoasa la rece).

Acum cateva secole aveam nevoie de acea vaselina (banuita a fi siliconica, oricum, era alba) care exista in acele pistoane care lasa usor in jos bratele la pickup-uri. Nu am gasit neam, dar am incercat ceva legat de dizolvarea parafinei. Oricum, ceva bazat pe parafina. Am nimerit ceva, nu functiona ca cea originala, erau vremuri de saracie, nu se gasea nimic. O sa intreb pe cineva care se pricepe la electronice de unde se poate gasi acea vaselina siliconica pentru dumper-e.

Si inca ceva, acum niste ani un amic care repara foto si camere video mi-a vandut (scump!) un borcanel de vaselina "non migrated" made in Japan, culoare alba care se pune in obiectivele foto si video ca la caldura sa nu se lichefieze si sa nu curga ajungand pe lentile. La aspect pare normala, e alba si nu foarte vascoasa. Evident, asta nu cred ca e buna la tema discutata, e prea moale, dar ca idee, scopul este ca minunea sa nu ajunga pe lentile daca jucaria e uitata la soare. Pentru ca mai orice se lichefiaza la caldura. Poate nu degeaba chestiile alea din link-urile de mai sus costa o mana si un picior.... Nu stiu, doar presupun ca in general cam nimic nu costa mult degeaba, legea comertului, toti au nevoie sa vanda, nu sa ramana cu marfa.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 825



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 26 Iun 2026 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://polarbearcamera.com/products/helic...for-lenses
Sus
sorin georgescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Feb 2024
Mesaje: 215

Motto: a fi prost e o arta!

Localitate: BUCURESTI

MesajTrimis: 26 Iun 2026 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am aflat unde e produsa vaselina non-migrated pentru obiective foto electronice, la Kanto Kasei in Japan:
https://kanto-kasei.co.jp/e/products/floil/#section_machinery

Cred ca este, "Non-diffusing Grade Optical equipment, vehicle interior, interior panel" din tabel.
Vad ca exista si pentru medii reci, asa ca fapt divers.
A fost comandata prin service intern de la SONY. Dar poate gasiti pe net, cine are nevoie. Probabil e buna in oculare la binoclurile care nu au focus central.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 5323

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Iun 2026 16:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorin georgescu a scris:
Pentru ca mai orice se lichefiaza la caldura. Poate nu degeaba chestiile alea din link-urile de mai sus costa o mana si un picior.... Nu stiu, doar presupun ca in general cam nimic nu costa mult degeaba, legea comertului, toti au nevoie sa vanda, nu sa ramana cu marfa.


£28 / 50g cu tot cu taxe si transport, la ce am pus de pe Amazon nu mi se pare o avere, doar poate ca e prea mult.
Am mai vazut pe ebay, mai sun si firme, care vand la seringa (rembalate) tot felul de paste din astea pentru cei ca n-au nevoie de cantitati industriale.

Ideea e ca-si pastreaza proprietatile pe toata plaja de temperatura, nu curge de la sine, nu se separa uleiul, nu se volatilizeaza componentele usoare (sa se ingroase/solidifice in timp) etc.
Astea 'damping'.

Asa mai iau si eu chestii specializate pentru electronice, e ex. pasta flux necoroziva, sau pasta pentru lipit SMD la 138 C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact