Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna28.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225382
Numar de utilizatori inregistrati: 2845
Cel mai nou utilizator inregistrat: LauraH
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Pictorial oglinzi


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9066

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2008 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Pictorial oglinzi
Raspunde cu citat (quote)

In luna Iulie Tavi Stanescu mi-a aluminizat sase oglinzi ,dintre care pe una a si corectat-o.Iata niste date ale oginzilor ,asa cum sunt asezate in prima poza :
=randul de sus ,de la stanga la dreapta:
-D=203mm F/D=9,6,slefuita din sticla de vitrina de 15mm grosime,de catre Csillag Attila de la Astroclubul Galaxis Arad,doteaza dobsonianul Leviathan
-D=250MM F/D=4,5 ,degrosata de Habalic Cristian de la Astroclubul Galaxis,proprietarul oglinzii ,dusisata si figurizata de Beches Gavril de la Astroclubul Altair Timisoara,probabil ultima sa oglinda,discul donat de prof.Tony Pintea
-D=160mm F/D=9,2 este oglinda nr.9 confectionata de Beches Gavril ,a dotat primul telescop Dobson construit in Romania de catre subsemnatul.Aceasta oglinda foarte buna a fost retusata luna trecuta de catre Tavi Stanescu si transformata intr-o oglinda excelenta cu un raport Strehl=0,985.Ceea ce inseamna ca ma pot inscrie in Clubul Zambuto!?
=randul de jos ,de la stanga la dreapta:
-D=72mm F/D=11 slefuita de Csillag Attila din sticla de 8mm,doteaza cu succes pana la G=140X, unul din mini-telescoapele mele
-D=110mm F/D=10 ,debitata dintr-o bucata de raft de sticla ''imprumutata'' (cu tupeu ) de la un restaurant brasovean de catre un autor pe care-l cunosc ,dar nu-l denunt, care apoi a si degrosat-o,oglinda fiind finalizata de catre Gavril Beches pentru Hofer Gratian de la Astroclubul Meridian 0 Oradea
-D= 76mm F/D=9 ,care doteaza singurul meu telescop comercial ,un Optus in montura azimutala in furca,primit cadou de la Hofer Gratian care avea deja unul similar ,marca Bresser.
Am facut si o poza pe cant pentru a vizualiza grosimile diferite ale discurilor cuprinse intre 8 si 25mm.Mircea



DSC00185.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  35.36 kb
 Vizualizat:  de 8833 ori

DSC00185.JPG



DSC00183.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  40.98 kb
 Vizualizat:  de 8833 ori

DSC00183.JPG



DSC00182.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  38.26 kb
 Vizualizat:  de 8833 ori

DSC00182.JPG


Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Aug 2008 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi dau seama ce legatura are topicul asta cu optica… dar in fine… sa zicem ca ar fi exemplificarea oglinzilor optice.
Am si eu citeva:

Incepem cu inceputurile:

Stinga: prima oglinda slefuita de mine in '92, D=150mm, F=2160mm. I-am facut si tub cu montura oglinzii, visam sa vad impactul cometei Shoemaker-Levy cu Jupiter din '94, dar nu s-a putut. Am facut insa unele observatii in focusare Herschel.
Dreapta: A doua oglinda '93-'94, D=188mm, F=1078mm. Inca de pe atunci intentionam sa fac un telescop Gregorian.

Mai fac un salt in timp - perioada marilor experimente ('98..'02)

Stinga: a sasea oglinda, slefuita in '99, D=150mm, F=1365mm. Inca nu rezolvasem problema decantarii abrazivului, nici nu ma detasasem total de tehnica gresita deprinsa, dar am reusit dupa multe ore de retusari (cu un polisor mic), sa corectez marginea rabatuta. Era prima oglinda metalizata (cu titan), am facut diverse observatii, totusi multitudinea punctelor ramase o facea inutilizabila pt. scopuri mai serioase.
Dreapta: a opta oglinda, '00-'02, 150/1392mm, prima oglinda utilizabila la un telescop, rezultatul inceputului unor schimbari majore.

Dupa o pauza de aproape 5 ani, revin cu o a doua revolutie in slefuire (matrita subdiametrala):

Setul Gregory f/30, cu oglinda principala 175/875mm.


Unul dintre cele doua seturi Cassegrain-Dall, f/25, cu oglinda principala 158/801mm.
Am testat oglinzile (asa cum sint nealuminizate) si in ansamblu, pe telescopul de proba, vazind Jupiterul (f. palid) si Luna cu un contur bine definit si multe cratere, pina la 320x.
Cu grosismentul am ajuns la 667x, obtinind o imagine f. buna (fara pierderi de detalii sau dezintegrare) a unor becuri de la iluminatul public, unde efectul turbulentei era mai redus. Vedeam clar delimitarea dintre cupola de plastic transparent si colivia de tabla a becului, deasemenea unele striatii din structura plasticului. Infirm orice aberatii gen "pupila de iesire minima admisa 0.5mm", conexiuni cu ochiul… (de gindit si similitudinea cu microscopul optic).

In orice caz nu vreau sa pretind ca as apartine vreunui grup de elitisti, sau sa-mi asociez imaginea cu a celui mai mare slefuitor de oglinzi (recunoscut la nivel mondial), ori sa preiau etichete de astea comerciale.

Sint de parere ca cel mai bun ajutor ce i se poate acorda cuiva, este acela de a-l face sa se poata ajuta pe el insusi.
* O informatie utila slefuitorilor interesati de inalta calitate: unealta subdiametrala e directia care trebuie exploatata, in special pt. parabolizare precisa, cu "batai de cap" mai putine (tot se vorbea). Topicuri sau mesaje cu idei inovatoare sau inf. concrete despre procurarea sticlelor optice (Schott) ar fi utile.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2008 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari, ai slefuit multe oglinzi. Cum ai testat sfera convexelor?
Nu ai in plan si test de null, trebuie doar sa-ti faci o Og plana de 250mm macar.
Daca ai nevoie de aluminizare poti apela, daca ai mai multe nu iese scump.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2008 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ai facut acoperirea cu titan Shocked ?
Despre Schott putem sa-ti spunem ca relatia cu ei e foarte dificila. Pun tot felul de intrebari si conditii (comanda minima valoric si sortimental). Am reusit o data sa facem comanda la ei dar a doua oara am apelat la cineva de-acolo din Germania. In felul asta au disparut problemele Smile Nu prea e recomandabila achizitionarea de sticla optica pentru oglinzi. E mai scumpa si "mofturile" sunt si mai mari din partea Schott. E mai simplu, ieftin si usor sa procuri sticla termorezistenta (borosilicat, pyrex).
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9066

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2008 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi
vreau sa stii ca am avut indoielile mele unde sa postez pozele oglinzilor.Intai m-am gandit la ''self made'' dar nici una din oglinzi nu a fost finalizata de mine iar aluminizarea nici atat.Doua dintre oglinzi nici nu au inca telescopul lor,asa ca ''lunete si telescoape'' iar mi s-a parut ca nu se potriveste.Fiind vorba de niste elemente optice,m-am decis pentru ''optica'' dar decat sa starnesc polemici cu un subiect inadecvat il rog pe zircon sa mute topicul acolo unde trebuie ,eu nu stiu unde,sau sunt de acord sa-l si retrag complet.Chiar zilele trecute un amator cerea sfaturi cu privire la discuri,grosimi,trepanare etc.Un altul vrea sa inceapa slefuirea de oglinzi si cauta discuri si eventuali colaboratori.Subiectul parea de actualitate...Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2008 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. are uneori probleme cu "reclama", de cele mai multe ori involuntara, care i se face lui Tavi S. Smile de catre unii de aici de pe forum Very Happy printre care ma numar si eu Laughing Pictorialul cu oglinzile cred ca se potriveste foarte bine aici la OPTICA. Unde altundeva? Oglinzile respective inteleg ca nu-s de vanzare Confused Sau? E destul de greu sa vorbesti despre optica in tara asta si sa nu amintesti numele lui Tavi S. sau zircon sau Tavi F. Din pacate sunt destul de putini opticeni (luati la gramada, amatori si profesionisti, avansati si incepatori). Ar fi cazul sa lasam orgoliile la oparte si sa incercam sa comunicam normal pana nu se cara si astia care sunt prin lumea larga.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Aug 2008 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Felicitari, ai slefuit multe oglinzi. Cum ai testat sfera convexelor?
Nu ai in plan si test de null, trebuie doar sa-ti faci o Og plana de 250mm macar.
Daca ai nevoie de aluminizare poti apela, daca ai mai multe nu iese scump.

Multumesc.
Oglinzile convexe sferice le-am verificat prin interferenta, pe un etalon concav. Au iesit f. bine, fara zone inelare sau alte probleme.
Oglinzilor concave eliptice (inclusiv secundarei de la Gregory) le-am facut test nul in final, cu sursa plasata in focarul indepartat - pt. oglinzile obiectiv. E foarte placut sa faci teste nul!
Sper sa nu atasez prea multe poze, mai am una cu telescopul de proba, sigur, in focalizarea newtoniana faceam testarea primarelor.


Mai am o lentila groasa plan-convexa D=200mm, din care vreau sa fac o oglinda plana pt. testul nul de ansamblu, sau al parabolelor concave. Ramine sa ma decid asupra celei mai potrivite metode de slefuire/polisare.

Cu aluminizarea e mai greu… sa vad ce pot rezolva pe la Bucuresti (dorinta mea e sa le duc si sa le iau intr-o zi prestabilita, cum a fost posibil cu oglinda de 150mm la IOR)

Sticlele optice...bineinteles pt lentile, nu tinea strict de subiectul oglinzilor.
Acoperirea cu titan a fost facuta la o firma ce facea depuneri pe geamuri de cladiri sau auto (cel putin asa am retinut eu ca titan mi-au depus pe oglinda aceea).
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9066

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2008 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Categoric oglinzile prezentate nu sunt de vanzare-mai ales a mea cea de 16cm.Unul dintre lucrurile care mi-a placut la acest topic este faptul ca in aceasta actiune au fost implicati astronomi amatori din Arad,Timisoara,Oradea ,ca deci se poate colabora,este bine sa colaboram.L-am mentionat pe Tavi Stanescu pentru ca el mi-a rezolvat problema.Oglinda mea de 16cm avea stratul deteriorat de vreo opt ani,a si fost pierduta vreo trei ani si ma bucur ca de intoarcerea fiului risipitor.Iar oglinda de 25cm a lui Cristi Habalic tanjea dupa aluminiu de zece ani.Silviu Matei a binevoit sa ma ajute sa aluminizez la IOR dar ar fi fost si mult mai scump si mult mai complicat.
Toata stima si respectul si pentru Tavi F. si pentru realizarile lui:telescoape Newton, Gregory si Dall-Kircham cu optica proprie!Felicitari si noi succese!Mircea
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9066

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2008 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand am dus oglinzile din pictorial la Tavi Stanescu pentru aluminizare,l-am rugat sa-mi testeze oglinda de 16cm.Despre care Gavril Beches mi-a spus ca este de lambda/16 P-V ,adica eroarea pe sticla,deci lambda/8 pe frontul de unda.Iar Alexescu,refacand calculele a ajuns la lambda/12 P-V pe sticla adica lambda/6 pe frontul de unda.Conform criteriului Reyleigh lambda/4 asigura o calitate ''difraction limited''.Dar dupa situl Oldham acesta este un compromis,valoarea maxima admisibila a erorii frontului de unda a unui telescop limitat difractional este de lambda/6,7.Tavi face testele si conform citatului de mai jos ,oglinda mea este o sfera foarte buna cu eroarea frontului de unda de lambda/5,5.Deci dupa Tavi,oglinda mea nu este limitata difractional.Asa ca l-am rugat sa mi-o corecteze.Ceea ce el a si facut si pe 23 Iulie ma anunta ca :
''sfera era L/15 . pus testul in focar (acolo ne uitam la fasciculul paralel al stelelor) eroarea frontului de unda era L/5,5 acum adus la parabola e L/15''.
Detalii puteti vedea in documentele anexate.
Conform acestora oglinda mea este parabolica,are o eroare maxima a frontului de unda de lambda/15 si un raport Strehl de 0,985.Dupa ce reconstruiesc montura ,va informez cum se vad obiectele cu o asemenea oglinda.Mircea



2008_07_19_132356_146.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  110.46 kb
 Vizualizat:  de 8657 ori

2008_07_19_132356_146.jpg



2008_07_19_132537_115.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  143.92 kb
 Vizualizat:  de 8657 ori

2008_07_19_132537_115.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact