Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC7000_05-09-05.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Calitatea optici in practica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 28 Aug 2008 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai eu nu mai stiu ce sa zic de optica asta... Am facut star test acum 15 minute pe Vega focus in si out pana la maxim si vreau sa zic ca imaginea arata foarte apropiat de ce are Hans in avatar.... Este oglinda stoc skywatcher...
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Aug 2008 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand "Star Testing Astronomical Telescopes" o carte unde explica amplu despre tot ce inseamna testarea intra si extra focal. Opoti gasii in format pdf daca o cauti pe net cu prgrame de internet file sharing.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Aug 2008 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alte exemple de imagini stelare de difractie ,functie de calitatea opticii.La stanga imaginea intrafocala cu 0,1mm,mijloc stea focalizata,dreapta imagine extrafocala cu 0,1mm.Sunt date cinci exemple,de sus:
1) oglinda perfecta (Oldham a spus-o clar ca pe asta NU o putem avea)
2) oglinda cu o eroare maxima de lambda/15 pe sticla ,deci lambda/7 in frontul de unda
3) oglinda cu eroare maxima de lambda/7 pe sticla si lambda/3,5 in frontul de unda
4) oglinda cu o eroare maxima de lambda/4 pe sticla si,deci,lambda/2 in frontul de unda
Comentariu care zice cam asa:astigmatismul agraveaza aberatiile oricarei oglinzi.
5)stanga:oglinda parabolizata 100% dar stigmatica
5)mijloc :oglinda subcorectata , stigmatica
5)dreapta:oglinda si mai subcorectata,stigmatica. (Aberatii mai mari de 2 lambda,de aici poti sa folosesti linistit luneta din lentile de ochelari).
Ultimele doua exemple demonstreaza motivul pentru care s-au dezvoltat grozaviile acelea de barillete cu zeci de puncte de sprijin .
Arata si de ce trebuie sa fim extrem de atenti cu ce si cum lipim oglinzile-cui ii arde de joaca!




http://rohr.aiax.de/


Deplasarea intra si extrafocala poate fi stapanita foarte bine de cei care folosesc portoculare filetate ''primitive'' odata ce cunosc pasul filetului.

Pe situl respectiv gasim o mare bogatie de informatii despre teste optice avansate ,interferometric,Bath,Zygo,caustic etc.Pentru connoisseuri!

Imi fac cu anticipatie,si formal, autocritica pentru ca incalc in mod voit fascismul informational anglofil, respectiv wikkipedist aflat la putere si de care mie ''mi se falfaie''.
Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Aug 2008 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zi-le Domnu Geo! Laughing

Interesant situ, pacat cu germana...
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Aug 2008 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off topic:Pai tocmai de asemenea comentarii ma temeam ,si pe drept cuvant.Intru la intamplare pe situl unui club de astronomie din Bombay si una din primele lor pagini este un vocabular poliglot de Astronomie.Intru si la noi pe forum la ''Glosar'' si dau peste gandiri profunde despre atom,foton si cosmologie...ma rog lucruri elementare fara de care nu pot intercomunica cu tanti Pusha care-mi vinde tigari la tutungeria de la coltul strazii.
O fi de inteles ,ca noi,drept super- europeni ce suntem,trimitem in spatiu sateliti cat pachetul de tigari in timp ce indienii astia ,din lumea aia a treia a lor ,lanseaza de decenii sateliti de telecomunicatii proprii cu lansatoare proprii si mai au si telescoape de 2,3 metri....Ma opresc aici, sunt ocupat,ramasesem la stringul din blackholu' redshiftului spinorial al tahionilor... Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2008 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zi-le domnu' Geo ca-mi place Smile Romanii astia au nevoie din cand in cand de un dus rece Smile Nu ca eu as fi indian Laughing
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 31 Aug 2008 19:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg, de la ce ne-am luat? Very Happy Pana acum se vorbea de calitatea opticii in practica..
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Aug 2008 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea te-a trimis la un site, tu ai zis ca nu stii germana, Mircea a zis ca site-ul asta are un glosar slab plin de tot felul de termeni din fizica fundamentala in timp ce un site indian are un glosar foarte bun de astronomie. Si uite asa ... Smile
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 05 Dec 2009 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei interesati am scanat doua pagini din cartea "The backyard astronomer's guide". Mie mi se par interesante in special miturile 6, 7, 8 (despre calitate si efectul obstructiei centrale). Au la baza experimente si ceva teorie.
ps. am adaugat si pagina 51, tot se facea trimitere (doua observatii- 1.cumularea abaterilor frontului de unda intr-un sistem newtonian nu se face chiar asa, secundara fiind inclinata la 45grade, dar e acoperitor calculul; 2. in prezent, criteriul delimitarii difractionale e un pic mai sever decit cel Rayleigh, adica L/6.6PV in frontul final la oc.).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact