Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225372
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cumpar ocular 2"


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Cumpara

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 12 Sep 2008 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Cumpar ocular 2"
Raspunde cu citat (quote)

Sunt in cautarea unui ocular pe formatul 50.8 din urmatorul motiv :
Cel mai mult timp am realizat ca mi-l petrec contemplind cerul la puteri foarte scazute de marire. Pentru asta folosesc un ocular (cu istoric) de 40mm pe 1.25 care are un cimp vignetat si descrie o situatie contradictorie : Cea mai placuta si plina imagine prin cea mai mica gaura de tun.
Deci, as avea nevoie de - Un ocular 2" cu focala cuprinsa intre 34-38mm care sa ofere un cimp de 58-60+ de grade.
Practic el va prelua rolul de ocular principal pentru ca la 30x se pot face mai toate lucrurile frumoase.
Pret - aprox 250 Ron.
va multumesc anticipat.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2008 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cel mai mult timp am realizat ca mi-l petrec contemplind cerul la puteri foarte scazute de marire.


Nu esti singurul caruia i se intampla acest lucru.
Daca imi e ingaduit as spune o parere: in grupul ocularelor cu focala mare (25-40mm) mai important mi se pare campul ocularului si mai ales gradul lui de corectare decat focala in sine.
Recent am avut ocazia sa intru in posesia unor oculare militare naziste cu focala doar de 28mm, designul optic 2-2-1, un camp mai mare de 62 grade si o corectie foarte buna pana la marginea campului vizual.
Din curiozitate am incercat o adaptare improvizata la diagonala ca sa vad ce poate. Impresia a fost foarte placuta, imaginea foarte buna iar din cauza corectiei extinse apare acea senzatie de lipsa a limitarii unghiulare.
Campul redat era evident mai mare decat cel oferit de un Plossl de 32mm de clasa iar corectia mai buna atat pe axa optica cat si la margine.
Urmeaza sa ii fac o adaptare dubla T2/2" pe care o gandesc de cateva zile...
Concluzia pe care as vrea sa o transmit ar fi ca nu e suficient sa privesti doar prin ocular pe 2", ar fi placut sa privesti prin ocular de calitate pe 2" Wink
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 12 Sep 2008 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai perfecta dreptate, desigur Smile

Totusi, in cazul instrumentelor cu rapoarte focale medii si mari (in cazul meu 8.3), imi permit sa caut o corectie medie (in sensul ca pot tolera 10-15% de aberatii la margine). Daca ar fi sa calculam, reiese clar ca un ocular WA de 35mm depaseste la cer un ocular cu focala de 40 si un cimp tipic ploss sau sub.
Ceea ce nu am stiut la inceput este cit de pronuntata este pierderea de lumina in raport cu grossismentul aplicat. Diferentele intre luminozitatea unei imagini intr-un ocular wide excelent de 30mm si un ocular mediu dar cu transmisie buna de 40mm sunt destul de clare. Cu putin sub 5" de apertura, nu e joaca la conservarea luminii.
Tocmai din acest motiv am limitat cautarile la plaja de focale mentionata.
Candidatii la acest post, momentan sunt ocularele Apex (seria noua de la skywatcher cu cupele conice) si kellnerele E-lux 2" de la Celestron. Despre acestea din urma n-am auzit lucruri prea bune. Apex pare sa cistige, totusi sper ca ar avea cineva o oferta mai buna.
Mai mult costa ocularele AP cu 70grade dar ele sunt un design mai complex si nu cred ca-mi permit.

_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Sep 2008 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularele apex si elux sunt acelasi lucru, oculare kellner pe 2". Ca unele au o cupa conica, sau cupa clasica, nu conteaza, sunt aceleasi oculare. Pe formatul 2" ti-as sugera un design mai elaborat, care chiar daca are mai multe lentile, transmisia de lumina e foarte mare (97-99%, in functie de model). De exemplu, oculare Hyperion, Scopos sau Axiom LX.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Noi 2007
Mesaje: 232

Motto: Og say aperture always win and Durk say central obstruction bring contrast demons”

Localitate: High Wycombe, UK

MesajTrimis: 19 Sep 2008 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Topic inchis.
_________________
Science without religion is lame, religion without science is blind. -- Albert Einstein
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Cumpara

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact