Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_29iul2020_2212.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225382
Numar de utilizatori inregistrati: 2845
Cel mai nou utilizator inregistrat: LauraH
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Calorimetru SPIDER 3 PRO


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mar 2011 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului: Calorimetru SPIDER 3 PRO
Raspunde cu citat (quote)

Salut, de ceva timp ma gandesc sa cumpar un calorimetru pentru a-mi calibra monitorul de acasa. M-am tot gandit si am ajuns la o concluzie. Nici eu si nici macar un utilizator foarte pretentios nu o sa isi calibreze monitorul zilnic sau saptamanal, deci de un astfel de instrument o sa am nevoie de cateva ori pe an sau in cel mai rau caz o data pe luna. Asa ca am ajuns la concluzia ca nu se merita sa investesc atat de mult de unul singur.


Prin urmare va propun sa cumparam unul impreuna. Adica sa ne adunam mai multe persoane din Bucuresti (sau care locuiesc in Bucuresti) si sa cumparam unul bun impreuna. Am zis din Bucuresti fiindca o sa fie mai simplu de transportat de la o persoana la alta. Astfel o sa avem acces la o instrument de calibrat monitoare (de orice fel) tot timpul. Prin urmare fiecare o sa aibe de castigat fiindca o sa plateasca mult mai putin si asa o sa ne putem permite sa cumparam unul ceva mai bun decat cel mai ieftin de pe piata.


Eu ma gandeam sa cumparam acest model: http://www.f64.ro/products/description/Col....html#tabs


Si daca ne adunam destule persoane sa ne cumparam ce este cel mai bun de pe piata, si anume: http://www.f64.ro/products/description/Col...index.html


Stiu ca suna putin ciudat dar stiu ca sunt multi fotografi care isi doresc o astfel de jucarie, iar cu cati ne adunam mai multi cu atat o sa fie mai ieftin si noi o sa iesim mai castigati.


Momentan iau in calcul sa cumparam prima varianta, cea PRO. Daca observ ca s-au adunat destule persoane o cumparam pe cea mai buna, ELITE. Cu putin noroc s-ar putea sa ajungem sa platim intre 50 si 100 lei de persoana, ceea ce nu este rau zic eu. Mai ales ca o sa ne deserveasca multi ani de acum inainte si putem sa ne calibram toate monitoarele din acasa (LCD, CRT, laptop, etc).


Daca vreti sa participati va rog sa imi scrieti pe e-mail: catalin.paduraru@gmail.com sau sa ma sunati la 0722.22.75.94.


Sau astept alte propuneri.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 20 Mar 2011 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Catalin
am si eu colorimetrul Spyder 3 Pro de circa 6 luni, inainte am avut Spyder 2 express insa asta din urma era prea limitat.
Ideea ta nu e rea insa ar fi bine daca ai stii ca software-ul necesita activare, deci cel putin unul din calculatoare necesita acces la net (nu ar fi o problema) insa nu stiu sincer sa fiu daca serverele de update stocheaza si/sau compara seria de inregistrare cu IP-urile sau cu numarul de actualizari.
in fine.
Pe de alta parte poate ar fi bine data ai lua bine la rost diferenta intre Pro si Elite. Singura atractie pentru mine este Iterative Gray Balance Option.
Nu trebuie trecut cu vederea faptul ca daca lucrezi cu 2 monitoare sub Windows iar placa video este dual-head nu vei putea calibra independent monitoarele, pentru acest lucru ai nevoie de 2 placi video...

Sper ca te ajute cu ceva
Emil
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2011 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diferenta intre cele doua modele e doar software-ul oferit, versiunea PRO fiind crippleware. Probabil irelevant pentru cei mai multi dintre voi, spyder 3-ul e suportat si in linux, http://hoech.net/dispcalGUI/ pe care l-am folosit cu rezultate multumitoare. Aceeasi problema insa cu driverele video NVIDIA in Twinview, nu poti calibra ambele display-uri.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Mar 2011 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca se pune problema de doua monitoare pe acelasi desktop dar este bine de stiut.

Acum sa vedem cati de adunam, in functie de asta mergem pe varianta Pro sau Elite. Pana acum suntem 3 persoane, daca mai vin inca 5 o sa ne iasa cel Pro la aproximativ 80 lei/pers.

Legat de licenta sigur exista vreo varianta. Oricum o sa ma interesez si de asta.

Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2011 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana acum suntem patru persoane, nu mai doreste nimeni sa participe? Cu cat suntem mai multi cu atat iese mai ieftin per persoana.
Spor!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2011 16:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suntem cinci persoane!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2256



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iul 2011 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa zic dar pana la urma mi-am cumparat sigur un colorimetru Spider 3 PRO.

Daca cineva are nevoie de o calibrare pot sa il ajut contra unei sume stabilite de comun acord (nu va speriati, o sa fie ceva mai mult simbolic).

Spor!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact