Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10884412_904385466261517_489322688_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225373
Numar de utilizatori inregistrati: 2844
Cel mai nou utilizator inregistrat: nxx
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfaturi - Catadioptrice?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Sep 2008 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. M-am intalnit cu ele alaltaieri seara pe Corso. Aratau foarte bine. Am remarcat si eu asemanarea si chiar le-am si spus: "Mai voi semanati al dracului de bine cu Intes-Micro Alter 703". Au zambit Smile
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=900
http://www.trifid-optics.com/telescopes-stf.htm
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 30 Sep 2008 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

he he he! E limpede de ce seamana.
Multumesc pentru link-uri. Review-ul de pe cloudynights e f. interesant.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 30 Sep 2008 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

so999 a scris:
Cunoaste cineva telescoapele STF Mirage 7"?
Par deosebit de asemanatoare ( Laughing )cu Intes-Micro Alter 703.


Eu particular am lucrat (si lucrez temporar) mult si cu Intes Micro MK 703 sau si cu STF 7" Mirage.

Ambele telescope au o calitate majora, prelucrare superioara si o optica excelenta.

Diferentile sant date numai prin filosofia constructorilor, adica Intes Micro are de ex. inele de defragmare in tub, STF are numai un altfel de inel in fata tubului de roua.

Mai departe este tubul al STF din cauza sistemului sifilozofiei de construit, ceva mai ingust, unde diametrul tubului unui IM trebue tinut ceva mai mare, din cauza inelelor de diafragma.

Multi uzatori zic, ca butonul de reglat focusarea la STF este prea lung si lucrand cu acesorii care se pot insuruba direct la filetul dat SC, nu este foarte convenabil a lucra cu o diagonala, pentru ca in cazul ca trebue fie invartita a putea observa vizual, aiai exista posibilitati a lovi dagonala de acest buton.
Exista o buna posibilitate a rezolva siproblema asta, dar este data.

Asa ca in puncto calitate, ambele instrumente sant foarte bune, pretul se deifenteaza putin.
Ambele instrumente sant mari si aici trebue cel putin o montura asa in marimea EQ6 sau mai mare.
Eu personal as pune un al 3-lea instrument in "cos" la care si aici se renteaza a compara, anume TAL 8" Klevtsov Cassegrain.

Are un avantaj la pret, unul la apertura, unul la sistemul dat deschis si este tot un instrument foarte capabil.

Inca ceva vreau sa scriu.
Uitati-va la asemenea reviev-uri de la Cloudynights cumva foarte atent, pentru ca acel Forum este absolut comertial si reviev-urile sant facute de "pasionati" care in spate tin mana deschisa si lanseaza aceste reviev-uri cum sant platiti.
Totusi este o sursa de informatie buna, chiar daca este nevoie de a se uita cu "ochelari neutrali" acolo.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 30 Sep 2008 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult Robert.
Am totusi niste neclaritati legate de unele observatii facute de tine.

Citat:
Ambele instrumente sant mari si aici trebue cel putin o montura asa in marimea EQ6 sau mai mare

Eu am citit despre STF mirage 7" ca are vreo 8,5 kg, iar despre Intes Micro Alter 703 ca are 7 kg (cu tot cu luneta cautatoare). Stiam ca montura HEQ5 "duce" pana la 14 kg pentru observatii vizuale, iar EQ6 pana la 25kg.
Eu ma gandeam ca pentru astrofotografie, la o greutate de 7-8 kg, ar fi suficient un HEQ5, cel mult un EQ6, dar, recunosc ca nu am nici o experienta cu monturile ecuatoriale.
Tot la problema greutatii, ma gandesc ca la TAL problema e si mai mare, pentru ca are 12 kg (dupa site-ul producatorului).

O a doua problema :
Citat:
Are un avantaj la pret, unul la apertura, unul la sistemul dat deschis si este tot un instrument foarte capabil.

Intr-adevar am observat si eu lucrurile astea (pretul mai mic, apertura mai mare si faptul ca tubul nu e inchis).
De altfel, primele mele optiuni se orientau catre TAL200k. Insa m-am indepartat de aceasta optiune, datorita semnelor de intrebare legate de calitate (opinii diverse).
Pe cloudynights am gasit si review-uri bune si mai putin bune. Insa si unii colegi din acest forum au avut impresii nu tocmai bune despre el - imagini galbui, calitate nu mult diferita de un C8 etc. (vezi post-uri precedente).

Ar fi minunat (cel putin pentru mine) daca ati putea face o comparatie calitativa intre un Maksutov (Intes de ex.) de 7" si TAL-ul de 8"?

Desigur, am inteles ca incertitudinile legate de alegerea unui telescop se datoreaza in primul rand lipsei de experienta practica cu mai multe instrumente. Caci poate ca ochiul meu nu va fi deranjat de exemplu de o foarte mica aberatie de sfericitate sau de mici imperfectiuni ale oglinzii.
Insa eu am judecat lucrurile si astfel: daca tot voi investi o suma relativ mare intr-un instrument, as prefera ca acest instrument sa aiba o calitate optica minima - garantata - ori de catre firma, prin masuratori, sau macar certificata de utilizatori. Daca firma nu certifica nimic, iar utilizatorii se contrazic asupra calitatii, evident ca se instaleaza o oarecare lipsa de incredere.
Poate ca aprecierile mele nu sunt corecte. Nu am experienta, deci va rog sa ma corectati daca este cazul.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 01 Oct 2008 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alegerea monturii pentru sensul de a face fotografii cu aceste instrumente, trebue sa te gandesti, ca nu se termina a pune telescopul mentionat pe montura, si facem poza si gata.
Ambele telescoape au o focala relativ de lunga, aici inseamna ca daca zici sa fotografiezi, le trebue un timp de expunere mai lung tinut.
Asa ca a conduce aceste poze, ne trebue si un guiding-scope, o luneta de conducere. Aici vine acum pe langa greutatea instrumentului principal cu camera, o sina de montat dubla, o placa cumva si inca o luneta cu inele, cautator si ocular de guidaj. Asa ca venim repede de la 7 - 8 kg pe 12 kg.
Mai departe joaca un rol foarte mare, actiunea parghiei. Un instrument trage la o indepartire anumita de un punct central (asta este cunoscut).
Asa ca la sfarsit cumparam o montura totusi prea mica, si o vandem din nou, pierdem bani si ne uitam din nou pentru o alta montura. Din cauza asta am recomandat de la inceput ceva mai mare, unde raman rezerve.

Eu mai zic ina o data, review-uri de la Cloudy nights sant din cauza asta rele relvant la optici rusesti, pentru ca nimeni in SUA aproape nu le vande, si TREBUE sa fie rele, ca sa nu stea in comparatie si concurenta cu instrumentele lor.
Intr-un punct le dau cateva ori dreptate, TAL nu vine tot mereu asa bine montat si asamblat, cum ar fii de asteptat normal, din rusia.
Dar, cumparand de la un vanzator organizat, care deschide marfa, stie cum sa o regleze si sa o colimeze, se uite sa fie totul in ordine si trimite dupa asta marfa la clientul lui, iti asigur ca nu ai mai primii asemenea rele reveiw-uri de la instrument.
Fiecare instrument este rau, daca nu este justat si colimat. Si nici un incepator, sau cineva care nu cunoaste sistemul bine, nu stie cum si ce sa colimeze. Sa dea acest om la sfarsit un review, poti sa-ti dai seama ce iese afara.
Ok, comparand Mak de 7" sau TAL de 8" da-ti imaginea ca iei un telescop rusesc cu o optica excelenta in un tub de C8 cu apertura mai mare. Adica castigi lumina si calitate optica la observatie.
Un C8 nici nu poate compara cu optica asta ruseasca, inca din cauza sistemului optician iti arata imagini curbate, la care trebue sa ai oculare mai "speciale" ca sa poti sa scoti curba in imagine cu ele.

Citat:
Insa eu am judecat lucrurile si astfel: daca tot voi investi o suma relativ mare intr-un instrument, as prefera ca acest instrument sa aiba o calitate optica minima - garantata - ori de catre firma, prin masuratori, sau macar certificata de utilizatori. Daca firma nu certifica nimic, iar utilizatorii se contrazic asupra calitatii, evident ca se instaleaza o oarecare lipsa de incredere.
Poate ca aprecierile mele nu sunt corecte. Nu am experienta, deci va rog sa ma corectati daca este cazul.


Aici sant exact cu tine deacord. Dar zi-mi te rog, ce fel de certifficat primesti de la MEADE, sau Celestron?
Altfel trebue sa fii si atent, de la cine, ca utilizator, ai primii un testreport, ca exista destui care masoara dupa cine, cine plateste (daca ma intelegi ce vreau sa zic).
Una este sa cumpere cineva un instrument "chior" adica sa-l iei cu capul in nori, ori macar sa poate sa-ti dea vanzatorul pe factura scris, ca instrumentul delivrat are macar L/4 ptv vawefront la 632,8 nm. Asta ar insemna ca instrumentul este mai bun de "difraction limited" cu 80% care TREBUE sa aiba macar fiecare instrument amator. Bine, la un instrument ca Lidl 70/700 poti sa astepti lung pana ar fii avut, dar macar un Newton Skywatcher cu 8" apertura, ar trebuii sa aiba asta. Un instrument cu L/6 sau superior, sub punctul de vedere ptv vawefront si cel putin la 632,8 nm (mai bine ar fii unda verde la 534 nm) este deja un instrument foate bun.

Eu stiu de ex. ca instrumentele TAL (sa vorbim de acest TAL 8" Klevtsov) au o calitate absolut de exceptionala si aici nu exista nimic, ca un punct de minus.
Imi dau seama ca exista astigmatismus si la aceste instrumente, daca nu sant justate cum trebue, dar asti se gaseste la fiecare instrument, daca nu etse justat ordonat.
Comparand instrumentele IM 7" Mak si TAL 8" Klevtsov nu este multa diferenta, numai ca TAL primeste mai multa lumina si cu asta, se poate magnifica ceva mai mult ca Mak-ul. Mai departe acomodatia tmperaturii la TAL este foarte repede, unde Mak, chair cu ventilator dureaza cel putin 1 ora mai mult. Altfel imaginea este la amandouo instrumente clara si cu mare contarst, tinand cont ca amandouo instrumente au obstructie.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Oct 2008 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma vad obligat sa fac anumite precizari in legatura cu afirmatia mea anterioara privitoare la instrumentele facute acum la fabrica din Novosibirsk despre care spuneam ca seamana doar la "sex" cu un Klevtsov adevarat.
Poate ca Robert are dreptate si unele review-uri de pe CN sunt scrise cu rea vointa conduse fiind de anumite interese ascunse.
Nu neg ca si pozele argument se pot contraface prin decolimarea instrumentului, insa mie mi-a atras atentia alt aspect: raportarea nuantei galbui a imaginii oferite de acest instrument.
De obicei binoclurile rusesti sunt renumite dupa tenta galbuie a imaginii furnizate, fenomen ce apare in urma folosirii unui anumit sort de sticla optica.
Problema mare este ca in proiectele lui Klevtsov nu apare acest sort de sticla, dimpotriva el pune un accent deosebit pe proprietatile sticlelor folosite in constructia meniscului si a oglinzii Mangin in ce priveste raspunsul spectral general al instrumentului si corectia anumitor aberatii din sistem.
Raman la parerea ca acest design are un mare potential dar ceea ce se gaseste acum pe piata este o varianta adaptata (reproiectata) pentru eficienta economica de cei de la TAL.
Nu am sustinut niciodata insa ca ar fi un instrument rau.
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 02 Oct 2008 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zircon, eu personal nici nu intelesesem din postul tau, ca TAL ar fi un instrument rau. Ci mai degraba, ca ar putea fi mai bun decat este acum.

Multumesc Robert pentru lamuriri.
Eu am o luneta de 80mm cu F:600mm - "ED80" de la Skywatcher. Nu stiu cat cantareste. O intrebare ar fi daca o montura HEQ5 ar putea "duce" pentru fotografie, aceasta luneta, impreuna cu un instrument maksutov de 7" (de ex intes 703). Dar un EQ6, poate duce aceasta luneta plus un TAL200k?
O alta intrebare (atat pentru mak cat si pentru TAL care au acelasi f/10) ar fi: daca un reducator de distanta focala ar putea elimina necesitatea ghidarii?
De asemenea legat de "actiunea parghiei", eu m-am gandit ca daca telescopul este fixat cat mai aproape de centrul de greutate, momentul este mic sau chiar zero.
Apropo, tot in ideea asta, oare lungimea tubului nu influenteaza asupra alegerii monturii? Adica, de exemplu un instrument Newton sau o luneta lunga, daca au momente de inertie mare, asta nu afecteaza montura? Sau viteza de rotatie e prea mica pentru o astfel de influenta?

Apropo de culoare galbui, am si eu un binoclu rusesc 6x30, care intr-adevar are o foarte foarte usoara tenta galbui. Insa binoclul este foarte bun si are un camp mare, de vreo 12 grade. Practic coloratia aceea nu ma deranjeaza deloc. Mai mult, e vizibila in special ziua.
Ma intrebam, Robert, daca ne poti spune ceva despre culoarea asta galbui. Din ce ai spus tu, ai vazut probabil multe TAL-uri si poti sa ne dai o opinie mai fundamentata "statistic".

Legat de parametrii optici, oricum renuntasem la o solutie Meade sau Celestron.
Citat:
Eu stiu de ex. ca instrumentele TAL (sa vorbim de acest TAL 8" Klevtsov) au o calitate absolut de exceptionala si aici nu exista nimic, ca un punct de minus.

Vroiam sa intreb cam ce parametri (medii) optici au instrumentele TAL200k?
Multumesc.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Oct 2008 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu mai zic ina o data, review-uri de la Cloudy nights sant din cauza asta rele relvant la optici rusesti, pentru ca nimeni in SUA aproape nu le vande, si TREBUE sa fie rele, ca sa nu stea in comparatie si concurenta cu instrumentele lor.


Review-urile de pe Cloudynights sunt facute de persoane particulare, mai rar de staff al sitului, deci nu sunt biasate decat de experienta proprie a fiecarui utilizator. Nici un utilizator nu are interes sa zica lucruri rele despre ele daca nu e cazul. Mai mult, nu tot ce e rusesc e prost, cum se implica. Mak-Cass, Mak-Newt de la Intes sunt laudate pe CN. O vreme s-au vandut si in SUA instrumentele TAL, insa s-a renuntat la a le mai importa. Oare de ce?

Problema cea mai mare la TAL este culoarea galbuie si problema decolimarii care pentru un utilizator final obisnuit e cruciala intrucat nu se pot colima atat de usor precum un SCT, DK, Mak. Culoarea galbuie se vede cel mai bine la planete: imagineaza-ti un Saturn galben, parca ar avea aberatie cromatica - daca iti place sa il vezi galben atunci un TAL K8" e instrumentul cu oglinzi care stie cel mai bine sa il ingalbeneasca. Din experienta mea cu un singur Tal 8" pot spune ca toate povestile de pe CN se regasesc.

Un Mak-Cass 7" de la Intes e mai bun decat un Tal 8" mediu. Chiar daca are un diametru mai mic, imaginile sunt mult mai punctiforme si neutru colorate.

La SC-uri problema curburii campului nu e o problema decat in fotografie, pentru ca ochiul uman se poate adapta la aceasta. Pentru fotografie s-a inventat corectorul de planeitate care aplatizeaza campul.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 02 Oct 2008 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu am o luneta de 80mm cu F:600mm - "ED80" de la Skywatcher. Nu stiu cat cantareste. O intrebare ar fi daca o montura HEQ5 ar putea "duce" pentru fotografie, aceasta luneta, impreuna cu un instrument maksutov de 7" (de ex intes 703). Dar un EQ6, poate duce aceasta luneta plus un TAL200k?


Luneta ED 80 cantareste cam 2,6 kg. Montura HEQ5 ar tine ambele instrumente, aici nu este problema de vazut, numai ca greutatea completa incepe imediat sa vibreze, la un vanticel mic. ASTA este problema.
Altfel la EQ6 unde este mai sturda si mai stabila. Aici sant pe langa rezerve de sarcinat si o siguranta mai mare a nu primii as de repede aceste vibratii la echipament mediu.


Citat:
O alta intrebare (atat pentru mak cat si pentru TAL care au acelasi f/10) ar fi: daca un reducator de distanta focala ar putea elimina necesitatea ghidarii?

La fotografie trebue montura in general sa fie cat de fina posibil la ghidaj. Granita guidajului este pusa de timpul de expunere la anumita lungime de focala, si cat de bine este pusa montura nordata. Asa ca ai putea cu o montura pusa excelent nord si cu o lungime mare focala sa primesti poze extrem de bune cu expunere lungi, si cu alta montura care nu este pusa asa de bine, incep stelele sa fie prelungite in cerc, dupa un timp.

Citat:
De asemenea legat de "actiunea parghiei", eu m-am gandit ca daca telescopul este fixat cat mai aproape de centrul de greutate, momentul este mic sau chiar zero.
Apropo, tot in ideea asta, oare lungimea tubului nu influenteaza asupra alegerii monturii? Adica, de exemplu un instrument Newton sau o luneta lunga, daca au momente de inertie mare, asta nu afecteaza montura? Sau viteza de rotatie e prea mica pentru o astfel de influenta?


Sigur ca un telescop balansat bine si montat aproape de punctul parghiei , nu are asa mare influenta pe montura in cazul de actiunei parghiei. Un tub lung da tot mereu o mai mare influenta pe montura in punctul asta.

Citat:
Apropo de culoare galbui, am si eu un binoclu rusesc 6x30, care intr-adevar are o foarte foarte usoara tenta galbui. Insa binoclul este foarte bun si are un camp mare, de vreo 12 grade. Practic coloratia aceea nu ma deranjeaza deloc. Mai mult, e vizibila in special ziua.
Ma intrebam, Robert, daca ne poti spune ceva despre culoarea asta galbui. Din ce ai spus tu, ai vazut probabil multe TAL-uri si poti sa ne dai o opinie mai fundamentata "statistic".

Si eu am vazut cateva instrumente rusesti care s-ar putea zice ca arata imaginile galbuite. Aici de multe ori vine acest semn de la ocular. Coating-ul folosit de ei, face, dein ce cauza nu stiu, cate o data imagini galbene.
Si eu observez actual cu un TAL150 Klevtsov, si am fost de multe ori cu el afara si am observat si planetele si luna. La instrumentul asta nu este nici o galbenie ce as putea observa.
Eu am cativa Plossl rusesti aici, si o sa-i testez obligativ cand o sa am posibilitatea, sa vad daca cumva vin de la ei galbenia asta.
Dar in general este asa, ca exista amestecat intre instrumentele rusesti cateo data niste instrumente care arata imaginile galbenite.
In alt caz, la MEADE sant imaginile mai albastroaze si inainte (acum 10 - 15 ani) era vorba, comparand instrumentele MEADE/Celestron ca MEADE are o imagine "rece" [albastrau] iar Celestron era mai calduta [galbenita].Asa ca aceste aspecte subiective exista si existau de tot mereu. Actual nu as putea zice ca un Celestron arata ceva imagini "caldureze" sau un MEADE imagini "reci".
Instrumentele TAL Klevtsov pe care le-am vandut pana acum, nu am nici un feedback de la clienti ca arata imagini galbenute, nici la test si la adjustament pe care l-am facut cu stea artificala, nu am putut sa zic ca este ceva in felul asta. Dar stiu ca exista asemenea de pareri si instrumente.
Citat:
Vroiam sa intreb cam ce parametri (medii) optici au instrumentele TAL200k?


TAL Klevtsov vine cu o calitate de minimum L/6 ptv vawefront la 632,8nm.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 05 Oct 2008 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai studiat diverse chestiuni si pana la urma cred ca voi ramane la optiunea STF 7".
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 06 Oct 2008 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

so999 a scris:
Am mai studiat diverse chestiuni si pana la urma cred ca voi ramane la optiunea STF 7".
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.


Un STF este un instrument foarte bun, calitate superioara.
Daca doresti informatii despre preturi sau alte tecnice detalii, da-mi un PM sau e-mail

Aici si un link despre un test-report unui TAL Klevtsov 200 (pe nemteste), dar si cu diferite imagini http://www.talianer.de/teleskope/tal/200K_pruef/200K_pruef.htm

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Oct 2008 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din motive de sursa ''decedata'' la PC-ul meu ati fost scutiti de prezenta mea cam o saptamana.Din pacate nu am experienta cu catadioptrice ,cel mult am citit o gramada per aceasta tema.Doua puncte as vrea insa sa comentez:
-din interventia lui Zircon inteleg acum mai bine rezultatul unei comparatii pe care cu ani in urma am facut-o intre un Plossl de 15mm primit de Reinholz de la Jean Dragesco si cele doua Erfle 15mm rusesti ale mele,botezate ''Aliosa'' (din monocular anii '80) si ''Ivan'' (WWII).Diferentele au fost ,pe langa campul sensibil mai mare la Erfle-uri ,definitia mai clara pe axa la Plossl,si o imagine sensibil mai galbena la ocularele bolsevice.Deci sticla,impusa cum era moda pe atunci de un standard, GOST la rusi...
-nici mare cititor de Cloudy Nights nu sunt.Dar am o puternica banuiala,asa cam de taria unei convingeri,ca se practica pactizarile,trusturile,mai ales la americani.De unde vine convingerea?A existat o revista deosebita pentru constructorii de telescoape,Beches a fost abonat la ea,anume ''Telescope Making'',si multumita lui am ''lins'' si eu colectia, de cateva ori ,de la cap la coada.Ei bine,deoarece revista incepuse o adevarata cruciada pentru calitate pe piata optica (deci in avantajul nostru),a fost atat de intens atacata si sabotata incat si-a incetat aparitia iar redactorul sef ,Richard Berry,discreditat.Astfel incat , si in ziua de azi ,daca apare o revista sau o carte ce contine in titlu ''telescope making'', editorii se simt obligati sa precizeze ca nu au nimic in comun cu ''imfamul personaj si infama lui revista''.Soarta trista a luptatorilor contra mafiilor de toate tipurile.Multumesc insa lui Robert ca a pus punctul pe ''i''.Mircea
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 11 Oct 2008 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai descoperit o intrebare Smile

Ce stiti despre telescoapele Santel? Din cate am citit eu prin internet Santel are aceeasi "amprenta" Intes. Si ei fac un MCT 180 care pare din aceeasi clasa cu STF 7" si Alter 703.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Oct 2008 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

so999 a scris:
Am mai descoperit o intrebare Smile

Ce stiti despre telescoapele Santel? Din cate am citit eu prin internet Santel are aceeasi "amprenta" Intes. Si ei fac un MCT 180 care pare din aceeasi clasa cu STF 7" si Alter 703.


Santel ESTE STF Wink

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 20 Oct 2008 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ah!

Multumesc mult Robert.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact