Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Marte.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225673
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii planetare - problema optica?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
rhadoo4u
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mar 2009
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Oct 2011 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii planetare - problema optica?
Raspunde cu citat (quote)

Salutare
De curand mi-am achizitionat si eu un telescop si abia incep si eu sa vad cam cu ce se mananca instrumentele optice. E vorba despre un Skywatcher Dobson 203/1200 (8''), f/6, cu cele doua oculare din dotare, de 25mm si de 10mm. Nu am apucat sa il folosesc decat f putin, am incercat sa ma orientez, sa privesc cateva stele, etc..
Acum cateva nopti am incercat sa vad Jupiter, undeva in apropiere de Bucuresti (pt a evita si poluarea luminoasa). M-am orientat inclusiv dupa programul Stellarium. Se afla undeva spre est (seara) la vreo 15 grade altitudine, magnitudinea destul de maricica (-2.77). Pe luneta cautatoare am centrat imaginea dar in ocular nu am vazut decat o banda lunga, albicioasa si stearsa (semana cu coada unei comete). Iar aceasta banda se vedea numai cand pe luneta cautatoare era centrat obiectul. Precizez ca ocularul l-am focalizat, ba chiar am facut mai multe "ture" sus-jos. Am folosit de asemenea ambele oculare si rezultatul acelasi.
Ce se intampla oare? Nu am gasit eu pe Jupiter? Oare e vreo anomalie optica si acea banda albicioasa si stearsa ar trebui sa fie de fapt imaginea planetei nefocalizata? Sau trebuie sa am neaparat filtre pt observatii planetare (desi stiu ca se pot vedea si fara)? De aclimatizat oglinda, eu zic ca nu se pune problema pt ca stelele se vad f bine. Luna inca nu am apucat sa o vad, era o testare buna din punctul asta de vedere.
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 23 Oct 2011 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii planetare
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca luneta cautatoare nu este aliniata cu tubul telescopului. Dunga pe care ai observat-o indica faptul ca erai destul de aproape de Jupiter(ai vazut o reflexie).

Pana aliniezi luneta cautatoare poti gasi planeta Jupiter (evident dupa ce ai localizat-o cu ochiul liber) focalizand pe stele cu ocularul de 25mm,dupa care orientezi telescopul astfel ca planeta sa fie in centrul lunetei cautatoare. Daca nu apare si in ocular misti usor tubul in jurul acelei pozitii pana apare in ocular.

Dupa ce ai prins planeta in centrul ocularului incerci sa aliniezi luneta cautatoare din cele doua suruburi de reglaj pana Jupiter apare in centrul lunetei.

O metoda foarte utila este folosirea unui laser de 50mW verde care se prinde pe tub cu ajutorul unui suport specializat sau confectionat de tine.

Succes!

_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Oct 2011 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, sfatul meu este sa ai rabdare pana la o ora cand Jupiter este mai sus pe cer, nu atat de aproape de orizont.

Apoi, banuiesc ca luneta cautatoare nu este asa de bine aliniata cu telescopul si poate ca Jupiter era undeva in afara campului ocularului telescopului iar pata de lumina pe care ai zarit-o era o reflexie a lui Jupiter undeva, in interiorul instrumentului.

Explicatia alternativa este strans legata de inaltimea mica deasupra orizontului a lui Jupiter, de la care am si plecat in incercarea de a ste lamuri - e posibil sa fi vazut niscai obiecte / lumini aflate pe sol.

Revenind la prima ipoteza, alinierea cautatorului e foarte simplu de facut: pe timp de zi indreapta instrumentul spre un obiect la mare distanta. Centreaza-l in campul ocularului de 25 mm. Lasa telescopul nemiscat si arunca un ochi (nu la propriu Laughing ) prin cautator. Probabil vei vedea ca obiectul vazut de tine in centrul campului telescopului nu este centrat si in cautator. Din suruburile suportului cautatorului (cele 3 care stau perpendicular pe tubul acestuia) adu obiectul, fara sa misti telescoupul, in centrul campului cautatotului, cat mai precis posibil.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata de catre Laurentiu la 23 Oct 2011 21:18, modificat de 1 data in total
Sus
rhadoo4u
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mar 2009
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Oct 2011 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt sfaturi. Am sa incerc sa reglez luneta cautatoare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact