Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M_11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 226033
Numar de utilizatori inregistrati: 2852
Cel mai nou utilizator inregistrat: andrei.nastaca
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

oculare reflector newt 250/1200 f 4.8


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10753



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2012 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: ceau
Raspunde cu citat (quote)

Lasand la o parte fraza in sine, problema e cam gresit pusa. Nu iei firma, iei produsul. Si nu iei un produs ca e cel mai bun ci il iei ca ti se potriveste sau se potriveste unui anume scop.
Pana la urma ce te nemultumeste la ce ai acum?
Sus
mihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mai 2012
Mesaje: 87

Motto: Unde E Iluziile Mele ?

Localitate: nicosia

MesajTrimis: 20 Iul 2012 00:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am achizitionat recent un celestron 7 mm ortho made in japan . va sosi in vreo 2 saptamani cred. 20 € pretul. am primit recomandari pentru acest tip ortho . dar din ce am citit,celestronurile sunt cam sub medie, se cam plage lumea de ele . nu stiu daca acest ortho va fi bunicel in scopul meu . sper sa fie mediu . nu am incercat niciodata un ortho, sunt curios ce diferente vizuale vor fi fata de plossl

am cautat si alte ortho, dar nu prea am gasit mai ieftine .



un baader planetarium plosll ( nu hyperion) de 7.5 mm ar fi o investitie buna ? tot cam vreo 20 de € .

amandoua sunt de 1.25

_________________
Newtonian 10" reflector EQ 5
Meade Plossl 32 mm,Antares Plossl 25 mm,Celestron Ortho 7mm,Nagler Televue T6 9 mm,x2 achromatic barlow
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2012 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihai a scris:
am achizitionat recent un celestron 7 mm ortho made in japan . va sosi in vreo 2 saptamani cred. 20 € pretul. am primit recomandari pentru acest tip ortho . dar din ce am citit,celestronurile sunt cam sub medie, se cam plage lumea de ele . nu stiu daca acest ortho va fi bunicel in scopul meu . sper sa fie mediu . nu am incercat niciodata un ortho, sunt curios ce diferente vizuale vor fi fata de plossl

am cautat si alte ortho, dar nu prea am gasit mai ieftine .

un baader planetarium plosll ( nu hyperion) de 7.5 mm ar fi o investitie buna ? tot cam vreo 20 de € .

Ai deja achizitionat un 7mm. Un 7.5mm nu-ti aduce nimic in plus.
DPDV al desgnului un ortoscopic e un design foate bun pentru observatii planetare. Un Plossl e un design mai spre 'bun la toate'.
Foloseste-l, analizeaza-i rezultatele, compara-l daca ai cu ce (dpdv al ocularelor din inventar si eventual cele ale cunostintelor, si in acelasi timp dpdv al experientei) si vezi daca te satisface.
Cata vreme ai un echipament/accesoriu ce nu se comporta 'penal' in utilizare, e bun. Fa observatii, acumuleaza experienta, iar cand si daca nu mai are ce sa iti ofere, schimba-l cu ceva mai bun.

L.E. Celestron nu stiu sa produca in prezent oculare ortoscopice, e posibil sa fie vorba de unul similar cu ceea ce ofera University Optics, ocularele 'volcano top', cu corpul superior tronconic, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji in privinta calitatii.
Sus
florin Dorotiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2012
Mesaje: 11



Localitate: arad

MesajTrimis: 21 Iul 2012 01:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Ceau
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles , nu iau firma! Dar de unde stiu eu ce mi-se potriveste cel Mai bine? ma gandesc ca nu doar fictiv e vorba de Asa diferenta de pret intre modele....!
_________________
dorotiu
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2012 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt la primul meu telescop. Un Newton, cu montura dobson 254/1200 mm inca in cutie Very Happy
Scuzati-mi nestiinta dar, as vrea sa pun cateva intrebari:

- am oculare de 4, 10, 25, 40mm. filtre: solar, polarizator si pentru poluare luminoasa.
1 - ocularele cu zoom merita ? ... sau mai bine sa iau un ocular intermediar intre 10 si 25mm?
2 - telescopul este destul de luminos f/4,7. Se poate imbunatatii luminozitatea prin folosirea vreunui dispozitiv, ca reductorul de focala de 0,5 sau nu obtin folosind-ul decat echivalentul unui ocular cu distanta focala dubla?
3 - ocularele cu unghi mai mare de vizualizare, peste 60 de grade, pur si simplu maresc mai mult imaginea din focarul oglinzii principale sau imaginea are aceleasi dimensiuni indiferent de acest unghi dar este cuprinsa o arie mai mare?
4 - exista posibilitatea de a motoriza montura Dobson pentru a putea face poze cu timpi de expunere mare?

Multumesc anticipat.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10753



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2012 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O prima recomandare ar fi sa il scoti din cutie si dupa aia vezi ce si cum Smile. Asa la prima vedere ai cam tot ce iti trebuie sa te tina ocupat mult timp. Intr-advar o motorizare ar fi de dorit mai ales daca folosesti magnificatii mari, se poate, insa fiind dobson (deci AZ) o sa ai rotatia campului la timpi mai lungi de expunere.
In rest:
1) depinde, parerile sunt subiective. Zoomurile au si avantaje dar si dezavantaje.
2) un reducator de focala s-ar putea sa vigneteze, plus o sa vezi si mai mult coma. Pe de alta parte un ocular cu focala mai mare e cam greu sa ai, peste 50mm nu prea am vazut. Luminozitate mai mare pentru ce?
3) e posibil sa faci o confuzie, cred ca te referi la oculare cu camp aparent mai mare. Exista notiunea de camp efectiv si de camp aparent. Campul efectiv e cat din cer vezi, cu cat focala instrumentului e mai mare cu atat vezi un unghi mai mic, la fel cu cat focala ocularului e mai mica cu atat vezi un unghi mai mic. Campul aparent inseamna ca pentru doua oculare de aceeasi focala vezi cam acelasi unghi pe cer, doar ca in cel cu camp aparent mai mare vezi imaginea mai intinsa, mai larga, ca si cum i-ai da "zoom digital".
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4025



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 20 Aug 2012 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1) Eu folosesc un ocular Sky-Watcher Zoom 8-24 mm cu o luneta 80/400 mm pentru Soare si este foarte comod sa schimb puterile de marire pentru a distinge diferite detalii in functie de turbulenta atmosferica...

2) Luminozitatea imaginii depinde de diametrul obiectivului (oglinzii principale) pentru o aceeasi putere de marire, deci la observatii vizuale nu ai cum sa maresti luminozitatea. Exista notiunile de "luminos", "rapid", "lent", dar au sens numai la astro-fotografie...

3) Campul vizual aparent mai mare face doar ca sa fie mai mare si campul vizual real, obiectul vazut are aceeasi marime daca ocularele au aceeasi distanta focala. Ca sa te lamuresti mai bine si sa testezi diferite combinatii, foloseste Telescope Calculator (sa apesi butonul Large View pentru o imagine cat mai apropiata de realitate)...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10753



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2012 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

3) Adica am gresit ce am zis mai sus? Mea culpa Crying or Very sad
http://www.printthis.clickability.com/pt/c...id=3311076
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4025



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 20 Aug 2012 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca ai gresit, doar ai explicat cu alte cuvinte, parerea mea... Rolling Eyes
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2012 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru informatii.
Din pacate am primit instrumentul sambata asta si era in plan sa merg azi la munte unde il montam la niste rude dar ... duminica s-a schimbat planul (caci cocosul in casa stiti cine e?! Razz ), si azi voi pleca intr-o statiune o saptamana. Asa ca voi trece la observatii la intoarcere din pacate lpe langa Bucuresti... Oricum Abia astept Smile .
Vad ca se merge si in grupuri planificat. As veni si eu poate mai prind ceva de la cei cu experienta.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5

Download topic
Pagina 5 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact