Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp1_0_a590is-bw.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Travelscope de 8" cu montura single pole


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2020 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am găsit o poză de detaliu cu subansamblul secundarei. Brațele sunt făcute din tablă de aluminiu, am bordurat marginile ca să devină suficient de rigide, altfel când se apleca telescopul greutatea secundarei le deforma pe cele pe care le-am făcut inițial din tablă de inox subțire. Paravanul e făcut tot din tablă de aluminiu, mai subțire și piesele sunt învelite într-un material textil negru pentru aeromodele lipit cu fierul de călcat. Se numește solartex și l-am cumpărat de la Sierra Modelsport. Am dat peste și cu vopsea negru mat din spray Cosmos (se găsea la magazinele de piese auto) pentru că pânza nu era destul de mată.


IMG_5556m.JPG
 Descriere:
ansamblu secundara
 Marime fisier:  215.37 kb
 Vizualizat:  de 4457 ori

IMG_5556m.JPG



_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Sep 2020 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, mersi frumos de poza. Intr-un post anterior era un link la un abum de-al tau pe Flickr - l-am studiat.

Acest proiect se deruleaza intr-un fel de trial&error - speram cu un rezultat rezonabil.
Am sa iau problemele pe rand:
- Pentru secundara si suport focuser o sa pastrez inelul pentru ca doresc sa folosesc ca si tub material din textil . Am gasit pe net exemplu de inel facut de altii - taiat din placaj gros (18mm). Am sa-i dau o sansa la varianta asta mai intai.
- Pentru a reduce flexarea furcii planuiesc sa montez o ranforsare fixata pe baza si pe care sa am o prindere cat mai sus pe furca. ( v. poza)
- Pentru teste foloses teava de aluminiu, dar cand se dovedeste ca telescopul e suficient de robust o sa le schimb cu teava de carbon.



Sper ca modificarile acestea sa aduca ceva imbunatatiri.



2020-09-17_19-57-18.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  112.23 kb
 Vizualizat:  de 4420 ori

2020-09-17_19-57-18.jpg


Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Sep 2020 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vin cu ultimele noutati...
Am reusit saptamana trecuta sa decupez si sa montez pilonul de ranforsare dar am si vopsit toate piesele.
Am imersat piesele de lemn in lac bine diluat si le-am tinut 30min. Dupa uscare si finisare am dat cu doua straturi de acrilic pt auto culoarea negru mat. Va trebui sa mai dau un strat ca sa fie totul acoperit cum trebuie.

Situatia cu flexarea s-a imbunatatit mult. Am dus telescopul pe terasa i-am facut o colimare rapida dupa care l-am testat pe tinte indepartate. Vremea nu a permis observatii la stele. Merge binisor dar trebuie colimat ca lumea - imi trebuie un colimator cu laser.

Telescopul e ok dar au mai ramas de imbunatatit cateva lucruri:
- Pentru a imbunatatii flexarea si vibratiile in brat am sa adaug inca un brat paralel ( poza in postul anterior)
- Am decupat o diafragma in spatele secundarei, treuie doar mntat. Ar fi bun un cover textil inlocuitor de tub.
- Rulmentul de ALT se ridica de pe pad-uri atunci cand miscam mai rapid batul telescopului inspre zenit. Este un cumul de factori: flexare brat+ posibil prea mare frecarea la rulmentul de teflon ALT.
- Bara de aluminiu nu este suficient de rigida - il voi inlocui cu profil patrat preferabil din carbon.
- Inelul secundarei nu este suficient de rigid - ramane sa-l fixez (lipit) definitiv pe suportul secundarei. Sau refac ansambul cu solutia lui @Erwin
- Uneori se ridica rulmentul de AZ de pe baza - trebuie sa adaug placute care sa impiedice ridicarea.
- Adaugat picioare la baza. Am testat si este suficient de ergonomic de pe un scaunel cu 3 picioare de pescar. In viitor poate planuiesc un scaun de astro (ca in poza)


Pana una alta daca va fi vreme buna pot sa-l scot la stele. In urmatoarele saptamani o sa mai fac modificari care sa imbunatateasca aceste flexari si surse de vibratie.



20200926_210108.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.18 kb
 Vizualizat:  de 4365 ori

20200926_210108.jpg



20200926_211249.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  36.98 kb
 Vizualizat:  de 4365 ori

20200926_211249.jpg



Astrostuhl2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  68.27 kb
 Vizualizat:  de 4365 ori

Astrostuhl2.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2020 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Soluția lui Ross Sackett după care m-am inspirat mi se pare cea mai bună. Are un singur braț gros care ține secundara și pălăria din spatele ei. Eu am pus două mai subțiri pentru că nu am avut materialul potrivit la îndemână.

Țeava de carbon te asigur că nu flexează câtuși de puțin. Dar trebuie să fie rotundă, este forma optimă. Țeava pătrată nu este bună. Eu am pus o țeavă de fi 60 dar telescopul era mare.

Vezi că, adăugând prea multe elemente, începi să pierzi din avantajul greutății reduse al sistemului monopole. Bipolarul merge dar dacă ai citit povestea lui Ross de pe pagina lui vezi care sunt avantajele și dezavantajele. Flexura este inevitabilă, trebuie să înveți să trăiești cu ea, la vizual este nesemnificativă, doar la măriri mari și la foto s-ar observa. Ideea ultralight-ului este să îl duci la cer negru și să te uiți cu precădere la deep-sky la măriri mici.

Spor!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Sep 2020 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cam cat de groasa sugerezi ca ar trebui sa fie teava de carbon ca sa fie in regula?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2020 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am niste tevi de 25 sau 32 diam si 1m lungime, par destul de rigide, insa nu sunt perfecte, le pot indoi daca ma fortez mai ales pe cea de 25mm. In cazul tau unde e flexura, in teava sau in conexiunea teava-lemn? Nici Al nu e asa de moale, as banui ca un punct slab e la conexiunile cu lemnul.
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Sep 2020 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy,
Referitor la rigiditate sunt mai multe probleme :
- clemele din lemn care sunt intre brat si teava nu sunt suficient de rigide - s-a semnalat intr-un post anterior
- gaurile de pe teava pentru suruburile de fixare permit o mica rotire a tevii de Al. Aceasta influenteaza negativ alinierea optica intre primara si secundara.
- Teava de Al flexeaza si ea putin

Trebuie sa imbunatatesc modul de fixare a tevii astfel sa elimin sau sa reduc semnificativ cele trei probleme de mai sus. Sincer nu stiu ce solutie sa folosesc.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2020 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primele doua probleme raman valabile si la fibra de carbon. Ziceam mai devreme sa prinzi gen "menghina", pe o suprafata mai mare.
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.p...=30#197756
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Sep 2020 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sincer ma tot gandesc o solutie sa replic piesele sau functia ...sau sa le cumpar??
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2020 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fa un sant in lemn cat sa intre teava de Al si strange in 2-3 coliere. Acum tu strangi intre suporti si o parte din presiune se duce in indoirea tevii.
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Sep 2020 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e ... mi-e teama ca santul acela in V de-a lungul cantului bratului n-o sa-mi iasa.
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Oct 2020 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am gasit o solutie ...


2020-10-02_11-11-16.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  13.01 kb
 Vizualizat:  de 4142 ori

2020-10-02_11-11-16.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2020 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nordas a scris:
Cred ca am gasit o solutie ...
Orice solutie e mai buna decat nicio solutie... Smile

Sau plimba o bila d'asta pana faci un sant:



02799a4ca45c7c5d5c5ba6ddc863e516-85599-1000_1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  9.72 kb
 Vizualizat:  de 4105 ori

02799a4ca45c7c5d5c5ba6ddc863e516-85599-1000_1000.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2020 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am decupat niște coliere din placaj de mesteacăn de 15mm care îmbracă țeava de carbon (fi60 cu perete de 3mm dacă nu mă înșel). Țeava pe care am folosit-o am rezemat-o la capete și am apăsat-o cu mâna cât de tare am putut, probabil vreo 30Kgf, nu s-a îndoit decât foarte puțin, insesizabil. Subansamblul secundarei la tine este greu, are acel inel și elementele sunt mari, placa din placaj si ce mai ai pe-acolo. La mine era ușor, tego de 8mm ramforsat cu profile de aluminiu subțiri la margini. Focuserul și căutătorul cântăreau cel mai mult.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Nordas
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Sep 2013
Mesaje: 124



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Oct 2020 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Citat:
Sau plimba o bila d'asta pana faci un sant:

Solutia cu bila nu mi-a trecut prin cap. Eu vedeam numai canal la unghi drept Very Happy.


Erwin, sunt de acord, suportul secundarei este prea greu si fiind fixat pe lemn (flexibil) nu ajuta. Am sa ma ocup sa inlocuiesc inelul cu solutia care ai folsoit-o tu. Oricum e in plan si inlocuirea tevii de aluminiu de 20mm cu una de carbon de 25mm.

Cu inelele nu am prea inteles ce ai facut. Oricum, la mine ( si dupa imbibare cu lac - care a ajutat) oriunde e o jonctiune lemn/lemn tot apar flexuri si vibratii.
Aseara l-am scos pe terasa la Luna si Marte. Visual, se pot urmarii obiectele usor iar vibratia este prezenta dar e resonabila in mod surprinzator. Sincer, cand am terminat telescopul credeam ca o sa dezamageasca.

O intrebare ... am colimat telescopul inclinat la 45 grd fata de orizontala pentru a pastra punctul de colimare apropiat de centru. Dar sunt curios, cat ar fi o valoare resonabila a acestei deplasari la un telescop bun si unul satisfacator?

Nu am zis, dar pana acum am avut doar catadioptrice care nu trebuie colimate.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact