| Subiectul anterior :: Subiectul urmator |
|
| Autor |
Mesaj |
zoth Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006 Mesaje: 6221
Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ... Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 11 Mar 2026 16:18 Download mesaj |
| Titlul subiectului: Nikon 10x35 EC pe scurt |
|
|
|
Nu am in intentie un review extins ci doar cateva note pe care le consider esentiale asupra acestui model care din pacate nu se mai afla in fabricatie.
Nu am sa spun nimic nici despre firma Nikon, multi colegi fiind suficient de documentati in privinta ei si cunoscandu-i faptele de arme.
Nikon 10x35 E circle C (Criterion) este un clasic atat prin formula optica Porro cat si prin sticlele folosite fiind un bino acromat. Modelul Criterion a fost fabricat in ultimul sau ultimii ani inainte de aparitia seriei EII si a beneficiat de tratamente moderne AR. Acest fapt ii confera o transmisie foarte buna a luminii si un raspuns spectral foarte uniform in gama.
Singurul binoclu cu care pot sa compar este Fujinon 10x50 FMTR-sx fiind si singurul pe care il mai am in dotare.
Mecanic are o constructie clasica, eleganta si precisa cu finisaje atent executate. Functionarea este ferma dar si fluida iar jocurile lipsesc. Focalizarea este mult mai rapida decat la Fujinon fara insa sa fie critica si sa necesite iteratii de reglaj. Singurul lucru pe care mi l-as fi dorit ar fi fost ca rotita de reglaj dioptric de pe ocularul drept sa mearga mai greu dar e bine si asa cum este. Alinierea optica este fara repros si din cate am vazut se poate face din excentricele obiectivelor, prismele fiind cimentate pe pozitie. Masa binoclului fara harnasamente este undeva la 630-650 grame iar campul vizual aparent de 66 grade.
Optic iarasi o formula simpla care impreuna cu AR-ul modern asigura o transmisie mare a luminii. Comparat intr-o zi insorita cu Fujinonul este foarte greu sa spui care din ele este mai luminos. Evident ca in aceasta ecuatie intra si pupila ochiului care se adapteaza la lumina primita. Spectral da o imagine mai neutra decat Fujinonul care este un pic cald. Nu am vazut virari ale nuantei inspre culorile reci (verde sau albastru).
Corectia cromatica impresioneaza de-a dreptul parandumi-se mai buna decat la Fujinon in schimb distorsiile geometrice sunt usor mai mari dar fara sa sara in ochi sau sa deranjeze. Corectia la marginea campului este sub Fujinon dar este total acceptata ziua de ochii mei care sunt cam pretentiosi la capitolul asta. Pe undeva este normal, modelul asta nu e dotat cu FF precum binoclurile moderne. Seara pe camp stelar am detectat si ceva astigmatism sagital la marginea campului.
Una peste alta un bino micut, elegant, usor de tinut in mana sau de dus la gat in drumetii montane. Imagine placuta, clara si foarte sharp care impresioneaza. Strange bine lumina stelelor si nu denatureaza realitatea, un bino pe care il recomand.
Exemplarul din dotare a intrat deja in "paine" ieri cand i-am vazut pe timp de zi atat pe Venus pe la ora 12.40 cat si pe Jupiter la 16.20 iar seara a fost ajutorul de nadejde cu care am centrat rft-ul de 4 toli pe stelele de referinta pentru observatii la asteroizi.
Am primit si documentatia originala din care am inteles "tot" asa cum puteti constata si voi
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
1.06 MB |
| Vizualizat: |
de 1797 ori |

|
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
760.18 kb |
| Vizualizat: |
de 1797 ori |

|
_________________ Fujinon 10x50FMTR; AR80 F15; TS PhotoLine 102SD F7 |
|
| Sus |
|
 |
tudor Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015 Mesaje: 3574
|
Trimis: 13 Mar 2026 14:09 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Seriile E de la Nikon au fost foarte reușite, în special modelele mai noi care au beneficiat de îmbunătățiri ale coatingului, cum este exemplarul tău Criterion. Eu am avut varianta 7x35 cu coating vechi, dar tot mi-a placut acel binoclu. Avea fix aceeași meteahna ca al tău, adică se misca reglajul dioptriei foarte ușor, mișcându-se la cea mai mică atingere. Eu i-am pus un zgârci elastic care îl bloca pe poziție
_________________ Un binoscop mare, o lunetă ED mica, un Maksutov rusesc și ceva binocluri mici si foarte mici!
Fără nemurire nu există adevăr! |
|
| Sus |
|
 |
zoth Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006 Mesaje: 6221
Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ... Localitate: Bucuresti
|
|
| Sus |
|
 |
tudor Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015 Mesaje: 3574
|
|
| Sus |
|
 |
zoth Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006 Mesaje: 6221
Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ... Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 14 Mar 2026 10:40 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Faine jucarele Tudor Jos palaria pentru pozele artistice facute binoclului tau!
Un comentariu as face dupa ce am citit testele comparative de luminozitate pe care le-ai facut si dupa ce am trecut si eu prin ele. Testul pe timp de zi insorita il consider unul pur calitativ care nu poate decela diferenta reala de luminozitate dintre doua binocluri diferite ci eventual poate decela vreo problema grava de transmisie. Drept dovada nici tu si nici eu nu am putut determina clar diferente de luminozitate intre binoclurile testate. Treaba se datoreaza faptului ca ziua ochii nostri isi adapteaza pupila pentru o anumita cantitate de lumina si vor diafragma fiecare binoclu in parte astfel incat sa pastreze acest echilibru. Din pacate nu putem cunoaste valoarea la care ochii nostri diafragmeaza ziua fiecare binoclu in parte si in consecinta daca jucarelele nu au probleme grave cu transmisia vor aparea cam la fel de luminoase.
Am repetat testul de luminozitate pe seara si el a relevat clar faptul ca Nikonul cu o pupila de 3,5mm in cazul meu a ramas vizibil in urma Fujinonului care are o pupila de 5mm. Deci cand ochii nu mai limiteaza cantitatea de lumina primita va avea castig de cauza tot mereu binoclul cu pupila de iesire mai mare, Nikon E in cazul tau si Fujinon in cazul meu.
_________________ Fujinon 10x50FMTR; AR80 F15; TS PhotoLine 102SD F7 |
|
| Sus |
|
 |
tudor Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015 Mesaje: 3574
|
Trimis: 15 Mar 2026 16:14 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Multumesc! Uite un supliment cu niste poze de comparatie intre aceste frumoase "clasice" Nikon E 7x35 si Nikon EII 8x30.
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
987.78 kb |
| Vizualizat: |
de 1527 ori |

|
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
1.01 MB |
| Vizualizat: |
de 1527 ori |

|
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
1.02 MB |
| Vizualizat: |
de 1527 ori |

|
_________________ Un binoscop mare, o lunetă ED mica, un Maksutov rusesc și ceva binocluri mici si foarte mici!
Fără nemurire nu există adevăr! |
|
| Sus |
|
 |
zoth Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006 Mesaje: 6221
Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ... Localitate: Bucuresti
|
|
| Sus |
|
 |
zoth Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006 Mesaje: 6221
Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ... Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 25 Iun 2026 11:50 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Vreau sa va prezint mai jos doua solutii extrem de simple la doua probleme legate de acest binnoclu:
Prima problema ar fi miscarea prea usoara a rozetei de reglaj dioptric de pe ocularul drept. Dupa mai multe incercari am ajuns la solutia inserarii unei fasii de carton late de 3-4mm si lunga cam cat o jumatate de circumferinta intre corpul portocular si rozeta solidara cu optica ocularului (vezi imaginea de mai jos). Fasia s-a mascat complet intre cele doua piese si nu afecteaza cosmetica binoclului. Functional creste frecarea intre cele doua piese si implicit momentul de inertie la rotatie. Crescand momentul de inertie automat creste si momentul fortei deci ocularul se ve roti mai greu. Solutia este atat de buna incat acum pot sa ma scalambai cu bino la ochi in orice pozitie posibila si rozeta nu se mai misca!
Masurat cu micrometrul grosimea cartonului folosit este de 0,26mm (carton mai subtirel din coperta de dosar).
A doua problema pentru mine este legata de neutralitatea tonului de imagine data de acest binoclu care mi se pare un pic exagerata. In general prefer tonurile calde dar sa nu fie exagerate. Fara sa dea virare spre albastru sau verde sau alta culoare rece, Nikonul da o imagine alba neutra care in zilele insorite ma zgarie nitel pe retina. Pana voi adopta solutia prezentata de Dbird am gasit prin lucrurile vechi o pereche de filtre de oculare de la un BPC rusesc. Intamplarea face ca aceste filtre sa intre fest in gumele ocularelor si sa-mi permita in acelasi timp sa vad tot campul. Poate in timp sa gasesc nistre filtre mai palide ...
Cer senin si spor la bricolat!
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
481.03 kb |
| Vizualizat: |
de 232 ori |

|
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
217.05 kb |
| Vizualizat: |
de 232 ori |

|
_________________ Fujinon 10x50FMTR; AR80 F15; TS PhotoLine 102SD F7 |
|
| Sus |
|
 |
gpaunescu Membru

Data inscrierii: 01 Sep 2020 Mesaje: 896
Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov
|
Trimis: 25 Iun 2026 12:23 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
O intrebare: frecarea de la fasia de carton,nu genereaza reziduri care pot intra in binoclu?
_________________ Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, TS CF-APO 80mm
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
SAGA ED 15x56
SAGA ED 10x42 |
|
| Sus |
|
 |
zoth Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006 Mesaje: 6221
Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ... Localitate: Bucuresti
|
Trimis: 25 Iun 2026 14:35 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Este o intrebare justificata si trebuie sa stii ca nu am apelat la solutia asta direct si in orb. Inainte de varianta finala am folosit o buna perioada de timp bino echipat cu o fasie similara de carton dar mai lata pe care o extrageam la perioade de timp pentru examinare. In perioada de teste am frecat intentionat reglajul dioptric mai mult si mai des decat in mod normal tocmai pentru a verifica daca solutia e valabila sau nu. In principiu am gasit mereu fasia intreaga, doar manjita nitel cu vaselina si usor tasata pe alocuri dar niciodata scamosata.
In mod normal reglajul dioptric nu este la fel cu cel de focus la care se apeleaza mereu, il stabilesti o data sau de doua ori pe timp de zi si la fel pe timp de noapte. Dupa ce ajungi la o valoare pe care o gasesti potrivita pentru ambele situatii, in principiu nu mai umbli la el. Pentru mine pozitia castigatoare este cum se vede in imagine, cam jumatate de diviziune spre minus. Asta este valabil la un binoclu bun. Alte bino sunt mai critice la pozitionare, mereu ai impresia ca IPD-ul nu e bun, ca reglajul dioptric e deplasat, etc. La astea de cele mai multe ori problema e in alta parte, nu la reglaje.
Alt aspect ar fi ca de regula optica ocularelor e capsulata iar la cele de pe drepta cu reglaj dioptric capsula respectiva e solidara cu partea superioara a ocularului (cea cu diviziuni). Prin reglajul de focus capsula ocularului culiseaza fest doar prin pelicula de vaselina in tubul portocular. In cazul in care o scama ar intra acolo ca sa ajunga in optica binoclului s-ar simti imediat la reglajul de focus, ocularul ramane mereu in urma sau agata in anumite zone, etc. Probabilitatea de care vorbesti mi se pare foarte mica...dar sigur nu zero!
In imaginea de mai jos binoclul in perioada de teste.
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
443.69 kb |
| Vizualizat: |
de 205 ori |

|
_________________ Fujinon 10x50FMTR; AR80 F15; TS PhotoLine 102SD F7 |
|
| Sus |
|
 |
MariusP Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007 Mesaje: 4389
Motto: Memento mori! Localitate: Onesti (Bacau)
|
|
| Sus |
|
 |
|