Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu SVBONY 10x42 ED HD SV202/F9351B


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2021 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu SVBONY 10x42 ED HD SV202/F9351B
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu SVBONY 10x42 ED HD SV202/F9351B
Cineva acolo sus … continua sa ne iubeasca

1 PREZENTARE GENERALA
SVBONY este, cred o firma cunoscuta cat de cat aici pe forum, mai ales pentru accesoriile de tip ocular astro produse. De cand au inceput sa faca binocluri nu as putea sa zic, dar eu am dat peste acest model acum … aproape 3 luni. Intial am crezut un hoax de marketing … coating de tip T* superintens, Sticla HD si ED Prisme BaK4 Phase Coated, 10x42 totul la doar 490 lei (transport gratuit din China prin Posta Normala!). Am vorbit apoi cu reprezentanta de vanzari, care in pofida faptului ca tehnic era praf, a fost foarte hotarata in a-mi confirma ca toate datele sunt reale si binoclul este foarte reusit (a de traduce nimic nu era trisat in reclame). Asa ca am riscat. Am asteptat 3 luni sa soseasca (1 luna pana in Romania, 2 pana a trecut de vama). La vama sa incasat inca 91 lei tva si apoi posta romana a mai adaugat 8 lei (asa se adaoga de vreo luna la orice pachet din China …8 lei).

Date tehnice (de pe site producator):
Model: 10X42/F9351B
Diametru Obiectiv: 42mm
Magnificatie: 10 (9,77? n.a.)
Obiective: Extra-low Dispersion (ED)
Prisme: BAK4
Coating Prisme: Phase coating +High reflective-Dielectric coating
Diametru ocular: 21mm
Coating Lentile: FMC
Sistem Focalizare: Central
Pupila de Iesire: 4.3mm
Eye Relief: 15.1mm
Camp Vizual: 6.2 Degree 326ft/1000yds 108m/1000m
Distanta Minima de Focus: 2.5m
Compensare Dioptrii - Pozitionare: Ocularul drept
Excursie Compensare Dipotrii: ± 3
Distanta Interpupilara: 56mm~73mm
Eye Shield: Circulare reglabile prin rotatie in 3 pasi
Material Corp: Dural
Material Rotita de Focus: Policarbonat
Montare pe Tripod: Da
Surub: Filet 1/4 inch
Rezistent la apa: 1.5m/3 minutes
Rezolutie: 4.8"


2- ISTORIC
Firma pare a avea o productie variata in domeniul astro avand scule de la gama super ieftina pana la cea scumpa. Si am nutrit speranta unor “lupi tineri” ce vor sa sa se lupte cu Titanii (inclusiv cei chinezi si deja consacrati) spre marea noastra multumire, momente asteptate de mine de ceva mai multa vreme, momente care deja incep sa se implineasca din ce in ce mai coerent. Visul binoclului de calitate la un pret cat mai scazut se apropie in continuare de noi, utilizatorii.
3- MECANICA
Un binoclu mic, scurt compact si destul de usor avand 767 grame (cu tot cu capace si curea) plasat intr-un corp de dural acoperit de un cacuciuc elegant avand putina estetica totusi, imbracand o forma relativ simpla, dar mai degraba optima ca si consum de material. Totul se misca perfect fara jocuri, reglajul de focus are o cursa lunga, perfect controlabila si mentenabila. Eye-shieldurile se misca fluent creand senzatia de lunecare pe bile. Utilizabil cu ochelari dar cu contact, e adevarat nepericulos dar fiind eyeshiledurile cauciucate. Capace ferme atat pe oculare cat si pe obiective. Gentuta minimala din material textil, frumos lucrata si avand pereti cu un strat subtire dar ferm de burete. Totul este extrem de precis si frumos lucrat si finisat, o surpriza pentru un binoclu atat de ieftin.
4- OPTICA
Surprind in primul rand straturile antireflex. Ai spune ca ai un “CZ cu T-uri si Vipera veninoasa”, avand intensitatea mare a depunerii atat pe obiective cat si pe oculare. Ai fi vrut parca niste oculare mai mari in diametru decat cei 21 mm prezenti dar totusi efectul de hublou este prezent si placut avand un caracter as zice mediu. Sticla este HD si ED asta este clar si totusi surprinzator pentru mine in contextul acestui pret. Imaginea este fara doar si poate impresionanta chiar daca zona de clar se intinde intr-o normalitate de 22-23 % de margine. Definitia, luminozitatea sunt pe masura, absolut superbe. Coloritul este perfect natural fara tint. Aberatiile cromatice apar lejer pe margini similar cu alte ED uri de circa 300-400 euro. Campul este perfect delimitat cu trecere brusca camp – negru. Bine corectat geometric. Binoclul bine echilibrat poate fi folosit in reprize lungi din mana oferind o imagine de foarte buna calitate. O surpriza extrem de placuta fiind inclusiv lipsa reflexiilor parazite. O schema optica cu 7 lentile in 6 grupuri.
In regim astro stelele sunt punctiforme in zona de clar, binoclul este luminos vazand tot atatea stele cat au vazut si cele 2 binocluri din teste. Usor si comod de tinut in mana poate insa fi pus si pe trepied cu surub clasic.
Dubios este ca fie exista totusi o greseala in datele de pe site, fie magnificatia este 9,77 x (conform unei pupile de iesire declarate de 4,3mm). Ochiometric, la comparare, nu a fost sesizabila vreo diferenta fata de binoclurile cu care a fost testat.
5- TESTE
A fost testat cu Vanguard Endeavor II ED 10x42 – ciudat a fost ca Endeavor a fost foarte putin depasit la definitie si contrast. Posibil (mai greu de interperetat) ca luminozitatea lui Endeavor sa fi fost infim mai mare. Dar per ansamblu infomatia era in ansamblu mai clara pe SVBONY. Totusi SVBONY pierde putin la zona de clar, dar castiga la naturaletea culorilor.
A fost testat cu Bresser Montana 10,5x45 ED. Au fost relativ identice la luminozitate dar iarasi contrastul si definitia a parut foarte putin mai buna la SVBONY (ma intreb daca nu cumva chinezii au pus mana pe vreo sticla noua de tip BaK4 ceva mai performanta, sau depuneri mai moderne?). SVBONY castiga la naturaletea culorilor dar e putin mai slab la aberatia cromatica.
6- CONCLUZII
As fi putut face si alte comparatii dar am concluzionat ca nu are rost. Avem in fata noul ocupant al locului intai la clasa raport pret/performanta (aceasta serie are doar 2 binocluri – 8x42 si 10x42). O alta firma chineza reuseste sa se catere intr-o pozitie care dupa mine o consider si accesibila financiar si acoperind performante deosebite, menite sa creeze si sa mentina ceea ce eu denumesc o “cultura corecta a ochiului” in viziunea binoculara. Un binoclu de 490 + 91 + 8 = 589 lei care se bate bine cu binocluri de pana la 400 EURO ? Eu as zice ca este bine, chiar foarte bine. Deci recomand cu incredere acest model, mai ales pentru cei ce sunt la inceput de drum. Personal l-am gasit pe Aliexpres, dar in mod cert poate gasiti si alte locatii unde sa coste mai putin, macar TVA – ul si taxa de posta.



svonyMIc.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  809.4 kb
 Vizualizat:  de 3702 ori

svonyMIc.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iul 2021 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sticla HD si ED ...


Vad ca iar vrei sa ma pacalesti ... Very Happy

Eu cred ca apelativul HD se refera la optica binoclului, nu la sticla folosita ... parca am mai vorbit despre asta, nu mai stiu sigur. Cert este ca n-am gasit in nici un catalog de sticle optice vreun sort in varianta HD sau semi HD sau non HD.

Exista pe CN ce-i drept, ceva folclor despre calitatea diferita a unor sarje de sticle dar cred ca poate sa ramana la stadiu de folclor. Nu mi se pare realist sa dai vina pe calitatea sticlei si sa nu iei in consideratie prelucrarea ei.

Sa-l folosesti sanatos!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2021 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact ...am mai vorbit ... si am stabilit ca sunt niste indicativi ... de marketing ... pana si Zeiss are pe el scris HD ... ma rog, cand am zis sticla HD ... la asta m-am referit caci pana la urma tot calitatea sticlei infuenteaza rezolutia. Tot atunci ziceam ca daca pe o "trompeta" chinezeasca "no-name" vad scris si HD si ED, pentru mine este totusi un indicativ de calitate si voi fi sigur curios sa il testez.
Practic cazul lui SVBONY de mai sus... si aici pot spune ca am avut noroc ... ieri am testat in paralel Zeiss Conquest HD 10x42 si SVBONY 10x42 HD ED ... stiu o sa spuneti ca nu este corect ... Zeiss nu are ED !!! Laughing Laughing Laughing deci ....
Lasand gluma la o parte am ramas foarte surprins de calitatea imaginii a chinezului. Practic Zeiss este putin, foarte putin mai luminos in rest identic. Tudor spunea ca utilizarea unei sticle mult mai contrast (chinezul) creeaza impresia unei calitati superioare (sunt de acord, dar nu sunt de acord cu faptul ca eu nu am simtit violent diferenta de rezolutie!!!). SVBONY, am aranjat, sa fie testat de colegul Tudor pe sistemul lui cu mira, pentru a vedea ceva mai stiintific diferenta.
Filozofic vorbind, eu am testat doua binocluri ale caraor valori financiare difera ... cu 10x Surprised Very Happy , deci cu atat mai mult sunt mirat de frumoasele rezultate "ochiometrice" ale chinezului. Sau poate am imbatranit asa de mult incat trebuie sa ma apuc de dresat elefanti ca sunt ceva mai usor de distins Laughing
Bineinteles nu discutam nici despre faptul ca Zeiss are campul mai mare, si ceva mai mult claritate pe margini.
Later edit: Am uitat sa spun , ieri pe Aliexpress binoclul de mai sus scazuse la 400 lei. Sincer nu m-am uitat daca nu cumva bagasera ceva la transport, ca mai fac ei smecherii din astea Smile)



comp.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  846.93 kb
 Vizualizat:  de 3594 ori

comp.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Iul 2021 00:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zeiss Conquest 10x42 HD are sticla ED in componenta optica, chiar daca nu au scris pe binoclu acest lucru. Au ales termenul mult mai general de "HD", care nu inseamna decat un nume de marketing!
In legatura cu Svbony, pare din ce zici sa fie un binoclu super reusit pentru pretul lui, care poate multumii pe foarte multi! O sa testez binoclul si eu, dar sunt convins inca de acum ca rezolutia pe centru este mult mai mica la Svbony chiar daca are contrastul mai mare. Daca s-ar dovedii insa ca rezolutia binoclului chinez este chiar si cu putin mai mica decat cel german, va insemna ca Svbony este chiar si asa un binoclu extraordinar cand vine vorba de raportul rezolutie si pret. O sa testez, ca sunt curios!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2021 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt convins ca pe mira ta, cum este de altfel si firesc, un Zeiss sa fie in fata! Dar ma refer strict la impresia, senzatia "ochiometrica" ... este cea mai importanta la inceput de drum. Din punctul meu de vedere , cand pleci la drum nou trebuie sa incepi cu ceva cat mai apropiat de o calitate inalta (dar si la un pret cat mai accesibil in contextul in care nu stiii daca va fi o pasiune ...) pentru a obisnui ochiul cu calitatea.
Colegul nostru Cristian Kata tocmai mia atras atentia ca cei de la Svbony vor mari seria cu un 10x50 ED HD incepand cu august undeva la 138 de USD. Mare problema insa, este ca cel putin pe siteul Ailexpress, sa introdus si TVA ...de cateva zile !!! Nu mai stiu ce sa inventeze europeni sa ii incurce pe chinezi ... incepe sa ma supere atitudinea asta ...
Revin la ideea ca eu am plasat pe locul intai acest binoclu ... dar iata ca pretul risca sa creasca, mai mult sau mai putin artificial, astfel incat urmeaza sa vedem daca nu voi fi obligat sa il descalific Smile ... asta imi aduce aminte de povestea trista a masinii Porsche Sunoco 917-30 din anii 70, o masina atat de reusita incat dupa doi trei ani de curse a trebuit sa fie eliminata din campionat Smile



1973_Porsche_917_30.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  149.85 kb
 Vizualizat:  de 3477 ori

1973_Porsche_917_30.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iul 2021 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
... caci pana la urma tot calitatea sticlei infuenteaza rezolutia.


Aici cred ca este problema! Calitatea sticlei este una singura sau mai bine zis se incadreaza intr-o toleranta foarte mica (avand o reteta precisa de fabricatie) ... pe cand calitatea prelucrarilor optice si precizia lor se pot incadra intr-un domeniu mult mai mare, functie de producator. Cei doi parametri subliniati mai sus dau rezolutia finala.

Si daca Zeiss foloseste apelativul HD sunt convins ca se refera la optica si in nici un caz la sticla!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2021 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta comparatie facuta de colegul nostru Tudor o gasiti aici
Multumim.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2021 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum am văzut noua emisie SVBONY 10x50 ED preconizată spre mijlocul lui august. Pare interesant, ocularele au diametru mare iar forma indica un efect interesant de hublou.
Și ....zoth ....tine-te bine, Smile .... apare un nou termen marketinghistic.... "Ed prime lens" Very Happy Very Happy Very Happy in traducere libera ar însemna că este calitate identica cu Hoya....dar parca nu îmi vine a crede la acest preț 752 -790 lei.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact