| Index |
Index forum |
Autentificare |
Inregistrare
|
Cine este online |
Galerie imagini
|
Calendar evenim. |
Cautare detaliata |
Ghid forum |
Colaboratori
Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.
| Statistici forum |
| |
Numar total de mesaje in forum: 242094 |
| |
Numar de utilizatori inregistrati: 2940 |
| |
Cel mai nou utilizator inregistrat: Ionuț Claudiu Po |
| |
|
| |
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 1450 la data de Lun Mai 11, 2026 |
| |
|
| |
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat
|
| |
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute |
|
| Legenda |
 |
Mesaje noi |
 |
Nu sunt mesaje noi |
 |
Forumul este inchis |
|
|
| Subiectul anterior :: Subiectul urmator |
|
| Autor |
Mesaj |
tudor Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015 Mesaje: 3574
|
Trimis: 20 Mai 2026 09:33 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
| Night a scris: | Observați în mișcare, la interval de ore sau doar reperați contra hărților din Atlase?
|
In principal observ doar ajutat la reperare de harti stelare. Dar la cei mai luminosi gen Vesta, Ceres am facut si observatii la intervale de ore
_________________ Un binoscop mare, o lunetă ED mica, un Maksutov rusesc și ceva binocluri mici si foarte mici!
Fără nemurire nu există adevăr! |
|
| Sus |
|
 |
auriga Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008 Mesaje: 2166
Localitate: Cluj-Napoca
|
Trimis: 25 Iun 2026 18:45 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Azi noapte pe la 3 avea 11.24. In seara asta scade sub 11. Eu o sa incerc sa-l vad prin telescopul de 30cm.
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
101.9 kb |
| Vizualizat: |
de 128 ori |

|
|
|
| Sus |
|
 |
Armand Popa Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017 Mesaje: 580
Localitate: ARAD
|
Trimis: 25 Iun 2026 19:01 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Apare si in skysafari, e undeva sub const. Hercule. Incerc si eu deseara, sper sa ramana senin
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
535.37 kb |
| Vizualizat: |
de 120 ori |

|
_________________ https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80 |
|
| Sus |
|
 |
auriga Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008 Mesaje: 2166
Localitate: Cluj-Napoca
|
Trimis: 27 Iun 2026 05:18 Download mesaj |
| Titlul subiectului: |
|
|
|
Am reusit sa-l vad cu telescopul de 30cm pe 152637 ca pe o stea de mag. aprox 10 (comparand cu steaua incercuita) la finalul sesiunii de observatii dupa ce am tras cateva imagini cu expunere 16s (pentru a identifica asteroidul ca o dunga in imagine) dupa care am inlocuit camera cu Hyperion 31mm si l-am zarit deplasandu-se destul de evident, fara nici o problema (teoria de mai sus cum ca s-ar observa mai greu datorita miscarii aparente nu se confirma).
Atasez o imagine cu ce am vazut prin ocular echivalent in Stellarium (care apropos, afiseaza o traiectorie complet gresita pt asteroid) si o imagine cu camera inainte sa o inlocuiesc cu ocularul.
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
323.62 kb |
| Vizualizat: |
de 42 ori |

|
| Descriere: |
|
| Marime fisier: |
320.15 kb |
| Vizualizat: |
de 42 ori |

|
|
|
| Sus |
|
 |
|
|
| |
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum Nu puteti vota in chestionarele din acest forum Nu puteti atasa fisiere in acest forum Puteti descarca fisiere in acest forum
|
|